etihw

Gruber czy agregat talerzowy?

Polecane posty

etihw    6

Witam wszystkich. Chciałbym spytać, najlepiej posiadaczy takowych sprzętów o opinię. Posiadam siewnik talerzowy i planuje zakupić do niego agregat talerzowy (czy jak kto woli bronę talerzowa z hydropakiem) mam nadzieję, że każdy zrozumiał. Chciałbym jednak spytać czy gruber nie będzie lepszy do uprawy ścierniska. Niby brona talerzowa to uniwersalne rozwiązanie, jednak szukam w miarę lekkiej, solidnej, ale jednak żeby nie ważyła zbyt dużo, bo w połączeniu z siewnikiem ważącym na pusto blisko tonę to już spore obciążenie. Nie mam porównania z obecnymi talerzówkami z wałami, jednak posiadam stara polska talerzówkę i średnio jestem z niej zadowolony. Jak jest mokro to tonie jak jest sucho trzeba z tyłu pół gospodarki włożyć lub modlić się o deszcz. Ciągnik to NH 120 km, z tuzem więc dociążenie nie jest jakimś wielkim problemem, jednak wszystko ma określoną wytrzymałość i nie chciałbym przesadzić z całkowita masa takiego zestawu. Na grubery patrzyłem staltechu, lemkena i generalnie większość w przedziale 10/20 tys. Talerzówkę jest do wyboru do koloru, jednak o tych tańszych brak opinii, a nie wiem czy jest sens dopłacać. Jeśli ktoś mógłby coś polecić, podzielić się opinia i pomoc rozsztrzygnąć czy wystarczy sama talerzówka czy jednak lepiej mieć 2 maszyny, to byłbym wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

jest cały obszerny temat, za mało informacji w nim czy jaki cel tego tematu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
etihw    6

Generalnie czytałem go, część z info jest jeszcze o zwykłych talerzowkaxh. Ja też mam inny rodzaj pytania. Ja bronę z hydropakiem kupić i tak będę chciał, bo do siewnika potrzebuje. Jednak nie wiem czy sama brona zastąpi mi w zupełności grubera. Mam stara polska talerzowke. Wiem że nie mogę jej porównać do tych nowych, jednak robota nią to masakra. Jak jest sucho nie wchodzi, jak jest mokro tonie. Nie chcę się nią już w tym roku męczyć, mam na oku parę gruberow z firm które podałem. Jednak nie wiem czy będzie mi on potrzebny gdy kupię bronę talerzowa. Nie chcę żeby gruber stał i się kurzył, ale nie mam porównania jak się robi taka brona, gruber w akcji widziałem trochę jeździłem i byłem zadowolony, ale jak mówię jeżeli brona mi go zastąpi nie ma sensu kupować 2 maszyn. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

Ogólnie to są dwa podobne narzędzia które różnią się szczegółami. Dobrze mieć dwa. Ja mam tak. I zamienię stosuje. Talerzówka szybka i płytka uprawa na czystym polu i gdy pełno resztek . Mało paliwa idzie. Gruber jest lepszy jak masz trochę chwastów ale nie może być dużo słomy. Po gruberze lepiej rośnie poplon bo możesz głębiej zrobić, dokładniej miesza glebę. Zazwyczaj talerzówka po zniwach nie jest w stanie pracować na takiej glebokosci jak gruber. Chic widziałem że ciężka talerzówka z sienikiem na hydro daje rade w siewie popolonu. Ty już odpowiedziałeś dobie co bardziej chcesz. Bo chcesz hydro pack i siewnik dopinany. Pamiętaj aby nie oszczędzać i wziąść z gumowym wałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
etihw    6
9 minut temu, lukaschels napisał:

Ogólnie to są dwa podobne narzędzia które różnią się szczegółami. Dobrze mieć dwa. Ja mam tak. I zamienię stosuje. Talerzówka szybka i płytka uprawa na czystym polu i gdy pełno resztek . Mało paliwa idzie. Gruber jest lepszy jak masz trochę chwastów ale nie może być dużo słomy. Po gruberze lepiej rośnie poplon bo możesz głębiej zrobić, dokładniej miesza glebę. Zazwyczaj talerzówka po zniwach nie jest w stanie pracować na takiej glebokosci jak gruber. Chic widziałem że ciężka talerzówka z sienikiem na hydro daje rade w siewie popolonu. Ty już odpowiedziałeś dobie co bardziej chcesz. Bo chcesz hydro pack i siewnik dopinany. Pamiętaj aby nie oszczędzać i wziąść z gumowym wałem.

Tylko właśnie, ciężka talerzówka. Ja kupując coś w granicach tony z kawałkiem trochę mam obawy czy będzie to dobrze robić. A mam okazję kupić teraz gruber w dobrych pieniądzach i nie wiem czy opłaca się ryzykować, bo kupię i będzie tylko stał, ale też obawiam się że zrezygnuje z zakupu teraz kupię talerzowke porobię nią chwilę i okaże się że gruber potrzebny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

Niczym nie uprawi się tak ścierniska, jak ciężką talerzówką. Nie zapycha się, nie napieprzy kupek jak gruber, że jechać po tym nie da rady, bo mało budy w ciągniku nie urwie. Choć i gruber ma zalety, bo głębiej niż talerzówka spulchni. 

cholernie ciężki ten Twój siewnik. Jak go wrzucisz na hydropak, zasypiesz materiałem siewnym, to jest obawa, że ciągnik na felgach spocznie. Więc optymalnym rozwiązaniem(tym bardziej że nie wykazujesz chęci posiadania i grubera) byłby zakup ciężkiej talerzówki bez hydropaka, sprzedaż klamotowatego siewnika, a w jego miejsce, zakup siewnika do nabudowy. Skróci to znacznie zestaw, no i dodatkowo dociąży talerzówkę. 
 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez cyprian1219
      Witam!
      Od 2012 roku jestem posiadaczem agregatu ścierniskowego szer. 2.2m (5 łap) i nie jestem zadowolony z jego pracy, co więcej, gdybym wiedział że będzie tak "rył" pola to bym go za dopłatą nie wziął . Wszyscy sąsiedzi i ludzie na agrofoto zachwalali żeby kupić... Do rzeczy. Chodzi o to że ten agregat ani myśli wchodzić tylko rysa po polu obojętnie czy jest mokre po deszczu, suche, czy aż zbite, tylko włóczy sie po powierzchni ścierniska, dodam że mam ziemie 3/4 klasy, cięższe, a jeśli już wchodził to zawsze jedna łapa zostawała na powierzchni. W tym roku postanowiłem że założę mu 6 obciążników od c330 i tak zrobiłem jednak to pomogło tylko w pewnym stopniu bo bez nich wchodziły w ziemię tylko 2 pierwsze a z nimi jeszcze jedna lub dwie z tyłu... Sąsiadom to idzie bez problemu. Zapomniałbym, wymieniłem mu wszystkie te lemiesze czy jak to sie nazywa i próbowałem na rożnym ustawieniu podnośnika ale... Ta maszyna jest chyba przeklęta, a robi takie kopce że wygląda jak bym radłami przejechał. Zawsze starannie poziomuję podnośnik i samą maszynę aby było prosto ale pole zawsze przeryte przez dziki... Czy ktoś z posiadaczy też ma taki problem?
    • Przez slawek4711
      Witam
      Poszukuję agregatu bezorkowego do ursusa 1614. Czy waszym zdaniem agregat szerokości 2.5 m (7lap ) będzie odpowiedni do tego ciągnika? Dodam że gleby 4 5 klasa .Nie wiem czy sobie poradzi żeby w miarę rozsądnie pracować na 25 cm
       
    • Przez jarekvip99
      Zastanawiam sie nad gruberem i stad moje pytanie czy lepiej Mandam kus czy Unia kos? maszyny uzywane 3metry na sprezynach (unia juz ten model nowszy nie ze sprezynami do gory tylko na plasko) no i unia ma talerze krancowe a mandamy starsze nie. obie maszyny na dziobach a nie sercowkach. co lepsze i lepiej daje rade w susze?
    • Przez darus74
      Witam, proszę użytkowników w/w brony o opinie. Potrzebuje opini na temat nowych piast na łożyskach stożkowych i wału doprwiajacego croskil wersja gumowa stosowana u Batyry.
    • Przez Szymcio80
      Witam, jakie macie opinie o agregacie ścierniskowym Kwas, rozważam nad wersją 3m z wałem daszkowym. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj