Skocz do zawartości
kurak

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie a litera prawa

Polecane posty

kurak    9

Witam

W związku z dużym zamieszaniem odnośnie przepisów dotyczących zbiorników na paliwa III kategorii chciałbym poruszyć ten temat. Dostępne są na rynku zbiorniki 5000 l (jednopłaszczowe) za całkiem przyzwoite pieniądze i zanim dokonam inwestycji chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy. Przepisy dyktują nam obowiązek przechowywania paliwa w zbiornikach dwupłaszczowych:

Paragraf 11 1. dopuszczające przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3. 2. Zbiornik do przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne użytkownika, o którym mowa w ust. 1, należy sytuować z zachowaniem następujących odległości: a) 10 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej B) 5 m - od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej…
natomiast po drugiej stronie znalazłem taki zapis:
Istnieje natomiast możliwość stosowania zbiorników kontenerowych z dystrybutorami na potrzeby własne przedsiębiorstw i rolników indywidualnych. Tak więc rolnicy mają możliwość gromadzenia na własne potrzeby niezbędnych ilości paliwa. Oczywiście każdy zbiornik przeznaczony do gromadzenia i przechowywania paliwa powinien - zgodnie z obowiązującymi przepisami - podlegać nadzorowi ze strony właściwych służb dozoru technicznego. Podjęcie działalności gospodarczej w celu prowadzenia usług w zakresie dystrybucji paliwa wiąże się z koniecznością uzyskania w Urzędzie Regulacji Energetyki koncesji na prowadzenie ww. działalności.

Tak więc nie wiem gdzie leży prawda. Jedni mówią, że dopóki nikt nie będzie wymagał ode mnie "dokumentacji zbiornika" (co jest mało prawdopodobne - kontrole itp.) nie wychylać się i korzystać z takiego zbiornika, z drugiej strony rozsądek mówi, żeby zrobić to dobrze i nie martwić się o problemy przy kontrolach. Jak wszyscy wiemy zaciskają nam sznur na szyi żeby wyrwać pieniądze na utrzymanie Wiejskiej i wypadałoby się jakoś ustrzec przed karami.

koniu    76

ja zakupiłem dwupłaszczowy 5 tys litrów i z tego co się orientowałem taki powinien być, znajomi też zakupili dwupłaszczowe.

kurak    9

Zgodzę się z Tobą, dwupłaszczowy na pewno będzie spełniał te wymogi ale jednak sporo kosztuje taki zbiornik. Nie mogę znaleźć przepisu stwierdzającego, że paliwo w gospodarstwie rolnym musi być przechowywane w zbiornikach dwupłaszczowych. Dajmy na to olej opałowy do pieców jest magazynowany w jednopłaszczowym zbiorniku i jest dobrze, nikt tego nie kwestionuje a przecież to jest ta sama kategoria paliwa.

Wiadomość z agroFakt.pl

koniu    76

no nie wiem, w styczniu dałem 15 tys brutto. nie wiem czy drogo czy tanio, ważne że już mam problem z głowy.

damianus2222    98

ja mam też problem koledzy ;/ bo podwórko mam nie ustawne, i najlepiej bym trzymał w tam gdzie teraz trzymam paliwo czyli w magazynie roboczym, i tam chciałbym wstawić zbiornik tylko ze wg, przepisów nie moge podwórko mam małe więc nawet jak postawie na środku to nic mi to nie da ;/ bo po lewo wiata po brawo obora i mniej jak 5 m . Więc gdzie mam go postawić ? dziwne to troche i niesprecyzowane :/

7891Firefox    52

a to takie przepisy to wogóle są??? hehehe, no wiadomo, mausera z paliwem nie wstawię sobie do stodoły, ale u nas nikt nie patrzy na jakieś odległości, trzyma się normalnie w garażu, nikt tego nigdy u nas nie sprawdzał, ani u znajomych.

kurak    9

Myślę, że większość z nas przechowuje paliwo w sposób taki jak pozawalają na to warunki ale trzeba mieć się na baczności bo tak jak pisałem wcześniej, będą szukać darmowych pieniędzy poprzez nakładanie kar. Dlatego też zwracam się do Was o zgłębienie tematu. Starostwo powiatowe w moim terenie nic na ten temat nie wie, jutro będę atakował UDT..zobaczymy co oni powiedzą. Ja mam ofertę zbiornika z dystrybutorem za 4000 pln brutto więc myślę, że to nie są wygórowane pieniądze tylko, że jest to zbiornik jednopłaszczowy ;/

masa777    0

Witam, przepraszam, że tak odkopuję temat ale nie wiem czy jest sens zakładać nowy.

Chcę kupić zbiornik paliwa z dystrybutorem ok. 2500l, dwupłaszczowy. Teraz pytanie czy mogę go wstawić do garażu ? Czytałem, że nie można tankować w garażu ale ja mam jeszcze małe boczne wejście i po prostu będę wyciągał wąż do tankowania zawsze przez te drzwi i podjeżdżał ciągnikiem blisko ciągnikiem... Czy w świetle prawa może tak być ? Czy obowiązkowo 5m od garażu, 10m od domu i 3m od drogi publicznej ? Nie wiem agencja w razie kontroli będzie zwracać na to uwagę ?

geo2    4

nie może stać  budynku. planuje kupic taki zbiornik na prow, więc w takim przypadku pewnie będą sprawdzać, ale jak za swoje to mogą go nawet "nie zauważyć" bo to nie będzie przedmiotem ich kontroli.

masa777    0

Dzięki za odpowiedź. Trochę szkoda bo miałem fajne miejsce na niego ale nie ma co ryzykować.

geo2    4

nawet jak bierzesz na prow to chyba na czas kontroli możesz go ładnie gdzieś ustawić?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Wojtek
      ile wam palą te ursusy na mtg i na ile godzin pracy ciezkiej lub lekkiej starcza pełen gorny zbiornik
      jak bym nie kombinował czy jezdząc na obrotach 1500-1700 w orce czyw innych pracach czy obrotach 2100-2400 zawsze mi gasnie ciagnik z braku paliwa po około 7 godzinach,( mam 1224, pzrez kilka dni chodziła w turbo ale sie zatarła i znowu jest bez turbo, pompa jest spowrotem zmieniona od bez turbo)
    • Przez Damian87
      Witam,
      Doszedłam dlaczego mój JD tak ciężko pali na zimno. Padła pompka w baku Nie wiecie gdzie w rozsądnych pieniądzach mogę dosać taką pompkę? I czy często takie pompki padają?

Dobra, to jednak nie pompka padła. Tzn. pompk nie chodzi bo nie dostaje prądu. Napięcie jakie dochodzi jest w granicy 1,6V. Mechanicy którzy normalnie serwisują mi samochód przeglądnęli elektrykę "tyle o ile" i stwierdzili że to wina słabego akumulatora bo jak już się zaciągnie paliwem i odpali to wtedy pompka paliwa pracuje. Pytam się czy jest to możliwe aby akumulator był na tyle mocny żeby kręcić silnikem i zarazem na tyle słaby żeby nie ruszyć pompki bo wg. mnie to coś jest nie tak.
    • Przez krystiano35
      Witam ,
      Mam takie pytanie czy po wymianie wału korbowego na nowy w U 3512 trzeba ustawiać na pompie wtryskowej nowy kąt wtrysku ?
      Bo ustawiłem na fabrycznych znakch i traktor dymi jak trące po gazie lub jak ma bardzo małe obciązenie.
    • Przez tata1
      Witam

Kupiłem nowy czujnik poziomu paliwa do baku w 914 i jak testowałem "na sucho" to ruch pływaka pokrywał się z ruchem wskazówki, ale jak założyłem do baku to chodzi jak chce, najczęśniej na pełnym dochodzi do 2/3 a pozatym to najczęściej 1/3, gdzie szukac przyczyny?
    • Przez kukum
      Witam Jak załozyc filtry paliwa aby wszystko dobrze funkcjonowalo??
      Mam dylemat jak je zalozyc papier-filc czy filc papier