karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

w warzywach zasady ogólne nie będą się opłacały, bo przede wszystkim nie możesz rozdzielić produkcji w jednym gospodarstwie na taką którą będziesz rozliczał z vat i zwolnioną, poza tym na warzywach generuje się znacznie większe przychody niż koszty

 

jeśli planujesz jakieś inwestycje to pomyśl nad podziałaem gosodarstwa (przeniesieniem części własności na stryja/matkę/teściową/ojca...) bądź wydziel jakiś rodzaj działalności tworząc nowy podmiot gospodarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Jak to jest z fakturami VAT-marża? Wpisywać je do ewidencji nabycia towarów i usług? Czy nie ma potrzeby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wprowadzić do ewidencji należy wszystkie faktury, który dotyczą prowadzonej działalności, oczywiście nie ma takiego obowiązku, ale jeśli do ewidencji faktury się nie wprowadzi nie można w takim przypadku dokonać odliczenia podatku naliczonego z danego dokumentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Tylko na fakturze VAT-marża kupujący nic nie odliczy podatku VAT, jedynie sprzedający ma obowiązek odprowadzić.

Edytowano przez mareknh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Witam. Mam takie pytanie jak to jest gdy się jest rolnikiem Vatowcem to gdy się sprzedaje np tuczniki czy zboże to dostaje się cene bez vatu? Czy w późniejszym okresie po rozliczeniach ten vat dostane?

 

Bo np. jak się jest ryczałtowcem to przy sprzedaży obowiązują ceny z vatem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kujawiak    1

Jak jesteś vatowcem to dostajesz normalnie pieniądze na konto ( zrazem z vatem), ale ten vat który dostajesz należy się U Skarbowemu.

 

Gdy naprzykład tylko sprzedajesz i nic nie kupujesz to ten vat (od np. tuczników) musisz wpłacić na konto skarbówki

Jeśli kupisz coś i będzie w tym więcej vatu niż z tych tuczników to różnica nateży się tobie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Witam, planuje zakup traktorka-kosiarki samojezdnej do cięcia trawników wokół domu, czy będę mógł odliczyć sobie VAT ? w sumie w gospodarstwie tez mogę ją używać, ale głównie chce ją kupić na trawnik przed domem bo latanie za kosiarką na 2500m2 trawnika jż dawno mi się znudziło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Kiedyś od osobówki z homologacją na ciężarowe mogłeś odliczyć 100%. Obecnie od osobowego 60% VAT-u, lecz nie więcej niż 6 000 zł. Nie pamiętam tylko, na jaki okres MF wprowadziło to ograniczenie (czy ten przepis był wprowadzony do końca 2012 czy 2013 roku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kujawiak    1

Witam, planuje zakup traktorka-kosiarki samojezdnej do cięcia trawników wokół domu, czy będę mógł odliczyć sobie VAT ? w sumie w gospodarstwie tez mogę ją używać, ale głównie chce ją kupić na trawnik przed domem bo latanie za kosiarką na 2500m2 trawnika jż dawno mi się znudziło :)

 

O porządek trzeba dbać, jeśli masz jakiś trawnik w gospodarstwie (np. przy budynku) to jak najbardziej możesz sobie kupić .

Jeszcze lepiej gdybyś miał jakieś bydło i sprawa z głowy bo możesz trawą skarmikać bydło.

Ja też kupiłem sobie kosiarkę dużej mocy na gospodarstwo z tym że mam bydło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

witam, ja mam takie pytanie. dzierzawie od ojca na 10 lat ziemie. nie jestem wlascicielem ani gruntow ani maszyn. i moje pytanie brzmi czy w zwiaazku z tym moge przejsc na vat i wpisac te maszyny ktore niby nie sa moje do srodkow trwalych zeby moc odliczac sobie od czesci? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Czy nowy samochód kupiony można odliczyć vat?

 

 

mi się zdaję tak jeżeli jesteś na VAT-R czyli rolniczym to kupując samochód musisz go zarejestrować na gospodarstwo rolne.Najlepiej kup jakiś 4x4 z homologacją na ciężarowe.ja tak zrobiłem mam nissana navare zarejestrowanego na rolnictwo i sobie odliczam vat od paliwa i części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam, sprzedaje kuzynowi bedacemu na ryczalcie gorczyce i łubin na poplon, w takim wypadku wystawiam mu fakture vat RR na 7%? czy tez stawka na nasiona jest inna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Takie faktury wystawiasz tylko jak kupujesz od ryczałtowca, przy sprzedaży wystawiasz normalną fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

chce kupić od ryczałtowca 2 jałówki kilkudniowe (cielęta) i mam takie pytanie, przy wystawianiu faktury VAT RR co mam wpisać w rubryce "nazwy nabywanych produktów rolnych"? cielę czy jałówka? ile mogę odzyskac vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam.

Kupuję bielarkę za kasę ojca i chcę odzyskać z niej VAT. Robię tak, że moje gospodarstwo wychodzi na 0 więc muszę jakoś wrazie kontroli wykazać z kąd mam kasę. Jak to zrobić?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niech ojciec przekaże Ci środki przelewem i w ciągu 6 miesięcy składasz deklarację SD-Z2 i środki masz zalegalizowane bezkosztowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Dokładnie jak wyżej, ja już 2 razy tak robiłam. Tylko pamiętaj aby w przelewie było coś w stylu ``darowizna dla syna``, potem w ciagu 6msc zgłoś na druku SD-Z2 który jest łatwy do wypełnienia i po kłopocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

a jaki jest kod PKWIU i stawka VATu dla słomy?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj