sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

7 godzin temu, wcior napisał:

Chwastox o tej porze to dobry wybór? Ewentualnie co mogę dać innego mając na uwadze, że w następnym roku będzie owies?

zachciewa się nielegalnych substancji- toż to na wiosnę jest a nie na jesień, ale już niedługo- dobroduszny eurokołchoz zadba aby dobre kary przywalić za byle głupotę... https://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/elektroniczny-rejestr-zabiegow-srodkami-ochrony-roslin-wymog-ktory-uprzykrzy-zycie-rolnikom,124526.html

4 godziny temu, Rafiozo napisał:

U mnie też wrony, gołębie, 3 ha pszenicy siałem drugi raz, a tak przy okazji jest coś na ptaki, bo na paru działkach mam z nimi problem.

kawałek pola w mieście, 1/3 z 2ha to samo od początków dzierżawy lub wcześniej. Od 3 lat wzgl. spokój (ptaki są ale już nie sieję drugi raz)- sieje normalnie w optymalnym, ale dodatkowo felerny kawałek przejeżdżam po normalnym sianiu zestawem na pusto (tj agregatem i zasuniętym siewnikiem) co by głębiej poszło a poza tym trochę przemieściło ziarno- ptaszyska takie cwane że potrafią po ścieżce iść i wyjadać. Część zjedzą ale dużo zostanie i wykiełkuje.

3 godziny temu, Andpol napisał:

za***isty problem u mnie z tym też i staram się siać jak już okolica sieje a ostatnio widziałem białe nitki porozwijane po polach do odstraszania ale to coś daje to nie wiem.

Nitki, pastuchy, strachy czy zaprawianie kolorem czerwonym/pomarańczowym ziarna nic nie daje- może jakby zrobił to na czarno lub brązowo aby nie różniło się od gleby... nie wiem, trzeba by spróbować.

33 minuty temu, rolnikos25 napisał:

można stosować dff po fazie 3 liści?

można- często robi się to i na wiosnę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
10 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

można- często robi się to i na wiosnę...

No tak, DFF w pszenicy ozimej na wiosnę? Na jesieni jest na to termin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, metrax12 napisał:

No tak, DFF w pszenicy ozimej na wiosnę? Na jesieni jest na to termin.

https://agrosimex.pl/attachment/p/r/premazor_sad_500_sc_etykieta.pdf

STOSOWANIE ŚRODKA Pszenica ozima Termin stosowania: Środek stosować albo jesienią w fazie 2-3 liści właściwych pszenicy ozimej (BBCH 12-13) albo wiosną po ruszeniu wegetacji do końca fazy krzewienia pszenicy ozimej (BBCH do 29).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

@WiesiekTraktorzysta Co z tego że etykieta tak mówi. Stosuje się to jesienią po to żeby chwasty w najniższych fazach rozwojowych czyścić. Wiosną jak jest wszystko poprzerastane są lepsze środki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

Jak do tego podejść przed siewem pszenicy? 
1. Kosiarka bijakowa
2. Wapno
3. Gruber na 30cm
4. Siew?

Czy może jednak zaorać? Jakie macie doświadczenia z orką / gruberem na 30 po kukurydzy? 25.10-30.10 to jeszcze nie dramat na siew pszenicy.

Resztek pożniwnych w opór

20221023_104958.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Jak resztek w opór to ja bym orał, a po kosiarce bijakowej i rozsianiu wapna jeszcze talerzówką przejechał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wichura123    33
58 minut temu, yacenty napisał:

Jak do tego podejść przed siewem pszenicy? 
1. Kosiarka bijakowa
2. Wapno
3. Gruber na 30cm
4. Siew?

Czy może jednak zaorać? Jakie macie doświadczenia z orką / gruberem na 30 po kukurydzy? 25.10-30.10 to jeszcze nie dramat na siew pszenicy.

Resztek pożniwnych w opór

20221023_104958.jpg

W mojej okolicy widzę że mulczują  , jadą gruberem i sieją  . Wygląda to bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Cześć, 

U mnie pszenica ma już miejscami 3-4 liście, Gleba lekka ale po siewie trochę przybita. 

Widać że pszenica trochę się męczy. A patrząc w prognozy to na razie ma być ciepło. 

I pojawił się pomysł aby użyć lekkiej brony aby zruszyc wierchnia warstwę. Zazwyczaj robi się to wiosną, ale z racji pogody i braku mrozów kusi mnie aby zrobić to w tym tygodniu.

Może ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, isentor napisał:

@WiesiekTraktorzysta Co z tego że etykieta tak mówi. Stosuje się to jesienią po to żeby chwasty w najniższych fazach rozwojowych czyścić. Wiosną jak jest wszystko poprzerastane są lepsze środki

No i ... Są lepsze lub gorsze środki. Stosować można i nie tylko etykiety o tym prawią. Ja to w jarym stosowałem jak już na wiosnę i to ma sens.

10 minut temu, Wichura123 napisał:

W mojej okolicy widzę że mulczują  , jadą gruberem i sieją  . Wygląda to bardzo dobrze

A dziki kuku tak płytko przykrytej nie szukają w nowym zasiewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Wichura123 napisał:

Chopie , dzika w moich stronach ze świeczką szukać 

U mnie są dzki, jelenie, sarny, wrony, bażanty, myszy..., dzikojelenie, łosie... również dwunożne także takie coś by nie przeszło. Czasem i po gnojonym i płycej przyoranym też szukają dobroci. A jak kto gospodaruje na terenach, gdzie chłop żywemu nie przepuści to i może przetalerzować i siać.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wichura123    33
9 minut temu, daro189 napisał:

Cześć, 

U mnie pszenica ma już miejscami 3-4 liście, Gleba lekka ale po siewie trochę przybita. 

Widać że pszenica trochę się męczy. A patrząc w prognozy to na razie ma być ciepło. 

I pojawił się pomysł aby użyć lekkiej brony aby zruszyc wierchnia warstwę. Zazwyczaj robi się to wiosną, ale z racji pogody i braku mrozów kusi mnie aby zrobić to w tym tygodniu.

Może ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem? 

Sprawdź najpierw jak głęboko jest posiana  , na lekkiej ziemi raczej jej nie 'przybiło' 

2 minuty temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

U mnie są dzki, jelenie, sarny, wrony, bażanty, myszy..., dzikojelenie, łosie... również dwunożne także takie coś by nie przeszło. Czasem i po gnojonym i płycej przyoranym też szukają dobroci. A jak kto gospodaruje na terenach, gdzie chłop żywemu nie przepuści to i może przetależować i siać.

Co kraj to 'obyczaj' , każdy musi brać pod uwagę miejscowe warunki i podejmować decyzję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8691    26
1 godzinę temu, Jony0913 napisał:

Panowie co dodajecie do experta i legato żeby pozbyć się przytuli 

jedyne skuteczne wyjście to jakiś oprysk wiosną flurokxypr  lub podobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526
2 godziny temu, dzidzia202 napisał:

Czy na agrofoto jest temat o wsiewkach w pszenicy bo korci mnie na słabej działce spróbować. 

A co chcesz wsiać w pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Tak jeszcze nie wiem ale jakaś sardele, koniczynę, może łubin albo  groch termin to jak waju albo czerwcu opady jakieś to rozsiewacz i jazda z domieszką saletry albo czegoś innego żeby dawkę było łatwiej ustalić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1111    20

Koniczyne jako wsiewke w kwietniu w zależności od pogody. U mnie wsiewana w pszenice ładnie powschodziła i była ulewa z gradem i zniszczyło koniczyne a nastepnego roku wsiewana w pszenżyto. Tylko była niebukowana i norma spora wyszła ale finalnie rolek było sporo a nasion wykoszone przeciętnie 33-350kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Ja ta wsiewke to typowo na przyoranie. Bo w płodozmian dałem soję ale mi się skup wykruszył i muszę z plodozmianem coś kombinować  a planuje pszenica poplon, jeczmien jary, rzepak poplon i na nowo. A teraz miałem rzepak, poplon, soja, pszenica. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
29 minut temu, dzidzia202 napisał:

Ja ta wsiewke to typowo na przyoranie. Bo w płodozmian dałem soję ale mi się skup wykruszył i muszę z plodozmianem coś kombinować  a planuje pszenica poplon, jeczmien jary, rzepak poplon i na nowo. A teraz miałem rzepak, poplon, soja, pszenica. 

Dlaczego ci się skup wykruszył?  I w tym zmianowaniu trochę ta soja nie bardzo po rzepaku , a do tego jeszcze poplon , Lepiej by to wyglądało żeby między rzepakiem a soją wrzucić jeszcze jakąś uprawę główną , np zboże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, dzidzia202 napisał:

Może i tak ale nie chcę siać pszenicy i rzepaku tylko

Nie miałem na myśli tylko  rzepaku i pszenicy , bardziej mi chodziło rzepak - pszenica  - soja (czy zamienić ją na coś innego jak ci nie pasuję )  - pszenica . Ja od przyszłego roku będę wchodził w coś takiego właśnie , bo teraz idzie rzepak- pszenica -pszenica , i właśnie między te pszenicę pasuje mi coś wstawić i  wybór jest taki że ma to być soja , a jak wyjdzie to się dopiero zobaczy jaka będzie przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj