PitTerro

Zaorywanie TUZ

Polecane posty

PitTerro    20

Czy orientuje się ktoś może, kiedy ministerstwo rolnictwa ogłosi/ogłasza poziom wskaźnika referencyjnego stosunku powierzchni trwałych użytków zielonych do całkowitej powierzchni użytków rolnych w 2019 roku? W 2018 podali informacje w rozporządzeniu 30 listopada, a w tym roku na razie cisza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale czy Ciebie nie interesuje tylko powiat? Żeby zlikwidować tuz w swoim gospodarstwie nie potrzebujesz żadnej zgody (wyjątkiem jest to jak jesteś w programach rolnośrodowiskowych) Ilość TUZ w twoim powiecie nie może spaść poniżej 5%. Jeżeli to się stanie to ARiMR może nakazać przywrócenie TUZ. Ja od kilku lat tak robię i jest ok. No chyba, że chodzi Ci o coś innego?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124
1 godzinę temu, PitTerro napisał:

@SpracowanyPraktyk jesteś pewny, że chodzi o skale powiatu, a nie całego państwa? gdzie można znaleźć takie informacje? znalazłem jednak to rozporządzenie, musiałem trochę pokopać w internecie, tu jest link http://monitorpolski.gov.pl/MP/2019/1139/1

Napewno chodzi o skalę kraju, tak jak podaje Rozporządzenie Ministra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PitTerro    20

@olkosio okej, ale jak to interpretować, w sensie wskaźnik już jest mniejszy niż te 5 % różnicy między obecnym a referencyjnym wskaźnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

chyba nie jest bo w 2017r odziwo wzrósł o 10% bo sam tego szukałem. więc spadek o 0,2% to chyba nic w porównaniu do tego wzrostu z 2017. a w 2018 spadł o 0,6%

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Mógłby ktoś podać jakich formalności należy dopełnić aby móc zaorać TUZ w tym roku? Jakie wnioski, pozwolenia?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PitTerro    20

Najprościej rzecz ujmując nie może to być TUZ wartościowy pod względem środowiskowym oraz jak zaorzesz to na drugi rok wartość tego współczynnika referencyjnego nie może spaść poniżej wymaganego, jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi lub uzupełni inf ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

TUZ cenne i na obszarach Natura 2000 to duży problem. wiec trzeba pytać w Agencji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ja mam cenne na naturze 2000 i jest d*pa :/

Mam kawałek, który jakbym zaorał to połączyłby mi 2 kawałki i znacznie uprościł uprawę. Nawet chciałem żeby ten zaorać a w innym zasiać trawę żeby została na tuz - w odr powiedzieli, że na naturze z automatu powpisyali cenne i nic się nie zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1275

Taka sytuacja.Mam TUZ na gruntach ornych,zwykła trawa. Gdybym to zaorał,wsiał zboże a w przyszłym roku z powrotem trawa by tam była. Jakie sankcje mogą być za to w przypadku kontroli w tym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PitTerro    20

to znaczy jeżeli to zgłosisz jako TUZ a zaorzesz to w razie kontroli pewnie by się przypieprzyli, ja dzwoniłem do arimr ostatnio i pytałem ogólnie w razie kontroli niekoszonych TUZ co by się stało, to powiedzieli mi że może nawet być zmniejszona dopłata także nie wiem ile w tym prawdy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2066

z tego co wiem to możesz zaorać i posiać co chcesz tylko musisz to uwzględnić we wniosku o dopłaty, dodatkowo jest pewien ogólnopolski poziom tuz (czy coś takiego), który polska musi utrzymać i jeżeli ilość tuz spadnie poniżej tego poziomu to agencja może ci nakazać ponowne założenie tuz, zadzwoń do biura powiatowego i się zapytaj

ja już dwa lata tak mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1275

Masz rację.Trzeba będzie to uwzględnić we wniosku i czekać na wezwanie do agencji celem wyjaśnienia. Chodzi o to,że trawa tam się skończyła i należało by ją przesiać. Dał bym obornik teraz ,odwrócił glebę, na jesieni powtórzył i na wiosnę z powrotem trawa. Trzeba zajść do agencji, będę wiedział jak się ewentualnie tłumaczyć :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj