Kirkaa

Ekoschematy- rośliny miododajne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mysza103    2463
Dnia 31.01.2023 o 18:17, Camasa napisał:

Nie mozesz zasiać więcej niż 65% z twoich 11 hektarów. W dodatku musisz prowadzić trzy uprawy, przy czym trzecia uprawa nie może być mniejsza niż 10% 

 

Dnia 31.01.2023 o 21:49, Siedzacybyk napisał:

nie wiadomo jeszcze, ale może te proporcje nie będą brane pod uwagę jeśli zasieje min . 75% roślin strączkowych.

Oczywiście że możesz zasiać 100% roślin miododajnych , jeśli ci tak pasuje , po prostu 65% siejesz jedną mieszankę część jakąś inną mieszankę i 10 % jeszcze coś innego , i spełniasz wszystkie wymogi , bo masz 3 różne uprawy i wszystkie się łapią na rośliny miododajne , chociaż z drugiej strony jak robisz mieszankę z 3 roślin , to ciekawe pod co to podchodzi , bo niby z automatu są 3 rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Nie o miododajnych pisałem. Chodziło mi o bobowate, przy zasiewie powyżej 75 % spełnia się te wszystkie GEAC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobrze rozumiem ale jeżeli posiadam 3,7 ha ornego i 1,5ha tuz to ile musiał bym posiać mieszanki z listy miododajnych? I nie rozumiem jak w takim przypadku będzie naliczana stawka dopłat jeżeli wynosi ona  +/-1,200zł do ha to będe miał naliczone 1200 za jeden ha a reszta normalnie czy za każdy ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
Dnia 31.01.2023 o 18:43, przybyslawice5211 napisał:

Ja już 7 lat sieje miododajne co roku z 0,5 ha  pszczołom i na nasiona ale w tym roku zaczyna się kryzys z sprzedaż nasion jak i miodu, ludzie oszczędzają i chyba nie będę siał miododajnych chyba ze sprzedam większość żmijowca to wtedy zasieje a jak nie to zasieje soje 

 

Jak by ktoś potrzebował to sprzedaje nasiona żmijowca greckiego jednorocznego 

     https://www.olx.pl/d/oferta/zmijowiec-grecki-jednoroczny-roslina-miododajna-pszczoly-ule-CID757-IDMdyb3.html?bs=olx_pro_listing

Opisz agrotechnika żmijowca. Jestem ciekaw tej rośliny 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo_klb    0
Dnia 31.01.2023 o 17:11, Kirkaa napisał:

Nie znam się. A który lepiej i który polecasz? 

A co potem we wrześniu z tym zrobić? 

Chciałbym się dołączyć do tematu. Od tego roku chcę siać 6 ha miododajnymi, (5-6 klasa) dla pszczół. Powiedzcie proszę czy da się je obrabiać np. Jednorocznie, w sensie np. Wiosna agregat siewny i tyle, czy na jesień musi być talerzowanie? Nie chce zachwascic pola, ale tez nie ma co przesadzać z robotami, bo nic z tego zbierać nie będę.. jedne rośliny maja być pożywka dla kolejnych.. i tak w kółko.

Zboza tam napewno puki co nie planuje..

a to co zostanie z dopłat chce przeznaczyć na ciągnik.. bo dziś muszę wynajmować na każda robotę bo zostałem bez konia..

Druga sprawa na jakie dopłaty to się łapie? Podstawowa + miododajne? Coś jeszcze? Tak jak pisałem, mam 6 ha i wszystko dla pszczół. Tylko bez hejtu, bo nowy w temacie jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

trzymać na polu musisz do 31 sierpnia, co później z tym zrobisz zależy od Ciebie

dopłata podstawa, jak masz ONW to też, ekoschemat miododajny + coś tam można dobrać z ekoschematów węglowych, chyba bezorka wskakiwała i plany nawozowe ale nie dam reki sobie uciąć

jakie rośliny planujesz wysiać?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42

Ja będę takerzowal

23 godziny temu, Pablo_klb napisał:

Chciałbym się dołączyć do tematu. Od tego roku chcę siać 6 ha miododajnymi, (5-6 klasa) dla pszczół. Powiedzcie proszę czy da się je obrabiać np. Jednorocznie, w sensie np. Wiosna agregat siewny i tyle, czy na jesień musi być talerzowanie? Nie chce zachwascic pola, ale tez nie ma co przesadzać z robotami, bo nic z tego zbierać nie będę.. jedne rośliny maja być pożywka dla kolejnych.. i tak w kółko.

Zboza tam napewno puki co nie planuje..

a to co zostanie z dopłat chce przeznaczyć na ciągnik.. bo dziś muszę wynajmować na każda robotę bo zostałem bez konia..

Druga sprawa na jakie dopłaty to się łapie? Podstawowa + miododajne? Coś jeszcze? Tak jak pisałem, mam 6 ha i wszystko dla pszczół. Tylko bez hejtu, bo nowy w temacie jestem

Możesz jeszcze bezorkowo 300zl

I tylko problem z chwastami

Edytowano przez bortys2001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo_klb    0
Dnia 24.03.2023 o 11:55, bortys2001 napisał:

Ja będę takerzowal

Możesz jeszcze bezorkowo 300zl

I tylko problem z chwastami

Będzie tam siana mieszanka : chaber , żmijowiec grecki , rzodkiew oleista , facelia . Roślina dominującą będzie chaber 
 

no właśnie nie wiem co z tymi chwastami. Przy miododajnych odpada chemia..

dzis musze zrobic orkę, siew i później talerzowanie. Za 3 wjazdy ma pole zapłacę ponad 7 tys.. a z tymi dopłatami to się dopiero okaze po wszystkim w jakiej wysokości będą. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakim minimalnym kosztem pracy miało to sens. 
Szukam właśnie pomysłu jak to uprawiać bezorkowo.. czy dac sobie z tym spokój i siać, na wiosnę orka i znów siać.. tylko co z zielonym? Wystarczy orka? Czy i tak trzeba talerzowac czy jakimś agregatem to zmielić..

nie mam wiele czasu na naukę, bo wnioski trzeba składać, a ten rok będzie eksperymentem i czasem na naukę.. 

mnie ukrywam ze chce kupić ciągnik, bo mam podstawowe maszyny ale sprzedano ciągnik, i nie mam czym pracować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
6 godzin temu, Pablo_klb napisał:

Będzie tam siana mieszanka : chaber , żmijowiec grecki , rzodkiew oleista , facelia . Roślina dominującą będzie chaber 
 

no właśnie nie wiem co z tymi chwastami. Przy miododajnych odpada chemia..

dzis musze zrobic orkę, siew i później talerzowanie. Za 3 wjazdy ma pole zapłacę ponad 7 tys.. a z tymi dopłatami to się dopiero okaze po wszystkim w jakiej wysokości będą. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakim minimalnym kosztem pracy miało to sens. 
Szukam właśnie pomysłu jak to uprawiać bezorkowo.. czy dac sobie z tym spokój i siać, na wiosnę orka i znów siać.. tylko co z zielonym? Wystarczy orka? Czy i tak trzeba talerzowac czy jakimś agregatem to zmielić..

nie mam wiele czasu na naukę, bo wnioski trzeba składać, a ten rok będzie eksperymentem i czasem na naukę.. 

mnie ukrywam ze chce kupić ciągnik, bo mam podstawowe maszyny ale sprzedano ciągnik, i nie mam czym pracować..

Myślę że wrzesień talerzowanie i brona, i tyle, na jesień chabry już zaczną wschodzić, nie wiem jak reszta, szkoda by było je zniszczyć wiosną. Ja przynajmniej tak zrobię, wiosną się zobaczy. Pryskać będę na pewno, oczywiście w dozwolonym terminie na perz

 

 

 

 

 

To początek kwitnienia chabra, sianego jesienia, w tym roku dosiałem żmijowca 

FB_IMG_1679768474181.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo_klb    0
14 godzin temu, bortys2001 napisał:

Myślę że wrzesień talerzowanie i brona, i tyle, na jesień chabry już zaczną wschodzić, nie wiem jak reszta, szkoda by było je zniszczyć wiosną. Ja przynajmniej tak zrobię, wiosną się zobaczy. Pryskać będę na pewno, oczywiście w dozwolonym terminie na perz

 

 

 

 

 

To początek kwitnienia chabra, sianego jesienia, w tym roku dosiałem żmijowca 

FB_IMG_1679768474181.jpg

A na wiosnę? Dostać tylko coś?

przy tym ekoschemacie trzeba tych mieszanek pilnować, ciekaw jestem jak ktoś będzie to weryfikował.. 

ja ten rok eksperymentuje, a głównie zależy od poziomu dofinansowania.. jeśli będzie tak jak jest to spoko, a uwala to wystarczy mi tylko na opłacenie kogoś by na pole wjechał i babranie z tym mija się z celem. A chciałem by kumpel nie musiał wozić Uli do kogoś. Bo moje pole obok jego domu, ma tam trochę sosny i fajnie by się to ulozylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
37 minut temu, Pablo_klb napisał:

A na wiosnę? Dostać tylko coś?

przy tym ekoschemacie trzeba tych mieszanek pilnować, ciekaw jestem jak ktoś będzie to weryfikował.. 

ja ten rok eksperymentuje, a głównie zależy od poziomu dofinansowania.. jeśli będzie tak jak jest to spoko, a uwala to wystarczy mi tylko na opłacenie kogoś by na pole wjechał i babranie z tym mija się z celem. A chciałem by kumpel nie musiał wozić Uli do kogoś. Bo moje pole obok jego domu, ma tam trochę sosny i fajnie by się to ulozylo

Na jesień takerzowalem, dosiałem żmijowca z facelia, zabronowałem, zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo_klb    0
21 godzin temu, bortys2001 napisał:

Na jesień takerzowalem, dosiałem żmijowca z facelia, zabronowałem, zobaczymy

Spoko, ciekaw jestem efektu. Będę wdzięczny jak podzielisz się później rezultatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
40 minut temu, Pablo_klb napisał:

Spoko, ciekaw jestem efektu. Będę wdzięczny jak podzielisz się później rezultatem

Podzielę, miałem tego nie ruszać na jesień bo dużo chabra już wschodziło, ale musiałem coś dosiac zgodnie z ekoschematami, zobaczymy a może i będzie dało się skosić mieszankę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

I jakie proporcje? Roslina z drugiego wykazu nie może być dominującą

Ja mam takie pole gdzie zawsze było dużo chabru, to może dosieję z 5kg facelii i niech rośnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

Skąd bierzecie nasiona? Szczerze jak przejrzałem wymogi i ceny nasion (np. ponad 100zł za chaber) to szczerze zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej posiać facelię w siewie czystym i darować sobie ten ekoschemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
14 minut temu, ciupek napisał:

Skąd bierzecie nasiona? Szczerze jak przejrzałem wymogi i ceny nasion (np. ponad 100zł za chaber) to szczerze zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej posiać facelię w siewie czystym i darować sobie ten ekoschemat.

Pewnie że lepiej, bo skosisz. Ten ekoschemat jest dla np pszczelarzy z myślą o pszczołach i rekompensata za brak zbioru. Lub na działki, tak jak u mnie, na których nie ma sensu nic rozsądnego siać. Mam ha piachu i ule więc na ten kawałek idzie mieszanka, na drugi rok już nasion nie potrzebujesz. Na inne idzie facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

W sumie pszczoły też mam. Tylko muszę przemyśleć czy gra jest warta świeczki jeśli większość kasy z ekoschematu pójdzie na nasiona. Facelia w siewie czystym przyniesie ten sam pożytek pszczołom.

No nic zobaczymy co czas przyniesie. Jesienią nic wiadomo nie było więc przygotowałem testowo tylko 60 arów blisko pasieki.

Edytowano przez ciupek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
2 minuty temu, ciupek napisał:

W sumie pszczoły też mam. Tylko muszę przemyśleć czy gra jest warta świeczki jeśli większość kasy z ekoschematu pójdzie na nasiona. Facelia w siewie czystym przyniesie ten sam pożytek pszczołom.

No nic zobaczymy co czas przyniesie. Jesienią nic wiadomo nie było więc przygotowałem testowo tylko 60 arów blisko pasieki.

Ja dałem żmijowca z facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
17 minut temu, bortys2001 napisał:

Ja dałem żmijowca z facelia

Chyba dobry pomysł. Siejesz to pierwszy rok czy dłużej? Facelia nie zagłuszy żmijowca?

I przede wszystkim jakie iloś cina hektar tego siejesz?

Edytowano przez ciupek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
17 minut temu, ciupek napisał:

Chyba dobry pomysł. Siejesz to pierwszy rok czy dłużej? Facelia nie zagłuszy żmijowca?

I przede wszystkim jakie iloś cina hektar tego siejesz?

Pierwszy raz, rok temu był tam chaber, teraz dałem 2 kg chabra, 5kg żmijowca o ile dobrze pamiętam, facelii nie dużo, pewnie z 1 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zasieje żmijowiec grecki z gryką i jest plan zebrać to po 31 sierpnia dlatego zasieje to później bo zawsze żmijowiec zbierałem w połowie sierpnia tak średnio z 5 lat uprawy   a gryka ma grube ziarno to będzie się dało to odsiać    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
3 minuty temu, przybyslawice5211 napisał:

Ja zasieje żmijowiec grecki z gryką i jest plan zebrać to po 31 sierpnia dlatego zasieje to później bo zawsze żmijowiec zbierałem w połowie sierpnia tak średnio z 5 lat uprawy   a gryka ma grube ziarno to będzie się dało to odsiać    

Tylko grykę sieje się po ogrodnikach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj