yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2021

Polecane posty

metrax12    134

U mnie to po pełnej dawce Atlantis'a (dawce na stokłosę) zostało dużo miotły. Na jesieni nie było tutaj typowego zabiegu na miotłę (na dwuliścienne owszem). Fakt, że pryskane było w późnej fazie (gdzieś po 2-kolanku), takiego efektu to się nie spodziewałem. Warunki temperaturowe były bardzo dobre. Domyślam się, że ta miotła (nasiona) to była od sąsiada, bo u siebie Atlantis'em nie pryskam (na miotłę) już od kilkunastu lat, a jak pryskałem po raz ostatni, to miał 100 % skuteczności. Wszyscy dookoła widocznie pryskają głównie Lancetem i Huzarem (bo IPU wycofane), z tańszych może jeszcze CTU??? Na obecną chwilę jest 2 skuteczne substancje na jesień (doglebowe), flufenacet i prosulfokarb i być może (bo ja ich nie stosowałem) 2 na wiosnę, fenoksaprop i pinoksaden. I trochę dziwne jest, że BASF na tym polu (przy dużym % udziale zbóż), nie ma nic swojego do zaoferowania. I nie mam na myśli tutaj Pontos'a, bo flufenacet wynaleziony przez Bayer'a. Z kolei pikolinafen powstał na bazie DFF (taka wersja bardziej ekologiczna, łatwiej biodegradowalna- krócej działająca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Atlantis w jakiej dawce? 1,2l/ha Stokłosę zlikwidował na 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    66

Myślałem że bacara załatwi mi sprawę z odchwaszczeniem kompletnie ale nic na następny rok trzeba coś taniego na jesień i taniego na wiosnę niż raz drożej.

 

Pytanie jaka odmianę ozimą na 4a w monokulturze po owsie ? Wschodnie lubelskie co polecacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
1 godzinę temu, ansu napisał:

Atlantis w jakiej dawce? 1,2l/ha Stokłosę zlikwidował na 100%

Atlantis Star 333 g/ha, stokłosy nie widziałem, miotły dużo. Fakt, może była i wyrośnięta, ale taka dawka? To jest przeliczeniowo aż 500g starego granulowanego Atlantis'u, tamtego wystarczyło na małą miotłę podobno już 150 g (ja i tak dawałem ok. 200g).

Edytowano przez metrax12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Piękna była, liść flagowy szeroki. Wystarczyło 7dni po 32 i wczoraj szok na polu. 11-10 pięterek w kłosie. Szkoda 🙁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiukov    96
Przed chwilą, silny84 napisał:

Piękna była, liść flagowy szeroki. Wystarczyło 7dni po 32 i wczoraj szok na polu. 11-10 pięterek w kłosie. Szkoda 🙁

U mnie arkadia podobnie, na dole wszystkie liście suche tylko flagówka zielona i podflagowy troszkę ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

raczej się nie ma co łudzić - nie odżyje, można co najwyżej liczyć, że naleje jeszcze w miarę ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Wszędzie popaduje a u mnie zero i jak w najbliższym czasie nie popada to bida będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
11 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Moja w ubiegłym roku wyglądała podobnie i 14t też wyszło na mokro, rzeczoznawca z Concordii stwierdził 40% uszkodzenia liści = 4% uszczerbku plonu 😂 

Odszkodowanie =0 

Z tym że zanim się zjawił to qq była równa z nim 

tak myślałem nad szacowaniem i szlag mnie trafia to samo rzepak na wiosne łodygi popękane od mrozu i 1% uszczerbku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiukov    96
26 minut temu, BENNY82 napisał:

tak myślałem nad szacowaniem i szlag mnie trafia to samo rzepak na wiosne łodygi popękane od mrozu i 1% uszczerbku.

Kilka lat temu była u nas straszna susza trawa siana na polu wyschła na nic, przyjechali na oglądanie szkód to nawet nie potrafili odróżnić upraw a z tej trawy to musiałem pokazywać palcem. Dostałem protokół oględzin straty 25 procent i najlepszy komentarz (uprawa po zbiorach niedobór wody nie spwodował obniżek) no szlag mnie trafił bo debile nie wiedzieli że trawę się conajmniej dwa razy kosi a że pierwszy pokos zebrałem to susza dalej nie pszeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14
49 minut temu, Andpol napisał:

Wszędzie popaduje a u mnie zero i jak w najbliższym czasie nie popada to bida będzie.

5km ode mnie wczoraj grad zbił tak qq, że tylko badyle stoją. Tak źle i tak nie dobrze... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80

Cześć. Mam taką sytuację -  wyschnięte liście dolne, oólnie przyschła ostatnio pszenica.

Dodatkowo na górnych liściach końcowki schną, dodatkowo częscow widać jakby jakąś brunatną plamistość albo septriozę.

Czy w fazie końca kwitnienia warto na to jeszcze pryskac? Coś to da?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiukov    96
16 minut temu, Cheesburger napisał:

Cześć. Mam taką sytuację -  wyschnięte liście dolne, oólnie przyschła ostatnio pszenica.

Dodatkowo na górnych liściach końcowki schną, dodatkowo częscow widać jakby jakąś brunatną plamistość albo septriozę.

Czy w fazie końca kwitnienia warto na to jeszcze pryskac? Coś to da?

Na suszę nawet najlepszy fungicyd Ci nie pomoże, roślina ratuje się jak może odrzucając mniej ważne części.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
1 godzinę temu, silny84 napisał:

5km ode mnie wczoraj grad zbił tak qq, że tylko badyle stoją. Tak źle i tak nie dobrze... 

wk***ia mnie to rolnictwo i uprawy pod chmurką. Przymrozki,grad,susze,deszcze i zawsze pod górkę np. co teraz się z cenami nawozów dzieje to nie do uwierzenia a jednak tak jest. Za stary już jestem żeby na etat iść zresztą nie ma gdzie do emerytury jeszcze kawałek czasu i trzeba się męczyć dalej dobrze że są zimy to trochę się odpocznie.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
silny84 napisał:

Piękna była, liść flagowy szeroki. Wystarczyło 7dni po 32 i wczoraj szok na polu. 11-10 pięterek w kłosie. Szkoda 🙁

Co zrobisz, doświadczyłeś suszy a nie to co Ci co piszą że mu 7t tylko sypnie przez suszę... a jak u Ciebie z opadami było? a odparowała woda bo ziemia przepuszczalna czy brak opadów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

U mnie 10 dni temu spadło 28 litrów, mimo to na klasie od 4 wzwyż zostały tylko liście flagowe. Tylko rzepak i buraki się bronią. Dużo lepiej wyglądają zboza siane w terminie wczesnym.

 

Edytowano przez kibix
Blad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Tak czy siak można zapomnieć już o wysokim plonie.  Dziś już 33 stopnie w cieniu to co dopiero na słońcu i w srodku łanu 😬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Koło Lublina 31C

Jeszcze zielone, ale już widać jasne łaty na polach.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80
41 minut temu, Krzysiukov napisał:

Na suszę nawet najlepszy fungicyd Ci nie pomoże, roślina ratuje się jak może odrzucając mniej ważne części.

OK. Nie sposób sie nie zgodzić,

Zastanawia mnie tylko czy w tej fazie da coś zwalczanie brunatnej plamistosci/septriozy. (Najbardziej podejrzane ze to jest to)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wichura123    33
6 minut temu, witejus napisał:

w Chinach rekordowe zbiory pszenicy i innych zbóż

Chiny grają na zbicie ceny , prawdy raczej nie powiedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Cheesburger napisał:

41 minut temu, Krzysiukov napisał:

Na suszę nawet najlepszy fungicyd Ci nie pomoże, roślina ratuje się jak może odrzucając mniej ważne części.

OK. Nie sposób sie nie zgodzić,

Zastanawia mnie tylko czy w tej fazie da coś zwalczanie brunatnej plamistosci/septriozy. (Najbardziej podejrzane ze to jest to)

jak pojedziesz wyniszczającym to czemu nie , tylko jak susza będzie się pogłębiać to tylko koszt większy a efektu brak, chyba że będzie przepadywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez Siwecki97
      Witam, 
      Praktykował ktoś dużą ilość azotu w roztworze na nawożenie dolistne pszenicy po przekwitnieniu? Jeśli tak to jaka ona była i czy nie popaliło to flagowki oraz kłosa. Z góry dziękuję za odpowiedzi ☺️
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj