Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
salussss    0

Witajcie Mam pytanie co do perzu Tata mi mowil zeby zrobic podorywke potem bronami a nastepnie kultywator. I czekac az urosnie gdzies z 2,5 tyg i potem znowu kultywator i brony czy ten sposob jest skuteczny.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Trochę za dużo tej jazdy,wystarczy sama podorywka ewentualnie z bronami.

A najlepszy jest agregat pościerniskowy.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
salussss    0

No wiem tylko rok temu robilismy tak i bylo duzo perzu. A wiec moje pytanie jest takie czy to bedzie skuteczne .? kultywator a potem brony x2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
Witajcie Mam pytanie co do perzu Tata mi mowil zeby zrobic podorywke potem bronami a nastepnie kultywator. I czekac az urosnie gdzies z 2,5 tyg i potem znowu kultywator i brony czy ten sposob jest skuteczny.?
stara metoda - odecnie lepsza chemia.

W tym co opisujesz po prostu chodzi o "zmęczenie perzu". Ciągle odbija a ty go wyciągasz bronami, później kultywatorem z bronami i tak parę razy - sporo usuniesz ale nie wszystko a chemia załatwi go na amen. Poza tym przy tej metodzie co opisujesz stracisz sporo paliwa i czasu (brony+kultywator co 2-3 tygodnie) a przy chemicznym zwalczaniu masz 3 tygodnie po oprysku możliwość wejścia z orką siewną.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Mój sposób na perz to tak:

- po żniwach (scienta słoma) robię podorywkę

- czekam aż urośnie perz i pryskam 5l glifosfatu + 5 kg siarczanu amonu + adiuwant (tzw: "przylepiec")

- Orka zimowa

- na wiosnę brona i siew gryki

Jak gryka ma 10cm i jest jeszcze dużo perzu to idzie leopard lub Agil i na jakiś czas mam spokój z perzem.

Witam czy mógłbyś podac ile stosujesz tego Leoparda bądź Agilu na ha i czy nie uszkadzają one gryki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Leopard 1-1,2 l/ha a Agil 0.8-1 l/ha. Ostatnio stosuję Agil. Wydaje mi się że lepiej działa. Nie zdarzyło mi się aby coś uszkodziło grykę. Ja stosuję dawki mniejsze. Oprysk ma na celu wstrzymanie perzu, aż gryka go przerośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

Mam takie pytanie. Czy jest jakiś środek do zwalczanie perzu w owsie? Attribut zwalcza perz w pszenicy jarej ozimej pszenżycie ale o owsie nie wspominają. Może ktoś potrafi coś powiedzieć na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

W tym roku nie było na rynku śrdka który zwalczy perz w owsie


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. wykonalem zabieg roudapem 450 sl to bylo jakies 3 tygodnie temu. wczoraj zabralem sie za przygotowywanie pola do orki generalnie nie wszystko uschlo ale zrobilo sie zółte i kruche. czy preparat ten dziala po zaoraniu?? gdzies czytalem ze po zastosowaniu mozna po 3 dniach orac. prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Busia18    0

Roundup-Stosowany na całym świecie i promowany w ochronie roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) herbicyd Roundup, do niedawna uznawany za mało szkodliwy, okazał się groźny dla rozwoju łożyska kobiecego i potencjalnie niszczący układ endokrynologiczny człowieka. W Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że Roundup w stężeniach dużo niższych od stosowanych w rolnictwie blokował rozwój łożyska kobiecego i wywoływał poronienia i przedwczesne urodzenia płodu o małej masie. Co gorsza w stężeniach nietoksycznych Roundup wpływa na aktywność aromatazy, enzymu regulującego miejscową produkcję estrogenów, co może zaburzać rozwój zdrowego gruczołu piersiowego i skutkować powstaniem raka sutka. Roundup jest trwały pod ziemią i w wodach, jest bardzo śmiercionośny dla płazów i ma dużo szersze oddziaływanie niż przypuszczano. W Polsce Roundup jest powszechnie stosowany do zwalczania perzu a nielegalnie także do opryskiwania rzepaku w celu przyspieszenia jego dojrzewania, co zwiększa jego wnikanie do łańcucha żywnościowego.

Na pewno także i inne "dobre i skuteczne" opryski w sobie coś mają o czy nie bardzo wiemy.

Pozdrawiam Polecam film Świat wg Monsanto na youtube

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1127

Też myślałem kiedyś aby o tym napisać.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

mam nową dzierżawę i jest tam jeszcze nie zebrana kukurydza pole jest bardzo zaperzone. Jak myślicie pryskać to teraz? Czy może zaorać tak jak jest i wiosną opryskać? Albo nie orać teraz opryskać w marcu i wtedy zaorać. Będę tam siał kukurydzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie teraz sensu nie ma. Wiosna gdy powschodzi prysnąć glifosatem, powschodowo dać dobra dawkę herbicydu typu milagro itp i masz po perzu.

Co to tej notki o glifosacie to tez o tym słyszałem. I uważam ze to od razu nie oznacza ze trzeba glifosat wycofać ze sprzedaży. Wg mnie rolnicy powinni go zacząć wykorzystywać wtedy gdy jest to konieczne. Że tak powiem trzeba zachować złoty środek. Bo wiele jest gospodarstw w Polsce w których praktykuje się ze po żniwach wyskoczy parę chwastów i już leje glifosat w bardzo wysokich dawkach żeby tylko pole mieć czyste. A takie użytkowanie jest głupota.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1127

Jak ja to mówię trzeba zachować zdrowy rozsądek.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Dobrze (głęboko) zaorać 2 lata po kolei i będzie poprawa, a przeważnie od miedzy nie pypłać tylko po same ..... ;) Nie pryskam nawet na nowych dzierżawach ,tylko konkretna orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Roundup-Stosowany na całym świecie i promowany w ochronie roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) herbicyd Roundup, do niedawna uznawany za mało szkodliwy, okazał się groźny dla rozwoju łożyska kobiecego i potencjalnie niszczący układ endokrynologiczny człowieka. W Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że Roundup w stężeniach dużo niższych od stosowanych w rolnictwie blokował rozwój łożyska kobiecego i wywoływał poronienia i przedwczesne urodzenia płodu o małej masie. Co gorsza w stężeniach nietoksycznych Roundup wpływa na aktywność aromatazy, enzymu regulującego miejscową produkcję estrogenów, co może zaburzać rozwój zdrowego gruczołu piersiowego i skutkować powstaniem raka sutka. Roundup jest trwały pod ziemią i w wodach, jest bardzo śmiercionośny dla płazów i ma dużo szersze oddziaływanie niż przypuszczano. W Polsce Roundup jest powszechnie stosowany do zwalczania perzu a nielegalnie także do opryskiwania rzepaku w celu przyspieszenia jego dojrzewania, co zwiększa jego wnikanie do łańcucha żywnościowego.

Na pewno także i inne "dobre i skuteczne" opryski w sobie coś mają o czy nie bardzo wiemy.

Pozdrawiam Polecam film Świat wg Monsanto na youtube

"nielegalnie także do opryskiwania rzepaku w celu przyspieszenia jego dojrzewania" -koleżanko nie kopiuj bezmyślnie wszystkiego z internetu. Oczywiście wszystko co napisałaś to prawda, ale roundup do desykacji rzepaku jest niestety używany zgodnie z prawem i zaleceniami http://rzepak.uprawy.info/uprawa-rzepaku/55-zbior-rzepaku .Przeczytaj także 4 stronę etykiety Roundup 360SL ze strony Ministerstwa Rolnictwa: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=roundup%20minrol&source=web&cd=2&ved=0CCEQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.bip.minrol.gov.pl%2FFileRepozytory%2FFileRepozytoryShowImage.aspx%3Fitem_id%3D39192&ei=lSm-TuKnNMjrOc-b9LwB&usg=AFQjCNFfyZz3oS_HiLoslrB0A-gxR2sFpA&cad=rja

Przepraszam, że nie w temacie ale uważam, że takie bezpodstawne oskarżenia rolników o nielegalne i niezgodne z przeznaczeniem stosowanie środków ochrony roślin powinny być dementowane (zwłaszcza na forum rolniczym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Dobrze (głęboko) zaorać 2 lata po kolei i będzie poprawa, a przeważnie od miedzy nie pypłać tylko po same ..... ;) Nie pryskam nawet na nowych dzierżawach ,tylko konkretna orka.

Pryskać teraz już nie będę bo za mocno mrozi. Nie wiem czy uda się tam głęboko zaorać bo to 5 klasa i nie wiem jak gruba jest warstwą uprawna. Teraz to zaorze a opryszcze na początku kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

wziąłem w dzierżawę dopiero teraz pole po kukurydzy mnóstwo perzu co teraz na wiosnę robić najlepiej? odczekać aż się za zieleni o wtedy roundup? i zaś orka? planuje tam uprawiać cebule może ziemniaki ew. zboże jak tak będzie lepiej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z usunięciem perzu z pól i szukam dobrego, nie drogiego preparatu na ten chwast.Stosowałem wiele preparatów i nie przynosiły skutku po kilku tygodniach pojawiał się przez i do tego oset. Próbowałem też zaorać i go dobrze wytalerzować talerzówką ale to też nie przynosiło skutku. Czekam na wasze propozycje co do oprysku ;)

 

PS Na tym polu co rośnie perz i oset było kiedyś prowadzone gospodarstwo ekologiczne i nie używane były opryski i nawozy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A rundap stosowałeś?? Poszukaj na forum trochę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

talerzówka to raczej kiepski pomysł na perz; moim zdaniem rundap w solidnej dawce


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

jak coś rośnie to do żniw musisz się przemęczyć, potem zbiór tego co rośnie, czekasz 2-3 tygodnie i tani zamiennik rundupu + siarczan, potem siejesz rzepak i poprawiasz perz w rzepaku ale na wiosnę przyszłego roku.

 

Talerzowanie - owszem, to może i coś pomaga ale bardziej w namnożeniu perzu, dziś się nie opłaca perzu niszczyć mechanicznie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.
       
      Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?
       
      Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez Sznaps
      Witam, mam pytanie. Zastanawia mnie to, czy wiosną najpierw stosować nawozy sztuczne, czy zwalczać chwasty w zbożach ozimych. Zawsze zwalczałem chwasty jesienią, ale tym razem nie pozwoliła pogoda...
       
      Dziękuje i pozdrawiam!!!
       
           
    • Przez agrofoto
      Marka Betanal znana jest plantatorom buraka cukrowego od ponad 40 lat. Na przestrzeni tego czasu wielokrotnie ulegały zmianie skład i formulacja kolejnych produktów tej marki. W 2012 roku, także w Polsce, fi rma Bayer CropScience zaoferowała plantatorom buraka cukrowego unikalny herbicyd do zwalczania chwastów – Betanal® maxxPro® 209 OD. Plantatorzy otrzymali do dyspozycji kompletny produkt do zwalczania zdecydowanej większości gatunków chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Powszechnie występujące chwasty, w tym uciążliwe (komosa biała, przytulia czepna czy szarłat szorstki), od tej chwili mogą być zwalczane z niespotykaną dotychczas energią i skutecznością, na poziomie powyżej 90% . Betanal maxxPro wyjątkową skuteczność zawdzięcza nie tylko składnikom aktywnym (desmedifam, fenmedifam i etofumesat), które są powszechnie znane i od wielu lat stosowane, ale również wyjątkowej formulacji olejowej OD obecności tzw. aktywatora w postaci mikrodawki lenacylu – niepowtarzalnych rozwiązań zastosowanych tylko w tym herbicydzie i chronionych patentem. Wiadomo jak ważny jest pierwszy zabieg Betanalem maxxPro w walce z chwastami w buraku cukrowym. Można powiedzieć że „ustawia” on całą dalszą strategię walki z chwastami. Sami plantatorzy zauważyli, że dawki niższe niż zalecane przynoszą doskonałe wyniki, a w przypadku spóźnionego zabiegu – wyższe dawki skutecznie zwalczają chwasty w późniejszych fazach rozwojowych.   Podczas lustracji plantacji i rozmów z plantatorami, można odczuć, iż coraz większy problem stanowi zwalczanie samosiewów rzepaku. Istnieje konieczność łącznego stosowania Betanalu maxxPro z preparatami zawierającymi matamitron (Goltix®1 700 SC) lub trifl usulfuron metylowy (Safari®2 50 WG), w takim stopniu, by podnieść skuteczność kontroli tych chwastów i jednocześnie zachować pełne bezpieczeństwo dla roślin buraka cukrowego.     Opinie rolników płynące z ich doświadczenia i wspólnych obserwacji dotychczasowego użytkowania Betanalu maxxPro pozwalają na przedstawienie kilku niepodważalnych zalet tego preparatu: - możliwość stosowania niezależnie od fazy rozwojowej buraka cukrowego, ale przy braku występowania porażenia siewek zgorzelą, - bardzo silny i szybko widoczny efekt chwastobójczy, natychmiastowe zahamowanie wzrostu większości występujących na polu chwastów, - bardzo elastyczna dawka herbicydu, indywidualnie dostosowywana do wielkości chwastów i kondycji buraków cukrowych, a także warunków pogodowych (rekomendowana dawka 1,25-1,5 l/ha), - łatwe sporządzanie cieczy roboczej i bardzo dobra mieszalność z innymi preparatami, brak krystalizacji składników aktywnych i zapychania dysz, bezpostojowy zabieg, - wysokie bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej, ale w sytuacjach stresowych dla roślin buraka cukrowego należy zachować szczególną ostrożność w podejściu do zabiegów nalistnych.   Betanal maxxPro sprawdza się zarówno w prostych, jak i wysoce zaawansowanych systemach oprysku. Pamiętać jednak należy o konieczności przestrzegania podstawowych zasad techniki oprysku. Trzeba posiadać sprawny i atestowany opryskiwacz, zwrócić uwagę na warunki pogodowe i ocenić kondycję plantacji każdego z planowanych do zabiegu pól. Konieczne jest także przestrzeganie zapisów i zasad zawartych w etykiecie rejestracyjnej herbicydu – znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje dla prawidłowego zastosowania środka.   Przed nami nowy rok i pytanie: Jaki preparat wybiorę do zwalczania chwastów w buraku cukrowym? Odpowiedź jest jedna: Taki jak przez ostatnie trzy lata, czyli Betanal maxxPro – przecież to niezmiennie najsilniejszy herbicyd do zwalczania chwastów w buraku cukrowym.   Czytaj więcej     Damian Bydłowski, Bayer CropScience  
    • Przez dawidursus323
      Hey. Dzisiaj plewiłem mój bób. Miałem go bardzo zachwaszczonego bo przez 2 tyg lało i nie sie nie dało zrobić a ziemia to glina. Wiekszosc chwastów to 20% osty, 70% zboże [w tamtym roku na polu był owies i to jego jest najwiecej] i 10% inne. Co na nastepny rok zrobić aby zniszczyć te nasiona przed sadzeniem aby tyle tego nie rosło? roundap? gleboka orka?
    • Przez luteks77
      Witam,tak jak w temacie czy rzeczywiście po zastosowaniu tych herbicydów w uprawie zbóż, siew roślin motylkowych (lucerna, koniczyna,łubin.) możliwy jest dopiero po 24 miesiąca. Jakie są wasze doświadczenia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj