Skocz do zawartości

Polecane posty

krecikuryn    4

Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc

ja siałem grochopeluszke podobne

oprysków pełno jest musiał bym poszukać w papierach czym to ja pryskałem.

ale szczerze tak od początku to proponowałbym zaprawić szczepionka (nitraginą) i również zaprawą nasienną przed siewem. fungicydów moim zdaniem jest mało, jeśli wogóle insektycydów pełno i tego trzeba pilnować. u mnie w grochopeluszce wdał się zgorzel pod koniec czerwca to jest właśnie tzw zgorzel świętojański i pół pola praktycznie nie oddała plonu;(

hm... a siew ja grochopeluszke siałem 230kg/ha później oprysk po siewie, następnie jak groch miał ok 10cm wysokości( herbicydy). a później to tylko oprysk na insektycydy bo w grochu to prawie jak z rzepaku pełno tych robaszków

mrobak    3

Siałem tą odmianę. Zalecana obsada dla tej odmiany to ok 120 roślin/m2, co przy dużej MTZ u tej odmiany daje ok 280-320kg/ha. Kupiłem niezaprawioną, zaprawiałem jedynie nitraginą. Z oprysków jedynie herbicydy najpierw agil, następnie basagran, oczywiście wszystko powschodowo. Przeznaczony na paszę więc z insekcydów zrezygnowałem, strąkowca niewiele. kl. IV pH 5,9 PKMg b. wysokie. Uleciało 5t/ha, ale można lepiej.

Wiadomość z agroFakt.pl

krecikuryn    4

Też mam już kupione nasiona i facet z gospodarstwa nasiennego zalecił mi 250kg/ha czy to nie za mało?? też jest niezaprawiony więc trzeba będzie nitraginą potraktować. mrobak dzięki za cenne rady:)

andrzej60    1

Sieje groch tarchalska,zaprawiam nitraginą i zaprawą do nasion.

Wysiew w granicach 300 kg/h.Nawozy raczej tylko P K- lubi się położyć.

Ziemia klasy 3b odość niskim ph.

Opryski to herbicyd pendigan bezpośrednio po siewie,dość skuteczny

i tanio wychodzi.

Więcej ochrony nie stosuje bo nie ma potrzeby.

Groch stosuje jako dodatek do paszy dla trzody.

mrobak    3

Doszedłem do wniosku, że sam dobrze nie zaprawie i nie warto się truć. Tym bardziej, że strączkowych na tycz stanowiskach w czasach historycznych raczej nie było.

Sam uprawiałem na IVa IVb . Generalnie, jak każdy groch, preferuje ziemie dobre, ale lżejsze.

onyks    2

ja polecam audit z limagraina fajna niska odmiana ladnie plonuje najwazniejsza zaprawa przed siewem oraz nitragina a na chwasty harierr dobrze dziala a te wszystkie preparaty po siewie to takie srednie sa szczegolnie basagran duzo kasy malo efektu

krecikuryn    4

Jakie orientacyje dawki nawozów?? planuje 48 P, 92K, 16Mg, 16S ph ok. 6.0, kl. 4b i 5. tylko kurcze musze dokupić nasion bo 250kg,ha może być mało. MTZ to 231 więc wychodzi prawie 300kg/ha.

mrobak    3

Oj jakoś tej odmiany na kl. 5 nie widzę, ale klasa klasie często nie równa, nie wiem jaką masz kulturę. Ja na 5 miałem i buraki, ale były i takie, że z żytem były problemy

krecikuryn    4

5 klasa w bardzo dobrej kulturze, co prawda do tej pory była tam monokultura zbożowa, ale słoma zostawała na polu, wapnowane systematycznie, tak samo z nawożeniem mineralnym, pole wolne od chwastów. w 2012 było żyto hybrydowe z plonem 5,5t/ha.

Acha nasiona mają być w części do siewu więc czym nie traktować grochu aby się nadawały?? reszta do sprzedania na pasze pewnie.

plapla123    0

A jaką odmianę grochu polecicie do mieszanki ze zbożem i w jakich dawkach żeby nie wyłożyło i jakie zboże nadaje się najlepiej na taką mieszankę

andrzej60    1

Ja wysiewam właśnie groch Tarchalska w mieszance z pszenżytem jarym

Nagano.Mieszanka w proporcji 50/50.Wysiew ok 250 kg/ha i jest dobrze.

Można dodać owsa nieoplewionego,ale nie próbowałem takiej mieszanki.

farmervip    78

a pszenżyto jare zazwyczaj zbiera sie na końcu, nie przeszkadza to w niczym jak groch dojrzeje wcześniej?

plapla123    0

Chcę w tym roku po raz pierwszy zasiać groch w czystym siewie odmiana to Piast czy ta odmiana nadaje się do czystego siewu .?

mich18    25

A co powiecie o odmianie Milwa bo chce ją posiac z jęczmieniem jarym.

matava    19

Jak dla mnie kiszka.

Plon słaby, wymagania mimo wszystko spore. Siej ogólnoużytkowe.

krychu    43

A co powiecie o odmianie Milwa bo chce ją posiac z jęczmieniem jarym.

Milwa bardzo dobra odmiana polecam. Plon jaki uzyskałem to 4,5 t/ha tylko przy wykonywaniu dwóch zabiegów herbicydowych, miał być fungicyd oraz pestycyd lecz został przegapiony termin.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez farmers99
      Cennik nasion kukurydzy siewnej w 2008r
      RODZAJ: CENA DO 28 LuTEGO: CENA DO 31 MARCA: CENA DO 1 KWIETNIA:
      -Motor - 160zł -162zł -165zł
      -Blask -160zł -162zł -165zł
      -Grom -160zł -162zł -165zł

-Bzura -141zł -143zł -146zł
      -Reduta -141zł -143zł -146zł
      -San -141zł -143zł -146zł
      -Bułat -141zł -143zł -146zł

-Buran
      -Cedro
      -Glejt
      -Nimba -127zł -129zł -132zł
      -Prosna
      -Wiarus
      -Claudia
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)

co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
    • Przez Starzyno
      Mam okazję kupić agregat firmy Rolmasz Kutno z 2008 r. i chciałbym się dowiedzieć jakie macie opnie o tej maszynie, czy z dobrego materiału są wykonywane te maszyny. Prosiłbym o szybką odpowiedź.
    • Przez ZETOREXX85
      witam który z tych agregatów jest lepszy,pracowąłby z proxą 85,staltecha oglądałem bo mam 30 km do składnicy.Siewnik to poznaniak 3m.Agromasz jest lżejszy ale chyba nie znaczy że stal gorszej jakości?Jaka jest cena staltecha pazurek 3m i agroamsza 3m.
    • Przez bocianlask
      Witam.
      Mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników forum.
      Posiadam MF'a 6180 120km oraz agregat uprawowo - siewny bierny rolmasz kutno 3m i muszę do tego zestawu kupić siewnik. Wybór padł na Nodeta 3m, lecz zacząłem zastanawiać się czy nie przerobić agregatu na 4m i kupić odpowiedni siewnik.

I teraz właściwe pytanie do Was czy mój MF wydoła przy agregacie biernym 4m i siewniku Nodet 4m?
      Czy lepiej nie kombinować i zostać przy 3m?
      Dodam jeszcze, że ziemie u nas są cięższe- gliniaste.
      Proszę o Wasze opinie.

P.S wiecie może ile waży taki 4-ro metrowy nodet?

Pozdrawiam