Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

Pajej    231

czyli wyszedłes na zero wiięc dopłaty 1500zł w keszeń czy to tez wyparowało?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
Pajej napisał:

opłacają sie buraki? ile wjazdów z opryskiwaczem trzeba zrobić? zastanawiam sie czy nie spróbować tego na wiosnę

Wnioskujac po twoich wypowiedziach z innego tematu to sie malo co oplaca. Oczywiscie nie obrazajac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

hym ciekawi mnie jakie posty masz na mysli


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

w tamtych tematach po prostu nie rozumiem ludzi co za darmo pracują na właścicieli ziemi. jak komus zostaje z 1ha 500zł i to mu odpowada to ok dla mnie to za mało


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

@tomhim1

Prosty nie prosty, wróżka czy nie ale czytać ze zrozumieniem można. Gdzie w mojej wypowiedzi do której się odnosisz było pytanie? Dobra nie ma co drążyć.. 

Opłacalność buraków to już od wielu zmiennych zależy. Na początku pod jaka cukrownie byś podlegał bo to chyba najważniejsze. @Pajej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

cukrownia Ropczyce. do siewu i zbioru musiałbym kogoś nająć


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
4 minuty temu, Pajej napisał:

cukrownia Ropczyce. do siewu i zbioru musiałbym kogoś nająć

Jak do Ropczyc, to lepiej sobie odpuść, chyba że masz naprawdę ubogi płodozmian...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Ja jestem z ksc i co do warunków umowy to może wypowie się ktoś z suidcukero a co do kosztów to tak ogólnikowo jak hardkor napisał że koło 5000 na ha. Jak chcesz mogę wyszczególnić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Zawsze dawałem 2x 200-250 kg saletry pierwsza dawka pod agregat, druga na zwarcie miedzyrzędzi.
W tym roku chciałem spróbować z mocznikiem, pytanie w jakich proporcjach i czy zasolenie czy też stęzenie azotu gdzie wszystko podam przedsiewnie nie popali siewek?
zamierzam podać między 140-150 N
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Mi sie wydaje ze mocznik jest slabym pomyslem wlasnie przez mozliwosc podpalenia. Ja osobiscie 250 saletrzak pod korzen 300 polidap i poglownie to 120 -150 saletra. I cukier byl jeden z wiekszych u mnie w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
22 minuty temu, Pajej napisał:

cukrownia Ropczyce. do siewu i zbioru musiałbym kogoś nająć

to jest cukrownia pfeifer langen czy jaka ? 

buraki sie opłacaja ale wiadomo kokosow nie ma , bardzo duzo jest jezdzenia pryskania itd , ale jak chcesz zasiej sobie na poczatek mniejszy kawałek i zobaczysz jak to ci wyjdzie tylko zasiej na dobrym polu dobrej klasie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38
16 minut temu, hardkor113 napisał:

Mi sie wydaje ze mocznik jest slabym pomyslem wlasnie przez mozliwosc podpalenia. Ja osobiscie 250 saletrzak pod korzen 300 polidap i poglownie to 120 -150 saletra. I cukier byl jeden z wiekszych u mnie w okolicy.

siejesz buraka pasowo?bo jak nie to czy fosfor w buraku podany tak płytko ma sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Nie sieje pasowo. A dlaczego nie ma sensu? Kolega sypie pod orke ja na orke nie widze roznicy w dlugosci korzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Wedle mądrych fosfor w glebie prawie się nie przemieszcza, a dodatkowo forma amonowa i fosfor powinien działać wabiaco na korzeń, więc podany płytko troche rozleniwia korzeń

Tyle teorii.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Przeciez w glebie jest dostepny inny fosfor nie tylko ten co podamy.Gdzies czytalem ze do 10 cm w rok sie przemieszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75
hardkor113 napisał:

Mi sie wydaje ze mocznik jest slabym pomyslem wlasnie przez mozliwosc podpalenia. Ja osobiscie 250 saletrzak pod korzen 300 polidap i poglownie to 120 -150 saletra. I cukier byl jeden z wiekszych u mnie w okolicy.

Mocznik, Saletrzak, Czy RSM wszystkie te nawozy są dobre w uprawie buraka zależy jak jest stosujemy kiedy i jakie są warunki pogodowe do czerwca, Akurat w naszym regionie w tej kampanii na cukier nawożenie miało najmniejszy wpływ istotna była ochrona przed chwościkiem jeśli ktoś nie żałował na sor oraz substancja jaka była podawana i zrobił je w czas ten rok wymagał minimum 3 zabiegi tak wynika z moich doświadczeń i rozmów z plantatorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Tegoroczny cukier zalezal od widzimisie cukrowni. Znajomy ktory mial czyste buraki bez chwoscika mial mniejszy cukier jak ja z chwoscikiem

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836
31 minut temu, Jasio88 napisał:

Mocznik, Saletrzak, Czy RSM wszystkie te nawozy są dobre w uprawie buraka zależy jak jest stosujemy kiedy i jakie są warunki pogodowe do czerwca, Akurat w naszym regionie w tej kampanii na cukier nawożenie miało najmniejszy wpływ istotna była ochrona przed chwościkiem jeśli ktoś nie żałował na sor oraz substancja jaka była podawana i zrobił je w czas ten rok wymagał minimum 3 zabiegi tak wynika z moich doświadczeń i rozmów z plantatorami.

Ja opryskalem 4 razy i cóż z tego? Na glebach borowinowych, gliniastych mimo wszystko w tym roku w moim rejonie cukier był większy ..

A azot może nie tyle na cukier, co na plon miał znaczenie, wydaje mi - moim zdaniem, że podawanie azotu w saletrze, saletrzaku dawki 70-100% przedsiewnie, przy długo "startujacej " wiośnie, tzn. zimnej jest strzałem w kolano, jeśli później się nie reaguje, dodatkowe dosypywanie generuje dodatkowe koszty, wiadomo... ja daje w tym sezonie przedsiewnie mocznik,  a później saletra albo rsm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
10 godzin temu, hardkor113 napisał:

Koszty u mnie kolo 5 tys. Reszte sobie policz czy ci cos zostanie.

policz, jak nie ogarniam tych wszystkich dodatków że nie wiem jaka cena jest

10 godzin temu, damin1 napisał:

Ja jestem z ksc i co do warunków umowy to może wypowie się ktoś z suidcukero a co do kosztów to tak ogólnikowo jak hardkor napisał że koło 5000 na ha. Jak chcesz mogę wyszczególnić. 

w okolicy chce kontraktowac KSC ale zidzukier daje lepsze warunki, tak mi znajomy mówił

10 godzin temu, warchest napisał:

to jest cukrownia pfeifer langen czy jaka ? 

buraki sie opłacaja ale wiadomo kokosow nie ma , bardzo duzo jest jezdzenia pryskania itd , ale jak chcesz zasiej sobie na poczatek mniejszy kawałek i zobaczysz jak to ci wyjdzie tylko zasiej na dobrym polu dobrej klasie 

zidzzukier czy jakos tak, a rozpisać możesz będę wdzięczny


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

U mnie wszystko na borowinie RSM przedsiewnie później pod koniec Maja saletra, Słabe wschody, plon porażka grad zniszczył liście burak wypuszczał 2 raz liście kopane pod koniec listopada 3 zabiegi 2 razy Spyrale 1 Korazzo + nie pamiętam musiał bym zobaczyć w zeszycie. cukier 15,6% identyczny w dwóch odmianach Kujavia i Denzel tyle że w Kujavi zgorzel a Denzel bez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Skywalker trochę nie rozumiem.. Najpierw dasz mocznik który zadziala za jakiś tam czas załóżmy 3tyg, a saletre dasz po w schodach też zapewne po jakimś czasie, co w wypadku suszy, skąd buraki do czasu rozpoczęcia działania mocznika maja brac azot? 

Źródła podają że ostatni moment na azot to zwarcie miedzyrzedzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomhim1    116

Na Zawartość cukru w buraku składa się wiele czynników ale nie sądzę że zależy od pracownika bo ja miałem 16.1 u siebie ale 5 samochodów odstawiłem na kolegę który średnio miał 14.4 ale jak moje kursy wchodziły to cukier był 16.5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj