Skocz do zawartości
rafal116

polifoska 21 czy saletrosan?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafal116    0

witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

milanreal1    290

A to zależy od wielu czynników, polifoska to potas i azot, a saletrosan to azot (2 formy) i siarka. Nie ma co porównywać tych 2 nawozów.

Tomek90    196

Przecież polifoska 21 to N (mgs)bodajże . Saletrosan lepszym rozwiązaniem bo posiada formę azotanową szybko działającą.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

A rzeczywiście, sorry musiałem pomylić z jakimś innym nawozem. Polifoska azot ma jeszcze azot w postaci amidowej a saletrosan w azotanowej więc saletrosan zdecydowanie lepszy.

rafal116    0

ale czy faktycznie potrzeba tyle siarki czy to nie będzie za duża dawka i jaki nawóz w postaci N najlepszy pod żyto wczesną wiosną

janusz20    105

Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

Atsar    2

witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.

Warto najpierw poszukać na forum odpowiedzi. W temacie " żyto ozime Jak uprawiać" podobny temat juz został poruszony. Wynikło z niego ze najlepiej cisnąć saletrą 34N (która ma 17 czystego N w formie azotanowej i 17N w formie amonowej) mowa tutaj o pierwszej dawce (60Kg na ha) a w drugiej można sypać mocznik około 50 czystego N na Ha . Kto szuka nie błądzi:)

margoo78    58

Dokładnie tak jak mówi przedmówca a saletrosan i polifoska 21 to raczej są stosowane na rzepak.

Boniar    8

Standard jak pod wszystkie oziminy - saletra na start a potem co dusza zapragnie.

Tomek90    196

@janusz20 czyli siejesz caly czas żyto, nie podnosisz pH? Nawet na piachach gdzie rośnie żyto, pszenżyto czy też kukurydza masz obowiązek uregulować ph.

@margoo78 czemu na rzepak? Stosowałeś kiedyś w zbożu?? Wiesz po co stosujemy siarkę w uprawie?

Jeśli to nie jest pszenica przewódkowa bądz jakaś siana po burakach to czemu mam nie rzucać Saletrosanu który ma także formę azotanową?

milanreal1    290

Żyto z reguły sieje się na słabych glebach gdzie odczyn jest kwaśny, a saletrosan przyśpieszy zakwaszanie.

A saletra nie zakwasza? Otóż wszystkie nawozy azotowe zakwaszają glebę, nawet saletrzak. Na zalkalizowanie 100kg saletrzaku potrzeba 48kg CaO, saletry 65kg, mocznika, saletrosanu 98kg, siarczanu amonu 125kg.

A siarka wiosna zbożom ozimym zawsze się przyda.

turtojs    43

Opis produktu:

Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule wielkości 2-6 mm, nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 0,98 kg/dm3. Saletrosan® 26 makro to mieszanina azotanu amonu i siarczanu amonu z dodatkiem mączki dolomitowej, bogatej w wapń i magnez. Nawóz zawiera 26% azotu (N), w tym w formie amonowej 19% i 7% w formie saletrzanej. Zawiera także 13% siarki (S) [stanowi to 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3)], rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

Panowie tekst wrzucony ze strony zakładow azotowych i z niego wynika ze forma azotu jest w większości amonowa, czyli wiazana bardziej z glebą i dłużej dostępna :) ja zastosowałem na probe tej wiosny 50 kg saletrosanu + 50 kg polidapu + 50 soli potasowej na mroz i nawet ta mała ilość ładnie podziałała na zboże, ruszyły z werwą, a jak się zrobiło cieplej i szło wjechać normalnie to dałem 200 kg saletry amonowej i bujało ostro :D

janusz20    105

tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)

milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.

Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

rafal116    0

witam czy zastosowanie 100kg saletry+100KG SALETROSANU wiosną przed ruszeniem wegetacji nie będzie za mało. I czy to w ogóle dobry pomysł gleba słaba 5 i 6 klasa.

krychu    43

Ja od dwóch lat stosuje polifoske 21 na start, jak najwcześniej gdy da się wjechać w pole rozsiewam. Efekt jest bardzo dobry w życie hybrydowym jak i innych zbożach. Saletrosan jest lepszy moim zdaniem w takiej sytuacji jak tegoroczna, a więc późny wysiew 1 dawki.

strzechu    33

tomek90- nazbyt uogólniłem odpowiedz, powinienem napisać: (że zwłaszcza na piachu saletrosan przyspieszy zakwaszanie) Obowiązek regulowania ph swoja droga a praktyka swoja ( ostatnie wapnowanie u nas maiło miejsce kilkanaście lat temu ph utrzymuje się na poziome 4,5-6,5)

milanreal1 saletrosan zakwasi glebę w ieekszym stopniu niż saletra.

Ja sam na oziminy od 2 lat sypie mieszanke saletrosanu i saletry 1:1

Przecież saletrosan powstaje z saletry i siarczanu amonu 45:55<mniej wiecej> . Więc nie lepiej wysiać mieszankę saletry i siarczanu amonu, bo na pewno taniej.

Tomek90    196

Nie rzucisz precyzyjnie 2 różnych nawozów o różnej granulacji to raz, a dwa nie wymieszasz dokładnie w rozsiewaczu.

daro189    11

pytanie do zorientowanych w temacie - kupiłem pod fasole siarczan amonu "pulsar", ale z tego co czytałem to istnieją 3 formy nawozu - pylista, krystaliczna i granulowana. Pulsar zdaje się że jest krystaliczny. i tu mam pytanie - czy w dobrych warunkach pogodowych da się go wysiać na 12 metrów, podobnie jak saletrę puławską czy jednak graniczy to z cudem? również na pszenice zechce dać na pierwszą dawkę ok 100kg siarczanu amonu  racji siarki przed ruszeniem wegetacji i 150 saletry puławskiej ok tygodnia po siarczanie albo w gorszym warunkach oba jeden po drugim, bo na składzie saletrosan w ogóle mi się nie kalkulował, a skoro jest to zwykła mieszanka w jednej granuli to po co przepłacać ;)

Edytowano przez daro189

Armand    24

Co do siarczanów amonu...

Pulsar to nie tragedia ale AS 21 Makro jest lepszą opcją do równomiernego wysiewu.

Co do zapytania o Saletrosan...

Ale na jakie uprawy chcesz go wysiewać?

kuba24051    96

on chce go wysiewac POD rosline a to wg mnie niezbyt dobre rozwiazanie tymbardziej pod zyto.....

Armand    24

"Pod" tzn. przedsiewnie pod żyto jare?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?