tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yacenty    3887

Ciekawe spostrzeżenie.
Jak to robiłes? rozpuszałes siarczan i leciałes opryskiem czy posypowo rozsiewaczem do nawozu?
A może rozpuść siarczan w rsmie i polej takim czymś. Skoro ludzie dają herbicydy i insektycydy z rsmem to czemu nie dać siarczanu? Głosno myślę teraz. Ciekawe czy to mogłoby podziałać?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
6 minut temu, szymon09875 napisał:

Bo magnez wspomaga pobieranie azotu, zawsze tak dawalem i byla roznica zauwazalna, ale chyba teraz pojade odrazu. 

Z tego co ja wiem to raczej siarka.

Myślałem nad rozpuszczaniem siarczanu magnezu i podaniem go doglebowo dyszami do rsm.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9920

Siarczan jednowodny/kizeryt zalezy co kupiłem normalnie z rozsiewacza, po ok tygodniu jechalem z rsm. Tam gdzie byl podany w tym samym czasie co azot rosliny były odrobine jasniejsze, bo robiłem przejazd tydzien wczesniej, w tym samym czasie co rsm i bez siarczanu.  Tez myslalem nad rozpuszczaniem siarczanu w rsm, ale nie mam czasu na eksperymenty teraz 😕

Pozostaje jeszcze kwestia ile siarczanu uda sie rozpuscic w rsm. 

10 minut temu, Mecha napisał:

Z tego co ja wiem to raczej siarka.

Myślałem nad rozpuszczaniem siarczanu magnezu i podaniem go doglebowo dyszami do rsm.

Siarka swoją drogą, magnez wspomaga fotosynteze i pobieranie azotu.

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
12 minut temu, yacenty napisał:

Ciekawe spostrzeżenie.
Jak to robiłes? rozpuszałes siarczan i leciałes opryskiem czy posypowo rozsiewaczem do nawozu?
A może rozpuść siarczan w rsmie i polej takim czymś. Skoro ludzie dają herbicydy i insektycydy z rsmem to czemu nie dać siarczanu? Głosno myślę teraz. Ciekawe czy to mogłoby podziałać?

Ja w tamtym roku próbowałem rozpuścić siarczan magnezu posypowy w rsm na próbę pół kilo wsypałem do bańki 5 litrowej i dolałem 4 litry rsm . Po miesiącu się nie rozpuścił mimo że bańka prawie co dzień była wstrząsana . A teraz rozsiałem tydzień temu siarczan po polu póżniej dwa dni deszczu i przed wczoraj byłem na polu to wszystko rozpuszczone , wogóle jak by ktoś wszedł na pole to nie znalazłby jakiś pozostałości po granuli, tak że w samym rsm nie rozpuści się tak jak w wodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Dając siedmiowodny to bedzie nieopłacalne raczej. 

Dając określoną dawkę w komputer mnożycie przez współczynnik korygujący tzn 300l tj 345l po przeliczeniu czy normalnie 300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

Mając komputer który dobiera tak ciśnienie do prędkości jazdy aby wylać określoną ilość cieczy, nie widzę sensu uwzględniania współczynników korygujących. Przecież on zalicza realny przepływ cieczy bez względu na jej gęstość i opór przepływu.

Co innego zawór stałociśnieniowy sterowany ręcznie czy też przez elektrozawór. Tu obowiązkowo trzeba uwzględnić współczynnik korygujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Mam komputer w swoim opryskiwaczu, niezależnie od tego czy to woda czy RSM ustawiam ilość cieczy na ha i jadę, żadnych przeliczników nie stosuję. Mam prawie wszystkie pola "z klina", więc ustawiam ciut mniej na sterowniku niż zamierzam wylać i na całości wychodzi ok.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Już drugi raz łepek od lemkena mnie wprowadza w błąd. I nie przekonasz on wie swoje. Dzięki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

ja stosuję korektę w głowie - mam świadomość ze RSM jest gęstszy i wpisuje 10%.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

Ma udziały w Grupie Azoty. Więcej wylejesz więcej zarobi😁

2 minuty temu, yacenty napisał:

ja stosuję korektę w głowie - mam świadomość ze RSM jest gęstszy i wpisuje 10%.

Tylko po co? Przecież przepływomierz zlicza litry bez względu na gęstość.

Wpiszesz 200 i ma być 200l.

Ja tak robię i wydatek się zgadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
4 godziny temu, Agrest napisał:

Mając komputer który dobiera tak ciśnienie do prędkości jazdy aby wylać określoną ilość cieczy, nie widzę sensu uwzględniania współczynników korygujących. Przecież on zalicza realny przepływ cieczy bez względu na jej gęstość i opór przepływu.

Co innego zawór stałociśnieniowy sterowany ręcznie czy też przez elektrozawór. Tu obowiązkowo trzeba uwzględnić współczynnik korygujący.

Otóż tu nie ma znaczenia  rodzaj zaworu ale rodzaj przepływomierza wszystkie przepływomierze turbinowe są wrażliwe na gęstość cieczy roboczej  natomiast przepływomierze elektromagnetyczne nie wykazują tak dużej podatności jednak ich koszt jest dużo większy .Więc nie mając pojęcia o pewnych zagadnieniach lepiej się nie wypowiadać wprowadzając innych w błąd .  Ponadto  też wszystkie przepływomierze turbinowe  powinny być kalibrowane co roku- tam nawet mikro zużycie części  ma wpływ na podawane wyniki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Ktos cos na temat nawozenia rsm w pszenicy jarej? Przedsiewnie poszlo 60N pszenica w fazie szpilki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Ja bym dawał teraz na szpilke chyba że bedzie padać to koniec krzewienia.

 

To jak jest z tą wartością podajemy po przeliczeniu czy nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

U mnie dziwnym trafem stosowanie 200l rsm pokrywa się na działkach ze stosowaniem 200l oprysku. I to bez uwzględniania jakiej kolwiek korekty. Do tego zauważam różnice w ciśnieniu przy tej samej prędkości pomiędzy gęstym rsm, a rzadszym opryskiem. Czyli komputer robi robotę. 

Mi to wystarcza bez dodatkowego fakultetu z budowy i funkcjonowania przepływomierza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
6 minut temu, Tomek90 napisał:

Ja bym dawał teraz na szpilke chyba że bedzie padać to koniec krzewienia.

 

To jak jest z tą wartością podajemy po przeliczeniu czy nie??

i co pod koniec krzewienia ile dac rsm? W jedej dawce dawac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
7 minut temu, Agrest napisał:

U mnie dziwnym trafem stosowanie 200l rsm pokrywa się na działkach ze stosowaniem 200l oprysku. I to bez uwzględniania jakiej kolwiek korekty. Do tego zauważam różnice w ciśnieniu przy tej samej prędkości pomiędzy gęstym rsm, a rzadszym opryskiem. Czyli komputer robi robotę. 

Mi to wystarcza bez dodatkowego fakultetu z budowy i funkcjonowania przepływomierza.

jaki opryskiwacz i jaki sterownik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

Opryskiwacz stary, a nawet bardzo stary, BLT, komputer Muller.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Więc ciekawostka i gratulację  prawie wszyscy mają inny wydatek u ciebie stały -cud natury? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265
12 minut temu, lonoh napisał:

i co pod koniec krzewienia ile dac rsm? W jedej dawce dawac ?

Zależy w jaki plon celujesz ale 80-100N skoro dałeś już 60 ?? Ja na jare wszystko w jednej dawce na szpilke 400kg rsm 32. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Ja mam kryzy 1.5mm. Z jaką prędkością muszę jechać żeby rozlać 330l rsm 32 na ha przy ciśnieniu 1 bar. Przy ciśnieniu 2 bar wychodzi 5km nam godzinę. Ale nie da się tego obliczyć wprost proporcjonalnie

4.3?

Edytowano przez Mecha
4.3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644
1 minutę temu, RU68 napisał:

Więc ciekawostka i gratulację  prawie wszyscy mają inny wydatek u ciebie stały -cud natury? 

Nie myślałeś o maści na ból d*py? 

Faktycznie cud skoro wylewa zadaną ilość cieczy.

5 minut temu, Tomek90 napisał:

Zależy w jaki plon celujesz ale 80-100N skoro dałeś już 60 ?? Ja na jare wszystko w jednej dawce na szpilke 400kg rsm 32. 

 

A na jęczmień paszowy ile dajesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
5 minut temu, Agrest napisał:

Nie myślałeś o maści na ból d*py? 

 

Nie myślę że masz  taki złom że czego byś nie zaprogramował to leje tyle ile chce . Znajdź innego użytkownika który potwierdzi twoją tezę - dziecinada takie opowieści -nie chciałem pisać wcześniej wprost ale skoro maści na ból to należy się riposta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Moim zdaniem nie ważne czy to najnowszy komputer czy zwykły biardzki na pokrętło ważne że wylewa tyle ile potrzeba i jest efekt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj