tomek1974

Niepodległość energetyczna

Polecane posty

Tomasz0611    5622

Żeby twoje plany wprowadzić w życie, to trzeba by było przebudować prawie cały system przesyłu energii, ciekawe kto za to zapłaci... 

I kto zapłaci za te twoje elektrownie wiatrowe, taka 100kW to powyżej 400tys złotych, u mnie na wsi 50 budynków to policzę na palcach jednej ręki osoby które by było na to stać, a ty chcesz u każdego rolnika... 

Albo instalacja fotowoltaiczna, taka o mocy 100kWp to przecież koszt powyżej 400tys zł, kto ma to wszystko zafundować, gdy świnie są po 4zl/kg a saletra po 3000zl/t ?? Znajdź teraz rolników którzy dysponują około 0.5 mln zł wolnej kasy, która moga przeznaczyć na twoje pomysły... 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5622

Ja, założyłem panele 10kWp za swoje ;) Przyszedł mi właśnie rachunek za prąd za pół roku, 152zł ;) Normalnie bym zapłacił za tą ilość energii co najmniej 4000 zł 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5622

Ale to tylko efekt skali ;)

Ja mam 20ha, to jak ktoś ma 200ha to powinien tak samo odczuć montaż 100 kWp ;) 

Zresztą, nie wiem po co takie dywagacje, jak w każdym gospodarstwie będzie instalacja 10kWp to system energetyczny tego nie wytrzyma, bez magazynów energii.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    539

no właśnie trzeba już myśleć jak wykorzystać to co będzie według mnie trzeba pomyśleć nad magazynami energii prosto i tanio  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
8 godzin temu, tomek1974 napisał:

powiedz mi kto zakłada wiatki i panele za swoje ???? 

Też za swoje 2 lata temu jedynie odliczyłem Vat i 25% z podatku gminy .A o magazynach energii nawet nie dyskutujcie bo nie wiecie o czym dyskutujecie .A jeszcze tanie magazyny to tak jakby wystrzelić z karabinu wolno lecącą kulę to się nie da przy dzisiejszej technologii .To głupie pierdolenie polityków -można zmagazynować produkcję z jednego dnia aby wykorzystać w nocy ale nic więcej .Jedyną opcją jest produkcja wodoru z nadwyżek prądu ale to potężna inwestycja a politycy są za durni żeby na to wpaść oni chcą budować elektrownie szczytowo pompowe i przydomowe magazyny energi -paranoja 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    447
9 godzin temu, tomek1974 napisał:

Według mnie państwo powinno zachęcać wszystkich do produkcji energii ,np każdy rolnik powinien mieć wiatrak średniej mocy np.100kw i możliwość montowania większych paneli a państwo powinno rozwiązać problem przesyłu i magazynowania energii. 

Kolega wie jak wygląda sprawa znalezienia miejsca i spełnienia formalności, aby postawić taki 100kW wiatrak? 

Oprócz tego, to już przyłącze pod średnie napięcie, powyżej 40 kW ( nie wiem czy weszło, że od 10kW) jest się "profesjonalnym" wytwórcą energii, koncesje, moc bierna, kary za harmoniczne, wyłączenie na pstryknięcie palcami energetyki i tak dalej ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    447
7 minut temu, RU68 napisał:

Jedyną opcją jest produkcja wodoru z nadwyżek prądu ale to potężna inwestycja a politycy są za durni żeby na to wpaść oni chcą budować elektrownie szczytowo pompowe i przydomowe magazyny energi -paranoja 

 

Tyle że wodór jest kłopotliwy. 

Lepiej chyba dalej przetworzyć go na metan ( synteza z CO lub CO2). Można wtedy poprostu wtłoczyć go w instalację gazową, czy do zwykłego magazynu na metan jakie już mamy. Jakąś elektrownie gazową, aby powrócić do prądu też można mieć, ale to szczegóły do przeanalizowania dla naukowców. 

 Nie wiem na jakim etapie jest plan budowy ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku, ale Dania, Norwegia, Belgia i chyba Niemcy pracowali nad takim projektem i w planach była produkcja wodoru, a później metanu.

Polska też miała jakiś przebłysk z wiatrakami na Bałtyku.

Elektrownie szczytowo pompowe też znowu nie są takie złe.

Zamiast jednak budować ich wiele, to w układzie gdzie cena wytworzonej energii elektrycznej zmienia się dynamicznie i przy zluzowaniu przepisów dla małych elektrowni wodnych (MEW) one mogłyby przejąć część tej pracy. Poprostu tak jak kiedyś nocą zbierano wodę przed młynem, a w dzień pracowano, to teraz przy ," inteligentnych" licznikach i zmiennych cenach prądu automatyka właściciela MEW zbierałaby wodę jak mamy nadmiar energii w sieci, a pracowała pełna parą przy drogim prądzie gdy mamy deficyt w sieci. 

Ale ja się nie łudzę, że są szanse na dobre dla ogółu rozwiązania prawne w naszej krainie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    539

te  elektrownie szczytowo pompowe to mi się podobają mają potencjał ,proste i bez kombinacji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez valeTudo
      Jak w temacie Bylo juz o ciagnikach, dziewczynach, chlopakach,alko  itp... teraz pora pochwalic sie jak dbacie o kondycje jakie sporty uprawiacie, zaczynam
      -SW
      -treningi interwalowe
      -silownia
    • Przez bobytempelton
      Witam, z racji że sezon na komunie w pełni chciałbym abyście podzielili się pomysłami na prezent na komunię dla chrześnika chrześnicy, czy po prostu dla 9 latka z okazji tego święta. Chciałbym abyście pisali przydatne rzeczy które zostaną im na długo, lub długo w pamięci , oklepane rzeczy typu rowerki zegarki itd raczej odpadają, a pieniądze wydadzą i tyle z nich będzie , zachęcam do wypowiedzi
    • Przez vincenty4
      Witam, ostatnio w trakcie wykopów przerwany zostały stare dreny. W związku z tym odtworzyłem je wykorzystaniem rury drenażowej. Niestety woda wydostaje się średnio intensywną strużką w miejscu połączenia.
      Czy macie może pomysł jak dobrze uszczelnić połączenie rury drenarskiej 100 i starego ceramicznego sączka? Rura wchodzi na sączek na wcisk, ale jako że woda przepława z rury do sączka (którego otwór ma mniejszą średnicę), to woda stale wycieka się przez miejsce połączenia.
      Dzwoniłem po różnych sklepach, fachowcach i propozycje były różne: Bostik H550/h77, Puder ex P795, silikon dekarski, szara taśma, a nawet glina. Sprawę komplikuje jednak fakt, że woda cały czas sączy się z połączenia.

      Nie liczę więc na idealnie uszczelnienie, ale chciałbym zminimalizować wyciek, bo wodę z działki i tak potem odrowadzę do rowu melioracyjnego. 
      Będę wdzięczny za sugestie 🙂


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj