Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

Zenonim    223

To jak Ci się trafi taki rok i nie daj Boże drugi taki, to podjedziesz inaczej do tego posta "no chyba ,że ktoś zbiera 40-50t" do tego cukrownia okrada w tym roku do 4% polaryzacji każdego mowa o KSC werbkowice,  buraki już nie jeden badał w niezależnym laboratorium i co z tego , że różnica jest taka jak dyrektor ma to w D... chcesz sieje nie chcesz nie siej , damy Ci  1 euro więcej jak podpiszesz umowę,  A my polaryzacja to sobie odbierzemy w następnej kampanii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

Też uprawiamy buraki od wielu lat i tak sobie czytam powyższe komentarze i sobie przysiadłem i policzyłem czy rzeczywiście te buraki to taki słaby bizne

Areał w tym roku 4,30 ha, plon 55 t/ha, cukier 15,2% cukrownia Glinojeck Pfeifer & Langen i moje koszta na 1 ha wyglądają następująco:

Nasiona - 550 zł, Chwasty - 1160 zł. odżywki - 170 zł, Chwościk - 250 zł, zbiór (kopie neptunem, liście przeznaczam dla bydła) - 600 zł, Nawozy: sól(200 kg) - 280 zł, saletra(300 kg) - 300 zł, Kizeryt(zamiennik 150kg) - 100 zł, na oborniku 30t od swojego bydła tego nie liczyłem bo ciężko to policzyć - więc koszt nawozów sztucznych na 1 ha - 680 zł, kompleksowa obsługa odnośnie odbioru buraków - 630 zł. Wszystko to powyższe daje w sumie koszt 4040 zł

Ceny tegorocznej jeszcze nie znam ale w zeszłym roku przy polaryzacji 17,5 było to 120 zł brutto plon był identyczny czyli dochód brutto wyszedł 6600 - koszty 4040 zł = 2560 zł + dopłata cukrowa  + liście buraczane + prawie 3 zestawy wysłodki.

W tym roku zakładając cenę 100 zł (przynajmniej mam taką nadzieję że tak mi wyjdą ostatecznie) za 1 t wychodzi dochód 5500 - 4040 = 1460 zł plus to co wyżej

Specjalnie nie policzyłem kosztów paliwa na uprawę i opryski,amortyzacji i podatków( nie są to jakieś duże koszta), gdyż dla porównania w podobny sposób policzyłem sobie kukurydze na ziarno i w tym roku zysk mi wyszedł 2300 zł przy plonie 10,5t i cenie 420 zł/t. Zbóż nie porównuje bo tam zyski nie przekraczają 1500 zł

Także jak widać powyżej dopóki jest doplata cukrowa i dopóki mam hodowlę bydła mięsnego to te buraki u mnie w gospodarstwie będą się opłacał i uważam że jeśli ktoś ma możliwość sprzedaży należnych wysłodków to to nie jest najgorszy biznes, Dodam że ostatnie 4 lata począwszy o tego roku mam plony w okolicach 55t, 55t, 65t, 60t. Także nie są to jakieś szałowe wydajności ale mnie w miarę zadowalają zwłaszcza jak cukier był zawsze blisko 18%, ten rok wyjątkowy i lekko ponad 15%, i nie widzę tu jakiejś zmowy cukrowni, tylko wina głównie chwościka, drugi zabieg napewno spóźniłem bo były żniwa i w tym upatruje że ten 1 może nawet 2% straciłem.

Także jeśli ktoś piszę o kosztach to najlepiej niech je rozpiszę i będzie wiadomo kto co jak robi i będzie można sobie porównać i może gdzieś przyoszczędzić a może wydać więcej i uzyskać większy plon, a nie się spierać o to czy koszty są prawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Pszenica ozima w dobrym roku, taki jak ten daje zysk lekko 5k. Przy plonach 8-9t i cenie dochodzacej do 900 brutto. Ale taki rok jest raz na 5 lat

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45
8 minut temu, mds212 napisał:

Pszenica ozima w dobrym roku, taki jak ten daje zysk lekko 5k. Przy plonach 8-9t i cenie dochodzacej do 900 brutto. Ale taki rok jest raz na 5 lat

No te raz na 5 lat jest kluczowe, buraki jednak plonuję bardziej stabilnie w ostatnich latach i mimo iż cena jest niska jest znana bo jest kontaktowana, u siebie nie sieje pszenicy bo ziemie nie są jakieś świetne tam gdzie buraki przypadają jest to IV/V klas (tej IV jest z 70%), wiec u siebie mogę pomarzyć o plonie rzędu 8t ze zbóż no może żyto hybrydowe czasami się zbliży do tej wartości ale i tam cena niska, a średnia z lat pewnie 6t by wyszła więc tak jak pisałem zysk 1500 jest taki realnym u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Pszenica ozima tez dosc stabilnie plonuje, tylko cena jzu taka stabilna nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, pawel177 napisał:

Czyli wg Twoich wyliczeń nic nie zarabiasz na burakach. Dopłat nie wlicza się do wyniku końcowego. Dzisiaj są jutro nie będzie. Dodam ,że jak były dopłaty liczone do tony nie do hektara były blisko 2x większe jak obecniea tona buraków powyżej lub w okolicy 200zł. Pomyśl sobie ,że dopłat nie ma i ile wychodzi z ha???? Całe 0zł?

A dlaczego dopłaty nie wliczać. Skoro dziś jest to trzeba to liczyć, jak nie będzie to inna sprawa każdy niech robi jak uważa. U mnie w tym roku 1270zł zysku z ha. Bywały lata że było ponad 4tys ale 1270 plus cukrową 1500 to 2750 niektórzy mają tyle obrotu z pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
3 godziny temu, traktor11 napisał:

trzymam za słowo

Koszty na 1 ha

Nawożenie NPK 132-60-250 1250zl 

Obornik co 3 lata 1000zl/3=333 zl

Nasiona 580

Ochrona her.+fun. 1300zl

Odbiór +kopanie 1240zl

Paliwo 70l*3.8zl  266zl

Wapnowanie 2.5 t/ 3lata koszt ok 50zl rocznie przy własnym transporcie wapna.

Razem 5019zl

Wysłodki zostawiam w cukierni, sieje swoim siewnikiem. Amortyzacji nie wliczam bo ciężko to rozdzielić na poszczególne uprawy w gospodarstwie

 Do wyplaty 42tyś z groszami z 5 ha

8400zl z ha +1516 dopłaty cukrowej+ok 1000 bezpośredniej razem 10916zl

10916zl-5019zl= 5897zl

I teraz mi wyjaśnij po czym wnioskujesz że zażywam środki psychoaktywne?😀 Nawet nie wliczając dopłaty bezpośredniej wychodzi ok 4900 na czysto w miedzyczasie bo buraki nie zabierają duzo czasu. A jak ktoś pisze żeby dopłat nie liczyć bo zaraz może ich nie być ja myślę ze jak nie bd dopłat i cena nie wzrośnie to nie będę siał. 

Edytowano przez pala92
Literówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133
53 minuty temu, pawel177 napisał:

Czyli uczciwie zarobiłeś 1270 z hektara. I myślę ,że więcej nie ma co dyskutować.

A doplaty oddajesz na dom dziecka? Czy przepijasz ze nie liczysz do zysku? :D Bo ja je wliczam w paliwo i amortyzacje sprzetu

Edytowano przez mds212
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Naprawdę coś z wami nie tak.Do pszenicy też dodajecie zysk z dopłaty? Tylko w w temacie buraka każdy to dodaje, i nie liczy ,że gdyby ich nie było to jeden miałby 1200 a drugi 3000. Za pszenicę bez dopłat lepiej wychodzi!!!! A kolega @mds  nie Twoja sprawa co robię  z dopłatami! To jest jałmużna za handel polskiej gospodarki!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Do pszenicy masz 1 doplate. ktora ja wliczam w amortyzacje i paliwo. Do buaraka masz dodatkowa. A paliwa idzie tyle samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
45 minut temu, poosa21 napisał:

A dlaczego dopłaty nie wliczać. Skoro dziś jest to trzeba to liczyć, jak nie będzie to inna sprawa każdy niech robi jak uważa. U mnie w tym roku 1270zł zysku z ha. Bywały lata że było ponad 4tys ale 1270 plus cukrową 1500 to 2750 niektórzy mają tyle obrotu z pszenicy. 

Ręce opadają...  Buraki muszą przynosić większy dochód z hektara niż pszenica, a jak ktoś tego nie rozumie to dobrze byłoby wrócić do szkoły rolniczej...

 

20201123224025.jpg

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
1 minutę temu, pawel177 napisał:

@JanKrzysztof nie przetłumaczysz gimbusom lub jak myślę pracownikom cukrowni.

Ja myślę inaczej. Duzo dajesz dużo bierzesz ma sens. Ale jak ktoś średnio daje dużo bierze to na krótką metę.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Odp do jankrzysztof

Pomyśl zanim coś napiszesz. Do pszenicy i buraków masz taką samą dopłatę dodatkowo do buraków masz cukrową. Jeżeli chodzi o materię organiczna to sieje poplony, dodatkowo po burakach nie stosuje nawozów pod buraki i siew bezorkowy. Jak komuś się nie opłaca to jego sprawa że nie potrafi tego wykorzystać. Teraz w burakach jest najmniej fizycznej pracy. Dodatkowo jestem w RS gdzie muszę mieć 4 rodzaje upraw i dostaje za to dodatkową kasę która też powinienem uwzględnić. 

Edytowano przez poosa21
Bo tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

A tak w ogóle to powinny chyba być dwa tematy o burakach.

1Buraki cukrowe optymiści

2buraki cukrowe pesymiści 

I wszystkim nam żyło by się lżej😀 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Nic więcej nie powiem w tym temacie, czytając posty mam dziwne wrażenie ,że rozmawiam ze swoim inspektorem. Jest tu ich mnóstwo i zawsze będą przekłamywać, do tego co przynajmniej trzeci sieje buraki. A jakie oni mają układy z cukrownią to czeski film.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
4 godziny temu, mds212 napisał:

350 kg poli mocznik 130 saletra 150

Mam nadzieję, że to żart, bo inaczej ...... Słów szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
4 minuty temu, pawel177 napisał:

@JanKrzysztof nie przetłumaczysz gimbusom lub jak myślę pracownikom cukrowni.

P&L nawet specjalnie nie ukrywa, że cenniki buraków są tak skrojone, żeby zazwyczaj zostawało trochę więcej niż z pszenicy. I to żałosne dotowanie niemieckich cukrowni dopłatami cukrowymi... Banana Republic of Poland.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836
2 godziny temu, Zenonim napisał:

To jak Ci się trafi taki rok i nie daj Boże drugi taki, to podjedziesz inaczej do tego posta "no chyba ,że ktoś zbiera 40-50t" do tego cukrownia okrada w tym roku do 4% polaryzacji każdego mowa o KSC werbkowice,  buraki już nie jeden badał w niezależnym laboratorium i co z tego , że różnica jest taka jak dyrektor ma to w D... chcesz sieje nie chcesz nie siej , damy Ci  1 euro więcej jak podpiszesz umowę,  A my polaryzacja to sobie odbierzemy w następnej kampanii.

To jak  Kolego Ci wyszły buraki, bo jak wspomniałem że jest tu ktoś kto daje blisko 200kg n pod buraka to mnie wysmiali? Bo z tego co pamiętam  to tak dawałes? Bo chce w przyszłym roku też dawać azot w większej ilości ,bo z cukrem robią co chcą 

Dajcie spokój z tą dyskusją, takim ludziom nie przetlumaczysz mają pewny biznes na buraku i koniec. Niech se mają. Ich kasa. Ja się pogodzilem już jakiś czas temu że ten rok jest na przeżycie, na pszenicy troszkę więcej mi skapnie, a reszta to porażka nie licząc rapsu który też dał mi 3,2t w tym roku co wynikiem dobrym raczej jest 

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Z drugiej strony wygląda to tak... Tłumacz przedstaw moim zdaniem sensowne wyliczenia a i tak źle. Czy tak serio pszenica kuku czy rzepak tak super stabilnie u was plonują? Bo jak ostatnie lata średnia z pszenicy mam ok 5ton co dla mnie jest śmiesznym wynikiem, w tym roku zboża posypały lepiej ale zazwyczaj jest to wspomniana średnia. A co najmniej u mnie buraki plonują stabilnie na tle innych upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Skywalker89- 75 netto II, było by lepiej ,  dużo brakow , wschody nie rowne i te co w maju wschodzily nie urosły. 

Niech wyśmiewaja, cukrownia zaleca 120 N , ale pod jakie plony?? Burak pobiera 40N na 10t. Ja wychodzę z podstawy 80t/ha więc daję więcejN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

To I tak super plon jak na nasz region.. Ja kręcę się przy niskim nawożeniu n koło 60t na czysto, ale cukier był ok w ostatnich latach.. więc w D...Pie mam ich zalecenia już odnośnie czegokolwiek

W tym sezonie coś mi mówiło że trzeba może więcej dać azotu ale się nie odwazylem i d*pa nie plon, saletrzak przedsiewnie przy zimnej wiośnie to G ówno nie nawożenie 

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975

Czemu Ty działasz tak od skrajności w skrajność? Nie mówię, żebyś nie przetestował tego 200N, ale moim zdaniem 160N w zupełności wystarczy i powinieneś na małą część pola dać mniejszą dawkę i sprawdzić czy faktycznie jedynym Twoim problemem jest azot. Przy stracie wydobycia cukru powyżej 2% też są potrącenia.

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037
pala92 napisał:

3 godziny temu, traktor11 napisał:

trzymam za słowo

Koszty na 1 ha

Nawożenie NPK 132-60-250 1250zl 

Obornik co 3 lata 1000zl/3=333 zl

Nasiona 580

Ochrona her.+fun. 1300zl

Odbiór +kopanie 1240zl

Paliwo 70l*3.8zl  266zl

Wapnowanie 2.5 t/ 3lata koszt ok 50zl rocznie przy własnym transporcie wapna.

Razem 5019zl

Wysłodki zostawiam w cukierni, sieje swoim siewnikiem. Amortyzacji nie wliczam bo ciężko to rozdzielić na poszczególne uprawy w gospodarstwie

 Do wyplaty 42tyś z groszami z 5 ha

8400zl z ha +1516 dopłaty cukrowej+ok 1000 bezpośredniej razem 10916zl

10916zl-5019zl= 5897zl

I teraz mi wyjaśnij po czym wnioskujesz że zażywam środki psychoaktywne?😀 Nawet nie wliczając dopłaty bezpośredniej wychodzi ok 4900 na czysto w miedzyczasie bo buraki nie zabierają duzo czasu. A jak ktoś pisze żeby dopłat nie liczyć bo zaraz może ich nie być ja myślę ze jak nie bd dopłat i cena nie wzrośnie to nie będę siał. 

krótko i na temat i jak ktoś mówi że się nie opłaca to ciśnie scieme albo jest idiotą

  • Like 2
  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj