wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

szymon91    11

witam nie wiecie może  ile kosztuje wapno magnesowe ja jestem z woj.pomorskiego

 

Edytowano przez szymon91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Jak posieje 4 tony wapna weglanowego na hektar przed siewem trawy to niemoge wtedy dac zadnego nawozu przedsiewnie czy tylko fosforu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

mariez

tam na łąke możesz duże ilości, azotu trzeba dać, a najlepiej obornik, gnojowica, gnojówka ;)

moje łąki nie widzą sztucznych nawozów bo możesz walić na łąki a skutek średni, zapotrzebowanie ogromne, ja np nawiozłem z jesieni 60 m3 gnojowicy i z wiosny 40 m3, i jest trawa rewelacyjna, wysoka jak żyto,  ważne jest nawożenie organiczne, bo do wyprodukowania masy potrzebuje roślina, 

 

ja najlepszy efekt osiągałem siejąc trawę razem z gorczycą, gorczyce wymłóciliśmy i trawa na przyszły rok gdzie słoma po gorczycy została, 20 maja była prawie metrowa ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

@mariez 4t zależy od wapna, węglanowe ma zazwyczaj 40-45%,  , lepsze mniejsze dawki częściej niż duże, jednorazowe, to nie ekologiczne i nie ekonomiczne - za dużo wapna jest rocznie wymywane. Po założeniu łąki możesz spokojnie wapnować jesienią, ale małe dawki 0,5-1t/ha gdyż łąk nie powinno się nawozić zbyt dużymi dawkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Wlasnie dlatego chce dac wieksza dawke teraz zeby lepiej wymieszac z warstwa orna pozatym gleba jest bardzo kwasna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Przepraszam nie sprecyzowałem, nie o klasę chodzi a o rodzaj, lekka, cięzka, bardzo lekka? To średnie gleby czy gliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Moim zdaniem najlepsze magnezowe na takie pole...... Magnezu w ziemi nigdy mało, a wiadomo, że im gleba lżejsza tym bardziej podatna na wymywanie magnezu, który jest bardzo ważnym składnikiem. Minus jest taki, że takie wapno nie działa tak szybko, ale znowu zostaje w ziemi na dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jak masz kwaśne ziemie,chcesz w miarę szybko poprawić ph i będziesz zabieg wapnowania przeprowadzał po żniwach to proponuję zastosować tlenkowe.Niczym szybciej nie podniesiesz ph. Nie wierz w bajki i bajery domokrążców którzy mówią że np 300 kg jakiegoś cudownego środka podniesie ph z 4 do 6 w ciągu roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Zrób badanie gleby i będziesz wiedział, na lekkie nigdy tlenkowego, najwyżej ciężkie ewentualnie średnie. Po badaniu będziesz także wiedział co z magnezem, jaka jest jego zawartość. Możesz mieć gleby zasobne w magnez. I dopiero wtedy możesz wybierać coś węglanowego lub tlenkowe, zwykłe czy z magnezem. Oczywiście węglanowe nigdy nie zaszkodzi, ale stosowanie go np. na cięższe gleby mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariki1234    0

witam nie wiecie może  ile kosztuje wapno magnesowe ja jestem z woj.pomorskiego

 Ja do ok.Lęborka płaciłem 110zl netto wapno było z kopalni Józefka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariki1234    0

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Czy najpierw wapno czy obornik to już zależy od ciebie,chodź wapno na pewno jest ważniejsze.Jeżeli dajesz na wiosnę obornik to wapno dopiero na jesień.Jeśli jednak wysiejesz najpierw kredę to obornika już nie dawaj wcale.

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

Ten magiczny produkt to tylko napis na worku + może lepsze zmielenie ale nigdy nie w dawce jaka podają tylko kilka razy większej. Wapno magnezowe nadaje się do podtrzymania ph ale nie do jego podniesienia chyba ze dasz 8 ton na h i chcesz poczekać ok 3-4 lat na drobny efekt. Wysiej wapno węglanowe tylko z  kopalni( byle nie posodowe ani pocelulozowe) w dawce ok 3 tony na h to będzie 1,5 tony czystego składnika CaO. Podniesie ph o około 1 stopień i utrzyma się przez 3 max 4 lata.P.s tylko wapno wymieszane z ziemią się rozpuszcza ponieważ reaguje dopiero z kwasem glebowym.

Do pogłównego stosowania jest tylko kreda, która jako najmłodsze wapno rozpuszcza się w kontakcie z woda.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamber310    4

Siałem weglanowe ne jednym polu(było z huty skaziłem glebę), poźniej tlenkowe(budowlane 90% 400kg na ha) na drugim kawałku nie zły efekt ale w tym roku tylko KREDA super wapno u mnie cena 400zl/t.- i to granulowane

Od siebie polecam tylko kredę lub weglanowe z PEWNEGO źródła,tlenkowe budowlane wcześniej sialem ale problem z wysiewem a ze WSZYSTKICH opinii najlepiej rośnie po kredzie i tylko przy niej zostaję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

a czy  mocznik wysiany lub wypryskany na pociętą słomę nie koliduje z wapnem węglanowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj