przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
KlimekPL    793

A co robić, jeśli prawie połowa żyta zaczyna mi niknąć w oczach? Po ostatniej fali mrozów liście są słabe, skurczone, cienkie i gdzie-niegdzie pożółkłe. Azot już był podawany, więc co im może dolegać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Prawdopodobnie zaczyna już wchodzić septorioza lub inne choroby grzybowe.

U siebie zauważyłem sporo fioletowych liści czyli jest problem z pobieraniem fosforu. Do tego na mocniejszym stanowisku gdzie jest nieco zbyt gęsta obsada wychodzi już cała gama chorób (mączniak, rdza brunatna, septorioza). Przewidziany mam na żyto Wirtuoz w dawce 1l/ha. Przewidziany i już kupiony więc raczej musi być zastosowany jednak słyszałem że potrzebuje on nieco wyższych temperatur niż np Tilt Turbo czy Capallo. Prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hania1978    2

A jakie są ceny nasion hybrydowych? Być może już było, ale ciężko mi tak grzebać w całym wątku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcingzmc    1

Prawdopodobnie zaczyna już wchodzić septorioza lub inne choroby grzybowe.

 

U siebie zauważyłem sporo fioletowych liści czyli jest problem z pobieraniem fosforu. Do tego na mocniejszym stanowisku gdzie jest nieco zbyt gęsta obsada wychodzi już cała gama chorób (mączniak, rdza brunatna, septorioza). Przewidziany mam na żyto Wirtuoz w dawce 1l/ha. Przewidziany i już kupiony więc raczej musi być zastosowany jednak słyszałem że potrzebuje on nieco wyższych temperatur niż np Tilt Turbo czy Capallo. Prawda to?

 

Fioletowe liście (a dokładnie końcówki liści) mogą byś jeszcze objawem niedoboru miedzi, u mnie również takie się pojawiały dlatego prawdopodobnie w sobote o ile pogoda na to pozwoli stosuje Wirtuoz,Stabilan i Ferti Agro(19/19/19+mikroelementy) :)

Edytowano przez marcingzmc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

liść jest cały fioletowy, ostatnio było sporo chłodów więc to pewnie zablokowany fosfor

U mnie jeszcze nie faza na CCC więc chyba pojadę samym wirtuozem a za jakiś czas regulatory. W dzień ok 11 stopni, w nocy 3-5 wystarczy na Wirtuoza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

A co robić, jeśli prawie połowa żyta zaczyna mi niknąć w oczach? Po ostatniej fali mrozów liście są słabe, skurczone, cienkie i gdzie-niegdzie pożółkłe. Azot już był podawany, więc co im może dolegać?

 

A może po prostu redukuje to co nie potrzebne? Właściwie z każdego pędu może zostać 2 listki reszta to "śmieci"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Co lepsze na T1? Bo przeglądam te wszystkie tematy o fungicydach i już zgłupiałem.

 

Gotowizna typu Wirtuoz (1l/ha)

 

Tilt 0,5-0,6 + mondatak/mirage 0,8

 

czy może rekord 0,5L + mirage/mondatak 0,8L + Leander 0,3L.

 

Jeszcze gdzieś czytałem o mieszaninie Talius 0,15 + mondatak 0,8

 

Strategii zatem mnóstwo. Co wam się w praktyce sprawdza najlepiej, najekonomiczniej.

A może całkiem inne preparaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

na T1 w tym roku:

capalo 1,5l/ha + cuadro 0,3l/ha + mikroplan 1l/ha

 

doradca odradził mi stosowanie CCC w tym roku - twierdzi że w tym roku jest za sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

znaczy się sam modus czy w ogóle bez skracania?

 

ze skracaniem, cuadro (modus) w dwóch dawkach, mówił że triazole z capalo (lub innego środka) wspomagają efekt skracania.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moim zdaniem to zły pomysł. W ten sposób zróżnicujesz dojrzewanie pręcików i słupków w kwiatku i będą problem z zapyleniem. 

W poprzednich wypowiedziach podawałeś że chciałeś zrobić koło soboty t1. domyślam się ze razem ze skracaniem ten zabieg... Nie martwisz się trochę niskimi temp? Bo ja też się szykuję na t1 i regulację ale ta pogoda jest strasznie słaba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dziś w dzień było 19 stopni, a nocą nie spada poniżej 5-6, więc powinno być ok. ale właśnie zaczęło padać i z zabiegu nici, temperatura zapewne też spadnie i słońca nie będzie - trudno trzeba będzie poczekać.

co do zapylania nie bardzo rozumiem jaki ma wpływ zabieg na liść flagowy (przed kłoszeniem) na pręciki i słupki - możesz podać link do jakiejś literatury.

w tamtym roku pryskałem na T1 ccc 1l/ha + modus 0,15l/ha i  cerone 0,5l/ha przed kłoszenie i wszystko stało - plon 7t/ha

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

1,5l modusa i 1litr cerone? :blink:

Błąd w pisowni?

Kolego 0,3 +0,5  8,2t ustało na baczność

w ciężkim 2012r przy 2 dawkach modusa 0,3l  i burzach które do dziś pamiętam jak fruwały dachy było tylko mocno pochylone a plon wahał się od 7t do 10t średnia wyszła 8,5t

 

Pomyliłeś się ? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zgadza się pomyłka

 

miało być 0,15l modus i 0,5l/ha cerone

już poprawiam

 

dobrze zrozumiałem dawałeś modus w dwóch dawkach po 0,3l/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

panowie a ile dać samego medax top na żyto , bo nie ma w etykiecie??? miał być jutro czysty moddus ale będzie pochmurno i lepiej dać medax bo żyto łapie już pierwsze kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Liku nie mam ale w ostatnim topagrarze jest artykuł o tym i jak byłem na seminariach właśnie tego wydawnictwa to koleś opowiadał że zastosowanie modusa na flagówkę różnicuję dojrzewanie elementów kwiatu i dzieje się tak że żyto kwitnie a słupki nie są "gotowe" na przyjęcie pyłku. To tylko teoria ale może coś w tym być...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dziś rozsiana druga dawka azotu 55kg/ha w czystym składniku (rozsiewałem mocznik)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj