Polecane posty

ralex    1

Nowe zasady są już podane od jakiś dwóch miesięcy wystarczy poszukać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

...Z drugiej strony myślę że jeżeli nie ma się 10 pkt. za wielkość gospodarstwa to nie ma sensu składać, szkoda czasu i papieru.

z tym się nie zgodzę... jeśli ma się np max za wykształcenie i za bezrobocie to dlaczego nie, ja na przykład mam 0 za bezrobocie, a ktoś kto ma 5 za wykształcenie i 5 za bezrobocie ma podobne szanse co ktoś kto ma 15 za wielkość i niewiele (lub nic) za resztę. rozpatrywane będą punkty, po coś one są wprowadzone

 

mój przykład: 12-13 za wielkość gospodarstwa \ 5 za wykształcenie \ 0 bezrobocie

inny przykład: 8 za wielkość \ 5 wykształcenie \ 5 bezrobocie

szanse takie same

 

dużo tutaj ma do znaczenia bezrobocie które w sumie jest niezależne od nas (jako przyszłych rolników) ale taki warunek i niestety.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub81    0

a ja tak z innej beczki czy jest jakis sposob na otwarcie dzialanosci gospodarczej oplacajac tym samym krus? haczyk taki ze oplacam krus dopiero rok a podobno wymagane sa 3 lata :( ma ktos jakis pomysl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

A jak jest z umowami zlecenie i o dzieło? Po przyznaniu dotacji młodego rolnika (będąc ubezpieczonym w krusie) można rozpocząć pracę na powyższych umowach?

 

Po otrzymaniu premii musisz być rok na KRUSie więc przez rok nie możesz pracować na umowach z których są odprowadzane składki do ZUS. Na dzień dzisiejszy w grę wchodzi tylko umowa o dzieło a i za nią podobno rząd ma plan się zabrać i odprowadzać od niej składki ale to tylko plany i nie wiadomo kiedy to wejdzie i czy w ogóle wejdzie w życie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Ten link do wniosków jest zły, ten wniosek jest z naboru 2011, ciąglę widnieje tam "5) uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy" czyli jest bue aktualny wniosek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

Kiedy zaczyna sie nabór wnosku? Chodzi o kontetną date. Sami wypełniacie wnioski i biznesplan? Czy ktoś wam to robi? Bo nie wiem jak sie zabrac do tego. Jesli wam ktoś wypełnia to wiecie moze jaki koszt tego wynosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

 

 

Nie wiem skąd żes wyczepał taką srednią wojewódzką w wlkp jak wojewódzka wynosi 13,46 w woj wlkp w 2013 r. http://www.arimr.gov...spodarstwa.html

 

faktycznie zle napsałem

chodziło mi o areał za który dostaje sie maks pkt. Wujka Syn ma zamiar składać na MR i doradca wypisał mu taki areał na maks. ilosc pkt i wiec ja tu taka inf, zamieszczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nobeq    6

Jestem na ostatnim semestrze szkoły zaocznej. Świadectwo dostanę dopiero pod koniec czerwca. A nabór ma trwać do 21czerwca.

Jest ktoś w podobnej sytuacji? Jest jakaś opcja, nie wiem, zaświadczenia ze szkoły??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj mialem zakonczenie roku chodzilem do Technikum Rolnicze na swiadectwie mam napisane ze skonczylem same technikum a w czerwcu 21 i 22 mam egzaminy zawodowe i jak zdam wtedy bedzie pisalo ze mam technika rolnika ale wnioski sa przyjmowane do 21 wiec bylem dzis u doradcy i powiedzial zebym pojechal do szkoly i wziął zaswiadczenie ze ukonczylem technikum rolnicze i to przejdzie na mlodego rolnika i beda za to punkty . i musze jeszcze zrobic kopie swadectwa i jest git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irgen    0

Witam. Moje pytanie jest z innej beczki. Chce się starać o MR, w czercu kończę kwalifikacyjny kurs. Cała gospodarka jest mojego tata (dodam że ma 57lat). We wcześniejszych latach za przepisanie ziemi można było dostać rente strukturalną. Jak będzie w tym majowym naborze? Jeśli nie bedzie rent to po przepisaniu ziemi z czego będzie żył? dzieki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

jeżeli chodzi o punkty. Zastanawiacie się czy będą połówki? Punkty liczone będą do dwóch miejsc po przecinku np. 13,99. Ktoś pisał że punkty za brak powierzchni uzupełni bezrobociem. No nie do końca, dlatego że te są mniej ważne od punktów za wielkość. W przypadku osób mających taką samą liczbę punktów decyduje wielkość gospodarstwa.

 

irgen: to jest bardzo dobre pytanie. Mój tata też ma 57lat, ja w tej chwili już prawie 28. Do emerytury jeszcze 10 lat a ja za 10 lat już nie będę młodym rolnikiem, mało tego mój synek ma 7 lat i za 10lat będzie już prawie mógł sam pracować w gospodarstwie o ile zechce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Ten link do wniosków jest zły, ten wniosek jest z naboru 2011, ciąglę widnieje tam "5) uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy" czyli jest bue aktualny wniosek...

 

Jeżeli mówisz o linku wklejonym przeze mnie to nie masz racji - jest to wniosek po nowelizacji 2014, więc aktualny. Jak najedziesz kursorem na link do wniosku to zobaczysz jego adres, i w tym adresie jest własnie napisane że jest to wniosek po nowelizacji 2014 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Bez rent strukturalnych ten program trochę niema sensu, bo właśnie jak żyć Panie premierze? Z jednej strony zachęcają młodych, a starych co?? W kosmos?

 

link do wniosków:http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/wnioski-z-dzialania-ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html

 

link do ogólnych wymogów: http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2007-2013/ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbirsky    0

Kiedy zaczyna sie nabór wnosku? Chodzi o kontetną date. Sami wypełniacie wnioski i biznesplan? Czy ktoś wam to robi? Bo nie wiem jak sie zabrac do tego. Jesli wam ktoś wypełnia to wiecie moze jaki koszt tego wynosi?

 

Wnioski wypełnia ODR lub prywatne firmy. Koszt w ODR w moim powiecie wynosi 500 zl za całość wniosku (poczawszy od biznesplanu , wniosku o platnosc az do rozliczeń koncowych). Z kolei firmy prywatne biorą za takie rzeczy od 1,5 tys zł . Oczywiście są to przykładowe stawki z mojego powiatu i w innych regionach Polski moga obowiązywać inne.

Edytowano przez Zbirsky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

a jak sie liczy staż pracy w gospodarstwie jestem domownikiem i moja mama płaci krus a tato zus pracuje na gospodarstwie praktycznie od dziecka wiec jak udowodnić staż ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Instas

Na pewno będą setne? Bo ja mam wątpliwości, no ale jeśli pewne info to się nie kłucę.

Ale co do punktów i ich ważności... moim skromnym zdaniem to ważność poszczególnych warunków jest ujęta już w max punktów jakie można osiągnąć za poszczególne karegorie, mniej ważne max 5 punktów, najważniejsze 16, no przynajmniej tak ja to widzę.

Co do młodego wieku rodziców, to cóż czy kiedykolwiek rząd się interesował co się z ludźmi dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Tu http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2007-2013/ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html jest napisane, że punkty będą rozliczane do 2 miejsc po przecinku.

Z drugiej strony nie rozumiem jak można chcieć podpisywać jakieś umowy nie wiedząc co jest na nich napisane (czyli nie znając warunków przyznawania premii).

Tam jest 95% odpowiedzi na zadawane tu pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym warunkiem przyznania pomocy jest uzyskanie co najmniej 7 punktów, przyznawanych na podstawie następujących kryteriów. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Jeśli dwóch lub więcej wnioskodawców uzyskało taką samą liczbę punktów, o kolejności przyznania pomocy decyduje powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie, począwszy od największej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Po co stawiać sobie duże wymagania? wpisać 4 lub 4,1 i z głowy. Jeżeli nie spełnisz wymogu z ESU to chyba wiesz ile procent trzeba zwrócić? 100% !!!

 

Za nieosiągnięcie nadwyżki bezpośredniej co najmniej 4 ESU zwrotowi podlega 100 % kwoty pomocy, natomiast przy uzyskaniu minimum 4 ESU, za zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej, w odniesieniu do roku bazowego:

  • od 25 % do 50 % - zwrotowi podlega 5 % kwoty pomocy,
  • od 51 % do 75% - zwrotowi podlega 10 % kwoty pomocy,
  • 76 % i więcej - zwrotowi podlega 25 % kwoty pomocy.

 

Sankcja 100%

W przypadku niespełnienia warunku dotyczącego:

  • samodzielnego prowadzenia gospodarstwa,
  • osiągnięcia minimalnej powierzchni gospodarstwa (3 lata od doręczenia decyzji),
  • wydatkowania 70 % kwoty premii (3 lata od wypłaty pomocy),
  • osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej 4 ESU (5 lat od wypłaty pomocy),
  • podlegania ubezpieczaniu w KRUS (12 miesięcy od wypłaty pomocy),
  • uzupełnienia wykształcenia (3 lata od doręczenia decyzji),
  • umożliwienia przeprowadzenia kontroli na miejscu
  • przechowywania dokumentów (5 lat od dnia wypłaty pomocy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co stawiać sobie duże wymagania? wpisać 4 lub 4,1 i z głowy. Jeżeli nie spełnisz wymogu z ESU to chyba wiesz ile procent trzeba zwrócić? 100% !!!

 

 

Witam,

Nie ma nigdzie dokładnie określone jak to ma wyglądac z tym ESU...

Czy możesz wyjaśnić kiedy trzeba osiągnąć te 4 ESU (po 3 latach, czy po 5, a moze już na starcie?)

Czy może być tak, że np. po 3 latach będę miał powyżej 4ESU, siejąc różnego rodzaju wynalazki (do kontroli) a późńiej powrócę do sianaia standardowych zbóż (mając znów 1,5-3 ESU)

Czy musiałbym tą nadwyżka utrzymać do końca... (przez okres 5 lat)?

Edytowano przez przyszlyrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj