ŻakowskiSławomir

Kukurydza-chwasty

Polecane posty

Witam, zwracam się do was z zapytaniem, czy jest odpowiedni środek na kukurydzę by wykonać zabieg na chwasty od razu po siewie? Czy nie ma to sensu? Macie jakieś sprawdzone mieszanki? U mnie w zeszłym roku głównie Cornmax 340 SE ale chetnie zasięgne porad. Oprysk był wykonywany w fazie 3 liści, praktycznie 1-2 tyg po tym szedł RSM , Więc zabieg chciałbym wykonać wcześniej, jak to u was wygląda? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Leszy napisał:

Adengo, lumax i wiele innych też jest. 

Słyszałem właśnie o lumaxie, ale jak to wygląda? Przecież uprawiać będę bezpośrednio przed siewem, chwasty nie zdążą wyjść przed kukurydzą. Lub będą bardzo małe. To działa również zapobiegawczo? Bo lumax bodajże do 3 liści max można stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5019

Naprawdę nie słyszałeś o herbicydach doglebowych? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Leszy napisał:

Naprawdę nie słyszałeś o herbicydach doglebowych? 

zawsze wykonywaliśmy zabieg cormaxem, jednak jest to za późno, bo w fazie 3-4 liści, wtedy trzeba lać RSM, jak nie zdąże zwalczyć chwastów to one wpiją RSM, Nie chce ryzykować bo zostałem sam na gospodarstwie, rozpisanie tego komuś kto to umie zajmie 3-5 minut,po to jest forum żeby pytać, bynajmniej ja tak uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5019

Można stosować jakiekolwiek środki doglebowe zaraz po siewie, ale muszą być warunki do tego. Jak będzie sucho i wiatr będzie niósł pył po polach to zabieg będzie miał średnią skuteczność. W dobrych warunkach 0.3 l adengo załatwi sprawę. Jak będzie sucho to pewnie coś przepuści. Najszybciej dzikie proso.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Leszy napisał:

Można stosować jakiekolwiek środki doglebowe zaraz po siewie, ale muszą być warunki do tego. Jak będzie sucho i wiatr będzie niósł pył po polach to zabieg będzie miał średnią skuteczność. W dobrych warunkach 0.3 l adengo załatwi sprawę. Jak będzie sucho to pewnie coś przepuści. Najszybciej dzikie proso.   

O to mi chodziło, dzięki wielkie, na ziemiach na jakich będzie siane raczej rzadko jest faktyczny brak wody, zdecydowanie częściej jest jej aż za dużo. Zobacze jeszcze i zastosuje adengo lub elumis :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

Ja stosuje rsm przed wschodowo, wtedy jest wiecej czasu na odpowiednie odchwaszczanie. W okolicy stosowali też mieszanke rsm + środek doglebowy (nie wiem jaki) i wszystko zamykało się w jednym przejeździe, ale pszenica rok później to była tragedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rocco0987 napisał:

Ja stosuje rsm przed wschodowo, wtedy jest wiecej czasu na odpowiednie odchwaszczanie. W okolicy stosowali też mieszanke rsm + środek doglebowy (nie wiem jaki) i wszystko zamykało się w jednym przejeździe, ale pszenica rok później to była tragedia.

Ja RSM w fazie 3-4 liści dopiero

50 minut temu, Michał88 napisał:

Również stosuje adengo, jak sucho to albo na noc albo z rana o rosie.

W jakiej dawce? 0,4? Cenowo dosyć wysoko jest, warto dołożyć?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Michał88 napisał:

5 lat stosuje, różnica w cenie trochę większa a skuteczność 100%.

Bo zastanawiałem się nad  elumisem , ale widocznie skusze się na adengo, dzień -dwa po siewie pryskasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

''Najlepszą skuteczność herbicyd uzyskuje w warunkach właściwego uwilgotnienia gleby i zawsze lepiej kierować się tym kryterium (terminem zabiegu). Ze względu na wielokierunkowy sposób pobierania środka przez chwasty (zarówno poprzez korzenie jak i przez łodygi i liście kiełkujących chwastów), zastosowane w terminie przed wschodowym jak i tuż po wschodowym (1- 2 liście kukurydzy) jest skuteczne. Wyjątek stanowi przytulia czepna, która (jak pokazują wyniki doświadczeń) skutecznej zwalczana jest w przypadku zabiegu przed wschdowego.''

Ja stosuje  po wschodach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Michał88 napisał:

''Najlepszą skuteczność herbicyd uzyskuje w warunkach właściwego uwilgotnienia gleby i zawsze lepiej kierować się tym kryterium (terminem zabiegu). Ze względu na wielokierunkowy sposób pobierania środka przez chwasty (zarówno poprzez korzenie jak i przez łodygi i liście kiełkujących chwastów), zastosowane w terminie przed wschodowym jak i tuż po wschodowym (1- 2 liście kukurydzy) jest skuteczne. Wyjątek stanowi przytulia czepna, która (jak pokazują wyniki doświadczeń) skutecznej zwalczana jest w przypadku zabiegu przed wschdowego.''

Ja stosuje  po wschodach.

 

Faktycznie, jak tylko kukurydza pokaże się na wierzchu można pryskać, nie pomyślałem . Pytam bo nie chciałbym jej spalić ale jak do 2 liści można to na spokojnie,

Edytowano przez ŻakowskiSławomir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leniwiec1    26

Witam mam pytanie czym zwalczyć trawę w kukurydzy pryskałem mistro wtedy nie było za dużo chwastów ale później patrząc pokazała się trawa taka o szerokich liściach więc opryskałem rimelem i nic nie dało? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj