karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

rodman    24
15 godzin temu, rafftti napisał:

Witam a jak to jest u rolników z zakupem nowego auta osobowego. Można odliczyć Vat tak jak jest  to w firmie. Mam zamiar kupić coś nowego i nie wiem jak to wygląda. 

znajomy latem kupił nowego trafica i 50% odlicza (wziął w leasing)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    858

Od 1 kwietnia vat na drewno opałowe z 8 na 23% (dojna zmiana).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119
17 godzin temu, rafftti napisał:

Witam a jak to jest u rolników z zakupem nowego auta osobowego. Można odliczyć Vat tak jak jest  to w firmie. Mam zamiar kupić coś nowego i nie wiem jak to wygląda. 

Tez wzialem nowego qashqaia w leasing i 50% z raty od vatu jest odliczane po za tym z paliwa opony zimowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    531

Kupując auto odliczasz 50 % wartości VAT. Sprzedając to samo auto płacisz 100% stawki VAT. Taki haczyk. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

albo na cele prywatne z zaniżoną wartością bo uszkodzone .....


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    531

Mało już teraz chętnych żeby napisać im na fakturze, że towar uszkodzony. Można się przejechać przy droższych rzeczach jeśli faktycznie będzie miało wadę ukrytą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

szukam jakiegos fajnego darmowego programu do fakturowania co polecicie?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
Dnia 17.02.2020 o 19:55, Dodi napisał:

Kupując auto odliczasz 50 % wartości VAT. Sprzedając to samo auto płacisz 100% stawki VAT. Taki haczyk.

to na wszystko tak jest ? Że przy kupnie odliczam 50 % VAT ale przy sprzedaży tego mam oddać 100 % VATu 😮 .

 

PS Mam na przykład laptopa z 50% odliczonym Vatem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

to jakaś różnica jeszcze jest ? Samochód, laptop , kład czy to jeszcze jak 50 % VATu odliczę to sprzedaję z ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

to elektronikę utylizujesz i oddajesz tam gdzie przyjmują elektrośmieci i dają kwit że przyjęli a sprzęt .......
Pozostałe sprzedajesz z niższą ceną że np uszkodzone - popatrz na ten sam typ i model ciągnika - nie raz różnice w cenie są po kilkadziesiąt tysięcy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie jak mam np fakturę z dnia 30 stycznia na kwotę netto 100 tys ale termin płatności 14 dni i opłacę ja 10 lutego np to ona normalnie liczy sie do stycznia czy lutego? Bede występował o zwrot vatu w trybie przyspieszonym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 18.02.2020 o 20:14, sebe1033 napisał:

to na wszystko tak jest ? Że przy kupnie odliczam 50 % VAT ale przy sprzedaży tego mam oddać 100 % VATu 😮 .

 

PS Mam na przykład laptopa z 50% odliczonym Vatem 

Tylko z samochodami używanymi do celów prywatnych, jeśli kupisz np pickupa do wożenia nawozu to przy zakupie odliczysz 100% vatu.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Przestrzeń  transportowa musi być większa lub taka sama jak przestrzeń "kabinowa" żeby odliczyć cały wat. Np busy, pickupy, dwuosobowe z kratką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1690
10 godzin temu, kuba9449 napisał:

Tylko z samochodami używanymi do celów prywatnych, jeśli kupisz np pickupa do wożenia nawozu to przy zakupie odliczysz 100% vatu.

Nie wiesz-nie pisz głupot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

Pytanie - PKD - jakie macie obecnie?
Bo u mnie jest jeszcze stare PKD: 0150Z UPRAWY ROLNE POŁĄCZONE Z CHOWEM I HODOWLĄ ZWIERZĄT (DZIAŁALNOŚĆ MIESZANA).
a teraz jest chyba nowsza klasyfikacja.
Tylko co wybrać bo jak zmienić to wiadomo - urząd statystyczny.
 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

żeby było aktualne 😉


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 21.02.2020 o 19:11, jacek1296 napisał:

Nie wiesz-nie pisz głupot.

Wiem, więc nie piszę głupot. Nie zgadzasz się z czymś to napisz.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318
Dnia 21.02.2020 o 08:37, kuba9449 napisał:

Tylko z samochodami używanymi do celów prywatnych, jeśli kupisz np pickupa do wożenia nawozu to przy zakupie odliczysz 100% vatu.

zakładając że kupisz na fakturę vat23% bo używka nie zawsze będzie na fakturę.
Poza tym teraz VAT1 ma być wbity w DR więc dochodzi badanie i wizyta w WK.

100% od osobówki? Myślę że się da ale kilometrówka chyba wtedy pewna. Można to rozważyć jak ma się stare auto które zostanie a kupuje się nowe i wtedy 100%.

Ja bym jeszcze rozważył kwestie leasingu auta, potem wykup i przeznaczenie na cele prywatne ale tutaj są różne interpretacje....


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, kuba9449 napisał:

Wiem, więc nie piszę głupot. Nie zgadzasz się z czymś to napisz.

Zmieniły się przepisy rok temu i teraz jest duży problem odliczyć VAT za samochód osobowy.

za który uchodzi pickup czy bus z podwójną kabiną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj