odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Celownik07    665
15 minut temu, jajanek1 napisał:

file:///C:/Users/User/Downloads/O%C5%9Bwiadczenie_o_terminie_zbioru_uprawy_g%C5%82%C3%B3wnej_wsiewka_2023.pdf

na dole tego oświadczenia pisze że międzyplonu również

w rozporządzeniu tym z marca 15 również , może to póżniej zmieniali

międzyplon ozimy można nawozić i wypasać podobno hahah

Arimr to wyjasnil ostatecznie ze chodzi o wsiewki.

IMG_20231204_193356.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
47 minut temu, Celownik07 napisał:

Ooo widze kontrola chce cie wziac pod ch*ja.. o ile oswiadczenie o niestosowaniu śor na miedzyplonach im wypelnij o tyle nawozenie nie moze byc bezposrednio z miedzyplonami. Nie podali konkretnej daty ile ma minac miedzy nawozeniem a sianiem miedzyplonow ale trzeba zachowac "powszechnie znane dobre praktyki rolnicze" czytaj jeden kontroler sie przyczepi jak to bedzie 5dni odstepu a inny 2tygodnie. Dali tu im wolna reke interpretacji. Dlatego dziwilem sie tez ze do miedzyplonow nie trzeba prowadzic zadnego rejestru- nawet kiedy ten miedzyplon zostal zasiany. 

https://www.gov.pl/web/arimr/odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania-23

Zobacz pytanie 3 i 5

a podrzuciłbyś mi link albo post gdzie ktoś wrzucał taki info?  mowa o braku rejestru do międzyplonów 

EDIT: 

A dobra mam w roporządzeniu. Pomieszało mi się już w głowie :P 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

Noo mi tez sie juz to j3bie. Dalbym sobie reke obciac ze gdzies czytalem  x czasu temu ze rejestr jest wymagany w miedzyplonach, chociazby z uwagi zeby wylapac tych co wymieszaja obornik a za chwile zasieja miedzyplon xd. Tu masz na swiezo wymogi. 

terminy_tabela1.pdf

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik34    246
17 godzin temu, galan99 napisał:

Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się zatem 7 lub 14 lub 21 kwietnia.

W tym czasie zaczną wypłacać rolnikom a jak Minister będzie zachwalał .

ty pisior idz spac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus219    0
2 godziny temu, miwigos napisał:

A czy pod miedzyplom można nawozić obornikiem ?, dzwonili że będzie kontrola ?

tak, dzwoniła firma że przeprowadza kontrole dla arimr i przyślą mi na email co potrzebują. przysłali druk tego oświadczenia i mam tam zaznaczyć o tym sor i nawożeniu czy stosowałem czy nie oraz rejestr zabiegów agrotechnicznych, babka powiedziała że ich interesują teraz te działania wymieszanie słomy z glebą itp. i mam 14 dni żeby odesłać

1 godzinę temu, Celownik07 napisał:

Ooo widze kontrola chce cie wziac pod ch*ja.. o ile oswiadczenie o niestosowaniu śor na miedzyplonach im wypelnij o tyle nawozenie nie moze byc bezposrednio z miedzyplonami. Nie podali konkretnej daty ile ma minac miedzy nawozeniem a sianiem miedzyplonow ale trzeba zachowac "powszechnie znane dobre praktyki rolnicze" czytaj jeden kontroler sie przyczepi jak to bedzie 5dni odstepu a inny 2tygodnie. Dali tu im wolna reke interpretacji. Dlatego dziwilem sie tez ze do miedzyplonow nie trzeba prowadzic zadnego rejestru- nawet kiedy ten miedzyplon zostal zasiany. 

https://www.gov.pl/web/arimr/odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania-23

Zobacz pytanie 3 i 5

Czyli wynika z tego że można nawozić pod poplon, bo wszędzie podają że jest zakaz używania środków ochrony roślin. Patrząc logicznie to ten obornik zastosowany we wrześniu zacznie działać w przyszłym roku więc według mnie to nie jest nawożenie poplonu. Podają że można to interpretować różnie więc według mnie nie powinni tworzyć problemu o to?

57 minut temu, jajanek1 napisał:

było oświadczenie na obornik przed siewem międzyplonu ???????  bo powinno być również o zbiorze plonu głównego i kiedy to oświadczenie o oborniku było ,żeby czasem nie było po 1 pażdziernika mieszanie gnoju

napisz że pryskania i nawozenia nie było

obornik był początek września i składałem oświadczenie o wymieszaniu w ciągu 12 godzin. Poplon posiałem tydzień później. Czy wpisać koniec września że był wysiew polonu to będzie dłuższa przerwa?

 

Ogólnie to kolejność powinna być okej bo ekoschematy wypełniałem w odr i według doradcy tak miało być dobrze

 

  1. Pytanie

Czy możliwe jest zrealizowanie praktyki „wymieszanie obornika” oraz międzyplonu na tej samej działce, w jednym roku, jeśli obornik zastosujemy pod koniec sierpnia a międzyplon pod koniec września? Czy są jakieś ograniczenia, co do stosowania nawożenia pod międzyplon?

Odpowiedź

Tak, dopuszczalne jest łączenie tych ekoschematów.

 

z tej odpowiedzi wynika że można tak robić. tylko czy na oświadczeniu zaznaczać że to nawożenie poplonu?

Edytowano przez ursus219

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
6 minut temu, ursus219 napisał:

....Czyli wynika z tego że można nawozić pod poplon, bo wszędzie podają że jest zakaz używania środków ochrony roślin. Patrząc logicznie to ten obornik zastosowany we wrześniu zacznie działać w przyszłym roku więc według mnie to nie jest nawożenie poplonu. Podają że można to interpretować różnie więc według mnie nie powinni tworzyć problemu o to?

obornik był początek września i składałem oświadczenie o wymieszaniu w ciągu 12 godzin. Poplon posiałem tydzień później. Czy wpisać koniec września że był wysiew polonu to będzie dłuższa przerwa?

 

 

Nawożenie poplonu, czy stosowanie ŚOR ma miejsce, jeżeli zabieg był wykonany od momentu siewu do 15 lutego. Jeśli obornik zastosowałeś przed siewem, to tego nie mogą zaliczyć jako nawożenie poplonu. Ludziska zaczynają zbaczać i nad interpretować te  zawiłe rozporządzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

ursus219

odpisz im że ani śor ani nawożenia nie stosowałeś 

rejestr zabieg obornik rozwiezienie i wymieszanie z data tą która na oświadczeniu

rejestru do międzyplonu raczej nie trzeba , ale im napisz że siałeś wtedy i wtedy i mieszankę którą masz podaną w ekoschemacie niech się cieszą

albo oddzwoń i się zapytaj co masz wpisać haha chyba dla obydwu stron będzie wygodniej tak

 

trochę dziwne to że się ani jeden kontrolujący albo doradca  tutaj nie pojawi i w kilku zdaniach opisze temat

a jeszcze bardziej  dziwnie jest to że ARIMR  tego nie czyni , nie mówie tutaj o gotowych oświadczeniach i rejestrach gotowych do podpisu ale wzór i  zrozumiałe objaśnienie mogliby opracować

być może chodzi o to żeby latać do doradców i do ekoschematów jeszcze dopłacić , albo z nich rezygnować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174
39 minut temu, ursus219 napisał:

tak, dzwoniła firma że przeprowadza kontrole dla arimr i przyślą mi na email co potrzebują. przysłali druk tego oświadczenia i mam tam zaznaczyć o tym sor i nawożeniu czy stosowałem czy nie oraz rejestr zabiegów agrotechnicznych, babka powiedziała że ich interesują teraz te działania wymieszanie słomy z glebą itp. i mam 14 dni żeby odesłać

Czyli wynika z tego że można nawozić pod poplon, bo wszędzie podają że jest zakaz używania środków ochrony roślin. Patrząc logicznie to ten obornik zastosowany we wrześniu zacznie działać w przyszłym roku więc według mnie to nie jest nawożenie poplonu. Podają że można to interpretować różnie więc według mnie nie powinni tworzyć problemu o to?

obornik był początek września i składałem oświadczenie o wymieszaniu w ciągu 12 godzin. Poplon posiałem tydzień później. Czy wpisać koniec września że był wysiew polonu to będzie dłuższa przerwa?

 

Ogólnie to kolejność powinna być okej bo ekoschematy wypełniałem w odr i według doradcy tak miało być dobrze

 

  1. Pytanie

Czy możliwe jest zrealizowanie praktyki „wymieszanie obornika” oraz międzyplonu na tej samej działce, w jednym roku, jeśli obornik zastosujemy pod koniec sierpnia a międzyplon pod koniec września? Czy są jakieś ograniczenia, co do stosowania nawożenia pod międzyplon?

Odpowiedź

Tak, dopuszczalne jest łączenie tych ekoschematów.

 

z tej odpowiedzi wynika że można tak robić. tylko czy na oświadczeniu zaznaczać że to nawożenie poplonu?

U Mnie identyczna sytuacja jak u Ciebie i to samo wymagali z tym że mam przesłać im max na drugi dzień. Miedzyplon ozimy na 2 działkach i na tych samych działkach był obornik. Na jednej dużo wcześniej , na drugiej 6-7 dni przed siewem miedzyplony. Teraz czytając to co wyżej aż się wystraszyłem. No ale trudno , papierki wysłane , co będzie to będzie. Już kurde tych ekoschematiw powolutku mam dosyć. Niech jeszcze wyjdzie że będzie może z 50 zł za punkt albo i mniej to za rok walić to , robić Swoje kiedy chce i co chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

śor nie stosować na poplon, a co do nawożenia to wg mnie obornik stosowałeś pod burak a nie pod poplon.  Ja wam napiszę jak ja to widzę; rozporządzenie jest tu niejasne i stwarza pole do różnych interpretacji przez ten zapis, że nie można łączyć "– jeżeli nawozy naturalne płynne lub obornik mają być zastosowane bezpośrednio przed wysiewem międzyplonu"

 

Wychodzi z tego, że ten obornik ma być zastosowany po wysiewie poplonu. Mam podejrzenia, że im chodzi o to by po kolei po chłopsku:

1. wpadamy na pole bąkiem i siejemy ten poplon

2. wpadamy rozrzutnikiem i rozwalamy gnój

3. wpadamy talerzówką i jednocześnie mieszamy gnój z ziemią i przykrywamy nasiona

 

Jakby ktoś pomyślał, że po siewie międzyplonu można mulczować dopiero po 15 listopada i za takie talerzowanie nasion jest kara to od razu posłusznie donoszę, że ten zabieg nie może być nazwany mulczowaniem Mulczowanie – na czym polega i co daje (tygodnik-rolniczy.pl)

Krótko mówiąc mulczowanie polega na przykryciu gleby ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz, więc na tym polu nie może rosnąć nic zielonego przed zabiegiem.

A taka talerzówka to ściółkowanie (co to jest jest wyjaśniony w tym linku wyżej).

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
1 godzinę temu, ursus219 napisał:

tak, dzwoniła firma że przeprowadza kontrole dla arimr i przyślą mi na email co potrzebują. przysłali druk tego oświadczenia i mam tam zaznaczyć o tym sor i nawożeniu czy stosowałem czy nie oraz rejestr zabiegów agrotechnicznych, babka powiedziała że ich interesują teraz te działania wymieszanie słomy z glebą itp. i mam 14 dni żeby odesłać

Czyli wynika z tego że można nawozić pod poplon, bo wszędzie podają że jest zakaz używania środków ochrony roślin. Patrząc logicznie to ten obornik zastosowany we wrześniu zacznie działać w przyszłym roku więc według mnie to nie jest nawożenie poplonu. Podają że można to interpretować różnie więc według mnie nie powinni tworzyć problemu o to?

obornik był początek września i składałem oświadczenie o wymieszaniu w ciągu 12 godzin. Poplon posiałem tydzień później. Czy wpisać koniec września że był wysiew polonu to będzie dłuższa przerwa?

 

Ogólnie to kolejność powinna być okej bo ekoschematy wypełniałem w odr i według doradcy tak miało być dobrze

 

  1. Pytanie

Czy możliwe jest zrealizowanie praktyki „wymieszanie obornika” oraz międzyplonu na tej samej działce, w jednym roku, jeśli obornik zastosujemy pod koniec sierpnia a międzyplon pod koniec września? Czy są jakieś ograniczenia, co do stosowania nawożenia pod międzyplon?

Odpowiedź

Tak, dopuszczalne jest łączenie tych ekoschematów.

 

z tej odpowiedzi wynika że można tak robić. tylko czy na oświadczeniu zaznaczać że to nawożenie poplonu?

Mi chodzi konkretnie o laczenie tych dwoch ekoschematow miedzyplon + wymieszanie obornika. Patrz zalacznik i uwage nr 3 ponizej tabelki.  A co znaczy "bezposrednio" masz wytlumaczone w pytaniach do arimr. 

ŚOR nie mozna stosowac wogole na miedzyplonach i masz tez to w rozporzadzeniu zamieszczonym powyzej. Co do nawozenia nawozami mineralnymi- pytaj innych. 

1 godzinę temu, ursus219 napisał:

przysłali druk tego oświadczenia i mam tam zaznaczyć o tym sor i nawożeniu czy stosowałem czy nie oraz rejestr zabiegów agrotechnicznych

Podrzuc tu ten czysty druk jak nie ma twoich danych. Warto sie przygotowac bo tez mam obornik+ miedzyplony wszedzie. 

407229.jpg

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichym    5

Zadałem pytanie do Brwinowa o stosowanie obornika przed poplonem na jesień..

Odpowiedz jest taka:

Został określony termin przed wysiewem 2 tygodnie można stosować nawozy.

Dopytywałem jeszcze i "interpretacja jest taka" można zastosować obornik po żniwach odczekać min 2 tygodnie i wysiać poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

to ja mając samo wymieszanie słomy i raptem jedno pole z poplonem ozimym to raczej mogę spać spokojnie że nie robiłem żadnych inny eko-pierdolników.

 

aa i jeszcze siew bez orkowy po rzepaku ale to chyba tez ostatecznie nie jest jakaś wymagająca papierologia. 

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

nawet jak przyjadą to tylko pokazuje im rejestr i wsio a tak teraz idę na netfliksa i mam wyjebane, nie muszę siedzieć po nocach i czytać rozporządzenia i domyślać się kto co ma na myśli xD.  A wgl jakby mi ktoś wyjechał z takim tekstem że na jutro mam przesłać rejestr to k**wa przecież rolnik tez człowiek i siedzę na Karaibach, niech oddzwoni pani/pan za 7 dni. 

Edytowano przez Tigon
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
2 godziny temu, jajanek1 napisał:

file:///C:/Users/User/Downloads/O%C5%9Bwiadczenie_o_terminie_zbioru_uprawy_g%C5%82%C3%B3wnej_wsiewka_2023.pdf

na dole tego oświadczenia pisze że międzyplonu również

w rozporządzeniu tym z marca 15 również , może to póżniej zmieniali

międzyplon ozimy można nawozić i wypasać podobno hahah

Sam to niedawno wklejałeś. Nic się tu chyba nie zmieniło.

§ 6. 1. W przypadku praktyki, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych,
na których:
1) po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w ro-
ku następującym po wysiewie tego międzyplonu, lub
2) wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym.
2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, jeżeli rolnik wysieje:
1) wsiewkę roślin bobowatych drobnonasiennych lub mieszankę z udziałem roślin bobowatych drobnonasiennych
w uprawę w plonie głównym lub
2) międzyplon ozimy w formie mieszanki utworzonej co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup:
a) zboża,
b) oleiste,
c) pastewne,
d) bobowate drobnonasienne,
e) bobowate grubonasienne,
f) miododajne
– z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rolnik jest obowiązany do złożenia za pomocą systemu teleinformatycz-
nego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej „Agencją”, w sposób określony w przepisach
o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, albo kierownikowi biura powiatowego Agencji, na formularzu opra-
cowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głów-
nym w terminie 7 dni od dnia zbioru tej upraw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
4 godziny temu, Celownik07 napisał:

Ooo widze kontrola chce cie wziac pod ch*ja.. o ile oswiadczenie o niestosowaniu śor na miedzyplonach im wypelnij o tyle nawozenie nie moze byc bezposrednio z miedzyplonami. Nie podali konkretnej daty ile ma minac miedzy nawozeniem a sianiem miedzyplonow ale trzeba zachowac "powszechnie znane dobre praktyki rolnicze" czytaj jeden kontroler sie przyczepi jak to bedzie 5dni odstepu a inny 2tygodnie. Dali tu im wolna reke interpretacji. Dlatego dziwilem sie tez ze do miedzyplonow nie trzeba prowadzic zadnego rejestru- nawet kiedy ten miedzyplon zostal zasiany. 

https://www.gov.pl/web/arimr/odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania-23

Zobacz pytanie 3 i 5

Zależy kto kontroluje, kiedyś byłem w RS i miałem poplon do zimowy, 1 marca dałem nawóz pod buraki a 2 marca zaorałem i gościu stwierdził że nawozilem poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

poosa21

program rolnosrodowiskowy trwa od 15 marca np 2022  do 14 marca 2023 , ale możesz uprawiać od 15 lutego , nawozić  naturalnie od 1 marca  ,azot obecnie od kiedy są warunki itd .

z tego by wynikało że nawoziłeś miedzyplon ozimy w programie rolnośrodowiskowym

miedzyplon w ekoschemacie masz od chwili zabiegu w rejestrze nie póżniej niż 1 pażdziernik  do 15 lutego

są jeszcze inne międzyplony , jest też wsiewka i jak się dużo chciało pieniążków  z ekoschematów  to trzeba mieć dobry kalendarz żeby to pomieścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

"Une" to mają kiepełe. Ale dali chłopom zajęcie. Ekoschematy- sraty, GAEC, łąki kwietne i co tam jeszcze. Niektórzy to tak się tym wszystkim zafiksowali, że nawet nie zauważają zbliżającej się własnej katastrofy.

ONW i zaliczka przyszły jakieś dwa tygodnie temu, ale już się rozeszły.

A jeszcze mały przekaz do tych wszystkich  hura- optymistów. Starajcie się lepiej, by zgromadzić jak najwięcej ziemi, żeby agrokorpo miały co przejmować, bo przecież nie będą się zajmować takim planktonem, jak moje śmieszne gospodarstwo. Za duże koszty. Takie 300ha w zamojskim to co innego. Aaa.... I nie zapomnijcie o braniu kredytów, bo to bardzo ważne. Jak by co ,to na YT "Kula" albo "Rolnik nieprofesjonalny" wam podpowiedzą jak profesjonalnie ro....ać się o ścianę. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia kochani rolnicy.

  • Confused 1

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Czy jeśli wszystkie uprawy są na podstawie zdjęć odhaczone na zielono i weszły zaliczki, to ciągle można spodziewać się kontroli? Czy ewentualne kontrole tyczą się danego roku kalendarzowego? Chodzi mi o to, czy jeśli teoretycznie brakuje komuś do 80% okrywy, ktoś nie wszędzie zastosował bezorkę,lub ma zbyt mały międzyplon do ekoschematow, to kontrola musi odbyć do końca roku? Czy są jakieś miesiące, w których kontrole się odbywają i okres do których muszą się zakończyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
13 godzin temu, zbyszek8201 napisał:

U Mnie identyczna sytuacja jak u Ciebie i to samo wymagali z tym że mam przesłać im max na drugi dzień. Miedzyplon ozimy na 2 działkach i na tych samych działkach był obornik. Na jednej dużo wcześniej , na drugiej 6-7 dni przed siewem miedzyplony. Teraz czytając to co wyżej aż się wystraszyłem. No ale trudno , papierki wysłane , co będzie to będzie. Już kurde tych ekoschematiw powolutku mam dosyć. Niech jeszcze wyjdzie że będzie może z 50 zł za punkt albo i mniej to za rok walić to , robić Swoje kiedy chce i co chcę.

Była wersja interpretacji tego przepisu że między obornikiem a siewm poplonu powinno upłynąć ok 30 dni czyli obornik ok 15 sierpnia,siew 15 września (taka była wersja w pewnym momencie ministerstwa rolnictwa),ciekawe jaka obecnie obowiązuje wykładnia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

wiesz, miedzyplon ozimy już ciężko będzie zweryfikować jeżeli został z mulczowany. Bezorka to samo, teraz tylko papierki sprawdzają.

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kros    8

Ale czy warto im podawać informacje które nie są obowiązkowe. Jeśli nie  wyszczególnili konkretnych dokumentów a prosili o przesłanie wszystkich rejestrów do ekoschematów, to przesyłanie informacji z datą wysiewu międzyplonu chyba jest nadgorliwością, bo jak chyba wszyscy w ostatnich postach przyznali nie ma obowiązku prowadzenia takiego rejestru. Nawet jeśli ktoś miał potwierdzony w arimr obornik końcem września (wiadomo że do 30 września musiał posiać poplon) to niech sami dochodzą czy złamał  przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy do ekoschematu.między plony ozime trzeba prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych? Na szkoleniach w marcu i kwietniu nic na ten temat nie mówili, później już tego nie śledziłem. Przyorywanie obornika ,to wysłałem im foty w aplikacji i myślałem że to wszystko,a teraz czytam że prowadzicie jakieś rejestry, tak jak było to w rolnosrodowiskowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj