marzencia

Przechowywanie wysłodków buraczanych

Polecane posty

Sylwekx25    5592

ja biorę ze Strzelina a w porównaniu do tych co były kiedyś to fakt są suche. Kiedyś jak się trafiło wziąć prosto z leja to jak zrzucili to pierw na przyczepę wyleciała woda a potem wysłodki jak błoto takie mokre. ale kisiły się pierwszorzędnie.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wozak    2

Ja również biorę wysłodki z Strzelina bo i też jestem tam plantatorem ,może i są suche ale to kwestia ich ukiszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5592

No to koleżanko ;) może podziel się swoim sposobem ich kiszenia ? bo ja robię "książkowo" i nici z tego i tak pleśnieją.

Edytowano przez Sylwekx25

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wozak    2

@Sylwekx25 miło mi ale jestem kobietą,mam też pleśń jak i każdy,zazwyczaj jak są bardzo suche polewamy wodą ujezdżamy i wtedy ta pleśń nie jest aż taka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Mi jak przywiezie wanna i kipnie to rozplantuje na długość samochodu, uformuje z grubsza, ubije trochę, jak za suche to poleje wodą albo serwatką, na to zaraz idzie nowa folia bez dziur, dobrze okryjąc bez uszkodzenia folii. Mam jeszcze samochod z tamtego roku, cały czas biore i nic nie ma odrzucania, zero pleśni. Czasem sie trafi mały odpad ale to widać że foliia była uszkodzona przy okrywaniu kamyszkiem ale to rzadko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

Zastanawiam się nad zakiszeniem młóta ale myślę, że teraz jest już za późno co o tym myślicie jak to najlepiej zrobić?Teraz wsypuje w beczki 200 l i spasam na bieżąco ale przy małych ilościach wychodzi drogo.Do browaru mam 5 km ale wwalił się pośrednik i zrobiło się drogo przy większej ilości wyszło by taniej ale nie wiem czy nie jest za zimno żeby zakisiło się to młóto nie mam doświadczenia w takim kiszeniu.QQ w takiej temperaturze nie ma problemu z zakiszeniem a jak jest z młótem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

czy ja wiem czy przeszkadza temperatura? mam jeszcze przed sobą w następnym tygodniu kiszenie gniecionego ziarna QQ w pryzmy i nastawiam się jeszcze na zrobienie koszonki z młóta z połączeniem z suchymi wysłodkami. Także bierz się i rób póki mróz nie ścisnął nas na dobre ;)

 

*kiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Pierwszy raz zamawiam wysłodki, na czym najlepiej je klaść (słoma, folia czy na ziemie) i jakiej wielkości zazwyczaj jest pryzma z 26t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deutz610    16

Tematy połączone.

 

Chciał bym się dowiedzieć wszystkiego co przechowywania wysłodków mokrych,ponieważ zamówiłem na za tydzień 28ton i to mój pierwszy raz z mokrymi,do tej pory stosowałem suche.

Czy pod spód trzeba dać folię czy nie ,może ktoś się orientuje na jakiej długości i szerokości wysypie te wysłodki -ile foli potrzeba do przykrycia tych 28 ton?

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Ja miałem 24,5t pod spod dałem folie szer. jakieś 4.5m a długość ok.12m podaje dane "na oko" bo dawałem resztki foli jakie udało mi sie znaleźć ale następnym razem zrobię szerszą. Wysłodki ugniatałem ciągnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Od ziemi wysłodki się nie zepsują, najważniejsze by były ciepłe w pryźmie ostatecznej, czyli po przewiezieniu i wiele się nie zepsuje, ugnieść od góry wierzchnią warstwę, jak suche nalać wody przykryć szczelnie folią i tyle.

@gal jak wjechaliście na wysłodki traktorem? nie potrafię zrozumieć... Bliźniaki miałeś?

Edytowano przez bobytempelton

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Wjeżdżałem na pryzmę po szerokości do połowy pryzmy tylko przednimi kołami, nie ugniotło się równo jak kukurydza ale na prawdę widać było różnice przed ugniataniem a po. Tylko trochę się rozchodziły na obydwu końcach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Parę lat temu, jak weszły wysłodki o zawartości 20% suchej masy (wcześniej były 10%), też wjechałem ciągnikiem na pryzmę (no może nie do końca ciągnikiem bo dla niektórych T-25 to nie ciągnik). Przodem boki ugniatałem, grzbietem pryzmy też jeździłem ale tylko "jednymi koleinami". Strachu trochę było bo gdyby usiadł to cała pryzma rozpierdzielona. W następnych latach wysłodki też miały 20% s.m.(na papierze) ale ruskiem się wjechać nie dało. W tym roku były 15% s.m. ale nawet nie próbowałem wjeżdżać - z jednej naczepy ciekła woda... Wysłodki składuję bezpośrednio na ziemi, najlepiej trawie, formuję pryzmę, depczę. przykrywam folią po kiszonce z kukurydzy i dość lekko przykrywam ziemią. Przechowują się dobrze i są skarmiane nawet jeszcze latem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

Ja się nawet nie zastanawiałem nad jej zawartością, po prostu z sąsiedniej wsi się zaoferował że przywiezie bo kiedyś już woził. Przywiózł je patelnia to musieliśmy trochę widłami pomóc bo się nie chciały zsunąć. Wysłodki na pryzmie parowały, nie wiem czy tak powinno być, kolor miały biały. Tak wgl. to pierwszy raz na oczy je widziałem zobaczymy co o będzie jak je otworze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszko27    0

a co sie stanie jeżeli je udeptałem na pryxmie i nie przykryłem niczym??

czy takie się nadadzą do skarmiania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki868    2

Ja słyszałem, że można ubić dobrze i porządnie posolić i na to wystarczy plandeka, żeby od śniegu osłonić

 

 

Po co solić? Ci mądrzy to wiedzą że sól obciąża wątrobę krów. Także bezsensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem obciążają, ale tez przecież po coś wymyślili sól w postaci lizawki solnej by krowy mogły uzupełniać niedobory sodu i chloru. Także wszystko z umiarem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Ja położyłem pod pryzmę starą folię po kiszonce z kukurydzy, była sporo szersza więc zawinąłem ją do góry na pryzmę i na to jeszcze 2 stare na wierzch po całej szerokości(dla pewności na wypadek gdyby były w niej jakieś dziury. I na to piach. Pryzmę miałem wstępnie uformowaną bo kierowca dosyć równo wysypał, tylko lekko uformowałem i uklepałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5592

Ja biorę po 4 zestawy na raz to wyrównam górę żeby tworzyło to jedną równą pryzmę , boki trochę wyrównam czy podsypie tam gdzie potrzeba , na to folia i ładuje cyklopem ziemię , więcej roboty przy odkrywaniu ale wysłodki są za to pierwszorzędne , zero odpadu i sprasowane tak ,że ciężko łopatę wbić. Kiedyś gdy przyciskało się oponami i tylko ziemią ręcznie przysypało to lubiły pleśnieć.

  • Like 1

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Ursus1998
      Jak sie odbywa oprużnianie silosów płaskodennych? Czy zboże lekko wilgotne żłożone do takiego silosu nie zacznie się pażyć i pleśnieć? Czy z takiego silosu można ładować żboże od razu na przyczepe?
      Jeżeli ktoś posiada taki silos.... fajnie by było jeżeli by dodał film z jego oprużniania
    • Przez poszkodowany
      Witam !
      Co sądzicie o o tym że niektórzy ludzie domagają się zmniejszenia ceny za traktor bo handlarze wystawiają w ogłoszeniach maszyny które są przez cały rok lub dłużej trzymane poza garażem ? Czy to może jakoś uszkodzić albo zniszczyć ciągnik jeżeli jest spuszczona woda i niema otarć to mi się wydaje że to nie jest argument do zmniejszenia ceny...
    • Przez kurak
      Witam
      W związku z dużym zamieszaniem odnośnie przepisów dotyczących zbiorników na paliwa III kategorii chciałbym poruszyć ten temat. Dostępne są na rynku zbiorniki 5000 l (jednopłaszczowe) za całkiem przyzwoite pieniądze i zanim dokonam inwestycji chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy. Przepisy dyktują nam obowiązek przechowywania paliwa w zbiornikach dwupłaszczowych:
      natomiast po drugiej stronie znalazłem taki zapis:  
      Tak więc nie wiem gdzie leży prawda. Jedni mówią, że dopóki nikt nie będzie wymagał ode mnie "dokumentacji zbiornika" (co jest mało prawdopodobne - kontrole itp.) nie wychylać się i korzystać z takiego zbiornika, z drugiej strony rozsądek mówi, żeby zrobić to dobrze i nie martwić się o problemy przy kontrolach. Jak wszyscy wiemy zaciskają nam sznur na szyi żeby wyrwać pieniądze na utrzymanie Wiejskiej i wypadałoby się jakoś ustrzec przed karami.
    • Przez adamnow31
      Witam.
      Może ktoś praktykował już przechowywanie ziemniaków w big bagach, i ma jakieś opinie na ten temat bo zastanawiam się nad sypaniem ich prosto z pola w worki ale jak teraz jest z ich odparowaniem i ewentualnym ustawianiem w przechowalni jak wysoko jakieś odstępy itd.., Jak znoszą je odmiany wcześniejsze które jak wiadomo lubią się czasem psuć. Ja robię sadzeniaka wiec większość była by przerabiana jesienią i przepakowywana w małe worki ale tak myślę ze było by wygodniej i koszty mniejsze jak przy skrzyniopaletach.
    • Przez keroms77
      Witam.
      Bardzo będę wdzięczny jeśli ktoś odpowie mi na pytanie, czy jest możliwe, aby przy słabo działającej pompie olejowej (dwusekcyjnej) przy ciągniku zetor proxima power 95 z 2010roku, sprzęgło wielotarczowe mokre mogło się podpalić. Chodzi mi czy prawdą jest, że to ciśnienie oleju decyduje o ścisku tarcz i jeśli pompa będzie słaba to i ciśnienie oleju będzie słabe. Czy pompa olejowa może mieć wpływ na awarię sprzęgła (spalenie się tarcz)?
      Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi w temacie. Może ktoś z was miał już podobny problem.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj