Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ja w tym roku kupiłem 3 worki 25 kg granulatu na ślimaki, rozsiewacz ustawiłem 4kg/ha i pola bardziej zagrożone ślimakami całe objechałem a te mniej zagrożone tylko w koło. Fakt faktem że tanio nie było ale przynajmniej spałem spokojnie a rzepak elegancko rośnie   

Opublikowano

Albo kupić pułapki na ślimaki (maty) albo samemu zrobić np obrócona podstawkę pod doniczke i wsypać moluskocyd i sprawdzić za 2-3 dni, 2-3 ślimaki to próg szkodliwości.  Kilka takich pułapek i masz pogląd na liczebność ślimaków. Albo wizualnie widać braki w obsadzie szczególnie od miedzy, drogi lub podorywki. Zawsze można też profilaktycznie od brzegów pola posypać odrobinę.

 

Jak mały rzepak to nawet nie zobaczysz dziur bo rzepaku nie będzie.

Opublikowano

koledzy czym najlepiej podgonić rzepak??? Bardzo słabo rośnie..

prawda jest taka że jest to na dzierżawie gdzie wiadomo brakuje wszystkiego ale czy można mu jakoś doraźnie pomóc?

jak dam w oprysku 15kg/ha mocznika + MgSo4 to coś pomoże czy nie ma sensu? pod korzeń dostało 400kg NPK 8-20-30

Problemem tez jest to że jest bardzo sucho, ale dla porównania rzepak siany tego samego dnia na "swoim" polu jest co najmniej jeszcze raz taki.

Opublikowano

Witam 

Mam taki problem w rzepaku mam jakieś skakające owady gdy poruszę roślinkami to skaczą szukałem szkodników występujących w rzepaku ale nie ma podobnych co to może byś jakie mogą być zagrożenia dodam że teraz nie mam jak wykonać zabiegów. proszę o pomoc.

Opublikowano

Proszę o radę. Na początku połowa rzepaku mi się powschodziła bo ulał ją deszcz, więc dwa tygodnie temu przesiałem. Ładnie zaczął się pokazywać koło wtorku, dzisiaj idę pole prawie gołe. Myślę że to sprawa mszyc bo widać w tym co zostało małe dziurki w liściach. Pryskać nie zdążyłem bo prawie cały tydzień padało. Rzepak był pryskany Borra 500 i Command. W związku z tym moje pytanie. Czy ma sens przeoranie tego i zasianie zboża ozimego, czy trzeba czekać do wiosny.

Opublikowano

Pół Polski nie skraca rzepaków na zimę i według waszych teorii co roku powinniśmy mieć 50% wymarznięć a jakoś tego nie ma. Wszystko zależy od zimy. Jak będzie mroźna i bez śniegu to i najlepsze skracanie nie pomoże.

Opublikowano

Myślę, że tak. Ludzie dopiero co uczą się używania chemii w zbożach a myślisz, że w rzepaku jest inaczej i każdy tak o niego dba? Wielu odchwaściło i do wiosny już nie zaglądają. Gdyby tak każdy dbał, to średnia według GUS powinna być ponad 4t/ha a teraz chyba delikatnie powyżej 3 jest a jeszcze wcześniej to 2,5t.

Opublikowano

Myślę, że tak. Ludzie dopiero co uczą się używania chemii w zbożach a myślisz, że w rzepaku jest inaczej i każdy tak o niego dba? Wielu odchwaściło i do wiosny już nie zaglądają. Gdyby tak każdy dbał, to średnia według GUS powinna być ponad 4t/ha a teraz chyba delikatnie powyżej 3 jest a jeszcze wcześniej to 2,5t.

W Polsce rolnicy średnio przeprowadzają 2,2 zabiegu opryskiwaczem w rzepaku od siewu do zbioru. Czyli jeżeli mamy takich co robią około 10, to są pewnie też tacy co zrobią tylko odchwaszczanie i to pewnie wiosną galerą co już jest zbędne praktycznie.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez mf387
      Witam. Przymierzam się do zakupu stołu do rzepaku do mojego john deere 1055. Mam jednak problem bo przeglądajać ogloszenia widziałem same duże stoły (powyżej 3,9m) a mój heder ma coś koło 3m koszenia. Znalazłem firme która by dorobiła stół lecz musze im dowieżć heder ponad 400km i kosztuje ponad 15tys zł.  Czy ktoś z was dorabiał gdzieś może taniej? A może ktoś planuje sprzedaż podobnego stołu w rozsądnych pieniądzach 
    • Przez azzadek
      Miał ktoś taki problem z Bizonem? Mianowicie chodzi o czystość nasion rzepaku w zbiorniku. Pole jest lekko pod górkę, dosłownie niewielkie wzniesienie, ale jak kosiłem dzisiaj to  jadąc z górki to leciało sporo syfu do zbiornika (kawałki łodyg, połamane łuszczyny). Natomiast pod górkę czyste ziarno. Da się to jakoś "naprawić"? Na płaskim również leci syf. Z górki sporo kawałów łuszczyn, pod górkę czysto. Na płaskim tak samo, brudne. Moje ustawienie na rzepak:
      - obroty bębna 450
      - wiatr 1,5 (i tak przy tym wietrze wyrzucał rzepak z tyłu)
      - obie kierownice wiatru na dół
      - szczelina 4cm (ok 23 na skali)
      - sita oba otwarte na pierwszy ząb (były też oba zamknięte i żadnej różnicy w zbiorniku)
      - wrzucał mi kawałki suchych łuszczyn to napiąłem łańcuch podajnika kłosowego, to było lepiej.
      Co z nim robić? To pierwszy rok gdy miałem rzepak, za rok też będę miał i chciałbym sobie poradzić z tym problemem bo rzepak będzie na płaskim polu ;/
    • Przez BercikFarm
      Witam ! 
      Jakie stosujecie opryski w Rzepaku  "? (agrotechnikę  , na co pryskacie ) ? 
      Jakie macie plony ? jakie odmiany siejecie ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v