gregoff

Dopłaty a brak umowy

Polecane posty

gregoff    4

Witam.

 

Mam taki nietypowy problem:

Od kilku lat (około 10 lat) użyczałem ziemie w uprawe sąsiadowi bez umowy. Ja pobierałem dopłaty a on uprawiał ziemie rolną (około 11h) ja mialem zostawione trwale uzytki zielone ( około 1h) gdzie mój ojciec wypasał swojego konia.

 

W tym roki ten sąsiad oglosił ze rezygnuje z uprawy ziemi a jego pole będzie obrabiał ktoś inny. Mój ojciec poradził abyśmy teraz wydzierzawili to pole innemu sąsiadowi (już normalnie na umowę dzierżawy).

Ja jeszcze byłem u tego pierwszego dzierżawcy zapytać czy mogę to pole wydzierzawić komuś innemu i czy muszę zaplacić za pociętą słomę z tego roku. Powiedział ze wszystko jest ok i mogę komu chce.

Prosiłem jeszcze o kontakt tego znajomego pierwszego dzierzawcy jakie on proponuje warunki. Jednak nie doczekałem się telefonu. Jedynie mój ojciec rozmawiał z tym pierwszym dzierzawcą ze on moze to na umowę od nas wydzierzawić a uprawiał będzie ten jego znajomy.

 

W każdym razie podpisalem umowę z drugim dzierzawcą i poinformowałem telefonicznie tego pierwszego o tym fakcie. Ten nie miał żadnych przeciwwskazań ani wyrzutów (to bylo na początku zeszlego tygodnia).

Od tamtej chwili uaktywnił się syn oraz żona pierwszego dzierżawcy. Ona stwierdziła ze zachowałem się "bezszczelnie".

A dzisiaj syn zadzwonił do mojego ojca z grozbą ze jeśli nie zaplacę 3000 tyś zl za tą słomę oraz 1500 zł za inne usługi które wykonywał jego ojciec dla firmy w ktorej pracuje (usługi były wykonane ale kwota bardzo dyskusyjna) to on zgłasza fakt pobierania dopłat bez faktycznego uprawiania ziemi do ARiMR. Zresztą nie wiem czy to cała kwota bo ojciec był bardzo rozstrzęsiony po tej rozmowie i coś mówił o tym ile kosztów poniósł na nawożenie ziemi. Do tego nie mam pokazywac się na ich podwórku aby "skamleć"

Próbowałem się skontaktować z tym pierwszym dzierzawcą ale nie odbiera telefonu ode mnie ani od mojego ojca.

Co mi właściwie grozi w przypadku zgłoszenia takiego faktu do Agencji. Rozumiem ze zawieszenie dopłat, ewentualny zwrot ich nienależytego pobrania plus odsetki (za jaki maksymalny okres?). Czy coś jeszcze?

Czy ja mogę ewentualnie powoływać się na umowę ustną oraz żądać od nich zaplaty za używanie pola i korzystanie z płodów rolnych.

Edytowano przez gregoff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Musisz zapytać radcę prawnego - najlepiej z odpowiedniej do regionu izby rolniczej. Były takie przypadki i raz sąd skazał na zwrot kosztów plus 5 tyś grzywny a dopłaty nie wypłacił z danego roku. Ale co i komu grozi to już inna sprawa. Druga sprawa to osoba która uprawia ziemię - możesz odbić piłeczkę i powiedzieć żeby udowodnił że samowolnie nie wjechał na działkę? Nie miał przecież umowy, dlaczego uprawiał :P A tak poważnie do zapytaj prawnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak on ci udowodni ile czego zluzyl na te 11ha.Ziemia twoja  i możesz robić co chcesz gdyby była kontrola z agencji i stwierdziła taki fakt to jest po ptakach. Ale donos i do tego po fakcie jest nie do udowodnienia w tym wypadku. Dla agencji ty obrabiałeś tą ziemię bo pobierałeś dopłat przez te 10 lat. Idziesz w zaparte że ty uprawiałeś i niech Ci udowodni że nie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregoff    4

On ma kase na prawników i niczym w zasadzie nie ryzykuje poprzez złożenie tego zawiadomienia. A świadków łatwo zebrać.

Najgorsze jest to, że to był bardzo dobry znajomy ojca. Ja od razu mówiłem ze trzeba umowę mieć spisaną a on na to, że będzie dobrze bo to w porządku rodzina.

 

Nawet nie chodzi o tą kase tylko o samo zachowanie. Gdyby przyjechał ten ojciec i nornalnie porozmawiał i powiedział co i jak. A teraz skąd wiem czy za miesiąc czy za dwa znowu nie przyjdą po pieniądze...

Edytowano przez gregoff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2363

nie wiem czy tak można ale ja mam wiele umow ustnych a czynsz ustaliliśmy cene doplat i właściciel sklada wniosek


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, gregoff napisał:

Co mi właściwie grozi w przypadku zgłoszenia takiego faktu do Agencji. Rozumiem ze zawieszenie dopłat, ewentualny zwrot ich nienależytego pobrania plus odsetki (za jaki maksymalny okres?). Czy coś jeszcze?

nic Ci nie grozi. olej dziada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jasne że nic mu nie zrobiom. Chłopaki nie trzescie jajami bo jest na swojej ziemi i h..... mu ten gość może posmyrac. Tyle tylko że nerw napsuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8523
3 godziny temu, marcin19071980 napisał:

Dla agencji ty obrabiałeś tą ziemię bo pobierałeś dopłat przez te 10 lat. Idziesz w zaparte że ty uprawiałeś i niech Ci udowodni że nie. 

Zawsze może powiedzieć że to że robił na jego polu traktorem czy kombajnem ,to były usługi za które mu  płacił i nie wiadomo czy zapłacił od nich podatek.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314

Ja bym ch*jowi odbił piłeczkę tak jak kolega wyżej napisał  świadczył mi usługi rolnicze przez 10 lat I nie odprowadzał podatku, gorzej sobie zaszkodzi i żaden świadek tu nic nie da

Edytowano przez Kubawww

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709
10 godzin temu, marcin19071980 napisał:

Jasne że nic mu nie zrobiom. Chłopaki nie trzescie jajami bo jest na swojej ziemi i h..... mu ten gość może posmyrac. Tyle tylko że nerw napsuje. 

To że jego ziemią i może sobie na niej robić co chce ( i to nie do końca) niema nic wspólnego z nieprawidłowym ( a nawet niezgodnym z prawem ) pobieraniem dopłat.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mało jeszcze widziałeś. Obrabiał ziemię, tamten świadczył mu usługi co wszyscy widzieli a on mu płacił. Albo że ten zabierał czesc plonu w zamian za usługi. I niech mu teraz udowodni że tak nie było. Jak wojna to wojna. Nie ma umowy nie ma na nic dowodów a gadać i donosić to sobie mogą. Lepsze sprawy o ziemię kilka lat temu przechodziłem to wiem co pisze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak niektórzy tu piszą, olać dziada, uprawiał i zbierał bez czynszu i jeszcze fika?  xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

jedna i druga strona moze sporo stracic na sprawie sadowej-lepiej zalatwic polubownie.

gregoff -ty masz o wiele wiecej do stracenia. masz jakies faktury na opryski,nawozy ?? nie wiem czy wiecie ze jest taki obowiazek, masz chcocby kurs na oryskiwacz, dzeinnnik zabiegow,jakis dowod na sprzedaz ziarna ?? z czym do  sadu pojdzie ?? jak udowodnisz ze prowadziles gospodarstwo.

,wiec zaplac te pare groszy- bo chyba o 3 tys i 1,5 chodzi a o 3000 tys . spisz umowe ze obydwaj odstepujecie od roszczen.

w tym roku oddalem taki kawalek pola-slome zebralem, z nawozem te z na wiosne nie szalalem , na jesien juz bylem uprzedzony i tak sie zalatwia sprawe.

  • Like 3

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314

Sąsiad mu usługi świadczył i tyle, on jest i tak na przegranej pozycji bo nikt mu nie udowodni, że danych usług nie świadczył bo na jego polu byl był 

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
15 godzin temu, akmaly napisał:

Udowodnić zawsze można - zeznania świadków itd. W takich przypadkach sprawa kierowana jest do sądu więc nie takie to proste. 

Tu przykład:

https://izbarolnicza.pl/2020/03/26/pobieranie-nienaleznych-doplat-to-przestepstwo/

pełna zgoda, ale z drugiej strony skad swiadek bedzie wiedział jak sie strony dogadały? Świadek moze widziec maszyny na polu, ale moze to jest normalna dzierżawa, moze jest to pomoc sasiedzka, moze swiadczenie usług. Zakładam że nikogo postronnego przy rozmowach nie było. Faktyczny użytkownik musiałby miec jakies mocne dowody. Ci ludzie z linku sami nieświadomie się załatwili.

@jacus nic dodać nic ująć

@Kubawww ok świadczył mu usługi, gdzie dokumenty potwierdzające koszty czy zyski ze sprzedaży ziarna? 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
1 minutę temu, Matey napisał:

pełna zgoda, ale z drugiej strony skad swiadek bedzie wiedział jak sie strony dogadały? Świadek moze widziec maszyny na polu, ale moze to jest normalna dzierżawa, moze jest to pomoc sasiedzka, moze swiadczenie usług. Faktyczny użytkownik musiałby miec jakies mocne dowody. Ci ludzie z linku sami nieświadomie się załatwili.

@jacus nic dodać nic ująć

@Kubawww ok świadczył mu usługi, gdzie dokumenty potwierdzające koszty czy zyski ze sprzedaży ziarna? 

Kury zjadły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

A co zrobił z tymi kurami które z 11HA zjadły ziarno? :P 

Świadek zaświadcza co widział lub słyszał - widział kto robił na polu i tyle a co dalej to go nie obchodzi ale sąd będzie chciał wiedzieć co dalej i dlaczego ten ktoś na tym polu pracował. Co do usług - ok nie wystawiał dokumentów ale z drugiej strony jakie dokumenty przedstawi właściciel? Zakup nawozów, ŚOR, sprzedaż płodów rolnych?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zboże sprzedał na rynku do golembi i kur a faktor i paragonów nie zbierał bo nie ma takiego obowiązku. Jeśli ten awanturnik świadczył mu usługi np opryskiwaczem to wlasciciel ziemi nie potrzebuje kursu.mieszkam w rejonie gdzie ludzie najchętniej by sobie ziemię z doniczek podbierali i naprawdę już códa widziałem. Rady weź zapłać będzie spokój są tyle warte co donosy tych frajerów, już widzę jak niektórzy z was niosą w zębach za nic komuś 4,5 koła. To jest zwykły szantaż. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Czy ktoś mu każe płacić? Piszę tylko, że o pobierane dopłat bezpośrednich może wystąpić tylko osoba użytkująca grunty. Wyżej podałem przykład - postępowanie było o potwierdzenie nieprawdy przy składaniu wniosku - dokładnie tak samo jak w przypadku autora tematu tylko tamci przyznali się. Oczywiście, że cała masa tak robi - znam osobiście kilkanaście osób - co nie znaczy, że zgodnie z prawem nic im nie grozi. Swoją drogą to co za problem czy przy spisywaniu umowy dzierżawy wpisać konkretną kwotę uwzględniającą dopłaty?

Edytowano przez akmaly
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2472
jacus napisał:

jedna i druga strona moze sporo stracic na sprawie sadowej-lepiej zalatwic polubownie.

gregoff -ty masz o wiele wiecej do stracenia. masz jakies faktury na opryski,nawozy ?? nie wiem czy wiecie ze jest taki obowiazek, masz chcocby kurs na oryskiwacz, dzeinnnik zabiegow,jakis dowod na sprzedaz ziarna ?? z czym do  sadu pojdzie ?? jak udowodnisz ze prowadziles gospodarstwo.

,wiec zaplac te pare groszy- bo chyba o 3 tys i 1,5 chodzi a o 3000 tys . spisz umowe ze obydwaj odstepujecie od roszczen.

w tym roku oddalem taki kawalek pola-slome zebralem, z nawozem te z na wiosne nie szalalem , na jesien juz bylem uprzedzony i tak sie zalatwia sprawe.

ma zaplacic komus 4.5tys za to ze ktos korzystał z jego ziemi? to chyba w druga stone powinno dzialac

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
7 minut temu, akmaly napisał:

Czy ktoś mu każe płacić? Piszę tylko, że o pobierane dopłat bezpośrednich może wystąpić tylko osoba użytkująca grunty. Wyżej podałem przykład - postępowanie było o potwierdzenie nieprawdy przy składaniu wniosku - dokładnie tak samo jak w przypadku autora tematu tylko tamci przyznali się. Oczywiście, że cała masa tak robi - znam osobiście kilkanaście osób - co nie znaczy, że zgodnie z prawem nic im nie grozi. Swoją drogą to co za problem czy przy spisywaniu umowy dzierżawy wpisać konkretną kwotę uwzględniającą dopłaty?

No właśnie różne sa sytuację, sam dwa lata walczyłem o jedną działkę, chciałem to zrobić żeby to miało ręce i nogi czyli umowa, równowartość dopłat jako czynsz, ale przez dwa lata nie dało się właścicieli do tego przekonać. Na takiej zasadzie jak autor tematu to jak najbardziej, byli chętni


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
1 godzinę temu, wojtal24 napisał:

ma zaplacic komus 4.5tys za to ze ktos korzystał z jego ziemi? to chyba w druga stone powinno dzialac

Za drogo? To niech właściciel wyskakuje z dopłat. Właściciele gdy słyszą o umowie i pobieraniu przez dzierżawcę to przechodzą stan przedzawałowy, a teraz olaboga co to się stanęło.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj