karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tomek73    579

Ale przy dużej produkcji i przychodach masz duże koszty. Jedno nie może być bez drugiego. W kosztach vatu dużo jest 23% a w produkcji 8.

 

Już pisałem że robię na koło 80 ha, zboża i burak, żadnej hodowli, dopiero w tym roku kupiłem jakieś nowe maszyny. I mam ok. 1 tyś miesięcznie z US,W tym roku z 3 tyś, ze względu na nowe maszyna za 200 netto.

 

 

Za 3 lata raz zapłaciłem do US z 4,5 tyś. Przy dużej sprzedaży.

 

Znam dużo takich jak szaszeta no ale to ich sprawa. Ja podobnie myślałem, bo liczyłem tylko ile będę tracił, a nie policzyłem ile będę zarabiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

tak. tylko wtedy gdy w miesiącu oprócz standardowo świń wypadły mu jeszcze faktury za buraki i ziemniaki

 

to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków? Chyba że miał duże gospodarstwo i ciągle inwestuje coraz mniej żeby tylko nie płacić vatu. No ale kiedyś oficjalne pieniądze się skończą.

Z biurokracją dałem sobie spokój w 2000 roku jak musiałem przejść na pełną księgowość. Więc wiem o co chodzi. I dlatego zmieniłem zawód żeby nie płacić.

Księgowy nie odpowiada za twoje błędy tylko swoje. Masz maszyny na środki trwałe? Może się zdarzyć że sprzedasz i zapomnisz poinformować lub kupisz buty i udowodnią ci że nie potrzebne. Obyś nie miał kontroli życzę ci a tym bardziej twoim kolegom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków?

...

Księgowy nie odpowiada za twoje błędy tylko swoje. Masz maszyny na środki trwałe? Może się zdarzyć że sprzedasz i zapomnisz poinformować lub kupisz buty i udowodnią ci że nie potrzebne. Obyś nie miał kontroli życzę ci a tym bardziej twoim kolegom

 

Inwestuje z renty rodziców pensji żony lub tak jak ja - inna praca.

Co do zapomnienia "poinformowania" o sprzedaży czegokolwiek - dobre ;)

Natomiast co do odliczeń - tu masz chłopie dużo racji, pierwotnie księgowa nie chciała mi np przyjąc faktur na odliczenie zakupu butów, kurtek roboczych itp. Pokazałem jej jeden wyrok i teraz ksero wyroku podpina pod każdy zakup odzieży/obuwia. Ostatnio nawet na faktury wziąłem mydło, płyn do mycia itp i też nie robi problemów (wywiedziała się w US co i jak i jest OK). Prawdę też piszesz że jak rolnik się uprze to księgowa odliczy VAT od każdej faktury ale przy kontroli to rolnik odpowiada za wszystko.

 

 

Inna bajka - ogrodzenie podwórka - jak do tego podejdzie US? Pytam bo w pobliżu domu mam zrobione ale pozostało jeszcze 2/3 podwórka do ogrodzenia i to głównie budynki gospodarcze i teren gdzie stoją maszyny. Myślicie że przejdzie? Tym bardziej że za jakiś czas będę chciał się budować gdzie indziej a ta posesja pozostanie tylko gospodarstwem.

 

Odliczenie VATu od materiałów na garaż blaszany na 2 samochody. Przejdzie? Ewentualnie na 1 samochód i graty z drugiego garażu ;)

Chodzi głównie o stal i beton bo na to będą faktury gdyż blachę już mam. Sprawa tego typu że postawię to bez zgłoszenia ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

celowo "zapomnisz". Albo za tanio sprzedasz wg urzędu.

Nie mówię że vat jest nie opłacalny. Jest ale tylko gdy się inwestuje. A nie zawsze można bo nie zawsze są przychody np. jakaś klęska. A najmniej jest opłacalny przy likwidacji gospodarstwa bo różnie bywa :D

Inna działalność ( a zazwyczaj dochodowa) podchodzi dalej pod gospodarstwo wiec tym bardziej trzeba więcej kombinować żeby nie płacić tego vatu. Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
... Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

do pewnej kwoty nie ale trzeba to zgłosić. Raczej idzie mi o sytuacje gdzie całą kasę którą zarabiam pakuję w gospodarstwo a utrzymują mnie rodzice (prąd gaz węgiel/drewno i inne opłaty). Uwierz mi jest sporo sposobów na wałki. Najlepszym dowodem jest tłumaczenie niektórych znanych ludzi że pieniądze mają z nierządu (są nieopodatkowane).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale przy dużej produkcji i przychodach masz duże koszty. Jedno nie może być bez drugiego. W kosztach vatu dużo jest 23% a w produkcji 8.

Już pisałem że robię na koło 80 ha, zboża i burak, żadnej hodowli, dopiero w tym roku kupiłem jakieś nowe maszyny. I mam ok. 1 tyś miesięcznie z US,W tym roku z 3 tyś, ze względu na nowe maszyna za 200 netto.

Za 3 lata raz zapłaciłem do US z 4,5 tyś. Przy dużej sprzedaży.

Znam dużo takich jak szaszeta no ale to ich sprawa. Ja podobnie myślałem, bo liczyłem tylko ile będę tracił, a nie policzyłem ile będę zarabiał.

 

Sama produkcja roślinna nie jest tak mocno dochodowa.

Ojciec ma produkcje zwierzęcą i jak liczyliśmy wszystkie koszty to na vacie byłby 20-25tyś rocznie w plecy.

Ja mam samą prod. roślinna i mi się opłaca vat.

 

Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

 

Jak zgłosisz darowiznę w US to nie ma podatku i na ma limitu tej darowizny. Co roku można darować nawet i milion :D byle to zgłosić do us i nie będzie problemu.

Bez zgłoszenia można darować 9 tysi z hakiem raz na pięć lat chyba.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków?

 

A gdzie ja napisałem że ma mniejsze wpływy niż wydatki????

Po prostu korzysta z różnicy vatu a przy okazji co roku praktycznie w coś inwestuje wiec zwroty ma zawsze.

"Celowo zapominasz" no prosze cię nikt chyba nie jest tak głupi żeby nie rozliczać się ze sprzedazy srodków trwałych.

pozatym mówisz że doczepią się że za tanie sprzedasz.Co za problem napisać na fakturze sprzedaży ciągnika np pojazd uszkodzony lub do naprawy.

Mówię oczywiście czysto teoretycznie bo takie rzeczy są oczywiście niezgodne z prawem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

dlatego jest tak że to podatnik ma możliwość wyboru formy opodatkowania która jest dla niego korzystniejsza albo pozostaje na ryczałcie i nie ma papierków albo bawi się w papierki i trochę inwestuje mając większe zwroty.

 

Co do sprzedaży maszyn - dawałem księgowej spis środków trwałych rok temu. Będąc u niej ostatnio mówiłem że będę wysprzedawał maszyny starsze lub na mały areał bo są mi zbędne. Zastrzegłem że są one w złym stanie technicznym więc część może sprzedam na złom ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

poszperałem trochę w necie i dalej nie mogę pojąć jak można zarabiać na różnicy vatu. Być może to dobry sposób na "wypłatkę" więc dajcie mi jakiś konkretny przykład. :lol:

zazwyczaj tam robię zakupy gdzie mi vatu nie policzą. Mówię o konkretnych zakupach związanych z gospodarstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

saszeta czego nie rozumiesz :huh:

jesli ktos robi przekazanie srodkow pienieznych od rodzicow to najlepiej w formnie bez gotowkowej czyli przelew

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

@ SASZETA wydaje ci się ,że zakupy robisz bez VAT,chyba,że kupujesz lewy towar,bo nawozów,paliwa(chyba że ze Wschodu}części zamiennych i innych produktów do gospodarstwa na pchlim targu nie kupisz,a jeżeli kupujesz w sklepie to dziś nawet na gazetę dają ci paragon,jeżeli zechcesz to nawet fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

witam,jestem na wacie i jeśli chce sprzedać zboże rolnikowi ryczałtowemu, to mam obowiązek wystawić mu fakturę, a pieniądze mi na konto musi przesłać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

saszeta

Sprzedajesz tuczniki za 10 tys netto, dostajesz za nie 10800 zł z czego do US te 800 zł oddajesz.

A teraz za te 10 tyś netto robisz zakupy i kupujesz za 7 tyś netto pasze (vat 560), za 2 tys paliwo (vat 460) i za 1 tyś części (vat 230).

Kupiłeś za taką samą kwote netto za jaką sprzedałeś wiec tu niema problemu ale zobacz jaki jest vat.

800-(560+460+230)= +550. czyli jesteś z vatem do przodu o te 550 zł nie wydając więcej niż zarobiłeś.

 

daro87

Nie masz obowiązku wystawiania faktury możesz rozliczyć to jako sprzedaż niefakturowaną. Pieniądze mogą być gotówką nie muszą być na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

saszeta

Sprzedajesz tuczniki za 10 tys netto, dostajesz za nie 10800 zł z czego do US te 800 zł oddajesz.

A teraz za te 10 tyś netto robisz zakupy i kupujesz za 7 tyś netto pasze (vat 560), za 2 tys paliwo (vat 460) i za 1 tyś części (vat 230).

Kupiłeś za taką samą kwote netto za jaką sprzedałeś wiec tu niema problemu ale zobacz jaki jest vat.

800-(560+460+230)= +550. czyli jesteś z vatem do przodu o te 550 zł nie wydając więcej niż zarobiłeś.

 

zrób tę samą kalkulacje jakby był ryczałtowcem.

czyli cena netto za tuczniki + vat który zostaje u niego i vat z wydatków którego nie dostanie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

ile może być tej sprzedaży niefakturowanej?

do 20tys. a pozniej kasa fiskalna


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Co oznacza "sprzedaż niefakturowana"? NP.sprzedaję mleko i wystawiam co miesiąc faktrę vat,i zalóżmy,że w roku sprzedaję 10 byczków po 600zł rolnikom ryczałtowym-czy sprzedaż tych cieląt może być uważane jako ta sprzedaż niefakturowana .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Dodam że 20 tyś w pierwszym roku i 40 tyś w kolejnych latach.

 

KAROL4 dokładnie tak

 

Nikita tu kalkulacja jest prosta

10700 bierze za świnki

7560 pasze, 2460 paliwo co już nam daje 10020 zł czyli na części zostaje tylko 680 zl brutto

 

Oczywiście przykład który podałem zakłada duży udział pasz który ma tylko 8 % vatu. w przypadku gdy wiecej kupujemy towarów 23 % różnica jest jeszcze bardziej korzystna na naszą stronę oczywiście

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Dodam że 20 tyś w pierwszym roku i 40 tyś w kolejnych latach.

 

KAROL4 dokładnie tak

 

Nikita tu kalkulacja jest prosta

10700 bierze za świnki

7560 pasze, 2460 paliwo co już nam daje 10020 zł czyli na części zostaje tylko 680 zl brutto

 

Oczywiście przykład który podałem zakłada duży udział pasz który ma tylko 8 % vatu. w przypadku gdy wiecej kupujemy towarów 23 % różnica jest jeszcze bardziej korzystna na naszą stronę oczywiście

Czy trzeba gdzieś tą sprzedaz niefakturowaną odnotować,czy w razie kontroli jako dowod ilości sprzedanych cieląt wystarczy rejestr stada?

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

aa powiedzcie mi, czy jak sie jest na vacie placi sie podwojny krus..? bo na vacie ma sie regon czy to jest nr dzialalnosci gospodarczej? czy to sie zglasza do gminy..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Na szczęście nie płaci się podwójnego, jak bedziesz załatwial regon ,to i tak będziesz w gminie po zaświadczenia,choc nie musisz zgłaszać tam niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

aa jeszcze jedno co ten regon daje to jes tylko takie dane dla GUS-u,, aa drugie, na vat chce przejsc po nowym roku od lutego i czy jak nadadza mi teraz ten numer regon to beda pozniej jakies problemy z US. czy to niema nic wspolnego . .tak czysto teoretycznie zeby nie walnac jakiejs gafy .. ze cos tam cos tam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja niefakturowaną sprzedaż zapisuje u siebie gdzies w notatakach ale tu głównie chodzi o ceny tylko no i oczywiście w księdze bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj