Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mario81    118

saletra 1100 saletrzak 1000 i tak jak kolega wczesniej napisał od lipca 20zł do góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio32    17

to coś mało podwyższają😁, pewnie boja się że jak zboże w żniwa będzie tanie to nikt im nie kupi o wiele droższych nawozów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GDB    1

Pytacie się, czemu nawozy takie drogie i skąd się w ogóle takie ceny biorą? Szczególnie kolega read parę stron temu się pytał na filmiku, że jak to jest. No to odpowiem wam, jak to jest. Nic w przyrodzie nie ginie i musi być na 500+, jakieś tam zerowe pity dla młodych itd.

Chcieliście rozdawnictwa, to macie. I to rozdawnictwo idzie z waszej i mojej kieszeni. Może do niektórych coś tam wraca, ale pytanie: wróci tyle, co straciłeś, czy mniej? Zawsze na pewno mniej, bo po drodze różne urzędasy muszą się nachapać. No i na partię też trzeba dobrą dolę opłacić.

Chcieliście, żeby jakieś wariackie porty gazowe budowali, żeby uniezależnić się od Rosji, to macie - gaz droższy. Bo przecież ten port trzeba jakoś sfinansować, to się nie bierze z niczego.

A że Azotom Puławy wychodzi, że muszą podnieść ceny, bo inaczej mają ujemny wynik finansowy? I że tak się usprawiedliwiają, że oni muszą podnieść ceny, bo teraz wychodzą na zero? No przecież to jest cały łańcuszek państwowych firm. Gdzieś ten zysk wyprowadzą. Ale robią to w najmniej widocznym miejscu. Azoty się umawiają z rządem, że oni cały czas na zysku zerowym albo ujemnym, żeby chłopstwa nie wnerwiać. A za to ten zysk uzyskuje sprzedawca gazu (chyba PGNiG), który kupuje tanio, a sprzedaje drogo. Ale ci też mogą zysku nawet nie wykazać, bo muszą zapłacić za ten port gazowy. I tak to się kręci. Jak firmy zagraniczne tak robią, to się nazywa wyprowadzanie zysku (spółkę w Polsce obciąża się tylko kosztami, nigdy zyskami, zyski pojawiają się magicznie gdzie indziej, za granicą).

A przecież trzeba magicznie zbudować jeszcze przekop przez mierzeję wiślaną, lotnisko w baranowie, lotnisko w radomiu. Na to trzeba skadś brać pieniądze, więc trzeba wszystkich przycisnąć, żeby aż piszczeli. Golić baranów. Firmy, bogu ducha winnych ludzi też się ciśnie. Za to ci, którzy pracują na etatach (i oni pensję muszą dostać) albo i nie pracują, mogą później z tego wszystkiego korzystać albo i nie, a na pewno mogą czuć się dumni. Tylko czyim kosztem, na czyich plecach?

Więc na pewno nie będzie taniej z nawozami.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    498

kolego wyzej, juz tak nie przesadzaj (absolutnie nie bronie tu pisu, bo to patałachy), ale logiki.

Gdyby tylko puławy i włocławek podnosiły ceny, to moznaby było bez problemu ściagać do nas saletre wegierską, brytyjska, czy litewską.

A tych tanich też nie ma, wiec to nie tylko u nas ale i w całe Europie ceny podskoczyły.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kilka lat do tyłu nie było pincet plus i innych A nawozy ,polifoska ponad 2000 i azot też dużo droższy jak dziś . ja kolega wyżej napisał ,to dlaczego nie zalewa nas tani nawóz ze wschodu wtedy GA inaczej by patrzyła .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6377
38 minut temu, GDB napisał:

Chcieliście, żeby jakieś wariackie porty gazowe budowali, żeby uniezależnić się od Rosji, to macie - gaz droższy. Bo przecież ten port trzeba jakoś sfinansować, to się nie bierze z niczego.

Próbował ktoś LNG doprowadzić do stanu gazowego? To jest największy koszt całej zabawy z tym gazem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GDB    1

Ja mniej więcej odpowiedziałem na filmik kolegi read - bo on się tam zastanawiał, jak to jest, no jak to jest. No więc tak jest, że trzeba ludzi złupić. Macie znajomych w urzędach skarbowych, to wam powiedzą. Zresztą to i tak idzie z góry, oni tylko wykonują polecenia.

Dlaczego nie sprowadzają saletry z zagranicy? To jest dobre pytanie. Weźmy na logikę, bo mnie tak kolega atakuje, żeby tej logiki używać. 😀 Przecież jak miała być saletra po 800, bo miała po tyle być w tym czasie, (chociaż wyszło inaczej, ale tego nie przewidzieli) to się nie opłaca sprowadzać. Lepiej poczekać do pewnego poziomu cenowego i wtedy zacząć sprzedawać. Może lokalnie cena na Litwie (przykładowo) jest i niższa niż te 800, ale co z tego, jeśli nie ma tego w sprzedaży na zagranicę. Tak jak u nas w niektórych składach: co z tego, że jest cena, jak towaru nie ma? Bo się wycwanili i czekają. Dopiero zaczną sprowadzać, jak cena z Azotów skoczy do 1200. Wtedy producent na litwie weźmie 1100, a pośrednik 50 i u nas będzie po 1150. A na swój rynek będą sprzedawać po 1000. No ale przecież na nasz rynek nie będą sprzedawać po 1000 !!!  Po co, skoro można zarobić więcej. I w ten sposób chronią swój rynek, a cudzy nie. A u nas ten %$&* dyrektorek z Azotów powiedział, że ceny dostosował do zagranicy. No to tak jak Obajtkowi podnieśli pensję z miliona rocznie do trzech, bo tylko dostosowali do zagranicznych koncernów energetycznych (tak się tłumaczyli).

A jeśli chodzi o droższy nawóz parę lat temu, co kolega Ursus mówił, w szczególności saletrę, no to wtedy gaz był droższy i te ceny musiały być droższe. Teraz tylko uwarunkowania polityczne praktycznie widzę jako przyczynę. No niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

I dlatego ja kupię teraz, i tak dość niedużo, więc co zrobić.

Edytowano przez GDB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    118

Dokładnie jak kolega wyzej napisał, GA dostosowali sie cenowo do nawozow importowanych wiec jesli tam nie opuszcza to u nas tez nie. Oni i tak sprzedadza ten nawóz co najwyzej w mniejszej ilosci ale po wyzszej cenie i beda na plusie. Na składach nawozowych sie nie towaruja  bo licza ze bedzie taniej ale to tylko taka nadzieja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    498

Wybacz kolego ale piszesz farmazony opierajac sie na błędnych zalożeniach

 

Napisałeś

Dlaczego nie sprowadzają saletry z zagranicy? To jest dobre pytanie. Weźmy na logikę, bo mnie tak kolega atakuje, żeby tej logiki używać. 😀 Przecież jak miała być saletra po 800, bo miała po tyle być w tym czasie, (chociaż wyszło inaczej, ale tego nie przewidzieli) to się nie opłaca sprowadzać. Lepiej poczekać do pewnego poziomu cenowego i wtedy zacząć sprzedawać. Może lokalnie cena na Litwie (przykładowo) jest i niższa niż te 800, ale co z tego, jeśli nie ma tego w sprzedaży na zagranicę. Tak jak u nas w niektórych składach: co z tego, że jest cena, jak towaru nie ma? Bo się wycwanili i czekają. Dopiero zaczną sprowadzać, jak cena z Azotów skoczy do 1200. Wtedy producent na litwie weźmie 1100, a pośrednik 50 i u nas będzie po 1150. A na swój rynek będą sprzedawać po 1000. No ale przecież na nasz rynek nie będą sprzedawać po 1000 !!!  Po co, skoro można zarobić więcej. I w ten sposób chronią swój rynek, a cudzy nie.

 

Dlaczego ktokolwiek z importerów miałby czekać z zaczeciem sprowadzenia, az azoty ustawią zaporową cene za 1200, zeby zarobić 50zł na tonie?

Nie prościej kupić po te 800 (skoro twierdzisz, ze tam po tyle teraz jest), sprowadzic do nas i sprzedac obecnie za 950 (ludzie by sie bili i brali z pocałowaniem ręki kazde ilosci) zarabiajac 150 na tonie?

Ja tu zadnej logiki nie widzę.

 

A skoro nikt tego nei sprowadza, tzn, ze i na litwie i na wegrzech i we francji i w wielkiej brytanii nie ma obecnie nawozów na tyle tanich, zeby opłacało sie sprowadzic i zarobić przy obecniej cenie 1000zł/tone.

Krótko- te 4 kraje (a pewnie i wiecej jest producentów azotów w EU) wszystkie razem, gremialnie nie broniły by sie przed sprzedazą nam azotów (bo i w jakim celu?)

NA szczescie w handlu wewnątrzunijnym jeszcze nie ma zadnych obostrzen i ceł.

 

edit

i jeszcze apropos tego, ze gdzies na litwie moze być cena 800zł, a nie byc nawozu.

Przeciez nawóz na chwile obecną niepotrzebny. Najważniejsza jest ustalona i potwierdzona cena.

Mi wystarczy, ze podpisze kontrakt z gwarancją ceny i ze  do wiosny dostarcza mi saletre po te 800 i bedzie git.

JA jej przeciez na dzis ani na jutro nie musze miec.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GDB    1
54 minuty temu, nunu85 napisał:

i jeszcze apropos tego, ze gdzies na litwie moze być cena 800zł, a nie byc nawozu

Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem. Nikt na Litwie (przykładowo) nie będzie z tobą podpisywać żadnych kontraktów na przyszłość po cenie 800, bo sam producent chce zarobić. I co z tego, że na Litwie jest cena 800, jak nie ma takiej możliwości, żeby kupić. U mnie na jednym składzie, gdzie się wycwanili, od lat nie ma w czerwcu nawozów. Nie da się nawet zamówić na zaś.

Cytat

Nie prościej kupić po te 800 (skoro twierdzisz, ze tam po tyle teraz jest), sprowadzic do nas i sprzedac obecnie za 950 (ludzie by sie bili i brali z pocałowaniem ręki kazde ilosci) zarabiajac 150 na tonie?

 

Prościej, tylko po pierwsze producent musi chcieć sprzedać za granicę po tej cenie. Po drugie, muszą być umowy podpisane z wyprzedzeniem. Miesięcznym, 3-miesięcznym, półrocznym? A te parę miesięcy temu nikt nie przypuszczał, że Azoty puławy będą trzymać cenę na 1000 zł. Wszyscy myśleli, że będzie 800 i nawet d...y sobie nie zawracali. Jeśli cena nasza teraz jest 1000 i dyrektor Azotów deklaruje, że taniej nie będzie, to idę o zakład, że już są umowy podpisane z producentem z Litwy w cenie 1000 zeta. Jak do nas przyjedzie, to cena będzie zawsze tylko 50 zł niższa od ceny z Azotów. Więc wystarczy towar trochę przetrzymać i masz gwarantowany duży zysk. A po co importerowi zysk 50 zł na tonie, jeśli może mieć 150 zł na tonie i mniej się naprzerzucać tego towaru trzykrotnie. Poza tym oni wiedzą: rynku się nie psuje, na którym się działa. Dzięki temu trzymają nas za mordę. Tylu ich jest tych importerów, a nie ma prawdziwej konkurencji. Bo wszyscy wiedzą, że z cenami to lepiej się nie wychylać za bardzo. Jak jeden da za niską, to jacyś smutni panowie go spalą, a inni panowie z CBA go aresztują. I po co mu to?

Cytat

NA szczescie w handlu wewnątrzunijnym jeszcze nie ma zadnych obostrzen i ceł.

Ale tych z Litwy czy skądś nie zmusisz do sprzedaży właśnie nam. A ogólnie jest strach, bo ruscy gaz mają zamiar przykręcić. Już 1 stycznia 2020 roku. Będą zakręcać Ukrainie, ale przez to i cena gazu pójdzie w górę, a może też będzie ograniczenie na naszej, północnej nitce? Putin już myśli, jak uprzykrzyć nam życie. Tak więc na pewno każdy ciągnie w swoją stronę, nawet Litwa, nawet jeśli handel jest wolny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    498

ja tu żadnego udziału panów w czerni, którzy strasza mozliwoscią spalenia firmy czy CBA nie widze.

Ot po prostu importerzy (wbrew pozorom jest ich troche wiecej niz kilka firm)  dostali oferty na saletre od producentów z zgranicy w  wyższych cenach, niż sie spodziewali (bo po prostu cena azotów na rynkach światowych wzrosła). W obawie o zbyt tej, na tamta chwilę, stosunkowo drogiej saletry, nie zamowili jej tyle ile planowali, tylko mniej.

JAk przyszło co do czego i sie okazało, ze polscy producenci też zadnych wielkich obnizek posezonowych nie wprowadzili, to sie okazało, ze tej zakontraktowanej z zagranicy saletry jest za mało i szybko sie skonczyła (bo rolnicy mimo wyraźnie wyzszej ceny i tak ją brali w obawie, ze za chwile jeszcze bardziej podrożeje).

Dodajmy do tego brak produkcji na kraj przez Grupe Azoty i mamy chwile obecną, gdzie jest ogromne ssanie na saletre, a na rynku jej prawie ze nie ma.

 

A i owszem, taka sytuacja jak jest obecnie nie wróży juz zadnych spadków, tylko kolejne wzrosty, bo popyt jest ogromny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neo123    0

Koledzy mam takie pytanie co myślicie o nawozie YARA 5-10-25 z dodatkiem siarki i wapna .Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    498

za ile i sprawdź jaki procent fosforu jest rozpuszczalny w wodzie bo to pardzo istotny parametr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

oferta z dziś płatność 30 dni saletra 34% (puławska) 1036 netto (oferta przy 24 tonach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    498

ludzie sie gorączkują, towaru na rynku mało i saletra ostatnimi dniami dosłownie co dzien idzie o dyszke w góre.

Ciekawe kiedy wyhamuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

I ciekawe, co będzie dalej. Bo wielu rolników nie kupuje po tej cenie, a poza tym nie ma towaru na ten moment. Ja czekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

Polifoska 6 maly sklad w okolicach bialej podlaskiej 1780 zl za tona. No coz wziąłem 1600 kg bo taniej nie bedzie a z reszta kto mi przywiezie taka ilosc. Jak sprzedam slome to dokupie i dam wiecej. Chce posiac jeczmien ozimy po pszenicy to by pasowalo jak naj mniej resztek ze wzg na choroby grzybowe i pocieta sloma wydoji resztke azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
8 godzin temu, Aktis napisał:

tyle, że polifoska nie zrobi Ci próchnicy

Wiem. Ale pszenica to marny przedplon i chce zostawic jak naj mniej resztek pozniwnych po pszenicy ze wzg na choroby grzybowe. Po jeczmieniu słoma zostanie na polu do tego gorczyca na przeoranie i na wiosne groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
WOJTUNIO napisał:

Polifoska 6 maly sklad w okolicach bialej podlaskiej 1780 zl za tona. No coz wziąłem 1600 kg bo taniej nie bedzie a z reszta kto mi przywiezie taka ilosc. Jak sprzedam slome to dokupie i dam wiecej. Chce posiac jeczmien ozimy po pszenicy to by pasowalo jak naj mniej resztek ze wzg na choroby grzybowe i pocieta sloma wydoji resztke azotu

Jęczmień ozimy po pszenicy trochę niebardzo. Dużo samosiewow pszenicy może wyjść. Jęczmień będzie do koszenia a pszenica zielona w jęczmieniu. Widziałem takie plantacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
2 godziny temu, andrzej1988 napisał:

Jęczmień ozimy po pszenicy trochę niebardzo. Dużo samosiewow pszenicy może wyjść. Jęczmień będzie do koszenia a pszenica zielona w jęczmieniu. Widziałem takie plantacje.

Trudno zaryzykuje gorzej jak z jarym jecznieniem moze nie bedzie. Sciernia i tak dostanie randap. Dosyc nowym clasem bedziemy kosic damy mniejszy wiatr

Edytowano przez WOJTUNIO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
read    22

Dostępny jest mocznik rosyjski tańszy od polskiego gruba granula ( do taniości jeszcze daleko ale już widać światełko

Saletra z dostawą od producenta wychodzi parę złotych taniej niż ta ze składu 

cena DAP spada na giełdach nadal.  - 10$ miesiąc do miesiąca

 

 

Edytowano przez read

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez MarcinC360
      Jak w temacie,ja mam dylemat co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym- czy saletrę czy mocznik.Saletra ma 32% azotu w czystym skaładniku na 100kg a mocznik 46%.Co wybrać?Co lepsze będzie dla zbóż??Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą?
    • Przez rafal116
      witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.
    • Przez kubatedi
      Cześć  Forumowicze
      Mam jedno pytanko do was drodzy koledzy :-) Co sądzicie żeby dać na żyto ozime w marcu odmiana ( Dańkowskie diamnet ) 100kg polifoski 6+100kg salmagu to wymieszać a na drugą dawkę 150 kg saletrzaku  ? Oraz jeszcze jedno pytanko polećcie mi jakąś dobra mieszaninę środków na owo żyto a mianowicie chodzi mi o jakiś herbicyd do poprawy jesiennego zabiegu gdzie zastosowany był boxer  800 ec do tego jakiś  fungicyd  także antywylegacz i chciałbym  odrazu tam dodać nawozy dolistne Jakie środki polecacie do takiej mieszaniny żeby przyniosły super efekt Dzięki za każdą propozycje i trzymajcie się ciepło
      Narazicho
    • Przez livebird
      Orientuje się ktoś czy można mieszać Saletrzak 27 z saletrosanem 26?
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj