Polecane posty

Marcin133    944

Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5607

Jak pompa to tylko w zestawie z fotowoltaiką, albo z awaryjnym drugim źródłem ciepła, w razie dużego wzrostu cen prądu, bo odcięcie się od rosyjskich surowców energetycznych spowoduje także wzrost cen energii elektrycznej.

A i drugie pytanie, masz zwykłe grzejniki czy podłogówkę, bo na zwykłych grzejnikach pompa średnio sobie radzi.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39

mam na grzejnikach i daje radę tylko dom musi być dobrze docieplony i ja mam przewymiarowane grzejniki średnia temperatura na grzejnikach jaką mam to 38 stopni a w domu jest 22-23 stopni ciepła . Co do zużycia prądu to dom 240 metrów od początku listopada do teraz poszło 5800 kWh wskazanie z podlicznika , przy aktualnej cenie pelletu czy ekogroszku to pompa ciepła lepiej wychodzi. Fotowoltaika po 1 kwietnia na nowych zasadach to nie wiem czy się to opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1589
2 godziny temu, Marcin133 napisał:

Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 

A teraz se policz jaki koszt założenia pompy i potem dużo prądu który ona zużywa to na ile opału za to kupisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39

opłaca się , nawet i bez dofinansowania pod warunkiem że nie bierzesz tych złodziejskich firm , naciągaczy , którzy liczą sobie razy trzy niż to co sama pompa kosztuje , tylko zakładasz we własnym zakresie , kupujesz prostą w montażu pompę najlepiej monoblok gdzie tylko podłączasz zasilanie i powrót i elektrykę nic skomplikowanego każdy hydraulik to ogarnie . Poniżej 15k można mieć fajną pompę np firmy nulite , na firmę pompy nie ma co patrzeć i przepłacać bo to praktycznie wszędzie to samo np sprężarka Mitsubishi . Dla przykładu znajomemu pewna firma za montaż pompy 15kw wyceniła 50k , on sam sobie zamówił i zamontował wyszło go poniżej 19k , pomyślijcie sobie ile te firmy sobie zarabiają to paranoja poprostu nikt tego nie kontroluje , tak samo z fotowoltaiką cena materiału robota razy dwa za co ? za jeden czy dwa dni pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629
1 godzinę temu, zacx18 napisał:

mam na grzejnikach i daje radę tylko dom musi być dobrze docieplony i ja mam przewymiarowane grzejniki średnia temperatura na grzejnikach jaką mam to 38 stopni a w domu jest 22-23 stopni ciepła . Co do zużycia prądu to dom 240 metrów od początku listopada do teraz poszło 5800 kWh wskazanie z podlicznika , przy aktualnej cenie pelletu czy ekogroszku to pompa ciepła lepiej wychodzi. Fotowoltaika po 1 kwietnia na nowych zasadach to nie wiem czy się to opłaca

Po ile teraz kWh?

Przy 0,8zł to już ponad 4,5tys zł.

Po ówczesnych cenach z listopada to 4- 5t pelletu lub 20-25m³ dębu, buka, lub 4,5t węgla.

Do tego koszt założenia, ewentualny spadek wydajności, kłopoty w razie braku energii...

Dziś ceny wyższe, ale po za wygodą to mnie to absolutnie nie przekonuje.

Dodajmy że zimy nie było. Co gdyby była i 2 miesiące po -20⁰?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39
Agrest napisał:

1 godzinę temu, zacx18 napisał:

mam na grzejnikach i daje radę tylko dom musi być dobrze docieplony i ja mam przewymiarowane grzejniki średnia temperatura na grzejnikach jaką mam to 38 stopni a w domu jest 22-23 stopni ciepła . Co do zużycia prądu to dom 240 metrów od początku listopada do teraz poszło 5800 kWh wskazanie z podlicznika , przy aktualnej cenie pelletu czy ekogroszku to pompa ciepła lepiej wychodzi. Fotowoltaika po 1 kwietnia na nowych zasadach to nie wiem czy się to opłaca

Po ile teraz kWh?

Przy 0,8zł to już ponad 4,5tys zł.

Po ówczesnych cenach z listopada to 4- 5t pelletu lub 20-25m³ dębu, buka, lub 4,5t węgla.

Do tego koszt założenia, ewentualny spadek wydajności, kłopoty w razie braku energii...

Dziś ceny wyższe, ale po za wygodą to mnie to absolutnie nie przekonuje.

Dodajmy że zimy nie było. Co gdyby była i 2 miesiące po -20⁰?

tak tylko w listopadzie były inne ceny węgla, drewna , ekogroszku , teraz sytuacja jest inna to co wcześniej się opłacało nagle się przestaje opłacać , prąd jest wyszedł 0,8 za kwh , i rzeczywiście od listopada wyszło 4500zł na ten moment , tylko aktualnie za te 4500zł to dwa tony węgla teraz można kupić a to na pół sezonu grzewczego by mi nie starczyło . Prąd też raczej będzie drożał , tyle że mam fotowoltaikę 9,5kw po odjęciu prowizji 20% możliwe że wystarczy chociaż na ogrzewanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629

Wiem że ceny się zmieniły, ale np drewno nadal w miarę by wyszło.

Prąd podrożeje mocno, więc te proporcje nie koniecznie muszą się mocno zmienić.

A foto bez magazynu to w razie odcięcia linii chyba nawet na autokonsumpcję nie produkuje?

Więc i tak kopciucha trzeba przeprosić.

Podłogówka grawitacyjnie chyba nie pójdzie, i znowu bez prądu pupa zimna. Zasilanie agregatem coraz droższe będzie.

I tak o to polityka 21 wieku popycha nas spowrotem do 19wieku, bo w kryzysie cała nowoczesność jest nic nie warta.

 

Miałem raz jakiegoś przekręta w domu, chciałem pompę ciepła i foto. Naliczył mi 160tys zł. Podziękowałem🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944
4 godziny temu, zacx18 napisał:

pytanie czy pompa będzie brana na dofinansowanie czy za swoje ?

Jest dofinansowanie 13.5tys plus można parę tys na modernizację instalacji

2 godziny temu, robert1226 napisał:

No to faktycznie za takie pieniądze to by warto , bo jak mi się o uszy obiło że ok 70 k.

Mi wycenili wstępnie LG 14 na 46tys plus bufor 500l i bojler 300l

3 godziny temu, zacx18 napisał:

mam na grzejnikach i daje radę tylko dom musi być dobrze docieplony i ja mam przewymiarowane grzejniki średnia temperatura na grzejnikach jaką mam to 38 stopni a w domu jest 22-23 stopni ciepła . Co do zużycia prądu to dom 240 metrów od początku listopada do teraz poszło 5800 kWh wskazanie z podlicznika , przy aktualnej cenie pelletu czy ekogroszku to pompa ciepła lepiej wychodzi. Fotowoltaika po 1 kwietnia na nowych zasadach to nie wiem czy się to opłaca

Jakiej firmy masz moc monoblok czy ta druga? Powietrzna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39
Marcin133 napisał:

4 godziny temu, zacx18 napisał:

pytanie czy pompa będzie brana na dofinansowanie czy za swoje ?

Jest dofinansowanie 13.5tys plus można parę tys na modernizację instalacji

2 godziny temu, robert1226 napisał:

No to faktycznie za takie pieniądze to by warto , bo jak mi się o uszy obiło że ok 70 k.

Mi wycenili wstępnie LG 14 na 46tys plus bufor 500l i bojler 300l

3 godziny temu, zacx18 napisał:

mam na grzejnikach i daje radę tylko dom musi być dobrze docieplony i ja mam przewymiarowane grzejniki średnia temperatura na grzejnikach jaką mam to 38 stopni a w domu jest 22-23 stopni ciepła . Co do zużycia prądu to dom 240 metrów od początku listopada do teraz poszło 5800 kWh wskazanie z podlicznika , przy aktualnej cenie pelletu czy ekogroszku to pompa ciepła lepiej wychodzi. Fotowoltaika po 1 kwietnia na nowych zasadach to nie wiem czy się to opłaca

Jakiej firmy masz moc monoblok czy ta druga? Powietrzna?

powietrzna split nibe 12kw Ogólnie monoblok a split różnią się tym że monoblok ma wymiennik razem w tej jednostce co stoi na zewnątrz budynku i ogrzewanie i razem z domem są połączone rurkami razem z obiegiem centralnego ogrzewania tak jak np piec , a split tym że wymiennik znajduje się w środku budynku a połączenie między jednostką zewnętrzną która jest na zewnątrz a wymiennikiem jest przez rurki w których jest freon dlatego split jest bardziej skomplikowany w montażu bo trzeba rurki lutować freon nabić , a monoblok podłącza się jak piec poprostu Jaka powierznie grzewczą masz ? i grzejniki czy podłogówka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

200m na tą chwilę plus mu mówiłem że może 70m dojdzie w przyszłości. 90% grzejniki na piecu w mrozy więcej jak 52nie ustawiam w domu ciepło, strop mury docieplone 

On chce montować split twierdzi że roboty więcej ale są lepsze. Druga firma ta sama pompa tylko monoblok cena taka sama.  Boscha wyceniła  na 60tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limonka    50

Tak! Pompa ciepła, koniecznie w połączeniu fotowoltaniką to bardzo dobry pomysł. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Foto też mam ,jak nie będę deszczowal to starczy prądu spokojnie. Druga opcja jak będę deszczowal a skasuje bydło- 100sztuk też mi wystarczy 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39
Marcin133 napisał:

200m na tą chwilę plus mu mówiłem że może 70m dojdzie w przyszłości. 90% grzejniki na piecu w mrozy więcej jak 52nie ustawiam w domu ciepło, strop mury docieplone 

On chce montować split twierdzi że roboty więcej ale są lepsze. Druga firma ta sama pompa tylko monoblok cena taka sama.  Boscha wyceniła  na 60tys

u mnie na grzejnikach bardzo dobrze się sprawdza wbrew pozorom opini że niby to na grzejnikach się nie nadaje , też jak miałem piec to trzeba było utrzymywać 50 stopni ale to wiadomo ciągle się nie paliło , a jak grzeję pompą w największe mrozy w zimę miałem 40 stopni na grzejnikach i starczało a teraz w taką pogodę jak jest teraz to od czasu do czasu dogrzewa do tych 38 a w domu jest 23 stopnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    373

Pompy ciepła to rozległy i nieco skomplikowany temat. Postawa tak jak ktoś napisał to dobrze ocieplony dom. Jeżeli ktoś planie pompę ciepła na grzejniki a ma już zamontowany piec to pytanie jaka temperatura jest wymagana, aby na mrozach w domu był odpowiedni komfort cieplny. Jeżeli się okaże, że potrzebne jest ponad 40*C, a nie ma innego źródła ciepła aby wspomóc pompę to można żałować takiego zakupu. Co innego jeszcze rejony kraju, gdzie takie temperatury to rzadkość to można wspomóc się i zwykłą grzałką elektryczną raz na jakiś czas. Prosta zasada - im niższa temperatura skraplania czynnika tym wyższe COP. Instalatorzy często przewymiarowywuja pompy ciepła co też jest niekorzystne i skraca żywotność. Widziałem sprawozdanie, gdzie po niespełna dwóch latach od montażu pompa ciepła miała 30tyś cyklów załączenia sprężarki, gdzie producent podaje jej żywotność na 50tys. Ogólnie jak wszystko jest okej, to na chwilę obecną nie ma chyba tańszego źródła ogrzewania - musi być tutaj jednak spełniony szereg wymagań. Z reguły niezadowolenie z tego typu instalacji wynika raczej z błędnego montażu/doboru niż samego typu źródła ciepła. Tylko amortyzacja pompy ciepła za 40-50tys? Nie będzie oznaczała tego samego w ogrzewaniu co paliwami kopalnymi w perspektywie ekonomicznej? Takie moje zdanie w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944
Dnia 2.04.2022 o 15:53, zacx18 napisał:

u mnie na grzejnikach bardzo dobrze się sprawdza wbrew pozorom opini że niby to na grzejnikach się nie nadaje , też jak miałem piec to trzeba było utrzymywać 50 stopni ale to wiadomo ciągle się nie paliło , a jak grzeję pompą w największe mrozy w zimę miałem 40 stopni na grzejnikach i starczało a teraz w taką pogodę jak jest teraz to od czasu do czasu dogrzewa do tych 38 a w domu jest 23 stopnie

Masz bufor założony? Ile litrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacx18    39
Marcin133 napisał:

Dnia 2.04.2022 o 15:53, zacx18 napisał:

u mnie na grzejnikach bardzo dobrze się sprawdza wbrew pozorom opini że niby to na grzejnikach się nie nadaje , też jak miałem piec to trzeba było utrzymywać 50 stopni ale to wiadomo ciągle się nie paliło , a jak grzeję pompą w największe mrozy w zimę miałem 40 stopni na grzejnikach i starczało a teraz w taką pogodę jak jest teraz to od czasu do czasu dogrzewa do tych 38 a w domu jest 23 stopnie

Masz bufor założony? Ile litrów?

tak , 100 litrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
doberek    0

Najlepiej zdecydować się na pompę, która posiada czynnik R290 Jest to czynnik, który posiada niską wrażliwość na wilgoć i w związku z tym nie powoduje korozji. W efekcie wydłuża to żywotność urządzeń - w tym przypadku pompy ciepła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1589

A o co ci chodzi bo wyliczyłeś coś tam ale jakoś te niektóre trzeba z sobą połączyć by działało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto rozważyć zakup pompy ciepła podstawie porównania dostępnych ofert w różnych miejscach. Z tego co kojarzę to tutaj https://grambet.pl/ mają duży wybór i wydają się być ekspertami w tej dziedzinie. No i ceny są w miare ok jak na te chore czasy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikkallo    0
Napisano (edytowany)

Nikt tego nie wie. Zdrowy rozsądek każe sądzić, że skoro jest gaz do sprzedania to trzeba go będzie komuś sprzedać, skoro 99% domów jest ogrzewanych paliwami kopalnymi to nie da się ich naraz od gazu odciąć. Do tego dochodzi fakt że sieć energetycznie fizycznie wysiądzie gdyby ludzie nagle masowo zaczęli przestawiać się na ogrzewanie elektryczne (PC). Właśnie kończę wygrzewać posadzki, zużyłem 800m3 gazu czyli około 8800kWh energii - ile zapłaciłbym za prąd po nowych stawkach? W tematyce dobioru odpowiedniej instalacji oraz pieca polecam kontakt z nimi: https://www.saunierduval.pl

Powinni doradzić czy lepsza będzie pompa czy może jednak gaz.

Edytowano przez Nikkallo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj