karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adi29    0

koledzy jaka stawka Vat jak sprzedaje np maciory ??? 8 ??? jestem vatowcem oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
witam ponownie, nie moge znalezc odpowiedzi, chce kupic samochod dostawczy, czy jako rolnik moge odliczyc od niego vat? powiedzmy, ze samochod bedzie wykorzystywany w gospodarstwie
Jeżeli zakupisz go na fakturę VAT i będzie na niej 23% VATu to tak. Oczywiście mówimy o czymś co ma wbite sam. ciężarowy.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

musi miec wbite samochod ciezarowy. A np taki mercedes sprinter do 3,5t nie mozna odliczyc vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

musi miec wbite samochod ciezarowy. A np taki mercedes sprinter do 3,5t nie mozna odliczyc vatu?

Przecież napisałeś, że musi być wbite ciężarowy. Kupiłem Nissana Terrano II i jest ciężarowy. Vatu od zakupu nie odliczyłem bo faktura vat marża ale paliwo, części już lecą. Tym bardziej, że do jazdy "na co dzień" mam inny samochód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

Jeżeli samochód będzie miał dłuższą przestrzeń ładunkową od przestrzeni osobowej, dodatkowo od samochodów z otwartą paką - pick up oraz samochodów z wydzieloną przestrzenią ładunkową także można odliczyć pełen VAT - 23% oraz od kosztów eksploatacyjnych. Również od samochodów rolnicy mogą odliczyć VAT, jednak tylko 60% jego kwoty oraz nie więcej niż 6000 zł i od osobówki nie można odliczyć kosztów eksploatacji.

Edytowano przez maciek9225

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Kupiłem Nissana Terrano II i jest ciężarowy. Vatu od zakupu nie odliczyłem bo faktura vat marża ale paliwo, części już lecą. Tym bardziej, że do jazdy "na co dzień" mam inny samochód.

 

masz w nim tylko jeden rząd siedzeń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

masz w nim tylko jeden rząd siedzeń?

Tak. Zarejestrowany na dwa miejsca.

Edytowano przez socha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2606    34

Mam pytanie bo mi sie już w głowie miesza. Czy musze mieć kase fiskalną jeśli sprzedaje tylko tuczniki do rzeźni, ja wystawiam faktury. Miesiecznie ok 10 tys za nie biore i zawsze na przelew. Prosze o odpowiedź i z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

koledzy a tak ogolnie to ile trzeba trzymac faktury jesli jest sie watowcem czy tez tak jak ryczałtowiec 5 lat czy wiecej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak samo ale dla świetego spokoju i własnego interesu warto trzymać dłuzej niż mówią przepisy i to tyczy sie wszystkich papierków, bo nie jednego skrupulatnośc uratowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa pod względem cc, która jest w 80% wartości netto opłacana przez ARiMR, a ja zapłaciłem tylko 20% + vat? czy jak to rozliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

też miałem taka zagadkę z faktura za utylizację krowy. Ja płaciłem bodajże 20 zł, a resztę ARiMR i sobie odpuściłem, ale to było tyko 40 zł VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

vat płaciłeś ty i jest w 100% związany z czynościami opodatkowanymi więc możesz go w całości odliczyć ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa pod względem cc, która jest w 80% wartości netto opłacana przez ARiMR, a ja zapłaciłem tylko 20% + vat? czy jak to rozliczyć?
a jak kupiłeś maszyny z PROWu to przecież 50-60ceny netto zapłaciła UE (znaczy Ty zapłaciłeś a ARiMR Ci zwróciła) czyli ty nie poniosłeś w całości kosztu zakupu ale cały VAT zwrócono Tobie.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie o tą płatność się rozchodzi, bowiem w koszty nie mogę wrzucić nieopłaconej faktury, a vat mogę już odliczyć jeśli zapłaciłem tylko 20% + vat, czy muszę czekać na decyzję o przyznaniu tej pomocy (w większości działań PROW całą sumę wykłada beneficjent, a tutaj płaci sama ARiMR, stąd tyle nadużyć w tym działaniu - "korzystanie z usług doradczych...")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beniu33    5

Cały vat zapłacołeś ty i cały vat możesz sobie odliczyć -ja zrobiłem tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W podatku dochodowym i w podatku vat jest inny moment powstania obowiązku podatkowego, stąd różny sposób ujmowania określonych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roart    2

kiedy będę mógł wystąpić o zwrot podatku jeżeli na fakturze mam termin płatności 210 dni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W rozliczeniu za okres w którym otrzymałeś fakturę i odebrałeś towar , lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych.

Jeśli jest to faktura za media tzn. energia , telefon itp.. w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności, jeśli na fakturze jest info jakiego okresu dotyczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

koledzy a tak ogolnie to ile trzeba trzymac faktury jesli jest sie watowcem czy tez tak jak ryczałtowiec 5 lat czy wiecej?

dokładnie tak, z tym że dość skomplikowanie to dla mnie opisuje ustawodawca, musiałem trochę się kiedyś namóżdzyć by to za kumać. Dla Twojej jasności powiem, że w obecnym roku 2013 obowiązuje Cię przechowywanie faktur od 2007 włącznie (2007-2012 plus bieżący rok)

 

czy mogę odliczyć cały vat od faktyry na usługi w zakresie oceny gospodarstwa

Jak koledzy piszą, cały vat z tym, że nie możesz składać o przyspieszony zwrot jeśli nie wszystko jest uregulowane - np. część tej faktury za usługę nie została opłacona przez ARiMR.

 

kiedy będę mógł wystąpić o zwrot podatku jeżeli na fakturze mam termin płatności 210 dni ?

Rozumiem, że zakupiłeś coś z terminem płatności 210 dni. Przełożę na nasze to co napisała ONA77 ;) Złożyć możesz normalnie, w okresach wymienionych przez koleżankę, z tym że taki odległy termin wyklucza przyspieszony zwrot, z tego samego powodu co powyżej.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

ona77 - nie dwa okresy tylko dwa miesiące na ujęcie faktur do odliczenia. Jeżeli ktoś rozlicza się w trybie kwartalnym to nie może odliczyć faktur wystawionych do dwóch kwartałów wstecz czyli w sumie do 8 miesięcy do tyłu

.

darolee - dokumenty przechowuje się za okres 5 ostatnich lat. W tym przypadku za 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.

 

Tak na marginesie pragnę przypomnieć, że od 2013 r obowiązuje przepis mówiący o tym, że faktury opłacone powyżej 150 dni po terminie płatności muszą zostać wycofane z rejestru vat i dopiero ujęte po dokonaniu płatności za nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ona77 - nie dwa okresy tylko dwa miesiące na ujęcie faktur do odliczenia. Jeżeli ktoś rozlicza się w trybie kwartalnym to nie może odliczyć faktur wystawionych do dwóch kwartałów wstecz czyli w sumie do 8 miesięcy do tyłu

 

Tak na marginesie pragnę przypomnieć, że od 2013 r obowiązuje przepis mówiący o tym, że faktury opłacone powyżej 150 dni po terminie płatności muszą zostać wycofane z rejestru vat i dopiero ujęte po dokonaniu płatności za nie.

 

odnośnie do okresów to precyzuje to art. 86 pkt 11 ustawy o vat

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj