karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

https://www.gofin.pl/17,2,2,200239,poprawa-blednego-nip-na-fakturze.html

 

Brak NIP na fakturze

Ustawodawca w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT wymienił sytuacje, w których podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT. Z przepisu tego nie wynika, aby faktura, na której nie ma NIP nabywcy, była uznawana za dokument pozbawiający podatnika odliczenia VAT. Także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2019 r., nr 0114-KDIP4.4012.539.2019.2.RK, wskazał, że brak NIP na fakturze nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT wykazanego w tym dokumencie. Zdaniem organu, brak na fakturze NIP podatnika przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu PESEL oraz pozostałych danych identyfikujących nabywcę jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.

Wobec tego można uznać, że gdy faktura zakupu towaru zawiera dane nabywcy umożliwiające jego identyfikację (pomimo braku NIP), ma on prawo do odliczenia VAT z niej wynikającego. Jest to oczywiście możliwe przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Również Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2019 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.15.2019.1.JG, stwierdził, że jeżeli w fakturach występują, tzw. wadliwości mniejszej wagi, nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego. Niemniej jednak, zdaniem organu, błędy te powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi. Brakujący na fakturze NIP można uzupełnić poprzez fakturę korygującą wystawioną przez sprzedawcę lub poprzez notę korygującą wystawioną przez nabywcę.

 

 

Ogólnie zapisać sobie gdzieś na dysku z linkami do interpretacji indywidualnych - może kiedyś się komuś przyda.

 

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Witam, przejdzie mi jak kupie stół cnc do plazmy za 20tys żeby odliczyć vat od niego? A potem jeszcze źródło plazmy do niego za 12 tys i też to odliczyć? Przejdzie ze robie sobie maszyny? Już 2 łyżki, chwytak, ładowarkę od podstaw zrobiłem sobie sam. Jak na to patrzy urząd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli używasz dla potrzeb gospodarstwa to niby dlaczego nie odliczyć?

  • Like 2

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

No ale nie mogę się doczepić że mogę komuś usługę robić? Z drugiej strony to i spawarki itp też by nie można kupić bo przecież mogę sąsiadowi lemiesz posmarkać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Temat naciągany bo koszty zakupu narzędzi przewyższą wyprodukowane sprzęty, ale kto bogatemu zabroni.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W ciągu kilku lat może wyprodukować maszyny dla siebie na znacznie większy koszt. Tak jak koszt zakupu ziemi za 50 tys. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

No niby też mi się tak wydaje, ta maszyna wpisuje się tak samo jak spawarka, wiertarka, sprężarka, wszystko to wykorzystuje się w rolnictwie a zwłaszcza że ja robię sobie maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ja mam RHD i odpisuje wszystko co możliwe lodówka, kuchenka (mam w domu dwie) , myjka parowa, garki noże opakowania reklama i wszystko zgodne z przepisami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
1 godzinę temu, kris148a napisał:

No niby też mi się tak wydaje, ta maszyna wpisuje się tak samo jak spawarka, wiertarka, sprężarka, wszystko to wykorzystuje się w rolnictwie a zwłaszcza że ja robię sobie maszyny.

Jeżeli będziesz maszyny wykorzystywał na potrzeby gospodarstwa to nikomu nic do tego, ale jeżeli zaczniesz świadczyć usługi to wiesz że są życzliwi na tej ziemi.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
Dnia 12.06.2020 o 16:39, kris148a napisał:

No ale nie mogę się doczepić że mogę komuś usługę robić? Z drugiej strony to i spawarki itp też by nie można kupić bo przecież mogę sąsiadowi lemiesz posmarkać.

mogą się doczepić , ale jak nie będziesz robił usług to jak udowodnią , 

a tak jak wyżej kto bogatemu zabroni , a jak ktoś kupi ciągnik większy jak trzeba to co odliczy VAT czy się będzie zastanawiał albo maszyny co używa się raz w roku no z tydzień pochodzą i stoją , a tanie nie są .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524
23 godziny temu, poosa21 napisał:

Ja mam RHD i odpisuje wszystko co możliwe lodówka, kuchenka (mam w domu dwie) , myjka parowa, garki noże opakowania reklama i wszystko zgodne z przepisami. 

Mało kto ma taka dzialalność , a jeszcze mniej takich małych gospodarstw jest na vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
11 godzin temu, sebe1033 napisał:

mogą się doczepić , ale jak nie będziesz robił usług to jak udowodnią , 

a tak jak wyżej kto bogatemu zabroni , a jak ktoś kupi ciągnik większy jak trzeba to co odliczy VAT czy się będzie zastanawiał albo maszyny co używa się raz w roku no z tydzień pochodzą i stoją , a tanie nie są .

 

Dokładnie wszystko zależy jak będzie to motywował.

Jak już napisałem niezależnie co kupuję do gospodarstwa biorę FV i odliczam jeżeli nawet nie jest dedykowany dla rolnictwa (termometr na podczerwień dedykowany dla ludzi, użytkuję dla trzody).

Przykładowo sprężarke, spawarkę, wiertarkę czy inny sprzęt kupuję dużo rolników, a taki o jakim kolega wspomina to może 0,1% rolników.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212

Ja  weszłem na vat nie ze brałem PROW tylko ze mi się opłaca bo sprzedaje wszystko za 5% a kupuje za 23% i jestem 18% do przodu i 3% na nawozach i opryskach i przez puł roku mam już za darmo po odliczeniu księgowości sporo sumkę z vat a tak bym nie miał nic..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524

Widocznie masz niskie plony,lub nie sprzedajesz na siebie ,bo ja tez wszystko sprzedaje na 5 % i wychodze na zero,jedynie zostaje na środkach trwałych

Edytowano przez miwigos
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212

Mam i mleko 5% i parę ha ziemniaków 5%

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, Strongman napisał:

Ja  weszłem na vat nie ze brałem PROW tylko ze mi się opłaca bo sprzedaje wszystko za 5% a kupuje za 23% i jestem 18% do przodu i 3% na nawozach i opryskach i przez puł roku mam już za darmo po odliczeniu księgowości sporo sumkę z vat a tak bym nie miał nic..

Policz dokładnie bo wiszę dużo błędów. To przwda że kupujesz z 23% ale w przypadku RR byś sprzedał z 7% więc już tylko jest 16% przy założeniu że kupisz towar za wszystko co sprzedałeś. Przy 8% już zostaje 1%. A przy 5% już jesteś w plecy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elux    8

No ale co kupujemy na 5%?? Material siewny jedynie

a tak to: nawozy 8%, śor 8%, paliwo 23, uslugi 23, czesci zamienne 23 itp...

po mojemu: Pelny vat sie oplaca juz od 15ha przy produkcji roslinnej

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elux    8
2 minuty temu, emtec123 napisał:

Jednak im więcej zarabiamy na produkcji tym mniej opłacalne jest wchodzenie w VAT.

Rozumiem ze w twojej teorii wzorst produkcji/sprzedazy nie wiaze sie ze wzrostem kosztow/nakladow🧐

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Widzę cZass leci a tu nadal dyskusja co lepsze🤨 jeżeli zaczynamy dzialalnosc rolnicza i wiemy ze będziemy kupować nowy sprzęt , remontować budynki, budować to vay

a jeżeli inwestycje w nowe rzeczy będą u nas rzadkością to ryczałt będzie lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3212

Ja inwestuje wszystko co zarobie bo pieniądz robi pieniądz plus trzymam 100tys na jakąś czarną godzinę i tego nie wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
47 minut temu, Strongman napisał:

Ja inwestuje wszystko co zarobie bo pieniądz robi pieniądz plus trzymam 100tys na jakąś czarną godzinę i tego nie wydaje.

Tylko inwestując  w zakup ziemi tu VATu nie ma a sumka się ładna zbiera.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Panowie jeśli kupiłem maszynę na gospodarstwo, odliczylem od niej vat, powiedzmy że to będzie plazma, i wykorzystuje ją na potrzeby budowy maszyn które używam w gospodarstwie ale jeśli wytne coś tą plazmą np pierścienie do walu o wrzucę to na olx to jak zrobić żeby to było legalnie?


Nie chodzi też o produkcje ale jak coś do siebie będę wycinał to co za problem zrobić razy 2 i jedno sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz    112

Od 1 lipca prawdopodobnie stawki vat na niektóre produkty się zmienią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524
Przed chwilą, kris148a napisał:

Panowie jeśli kupiłem maszynę na gospodarstwo, odliczylem od niej vat, powiedzmy że to będzie plazma, i wykorzystuje ją na potrzeby budowy maszyn które używam w gospodarstwie ale jeśli wytne coś tą plazmą np pierścienie do walu o wrzucę to na olx to jak zrobić żeby to było legalnie?

 

Nie chodzi też o produkcje ale jak coś do siebie będę wycinał to co za problem zrobić razy 2 i jedno sprzedać

 

To już działalność będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj