Milpau

Ziarno do spożycia jak oczyścić

Polecane posty

Milpau    0

Chciałabym zająć się sprzedażą ziarna do spożycia w ramach handlu detalicznego. Szukam sprzętu, który byłby w tym niezbedny. Może ktoś jest bardziej w tym temacie niż ja i jest w stanie coś podpowiedzieć. Na ten moment mamy jakaś zabytkową walnie. Jednak chciałabym skorzystać z dofinansowania i zakupić coś nowego. Będę bardzo wdzięczna za wszystkie wskazówki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

Firma petkus ma doświadczenie w produkcji urządzeń do oczyszczania nasion sam posiadam antyk z 58 r k212 i czyszczę nią ziarno do siewu jak i pszenicę na mąke ma dużo możliwości dzięki mnogości sit i ustawień wiatru można działać cuda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

U mnie w okolicy podkupili te ukraińskie maszynki do czyszczenia one czyszczą tylko siłą wiatru i czyste zboże dobrze czyści ale jak zawiozłem ogórecznik lekarski prosto z kombajnu to tam gdzie miało lecieć czyste ziarno to leciały tez grudki ziemi jak i łodyżki bo były podobnej wagi a nawet mieliśmy zrobić taką maszynkę ale po tym czyszczeniu przeprosiłem swoją czyszczalnie rofama tr1 z 1960 roku 

Mają coś takiego https://www.olx.pl/d/oferta/czyszczalnia-do-zboza-5t-wialnia-separator-do-zboza-CID757-IDIXcJ1.html  

Edytowano przez przybyslawice5211

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Ale ona pytała o czyszczenie ziarka na bezpośrednią konsumpcję a nie do siewu. To jest chyba bardziej skomplikowane bo oczyścić mechanicznie to nie problem ale żeby to było biologicznie czyste to już nie takie hop. Trzeba zacząć już od zbioru a potem dobrego przechowania bo raczej nikt nie chciał by jeść ziarka po którym myszy biegały, latały nad nim wróble albo kot zostawił co nieco. Ogólnie to trochę śliska sprawa bo jak ktoś się zatruje i nie ważne czy akurat od mąki którą sobie zmielił z Twojego ziarna czy od drożdży ze sklepu które dodał do swojskiego chleba to i tak przetrzepią wszystkich.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

Proste trzeba zaraz po zbiorze wyczyścić a czyszczenie czyszczalniami to podstawa i od tego trzeba zacząć do młynów czy na skup mało kto czyści a to też na cele spożywcze także nie przesadzał bym po petkusie na pewno bédzie lepsza jakość jak po kombajnie i tak jak pisałeś trzeba mieć sprawdzony surowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
Dnia 2.01.2024 o 21:52, przybyslawice5211 napisał:

U mnie w okolicy podkupili te ukraińskie maszynki do czyszczenia one czyszczą tylko siłą wiatru i czyste zboże dobrze czyści ale jak zawiozłem ogórecznik lekarski prosto z kombajnu to tam gdzie miało lecieć czyste ziarno to leciały tez grudki ziemi jak i łodyżki bo były podobnej wagi a nawet mieliśmy zrobić taką maszynkę ale po tym czyszczeniu przeprosiłem swoją czyszczalnie rofama tr1 z 1960 roku 

Mają coś takiego https://www.olx.pl/d/oferta/czyszczalnia-do-zboza-5t-wialnia-separator-do-zboza-CID757-IDIXcJ1.html  

A masz może ogórecznik, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
Napisano (edytowany)
2 minuty temu, przybyslawice5211 napisał:

Nie mam ,nie sieje już kilka lat bo są za duże straty w zbiorze miałem i zrezygnowałem 

Koszone pokosówka, czy inaczej?

Edytowano przez bortys2001
.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem z 30 arów i kosiłem kosiarką rotacyjną dwu etapowo  , on ma to ze na dole ziarna są dojrzałe i same wylatują na ziemie a na górze rośliny dopiero zawiązuje kwiatki ,nawet deszcz potrafi je osypać a i też ogórecznik potrafi po 4 latach poschodzić w pszenicy czy ściernisku  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj