Gość

Jazda z wózkiem

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Witam.

Czy mając kat B prawa jazdy mogę jechać ciągnikiem z dwukółką. Chodzi mi o taki wózek na zwierzęta. Czy takie wózki powinny posiadać jakieś dokumenty aby poruszać się po drodze. Zamierzam kupić taki wózek i nie wiem czy pytać się o papiery czy jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Kategoria B upoważnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą jednoosiową  o maksymalnej ładowności do 750 kg. W  przepisach nie występuje coś takiego jak wózek np. do przewozu zwierząt , wszystko jest zaliczane jako przyczepa lekka, więc podlega rejestracji. Z  doświadczenia wiem , że rolnicy poruszają się takimi wózkami i policja przymyka oczy , ale nie każda. Kolejny problem to podejście policjanta do przewozu zwierząt na wózku, ponieważ zwierzęta  powinny być transportowane  pojazdami , które są zarejestrowane w powiatowej inspekcji weterynaryjnej i są przystosowane do takiego transportu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

do iluś tam kilometrów inspekcji nic do przewozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

lepiej rozrzutnik jednoosiowy, to jest maszyna nie przyczepa i z tym możesz jeździć bez względu na tonaż, nie potrzebujesz badań i rejestracji :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640

Nie piszcie, jeśli nie znacie przepisów.

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą lekką.

Przyczepa lekka, to przyczepa o dopuszczalnej  masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 750kg. Czyli masa przyczepy wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 750kg i wartość ta jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym przyczepy w pozycji F1, F2.

Taka przyczepa mmusi być zarejestrowana, w dowodzie powinien być wpisany termin ważności badania technicznego "Bezterminowo". Przyczepa musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Rolnik jeśli wykonuje przewóz własnych zwierząt, przy użyciu rolniczych środków transportu lub pojazdów do niego należących, na odległość do 50km nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Nie jest wymagana rejestracja środka transportu u powiatowego lekarza weterynarii. Rolnik przy spełnieniu powyższych wymagań, nie musi dysponować środkiem transportu przystosowanym do przewozu zwierząt.

1 godzinę temu, przemekuliski napisał:

lepiej rozrzutnik jednoosiowy, to jest maszyna nie przyczepa i z tym możesz jeździć bez względu na tonaż, nie potrzebujesz badań i rejestracji 😛

Rozrzutnik obornika jest to przyczepa specjalna niepodlegająca rejestracji, okresowym badaniom technicznym oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.

Rozrzutnik jak każda przyczepa ma określoną dopuszczalną masę całkowitą i chociaż nie podlega rejestracji pozostałe przepisy ją dotyczą. Więc jazda ciągnikiem rolniczym z rozrzutnikiem obornika na prawo jazdy kategorii B, w przypadku kontroli drogowej może skończyć się madatem i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Przepisy dotyczą także maszyn zawieszanych do ciągnika.  Jeśli zawiesimy na ciągniku zbyt ciężką maszynę i przez to przekroczymy dopuszczalną masę całkowitą traktora (pozycja F2 w dowodzie rejestracyjnym), to w przypadku kontroli drogowej, podczas której traktor zostanie zważony, możemy zostać ukarani mandatem karnym. Oczywiście jest to sytuacja małoprawdopodobna aby Inspekcja Transportu Drogowego zważyła ciągnik rolniczy z maszyną zawieszaną.

Edytowano przez bergman31
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, karat7 napisał:

Kategoria B upoważnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą jednoosiową  o maksymalnej ładowności do 750 kg. W  przepisach nie występuje coś takiego jak wózek np. do przewozu zwierząt , wszystko jest zaliczane jako przyczepa lekka, więc podlega rejestracji. Z  doświadczenia wiem , że rolnicy poruszają się takimi wózkami i policja przymyka oczy , ale nie każda. Kolejny problem to podejście policjanta do przewozu zwierząt na wózku, ponieważ zwierzęta  powinny być transportowane  pojazdami , które są zarejestrowane w powiatowej inspekcji weterynaryjnej i są przystosowane do takiego transportu.

 

6 godzin temu, bergman31 napisał:

Nie piszcie, jeśli nie znacie przepisów.

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą lekką.

Przyczepa lekka, to przyczepa o dopuszczalnej  masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 750kg. Czyli masa przyczepy wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 750kg i wartość ta jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym przyczepy w pozycji F1, F2.

Taka przyczepa mmusi być zarejestrowana, w dowodzie powinien być wpisany termin ważności badania technicznego "Bezterminowo". Przyczepa musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Rolnik jeśli wykonuje przewóz własnych zwierząt, przy użyciu rolniczych środków transportu lub pojazdów do niego należących, na odległość do 50km nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Nie jest wymagana rejestracja środka transportu u powiatowego lekarza weterynarii. Rolnik przy spełnieniu powyższych wymagań, nie musi dysponować środkiem transportu przystosowanym do przewozu zwierząt.

Rozrzutnik obornika jest to przyczepa specjalna niepodlegająca rejestracji, okresowym badaniom technicznym oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.

Rozrzutnik jak każda przyczepa ma określoną dopuszczalną masę całkowitą i chociaż nie podlega rejestracji pozostałe przepisy ją dotyczą. Więc jazda ciągnikiem rolniczym z rozrzutnikiem obornika na prawo jazdy kategorii B, w przypadku kontroli drogowej może skończyć się madatem i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Przepisy dotyczą także maszyn zawieszanych do ciągnika.  Jeśli zawiesimy na ciągniku zbyt ciężką maszynę i przez to przekroczymy dopuszczalną masę całkowitą traktora (pozycja F2 w dowodzie rejestracyjnym), to w przypadku kontroli drogowej, podczas której traktor zostanie zważony, możemy zostać ukarani mandatem karnym. Oczywiście jest to sytuacja małoprawdopodobna aby Inspekcja Transportu Drogowego zważyła ciągnik rolniczy z maszyną zawieszaną.

 

 

Nie zamierzam wozić w tej przyczepce zwierząt. A co zrobić jeżeli nie miałaby dokumentów,można ją spowrotem jakoś zarejestrować czy coś? W ogóle pierwsze słyszę że pojazdy (wózki)  tego typu miały kiedykolwiek jakieś dokumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

@bergman chyba trochę odleciales,jak mogą się przepisy tyczyć maszyny zawieszanej ? skoro możesz jechać pustym ciągnikiem który waży 10 ton a drugi z maszyną może ważyć 5.Pozatem nowsze przyczepy lekkie podlegają przeglądowi jak każde inne,to że ma przegląd bezterminowy,nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

@bergman dobrze to opisal zgodnie z prawem paragrafami a ze nikt tego nie egzekwuje to inna spawa najlepiej zrobic b+e jak ktos nie moze wiecej i wtedy z automatu bedzie t i zrobic to, do puki sie prawo nie zmieni. bo dla mnie ten przepis jest chory i powinni go szybko zmienic. w dawnych latach te wiejskie dwokolki byly rejestrowane z przegladem bez terminowym i od nich placilo sie oc. tylko w moich okolicach one sa bardzo rzadko uzywane

  • Like 2

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Człowieku, kupuj tę wózek i nie czytaj już tego tematu bo namieszasz sobie w głowie i nic nie kupisz. 99% takich przyczepek to samorobki które nigdy i nigdzie nie były rejestrowane w życiu jeszcze nie widziałem rejestracji na takim sprzęcie. Jak stan ok to bierz i nie pytaj o dokumenty bo tylko cię ktoś wyśmieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

Jak by coś mam na sprzedaż taki wózek.na osi od rozrzutnika.

Edytowano przez jacek3773

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, marcin19071980 napisał:

Człowieku, kupuj tę wózek i nie czytaj już tego tematu bo namieszasz sobie w głowie i nic nie kupisz. 99% takich przyczepek to samorobki które nigdy i nigdzie nie były rejestrowane w życiu jeszcze nie widziałem rejestracji na takim sprzęcie. Jak stan ok to bierz i nie pytaj o dokumenty bo tylko cię ktoś wyśmieje. 

Tak orientacyjnie pytałem bo sam się zdziwiłem,pamiętam kiedyś każdy miał wozy w tym konne przerobione pod ciągniki i kto tam jakąś rejestracje miał :) Nie słyszałem też o tym żeby ktoś kogoś zatrzymywał przez taki wózek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
5 godzin temu, akooo napisał:

 

 

 

Nie zamierzam wozić w tej przyczepce zwierząt. A co zrobić jeżeli nie miałaby dokumentów,można ją spowrotem jakoś zarejestrować czy coś? W ogóle pierwsze słyszę że pojazdy (wózki)  tego typu miały kiedykolwiek jakieś dokumenty.

Przepisy w kwestii rejestracji przyczep lekkich (wózków rolniczych) cały czas są te same i nie uległy zmianom. Po prostu kiedyś policja przymykała oko na niezarejestrowane wózki rolnicze, tak samo jak na wozy konne ciągnięte przez traktory.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 minut temu, bergman31 napisał:

Przepisy w kwestii rejestracji przyczep lekkich (wózków rolniczych) cały czas są te same i nie uległy zmianom. Po prostu kiedyś policja przymykała oko na niezarejestrowane wózki rolnicze, tak samo jak na wozy konne ciągnięte przez traktory.   

Czyli da się to zarejestrować? A przeglądy jakieś czy coś? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
5 godzin temu, jonek98 napisał:

@bergman chyba trochę odleciales,jak mogą się przepisy tyczyć maszyny zawieszanej ? skoro możesz jechać pustym ciągnikiem który waży 10 ton a drugi z maszyną może ważyć 5.Pozatem nowsze przyczepy lekkie podlegają przeglądowi jak każde inne,to że ma przegląd bezterminowy,nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku

Podam przykład: 

Ciągnik o masie własnej (pozycja w dowodzie rejestracyjnym G) 10000kg ma dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (F2) 14000kg. Jeśli zaczepisz na tym ciągniku maszynę zawieszaną o masie 5000kg, to przekroczysz dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (traktora) o 1000kg

10000kg + 5000kg = 15000kg 

Podany przykład dotyczy przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej i nie ma nic współnego z uprawnieniami jakie daje prawo jazdy kategorii B.

Prawo jazdy kategorii B uprawniają do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą lekką. Przepisy nie określają dopuszczalnej masy całkowitej ciągnika rolniczego do którego uprawnia prawo jazdy kategorii B. 

Przyczepy lekkie (do 750kg dopuszczalnej masy całkowitej) nie podlegają okresowemu badaniu technicznemu. Kupiłem w 2013 roku nową przyczepę lekką i mam w dowodzie rejestracyjnym wpisane "BEZTERMINOWO".

Jeśli twierdzisz inaczej, to podaj podstawę prawną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie da się jeśli nie ma homologacji, lub nie była wcześniej rejestrowana. kupuj i jeździj. szkoda drążyć.

2 minuty temu, akooo napisał:

Czyli da się to zarejestrować? A przeglądy jakieś czy coś? :)

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
4 godziny temu, marcin19071980 napisał:

Człowieku, kupuj tę wózek i nie czytaj już tego tematu bo namieszasz sobie w głowie i nic nie kupisz. 99% takich przyczepek to samorobki które nigdy i nigdzie nie były rejestrowane w życiu jeszcze nie widziałem rejestracji na takim sprzęcie. Jak stan ok to bierz i nie pytaj o dokumenty bo tylko cię ktoś wyśmieje. 

U mnie w okolicy, to 90% takich wózków jest zarejestrowany i ubezpieczonych. Część z nich ma dopuszczalną masę całkowitą powyżej 750kg, więc podlegają okresowym badaniom technicznym.

Odkąd policja przestała przymykać oko, to już nikt nie jeździ z wozem za ciągnikiem, czy też z niezarejestrowaną przyczepą.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

o mnie ciekawi co to za wózki? znaczy z jakiej fabryki tak 90%kupiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28759
Przed chwilą, bergman31 napisał:

to 90% takich wózków jest zarejestrowany i ubezpieczonych

dużo tych rejesracji wyleciało z obiegu pod koniec lat 90, gdy rolnicy masowo wyrejestrowywali przyczepy, dwókółki, i co się tylko dało, wtedy nikt dokumentów nie sprawdzał, a OC względem zarobków było dużą sumą

u nas też jest przyczepka do przewozu zwierząt, i jest zarejestrowana, przegląd bezterminowy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
2 godziny temu, przemekuliski napisał:

ostatnio na Lublin 112 było że policja zatrzymała rolnika bo jechał wozem konnym bez rejestracji, więc wiesz absurdy są

Kiedyś czytałem na jednym forum, że rolnik jechał 100m pod drodze publicznej z pola na gospodarstwo, traktorem z wozem. Przewoził ziemniaki. Zatrzymała go policja. Policjant w czasie kontroli uznał wóz za przyczepę, która nie jest zarejestrowana, bez przeglądu technicznego, bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, do tego niesprawna technicznie (brak hamulców, świateł itp.). Suma kar przekroczyła znacznie wartość wozu z ziemniakami. 

5 minut temu, pafnucy napisał:

o mnie ciekawi co to za wózki? znaczy z jakiej fabryki tak 90%kupiło.

Przyczepy do przewozu zwierząt i nie tylko. Przeważnie są to przyczepy samoróbki czyli marki SAM i taką nazwę mają wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To strasznie h..... Policjanci w waszych okolicach. Proszę o zdiecie takiego wózka z rejestracją bo naprawdę w życiu czegoś takiego nie widziałem. Jak pojechał bym na przegląd moim wózkiem choć jest w bardzo dobrym stanie to diagnosta by padł ze śmiechu. Choć by z powodu że na zaczep musi być homologacja a gdzie tu reszta. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
18 minut temu, akooo napisał:

Czyli da się to zarejestrować? A przeglądy jakieś czy coś? :)

Ciągnik rolniczy i przyczepę rolniczą można zarejestrować jeśli wcześniej zostały wyrejestrowane. Ważne jest kiedy zostały wyrejestrowane. Do tego potrzebna będzie umowa kupna sprzedaży z ostatnim właścicielem, na którego był zarejestrowany traktor lub przyczepa. Jeśli było jeszcze kilku innych właścicieli między ostatnim właścicielem na którego była rejestracja a osobą, która chce ponownie zarejestrować, to potrzebna będzie ciągłość uwów kupna-sprzedaży między poszczególnymi właścicielami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28759
6 minut temu, marcin19071980 napisał:

Proszę o zdiecie takiego wózka z rejestracją bo naprawdę w życiu czegoś takiego nie widziałem.

wygląda tak samo jak ten bez rejestracji, tylko ma tablice z tyłu

6 minut temu, marcin19071980 napisał:

Choć by z powodu że na zaczep musi być homologacja a gdzie tu reszta. 

jeszcze 5 czy 6 lat temu można było zarejestrować każdego sama zrobionego w przydomowym garażu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj