Muciek

Co zasiać po ugorze

Polecane posty

Muciek    1

Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    75

Jak będzie się opłacało to skosisz a jak nie to zbierzesz talerzówką:) do wyki w tym roku było coś koło 500.zl do pastewnych do łubinu na pewno więcej ale nie pamiętam.ogólnie wyka jest bardziej konkurencyjna jeśli chodzi o chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muciek    1

Ale żeby dostać dopłatę do P-STR w sytuacji łubinu to musi być na ziarno, jak zadeklaruje to płatność a potem np, talerzówka pojadę to będzie jako zielony nawóz, a co jak w razie kontroli będzie wstawione ziarno a jego nie będzie? chyba że ziarna więcej kupić i ukazać :), ogólnie to się zastanawiam co oznacza opcja łubin uprawny a na nasiona, bo ta trzecia opcja to  zielony nawóz nic nie przysługuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    75

Ogólnie to musieli by ci coś udowodnić albo ktoś cię podkablował innej opcji nie widzę ziarno sprzedałem po żniwach kombajn zawsze coś gubi i są samosiewy u mnie w okolicach dużo ludzi żniwowało talerzówką:) także jesteś kryty ale nawet dla własnej satysfakcji fajnie jak się coś urodzi i jest co sprzedać ja próbowałem łubin ale zniechęciłem się jak mi oprzędzik przy wschodach zeżarł liście i trzeba było przesiewać przy wyce też ten szkodnik może zrobić szkody ale lepiej się regeneruje i ogólnie wyke tylko zasiałem i zebrałem żadnych oprysków żadnego nawożenia oprócz obornika a łubin to i od chwastów i od grzyba czasem trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1309

słonecznik wyszedł z mody , to może słonecznik, bo na ziemioki  bedzie  hajp


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muciek    1
1 godzinę temu, Grab12 napisał:

Ogólnie to musieli by ci coś udowodnić albo ktoś cię podkablował innej opcji nie widzę ziarno sprzedałem po żniwach kombajn zawsze coś gubi i są samosiewy u mnie w okolicach dużo ludzi żniwowało talerzówką:) także jesteś kryty ale nawet dla własnej satysfakcji fajnie jak się coś urodzi i jest co sprzedać ja próbowałem łubin ale zniechęciłem się jak mi oprzędzik przy wschodach zeżarł liście i trzeba było przesiewać przy wyce też ten szkodnik może zrobić szkody ale lepiej się regeneruje i ogólnie wyke tylko zasiałem i zebrałem żadnych oprysków żadnego nawożenia oprócz obornika a łubin to i od chwastów i od grzyba czasem trzeba

Trochę wcześniej na forum czytałem na temat upraw łubinu, może lepiej by było zasiać wyki i coś na roślinę podporową?,  lub sam łubin z czymś zmieszać i się zakwalifikuje na wysokobiałkowe?, tutaj na stronie wyczytałem że, Powierzchnia zgłoszona do tej płatności może być uznana, za obszar proekologiczny. https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-do-powierzchni-upraw-roslin-wysokobialkowych-15 nie bardzo wiem o co w tym chodzi, należę do małych gospodarstw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    75

Do wyki można podporę i jest okej ale do innych chyba nie. najlepiej wejść w aplikacje do wypełniania wniosku i masz tam możliwe uprawy do podania.co do podpory to najpopularniejsze jest owies i gorczyca z tego co wiem u mnie to tak wyglądało podczas kwitnienia

IMG_20230619_193312747.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muciek    1

No ładnie to wygląda,  a łubin dał by radę przy wyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    75
Napisano (edytowany)

Wszystko zależy od proporcji w mieszance i jeszcze zostaje problem zbioru i odciągania jednego od drugiego mam petkusa ale i tak muszę kombinować z sitami i wiatrem żeby uzyskać 100 czystości i muszę czasami 2 razy puszczać jeśli nie dosuszasz przed zbiorem bo ja nie stosuje nic to nierówno dojrzewa i lubi się wywalić materiał przy zbiorze może mieć za wysoką wilgotność i kombajn dostaje po d*pie i musisz zmniejszyć obroty młocarni i szczelinę klepiska bo będzie ci przetrącać nasiona no i towar trzeba schłodzić i odciągnąć zielsko kombajn też odczyści z większym wiatrem ale straty też będą.pole musi być jak stół wyrównane i najlepiej pozbierać albo powgniatać kamienie.azotu nic nie dawać niech sama wiąże.a PK wedle uznania no i najważnejsze pH jak masz kwas to trzeba wapnować łubin jest bardziej tolerancyjny

Edytowano przez Grab12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj