przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
OFRK    15
1 godzinę temu, darek154 napisał:

A można też je opryskać (jak dobrze pamiętam) antywylegacz CCC na rozkrzewienie czy nie warto?

Ja rok temu też rozważałem CCC, ale większa dawka azotu na start dała wystarczająco dobrze radę. Rzuciłem bodajże około 70 kg i zrobiło dobrą robotę  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek154    138

Rozmyślam dać właśnie coś koło 75kg N na start więc może i starczy sam N na rozkrzewienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50

U mnie żyta dosyć  dobrze rozkrzewione, ja planuje tylko 80N podczas całej wegetacji, ponieważ żyto większości F2 tylko trochę domieszanego F1 centrali, ziemia też nie jakaś super więc myślę że wystarczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
5 minut temu, krzysztof1987 napisał:

co roku daje ok 80N i jestem zadowolony

ile zbiersz przy takim nawożeniu


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

zależy od roku  i pola 2-5 t z ha żyto livado z kws w tamtym roku 

ale bardzo ładnie wygląda przy takim nawożeniu a dostaje N w postaci RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
9 minut temu, krzysztof1987 napisał:

zależy od roku  i pola 2-5 t z ha żyto livado z kws w tamtym roku 

ale bardzo ładnie wygląda przy takim nawożeniu a dostaje N w postaci RSM

A na jakich klasach to masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
36 minut temu, TheRolnik1992 napisał:

Witam. Czy warto dawac na wiosnę npk jeśli na zime nie dawałem? 

Według mnie nie warto. NPK wiosną to w mojej opinii strata kasy, gdyż największe zapotrzebowanie na fosfor jest szczególnie w pierwszych etapach wzrostowych - jesienią, a jest to składnik stosunkowo drogi. Teraz o wiele bardziej się potas przyda, "wspomoże" roślinę w niedoborach wody. Więc jeśli jesienią nie było stosowane NPK, rzuciłbym ewentualnie sól potasową + azot + ew. siarka. Ja u siebie bynajmniej planuje taki zestaw startowy na pole - sól potasowa + saletrosan.

Ale to tylko moja skromna opinia.

Pozdrawiam

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

No ja też zamierzam sypnąć kizeryt i sól. Kizeryt w dawce 100kg/ha 25-50, a soli 60% ile sypnąć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
17 godzin temu, masio513 napisał:

No ja też zamierzam sypnąć kizeryt i sól. Kizeryt w dawce 100kg/ha 25-50, a soli 60% ile sypnąć? 

Też około 100 kg bym rzucił. Bez zbędnych szaleństw.

Panowie doradźcie proszę, co to za dziadostwo się w moim życie tak wywaliło? Mam na polu kilka miejsc ( a raczej kilkunastoarowy pasek) na którym rok w rok wywalają się tego tak duże ilości, że potem przy zbiorach zamiast zboża, zostaje chwast. A zboże ginie.

 

 

20190218_135058.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

podejrzewam albo włosnica  albo wiechlina roczna -antidotum -chlorotolorun najlepiej na jesieni 

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Najlepiej zasiac coś innego niż zboże. Łubin, groch, rzepak. I wtedy pryskac od jednolisciennych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel770    7
1 godzinę temu, OFRK napisał:

Też około 100 kg bym rzucił. Bez zbędnych szaleństw.

Panowie doradźcie proszę, co to za dziadostwo się w moim życie tak wywaliło? Mam na polu kilka miejsc ( a raczej kilkunastoarowy pasek) na którym rok w rok wywalają się tego tak duże ilości, że potem przy zbiorach zamiast zboża, zostaje chwast. A zboże ginie.

 

 

20190218_135058.jpg

Dla mnie to Tomka osciska  ja na jesieni daje Expert Met i jest po kłopocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

i tomka tez moze być kiedys szukałem na to ziele  ,,leku '' to tylko chlorotoluron  , według mie jesli chodzi o szkodliwosc jedno z bardziej szkodliwych , tworzy gestą darń i całkowicie zabiera zycie roslinie uprawnej i dosc szybko sie rozprzestrzenia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

U mnie poszedł jesienią przedwschodowo jedynie GLEAN, wszystkie pola póki co stosunkowo czyste, oprócz tego feralnego paska.

2 minuty temu, jarecki napisał:

i tomka tez moze być kiedys szukałem na to ziele  ,,leku '' to tylko chlorotoluron  , według mie jesli chodzi o szkodliwosc jedno z bardziej szkodliwych , tworzy gestą darń i całkowicie zabiera zycie roslinie uprawnej i dosc szybko sie rozprzestrzenia

 

To prawda, zabiera życie chyba najbardziej skutecznie jak dla mnie ze wszystkich chwastów z ktorymi miałem do czynienia. 2 lata z rzędu przez to ustrojstwo nie było nawet kombajnem jechane po tym pasku, bo nie było sensu. Trzeba będzie chyba pole wreszcie przesiać łubinem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

Tak u mnie po zimie (bo myślę że się już skończyła) wygląda KWS Serafino na VI klasie, gleba lekka. Stan rozkrzewień dość dobry, 7-8 wzwyż. Myślicie, że warto inwestować w sól potasową i powyżej 100 N na takiej glebie? Dodam, że jesienią poszło 250 kg NPK - Polifoska 6.

Macie jakieś doświadczenia z planowaniem mieszańców na tak słabych glebach ?

l

20190219_134047.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Na każda planowana tonę plonu ziarna trzeba zaplanować około 28 kg N minus azot glebowy. 80 N na hybryde to strata kasy. Lepiej posiac zwykle Dankowskie. Ja stosuje około 170 kg N w dwóch dawkach i w dobre lata zbieram około 7-8t na 4-6klasie średnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

Na lepsze ziemie - 3 i 4 klasy rzucę około 150 N, tylko sęk tkwi w słabszych ziemiach, tak jak na tej ze zdjęcia. Ciężko zaplanować konkretną dawkę azotu w oparciu o przypuszczalny plon, gdyż nie mam bladego pojęcia jak na takich piaskach może zaplonować żyto.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29
OFRK napisał:

Na lepsze ziemie - 3 i 4 klasy rzucę około 150 N, tylko sęk tkwi w słabszych ziemiach, tak jak na tej ze zdjęcia. Ciężko zaplanować konkretną dawkę azotu w oparciu o przypuszczalny plon, gdyż nie mam bladego pojęcia jak na takich piaskach może zaplonować żyto.

 

 

 

Wszytko zależy od wody. Jak będzie woda to na piasku posypie nie gorzej jak na glinie. Mój rekord to 8.5 t na 5 klasie. Jak nie będzie wody to nic nie będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19728
Dnia 19.02.2019 o 14:00, OFRK napisał:

Tak u mnie po zimie (bo myślę że się już skończyła) wygląda KWS Serafino na VI klasie, gleba lekka. Stan rozkrzewień dość dobry, 7-8 wzwyż. Myślicie, że warto inwestować w sól potasową i powyżej 100 N na takiej glebie? Dodam, że jesienią poszło 250 kg NPK - Polifoska 6.

Macie jakieś doświadczenia z planowaniem mieszańców na tak słabych glebach ?

l

20190219_134047.jpg

Na słabych glebach nie szalej z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
1 godzinę temu, soltys48 napisał:

Na słabych glebach nie szalej z azotem

Tak też zrobię. 150 saletrosanu na start + 200 Saletry w 2 dawce i mam nadzieję że nie będzie to zbytnim szaleństwem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Lepiej mocznik saletra tylko słome wygoni do gory. Ja zawsze na druga dawke mocznik sypie na dłuzej tego azotu starcza z mocznika😀

Edytowano przez Szron88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj