karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

dani221    1

mam takie pytanie czy kupują samochód napędzanego benzyna to moge odliczac wat od tego rodzaju paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

@deer - chcesz się przekonać - kup coś 30 lipca ale z terminem płatności 14 dni - zrób przelew 1 sierpnia i złóż deklaracje o zwrot podatku nadpłaconego z tej faktury w przyspieszonym terminie - zobaczysz kto ma rację - czy nie będziesz musiał poprawiać deklaracji w najlepszym przypadku


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ART 19. ustawy o VAT

"1 Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

.........

4 Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

 

W polskim systemie kluczową rolę dla powstania obowiązku podatkowego odgrywa moment wystawienia faktury (z pewnymi wyjątkami ale one raczej w działalności rolniczej nie występują)

 

"@deer - chcesz się przekonać - kup coś 30 lipca ale z terminem płatności 14 dni - zrób przelew 1 sierpnia i złóż deklaracje o zwrot podatku nadpłaconego z tej faktury w przyspieszonym terminie - zobaczysz kto ma rację - czy nie będziesz musiał poprawiać deklaracji w najlepszym przypadku "

wg mnie w tym przypadku deer ma racje, ja zrobię tak w tym miesiącu faktura wystawiona 30 czerwca płatność 3 lipca szybki zwrot( nie 1 raz); nikt nie powinien robić problemu ale wiadomo urzędnik jak święta krowa w indiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin3514    0

jezeli chcesz sie ubiegac o przyspieszony zwrot vat musisz miec zaplacone wszystkie faktory i to nie podlega zadnej dyskusij . W przypadku normalnego zwrotu nie musisz miec zaplaconej faktory takie jest prawpo jestem w vacie i jestem na plusie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"Mam pytanie do osbób które same sie rozliczaja z US. Jak to jest datą powstania obowiązku podatkowego i z datą nabycia prawa do odliczania podatku? Bo załóżmy że mamy taka syt. - 30 czerwca kupujemy np. sprzęt czy pasze za kjtóre płacimy przelewem, na przelew mamy 30 dni i płacimy np. któregoś tam lipca to teraz która data jest datą nabycia prawa do odliczenia podatku?Data z dnia zakupu (30 czerwiec) czy data dokonania zapłaty (lipiec)? Bo nie wiem w który miesiąc trzeba by to wciągnąć na deklaracji. Jesli ktos wie to prosze o odp i z góry dzieki..."

 

"czyli która date mam w koncu wstawic jako data nabycia prawa do odliczenia podatku? Data wystawienia faktury czy data dokonania płatności? "

 

Nie musisz wstawiać żadnej daty, ujmujesz tę fakturę ( wystawioną 30 czerwca) w deklaracji za czerwiec którą masz złożyć do 25 lipca w US i po kłopocie w razie kontroli nikt się nie przyczepi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam ksiązke do prowadzenia ewidencji z US i tam jest rubryka z ta data nabycia prawa, nie trzeba tego wypełniac? To ktore pola sa obowiazkowe? Chodzi mi o dwie ksiegi - Vu11- ewidencja nabycia i Vu3 - ewidencja sprzedazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ART 19. ustawy o VAT

"1 Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

.........

4 Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

 

rubryki data nabycia prawa Vu 11 lub data powstania obowiązku podatkowego Vu 3 nie wypełniaj. wpisz tylko datę wystawienia faktury i to załatwia sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Pytanie do vatowców(jestem początkujący):

z jakim numerem wystawić fakturę vat rr na zakup zboża od sąsiada ryczałtowca ? Z kolejnym wynikającym z moich faktur sprzedaży? Czy może RR jakoś od nowa się numeruje, w końcu to zakup?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

z nowym nr.np,1/2009/RR


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

u mnie każdy rodzaj faktury ma oddzielnąnumerację


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

Mam zamiar zacząć odliczać vat. Czy to się będzie opłacać jeśli nie będe kupował nowego sprzetu co roku? I czy gdy będe chciał złorzyć wniosek o dofinansowanie (PROW) czy będe mógł też odliczyć od tego zakupu vat? <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

będziesz mógł odliczyć VAT od wszystkiego co będziesz kupował do gospodarstwa nie ważne czy będziesz kupował z dofinansowaniem czy bez a czy będzie ci się opłacać to już sprawa indywidualna trzeba samemu to przeliczyć i przemyśleć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalekpum    0

witam czy jak z róznicowania działalnosci rolnej czy jak to tam zalozybym firme o inseminacji bydla i trzody oraz krycie naturale to czy moge przejsc na vat i odliczas soebi paliwo z ciagnikow i kupic nowe auto na to roznicowanie i odliczyc od niego vat


witam jesli komus trzeba niech da znać mogę sprzedać produkty ekologiczne lub nawiązać wspołprace na dluzsza i krotsza mete z tym towarem
kupie zaś pola w cenie do 5,500 zł/ha nawet i ugory
szukam inwestora do wykupienia dzialki i zalozenia cpn bar wulkanizacja oplaci sie na tym terenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

Ja prowadzę sama za pomocą programu "mała księgowość rzeczpospolitej"świetny i prosty w obsłudze programik...zanjomi chodza do ksiegowych 1.płaci od ilości faktur 2.niezaleznie od ilości faktur 120zł na misiąc(-vat za usługę) 3.płaci 400zł ale ksiegowa prowadzi też ZUS pracowników i wszystko z tym zwiazane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Kupić na allegro gazetkę z płytką i masz to wtedy jako legal.

Tylko wez rach/f-vat :)

 

Później zaktualizować do najnowszej wersji znajdującej się na stronie rzeczpospolitej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

Można na allegro lub na stronach rzeczpospolitej w ich sklepie pewnie taniej niż gdzie indziej....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę jak ma się sytuacja w przypadku zagranicznej faktury, dla przykładu weźmy przykład zakupu na terenie Niemiec, otóż zakupuję tam środek trwały otrzymując fakturę z 0% VAT, jednak z tego co tłumaczy mi znajoma księgowa i tak płacę cenę brutto, gdyż sprzedawca musi odprowadzić podatek, czy jest tak w rzeczywistości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody1919    1

wskażcie mi proszę jak ma się sytuacja w przypadku zagranicznej faktury, dla przykładu weźmy przykład zakupu na terenie Niemiec, otóż zakupuję tam środek trwały otrzymując fakturę z 0% VAT, jednak z tego co tłumaczy mi znajoma księgowa i tak płacę cenę brutto, gdyż sprzedawca musi odprowadzić podatek, czy jest tak w rzeczywistości?

 

Przy dokonywaniu transakcji z podmiotami z krajów UE musisz się zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Jest to podobne zgłoszenie jak do zwykłego VATu,, ale informujesz tym US że będziesz dokonywał (lub planujesz)dokonywania zakupów (wewnątrzwspólnotowych nabycia towarów (WNT)) lub sprzedaży (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów)). Otrzymasz wówczas VAT-5UE (tak to się chyba nazywa) z numerem NIP (ten sam numer NIP co masz poprzedzony literami PL)

 

Przy rozliczaniu podatku z zakupów z państw UE jest taka dziwna sytuacja że ty ten podatek sobie naliczasz i odliczasz. Po prostu od zakupionego towaru musisz naliczyć zarówno podatek należny i naliczony, i tak też wykazujesz w deklaracji VAT-7.

Przykład. Kupujesz jakiś towar z Niemiec za 10 000 PLN. Wówczas musisz naliczyć VAT należny w kwocie 2.200 PLN oraz odliczysz to sobie jako VAT naliczony w kwocie 2.200 PLN. tak na prawdę nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych wydatków.

W deklaracji VAT to będzie wyglądało następująco:

- w poz. 32 wpiszesz podstawę 10.000 PLN, a w poz. 33 2.200 PLN (jako VAT należny)

- w poz. 46 (zakupy inwestycyjne) lub poz. 48 kwotę podstawy 10.000 PLN (plus pozostałe kwoty z faktur zakupowych za dany miesiąc) a poz. 47 (VAT od zakupów inwestycyjnych) lub poz. 49 kwotę podatku VAT naliczonego (2.200 PLN + pozostały VAT naliczony za dany okres).

 

Dodatkowo będziesz musiał kwartalnie sporządzać deklarację VAT-UE (dokładnie to się nazywa "Informacja Podsumowująca", w której będziesz wykazywał z jakimi podmiotami współpracowałeś (kupowałeś od nich lub sprzedawałeś im) w dany kwartale - ten formularz jest bardzo prosty.

 

A jeśli chcesz dokonywać transakcji z podmiotami z poza UE (jak Szwajcaria, Norwegia, Ukraina itp.) to będzie zwykły import bądź eksport i tam pojawi się jeszcze Urząd Celny - to jest bardziej skomplikowane.

 

Mam nadzieję że Ci trochę pomogłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak proszę jeszcze o jej usystematyzowanie, z tego co zrozumiałem to płacę w Niemczech za dane dobro cenę netto a podatek VAT naliczam i odliczam wirtualnie (tylko w deklaracji)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj