karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    317
@jankris ja to wiem, bo pierwsze pytanie w US brzmiało czy wszystkie faktury są opłacone. Drugie pytanie to skąd miałem tyle gotówki na zakup maszyn na które wnioskowałem o przyspieszony zwrot vat. Twierdzenie, że ze sprzedaży produktów rolnych itp. to mało, chcą dokumentów potwierdzających sprzedaż lub inny dopływ kasy. Ponoć zmieniło się podejście US wobec rolników.

Dziurę budżetową można załatać choć trochę pieniędzmi rolników....

No mi księgowa doradziła żebym do wniosku o przyspieszony zwrot VATu dołączył xera umów kredytowych którymi sfinansowałem zabawski z PROWu. Przechodzi ponoć bez problemu i robią tak od dawna.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Jeśli bank płaci za maszynę, to przystawia na fakturze pieczątkę i opisuje że to z konta kredytowego nabywcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Panowie, pilne pytanie!: na ile % wystawić fakturę za talerzowanie, bo na jutro musi być wystawiona a nie mamy tej rozpiski i nie wystawialiśmy jeszcze za taką usługę. Z góry dziękuję ;)


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pino93    0

witam.

mam pytanie dot. vatu ;) mianowicie posiadam działy spec (pieczarkarnie)i jak np sprzedaje pieczarki do hurt to jak sie jemu bardziej opłaca kupić od vatowca czy ryczałtowego?czy on od ryczałtowego sobie odbierze 6% zwrotu za towar a odemnie tylko 3%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@qazi podane źródło wskazuje, że jest dokładnie odwrotnie świadczenie usług jest działalnością rolniczą jedynie dla celów VAT, natomiast samo świadczenie usług rodzi obowiązek prowadzenia działalności rolniczej bądź zawarcia umowy zlecenia (czyli de facto konieczność założenia działalności gospodarczej) tak czy inaczej istnieje konieczność odprowadzenia podatku dochodowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Niestety, trzeba się rejestrować i płacić podatki.

Polecam również ubezpieczyć działalność od następstw nieszczęśliwych wypadków i szkody wyrządzonej osobom trzecim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

może coś źle zrozumiałem ale jak podaje przykład 2 z tej że strony

"zaoranie pola sąsiada jest czynnością rolnika ryczałtowego dla celów podatku VAT, ale nie stanowi działalności rolniczej dla celów podatku dochodowego PIT. Usługi rolnicze podlegają opodatkowaniu PIT w ramach umowy zlecenia albo działalności gospodarczej." (www.vat.pl)

i teraz kwestia działalności gospodarczej, jeżeli jej nie mamy założonej to podatku PIT nie płacimy, tylko teraz jest problem rozumienia działalności gospodarczej, US przeważnie za działalność gospodarczą rozumie zorganizowany i ciągły sposób wykonywania np tych usług, więc wykonywanie takich usług sporadycznie( - nie ciągle; i tu pojawia się problem interpretacji tego pojęcia bo dla każdego może mieć inne znaczenie) działalnością gospodarczą nie jest, usługi wykonywane na umowę zlecenie też są opodatkowane PIT, a jak to się ma w przypadku umowy o dzieło??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

W tym miesiącu składałem deklarację i vat ze środków produkcji (60 dni) połączyłem ze zwrotem vat-u za środki trwałe 25 dni.

Jutro mam być w US w celu złożenia wyjaśnień. Ale taki manewr jest możliwy do określonej kwoty. Czy na pewno powiem Wam jutro.

Jakoś nie doszukałam się odpowiedzi, łączy się te zwroty ze sobą, czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź, jeżeli ktoś wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak płaci Ci netto + VAT to jest jemu obojętne bo i tak mu ten vat zwrócą, jak zapłaci CI netto +3% to mniej wydaje z "kieszeni" tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pino93    0

ale hurtownikowi jest lepiej(opłacalniej)kupić odemnie czy ryczałtowego rolnika??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

i tak rozlicza się w kwotach netto więc obojętnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pino93    0

ale jak hurtownik kupi od ryczałtowego ten wystawi mu rrke to ten hurtownik moze sobie odebrać 6% zwrotu?czy od rrki nie odbiera vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jeżeli jest płatne przelewem to odlicza sobie ten vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

żeby świadczyć usługi drugiemu rolnikowi trzeba mieć założoną działalność gospodarczą chyba że top agrar sie myli pisali o tym w zeszłym roku nawet nie ma czegoś takiego jak pomoc sąsiedzka też to trzeba rozliczyć ale dokładnie co i jak to nie chce mi sie szukać tego artykułu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

sam już ni wiem jak to z tymi usługami, trzeba będzie w US się zapytać jak to z tym jest naprawdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HUBERT22    0

mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pozwolę sobie powrócić do mojego zapytania dotyczącego przekazania wartości podatku VAT należnego na konto US, otóż czy w przypadku, gdy wartość podatku naliczonego przekracza znacznie wartość podatku należnego to i tak jestem zmuszony do przekazania całkowitej wartości podatku należnego na konto US czy też po prostu otrzymam mniejszy zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HUBERT22    0

pozwolę sobie powrócić do mojego zapytania dotyczącego przekazania wartości podatku VAT należnego na konto US, otóż czy w przypadku, gdy wartość podatku naliczonego przekracza znacznie wartość podatku należnego to i tak jestem zmuszony do przekazania całkowitej wartości podatku należnego na konto US czy też po prostu otrzymam mniejszy zwrot

otrzymasz mniejszy zwrot nie musisz płacić należnego do us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

sam już ni wiem jak to z tymi usługami, trzeba będzie w US się zapytać jak to z tym jest naprawdę

 

 

Ludzie, ile razy można tłumaczyć że usługi rolnicze to nie działalność rolnicza a usługowa działalność gospodarcza.

Ustawa o vat dopuszcza tylko możliwość zwolnienia z vat rolnika ryczałtowego świadczącego usługi rolnicze, ale wtedy rolnik ryczałtowy wystawia zwykły rachunek, natomiast rolnik rozliczający się z vat na zasadach ogólnych wystawia fakturę Vat.

 

Ustawa o vat nie zwalnia takiego rolnika z konieczności rejestracji takiej działalności w UG, nadania numeru regon i rozliczania podatku dochodowego według wybranego przez siebie sposobu (zasady ogólne, ryczałt, książka podatkowa).

Ta kwestię reguluje ustawa o podatku dochodowym, która zwalnia z podatku dochodowego tylko rolników prowadzących działalność rolniczą (w skrócie: na własny użytek) a nie usługową.

 

Kwota wolna od podatku pozwala uniknąć zapłacenia podatku tylko wtedy gdy nie masz innych dochodów, ale nie zwalnia cię z rozliczenia tego przed US.

 

Interpretacjia na stronie Ministerstwa Finansów.

 

http://sip.mf.gov.pl...smpp_s_strona=1

 

"....Ponieważ ustawodawca zdefiniował pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Powyższa definicja nie obejmuje usług świadczonych przez rolników na rzecz innych osób.

 

Zgodnie z tą definicją „działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja”. Działalnością rolniczą zatem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie taka działalność, która jest wykonywana we własnym imieniu i na własną rzecz podatnika i dotyczy wytwarzania określonych produktów."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj