yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Siedzacybyk    421

w zeszlym roku wiosna byla mokra, rzepaki sie udaly, nawet bardzo. maja system korzeniowy pozwalajacy siegac wode , glebszych warstw, a do tego magazynują wode. pszenica niestety nie ma tak dobrze. w naszych warunkach, gdzie glina jest glebiej, pod warstwa orna, w okresach suszy nie moze z niej skorzystac. widac w oczach jak schnie, ogranicza plon, ziarno drobne. mysle nad aveniue, ona wczesniejsza, jak jeczmien ozimy, moze zdążyłaby skorzystac z wiosennej wody. mysle, ze wiosna to juz za pozno na budowanie systemu korzeniowego. sklanialbym sie bardziej do suchej jesieni, ktora wplynie na rozwoj korzeni. a wiosna z woda, by nie stresowac rosliny, a pozwolić jej budowac plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    1

Witam. 

We wtorek chcę wysiać 2 dawkę saletry 250kg, w środę ma być trochę deszczu i w czwartek mogę polecieć już T1? Bo później same deszcze od piątku u mnie. Sąsiad mówi, że nie można po nawozie tak szybko na grzyba. Proszę o podpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam 

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpaw    19

Możesz nawet tego samego dnia. Sąsiada nie słuchaj 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1389
17 minut temu, zielak0000 napisał:

Sąsiad mówi, że nie można po nawozie tak szybko na grzyba

Skąd Ci ludzie biorą takie rewelacje 

  • Like 1
  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimmeshelter    88

To podobna sekta do tych co mówią że herbicydu nie można łączyć z azotem lub jakąś odżywką bo się dokarmia chwasty i oprysk nie zadziała 😉

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davepooll    0

Witam, wczoraj zrobiłem zabieg r1 i t1 (modus 0,3 l/ha i wirtuoz 1l/ha) + mikroelementy AminoUltra zboża i siarczan magnezu. Muszę jeszcze poprawić chwasty, bo pojawiła się przytulia i głuchy owies, jaki środek najlepiej zastosować i ile odczekać po oprysku na r1 i t1? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpaw    19

Niech sobie chłopak opryska, a nie czekać, bo fazy uciekają. A sąsiad jakiś nawiedzony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    355
Napisano (edytowany)

Możecie polecić jakiś tester ph do cieczy który będzie podawać prawdziwe wartości? 
 

Kupilem jakiś bardziej popularny za 130zl z allegro ale raz kranówkę podaje 7,5 co by się zgadzało, następnym razem już wariuje 9 -10 a nawet 13.. Próbowałem go kalibrować tymi odczynnikami w proszku ale też porażka. 
 

https://allegro.pl/oferta/elektroniczny-miernik-ph-tester-atc-autokalibracja-8337018724

Ten kupiłem. W 2022 kosztował 139zl. Zaskoczyło mnie że w tych czasach cokolwiek oprócz pszenicy może tanieć. 😁

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301
4 godziny temu, Piffpaff napisał:

A to nie jest przypadkiem tak że ziemia ma właściwości higroskopijne czyli azot posypany na mokra ziemię teraz wciąga N w głąb profilu glebowego? A to nie jest tak ze zboże w tej fazie zboże oprócz korzeni głębokich ma też korzenie 1-2cm pod powowrzchnia gleby? Jakbyś rozsial N na sucha glebę to faktycznie lipa bez deszczu ale w dzisiejszych warunkach, miodzio!

Nieprawda, higroskopia to co innego. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, tobago napisał:

Możecie polecić jakiś tester ph do cieczy który będzie podawać prawdziwe wartości? 
 

Kupilem jakiś bardziej popularny za 130zl z allegro ale raz kranówkę podaje 7,5 co by się zgadzało, następnym razem już wariuje 9 -10 a nawet 13.. Próbowałem go kalibrować tymi odczynnikami w proszku ale też porażka. 
 

https://allegro.pl/oferta/elektroniczny-miernik-ph-tester-atc-autokalibracja-8337018724

Ten kupiłem. W 2022 kosztował 139zl. Zaskoczyło mnie że w tych czasach cokolwiek oprócz pszenicy może tanieć. 😁

Kiedyś kupiłem na allegro jakiś twardościomierz,  miernik,  tester nie wiem jak to nazwać. Okazało się że nie mierzył pH, czyli nie  zakwaszenia  tylko twardość wody na cząsteczki wapnia czy jakiś tam innych twardych rzeczy. Wtedy to właśnie się przekonałem, że woda  kranówa ma 300 ppm-ów  (co się zgadza bo czajnika nie nadążałem odkamieniać,  taką mamy wodę) woda w rzece miała 270 ppm-ów przegotowana woda miała 220 PPM  a deszczówka miała 7 PPM i od tego czasu pryskam tylko deszczówką. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2155
3 godziny temu, jajonasz napisał:

Skąd Ci ludzie biorą takie rewelacje 

Kończyli wyższą szkołę chłopskiego rozumu.

 

Avenue, zdziś

 

IMG_0910.jpeg

  • Like 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MonteChristo    1296
3 godziny temu, zielak0000 napisał:

Witam. 

We wtorek chcę wysiać 2 dawkę saletry 250kg, w środę ma być trochę deszczu i w czwartek mogę polecieć już T1? Bo później same deszcze od piątku u mnie. Sąsiad mówi, że nie można po nawozie tak szybko na grzyba. Proszę o podpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam 

Bzdury jeszcze granula, ja dzień po rozlaniu rsm t1 robiłem, a i robiłem nie raz dzień po dniu t1 z odchwaszczaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301
5 godzin temu, SawekBraczyk napisał:

No strasznie piecze dzisiaj . Tak myśle bym nawet zszedł do 0,2/0,3l Moddus . I opryski pod wieczór . 

To chyba że za dwa tygodnie pojedziesz jeszcze raz. Moddus nie parzy, słońce to dla niego raj, oczywiście nie w południe, ale wieczorem śmiało 0.4 bo w tej temperaturze i wilgotności gleby trzeba mocno regulować, warunki są książkowe pszenica ciśnie w oczach, przynajmniej u nas na wschodzie. 

Kiedyś czytałem, że trineksepak nie działa w roślinie tak zabójczo jak się go przedawkuje tylko działa po prostu dłużej,  im większa dawka tym dłużej działa i hamuje wzrost. Oczywiście jak pójdzie dwa razy większa to widać skarłowacenie nawet kłosa, ale  100 ml modusa działa w pszenicy około tygodnia przy dobrych warunkach,  więc wyliczyli że 0,3 - 0,4 zabezpiecza rośliny przez około trzy tygodnie - do miesiąca. Można dla przykładu pryskać modusem 100ml  co tydzień i efekt będzie taki sam jak jednorazowo cztery setki. Potem jeszcze można skrócić dokłosie. Nie wiem jak jest na pewno bo tak jak mówię to gdzieś przeczytałem czy oglądałem na jakimś webinarium


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

przy ruszaniu oprysku to dostaje dawkę pewnie ponad 1l i nic się nie dzieje, poza tym ze jest 2x nizsza.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    118
Napisano (edytowany)

Takie sąmsiady przewaznie sieją 300kg na hektar pszenicy  , a wiosną wysiewają metr saletrzaku na hektar...bo po saletrze  powali...

Edytowano przez leonardo111
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1301
3 minuty temu, MonteChristo napisał:

Bzdury jeszcze granula, ja dzień po rozlaniu rsm t1 robiłem, a i robiłem nie raz dzień po dniu t1 z odchwaszczaniem

W tym roku rozlałem RSM i od razu poszła grzybówka, jeszcze z 30 litrów RSM zostało jak mieszałem. Nic kompletnie nic się nie dzieje, Arkadia wygląda zacnie. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3537
20 minut temu, ravoj napisał:

Kiedyś kupiłem na allegro jakiś twardościomierz,  miernik,  tester nie wiem jak to nazwać. Okazało się że nie mierzył pH, czyli nie  zakwaszenia  tylko twardość wody na cząsteczki wapnia czy jakiś tam innych twardych rzeczy. Wtedy to właśnie się przekonałem, że woda  kranówa ma 300 ppm-ów  (co się zgadza bo czajnika nie nadążałem odkamieniać,  taką mamy wodę) woda w rzece miała 270 ppm-ów przegotowana woda miała 220 PPM  a deszczówka miała 7 PPM i od tego czasu pryskam tylko deszczówką. 

Skąd tyle deszczówki ,gdzie bym to miał zmagazynować ,no i z czystośćią problem , chyba że nowy dach, a nie eternit porośniety mchem , ile wody na rok potrzebujesz do oprysku ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

zanim granula sie rozpusci, wsiaknie, przemiesci sie w okolice korzeni wlosniczkowych, minie okolo 2 tyg. to nie wlew infuzyjny, gdzie leki dostaja sie do krwiobiegu, a dostepnosc np. glukozy jest natychmiastowa, lub niektorych lekow po kilkunastu sekundach 😃

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    337

eee jak na granule spadnie 4-5mm na wilgotna glebę jak teraz i takiej temperatury jak teraz to myślę że max tydzień i roślina zacznie pobierać już N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Czym poprawić oprysk na chwasty w pszenicy? Jesienią pryskałem ale widze trafia się miotła zbożowa. Dwuliściennych nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111
53 minuty temu, leonardo111 napisał:

Takie sąmsiady przewaznie sieją 300kg na hektar pszenicy  , a wiosną wysiewają metr saletrzaku na hektar...bo po saletrze  powali...

U mnie co niektórzy hektarowcy jeszcze nawet azotu nie dali,więc te 100 kg było by super.Obok mnie ma jeden pole,to na jesień nic nie posypał,na wiosne również.Zbytnio tam nie będzie co kosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102
5 minut temu, Grzesiu90209 napisał:

Axial 50.

Jaką dawkę byś polecił? etykieta mowi 0,6-0,9 litra, maksymalna dawka to sporo wyjdzie w przeliczeniu na ha plus koszt oprysku jesiennego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj