danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Folenka    29

Paulina mam prośbę, jakiś czas temu podawałaś tu gdzieś nazwę szczepionki na brodawczycę jak dobrze pamiętam, mogłabyś mnie wspomóc i podać jeszcze raz? Nie mogę się do niej dogrzebać w  tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Panowie i Panie hodowcy mam do Was takie nietypowe pytanie.

Ja żywię krowy paszowozem około 2 miesiące i pomału uczę się układania tych dawek ale oczywiście nie bez pomocy żywieniowców i każdy z nich który był u mnie to mówił że bez dobrych witamin, drożdzy, buforów, soi i rzepaku to ciężko jest mieć dobre parametry,  dużo mleka i zdrowe krowy. Ja bez paszowozu miałem wydajność 8,5-9tyś a dziś rozmawiałem ze znajomym który w powiecie augustowskim od paru lat jest na pierwszym miejscu z wydajnością ponad 12 tys według pfhbipm.

I tu najważniejsze powiedział mi skład swojego tmr tylko nie wiem ile czego w kilogramach ale daje następujące składniki do wozu: słoma, trawa, kukurydza, rzepak i z ręki pełnoporcjówka.  Powiedzcie mi czy bez tych cudownych dodatków które każdy żywieniowiec każe dodawać możliwe jest ponad 12 tys litrów mleka w laktacji dodam tylko że genetykę ma z najwyższej półki i o jałówki u niego się zabijają ludzie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
15 minut temu, Folenka napisał:

Paulina mam prośbę, jakiś czas temu podawałaś tu gdzieś nazwę szczepionki na brodawczycę jak dobrze pamiętam, mogłabyś mnie wspomóc i podać jeszcze raz? Nie mogę się do niej dogrzebać w  tym temacie.

bovitrichovac może? ale nie pamiętam czy na grzybice czy brodawczycę. Na Brodawczycę to gdzieś na grupie strasznie chwalili pobranie krwi i wstrzyknięcie domieśniowe zanim zakrzepnie. Podpytaj lekarza.

@Folenka   Albo taki sposob ze zdjecia albo autoszczepionka, bo brodawczyca to wirus. 

Screenshot_20210107-200643_Facebook.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RusiL    304

z tą krwią to stary sposób na pobudzenie układu immunologicznego, jak dobrze pamietam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    328
7 godzin temu, Zawisza napisał:

U mnie w ostatnich czasach problem z mocznikiem,to z zacirlaniem, jak nie za duże białko to za mały tłuszcz i tak wkoło no ale porobilismy próby pasz objetosciowych, wyszły mega żywieniowiec ustawił mi wóz na podstawie analiz, poprawiło się ale zanim te krowy wejdą na obroty to trzeba czasu, 14 sztuk powyżej 200 dni to skąd tego mleka... Grudniowa średnia 25l. 

Dla ciekawych: kiszonka z qq niecałe 37 skrobi 

Trawy nieco gorzej bo od 15 do 17

Z tym że nie do końca praktykuje ten bilans poniżej, mianowicie nie idzie pełną dawka rzepaku bo dodaje soi 0.5kg dziennie, kukurydzy suchej też nie pełna idzie tłuszcz chroniony.

Btw. Może ktoś chętny na jałówki do zacielenia? Chętnie sprzedam z 10, wszystkie 16 miesięcy i w górę. Nie mam gdzie tego trzymać i czym to karmić. Z 30 krów podchodzę już do 50 jałówek.

IMG_20210107_123345.jpg

My ostatnio sprzedaliśmy jałówkę 13 miesięcy , stado pod oceną to cena średnia 2100 zł netto , także za takie też ci nie napłacą , jak już mają 16 miesięcy to kryj i za 6 miesięcy weźmiesz po 5 tyś najmniej jak masz pod oceną , ale sam wiem jak to jest nie ma gdzie trzymać i paszy to się sprzedaje co jest .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
23 minuty temu, Pawel29 napisał:

Panowie i Panie hodowcy mam do Was takie nietypowe pytanie.

Ja żywię krowy paszowozem około 2 miesiące i pomału uczę się układania tych dawek ale oczywiście nie bez pomocy żywieniowców i każdy z nich który był u mnie to mówił że bez dobrych witamin, drożdzy, buforów, soi i rzepaku to ciężko jest mieć dobre parametry,  dużo mleka i zdrowe krowy. Ja bez paszowozu miałem wydajność 8,5-9tyś a dziś rozmawiałem ze znajomym który w powiecie augustowskim od paru lat jest na pierwszym miejscu z wydajnością ponad 12 tys według pfhbipm.

I tu najważniejsze powiedział mi skład swojego tmr tylko nie wiem ile czego w kilogramach ale daje następujące składniki do wozu: słoma, trawa, kukurydza, rzepak i z ręki pełnoporcjówka.  Powiedzcie mi czy bez tych cudownych dodatków które każdy żywieniowiec każe dodawać możliwe jest ponad 12 tys litrów mleka w laktacji dodam tylko że genetykę ma z najwyższej półki i o jałówki u niego się zabijają ludzie.  

Podał Ci podstawowy skład, a takie coś jak witaminy drożdże itp to oczywista oczywistość

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29
18 minut temu, Paulina1985 napisał:

bovitrichovac może? ale nie pamiętam czy na grzybice czy brodawczycę. Na Brodawczycę to gdzieś na grupie strasznie chwalili pobranie krwi i wstrzyknięcie domieśniowe zanim zakrzepnie. Podpytaj lekarza.

@Folenka   Albo taki sposob ze zdjecia albo autoszczepionka, bo brodawczyca to wirus. 

Screenshot_20210107-200643_Facebook.jpg

Tak, to na grzybicę, poplątało mi się widocznie. Autoszczepionkę dostały, ale myślałam, że jest jeszcze jakiś sposób. Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Damian zapytałem go o to czy jeszcze coś do tego dodaje z tych dodatków( witaminy, drożdze ,bufory) i z ręką na sercu mówię że zarzekał się ze idzie tylko rzepak i nawet grama pozostałych dodatków które zdaje mi się że każdy daje i to w sporych ilościach. Tak jak mówisz dla nas to oczywistość żeby sypać te dodatki a on się roześmiał jak mu o tym mówiłem a rozród to ma tak opanowany że myślę tak około połowy stada w laktacji bezproblemowo zaciela sexem a jałówki 100%sex. I właśnie chciałem poznać wasze  zdanie czy możliwa jest tak intensywna hodowla przy tak minimalnych nakładach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Folenka  Jest - puscić na słońce ;), ktorego niestety nie ma ;) i obwiazywać nitkami :) ALE autoszczepionka najpewniejsza. Powodzenia 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem jest możliwe ale gość musi dobrze nawozić łąki i kukurydzę. No i optymalny termin zbioru plus dobre geny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5040
47 minut temu, Pawel29 napisał:

z ręki pełnoporcjówka.

@Pawel29 co to znaczy? Co jest w składzie tej pełnoporcjówki? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

@Leszy 22% białka i 7 mj energii. Żałuje że nie wypytałem go o skład co do kilograma na sztukę to mógłbym coś więcej napisać. Ale mnie zastanowiło jak można mieć takie wydajności nie dając nawet szczypty soi o witaminach i buforze nawet nie wspominając bo to jest oczywisty komponent tak jak napisał @damianzetor9540 a u niego nawet łyżeczki tego nie dodaje.  

Jeszcze raz zapytam czy sama genetyka może tak wpłynąć na produkcję? Ja myślałem że im szlachetniejsza krowa to jej trzeba cuda wianki podawać pod pysk żeby żyła i produkowała a tu wychodzi na to że praktycznie trawa i kukurydza i już jest 12 tys mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak tak nikt nic nie daje 😂a te cysterny i didtawczaki z mieszankami przyjeżdżają towarzysko. Nierealne chyba że te treściwe jakieś mocne mega. A nadwyżki materiału może mieć skoro x lat nie powiększa stada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dream1990    171
Zawisza napisał:

U mnie w ostatnich czasach problem z mocznikiem,to z zacirlaniem, jak nie za duże białko to za mały tłuszcz i tak wkoło no ale porobilismy próby pasz objetosciowych, wyszły mega żywieniowiec ustawił mi wóz na podstawie analiz, poprawiło się ale zanim te krowy wejdą na obroty to trzeba czasu, 14 sztuk powyżej 200 dni to skąd tego mleka... Grudniowa średnia 25l. 

Dla ciekawych: kiszonka z qq niecałe 37 skrobi 

Trawy nieco gorzej bo od 15 do 17

Z tym że nie do końca praktykuje ten bilans poniżej, mianowicie nie idzie pełną dawka rzepaku bo dodaje soi 0.5kg dziennie, kukurydzy suchej też nie pełna idzie tłuszcz chroniony.

Btw. Może ktoś chętny na jałówki do zacielenia? Chętnie sprzedam z 10, wszystkie 16 miesięcy i w górę. Nie mam gdzie tego trzymać i czym to karmić. Z 30 krów podchodzę już do 50 jałówek.

Małe też sprzedajesz? 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
15 minut temu, Pawel29 napisał:

@Leszy 22% białka i 7 mj energii. Żałuje że nie wypytałem go o skład co do kilograma na sztukę to mógłbym coś więcej napisać. Ale mnie zastanowiło jak można mieć takie wydajności nie dając nawet szczypty soi o witaminach i buforze nawet nie wspominając bo to jest oczywisty komponent tak jak napisał @damianzetor9540 a u niego nawet łyżeczki tego nie dodaje.  

Jeszcze raz zapytam czy sama genetyka może tak wpłynąć na produkcję? Ja myślałem że im szlachetniejsza krowa to jej trzeba cuda wianki podawać pod pysk żeby żyła i produkowała a tu wychodzi na to że praktycznie trawa i kukurydza i już jest 12 tys mleka.

Mówić to ja też dużo mogę. On może mówi to co Ty chcesz usłyszeć, a niekoniecznie to jak jest naprawdę 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

A jak tam z żywotnością? Mi zootechnik opowiadał o takich gwiazdach z najwyższą wydajnością, co po trzecim miesiącu laktacji sprzedają, na miejsce sprzedanych wchodzą świeżo wycielone i głowa dumnie zadarta, bo wysoka wydajność. 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

Po mojemu, to bez drozdzy czy soi, moze miec taka wydajnosc, ale bez witamin to jest nierealne, no chyba, ze laktaca i wypad.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

@damianzetor9540 akurat on nie jest typem który by miał wciskać kit. Zapytałem wcześniej czy możliwe są takie wyniki przy tak skromnym żywieniu a Ty non stop jak by wszyscy w koło byli cofnięci w rozwoju. Przyjedz do mojego powiatu i powiedz któremuś z hodowców że Krzysiek z Pomian sprzedaje jałowki po 6-7 tys netto sztuka to nie bedziesz miał z kim rozmawiać bo wszyscy beda u niego pod bramą. Swego czasu ten koleś jak tworzył te stado to potrafił po Polsce zrobić 2 tys km i żadnej sztuki nie kupić bo żadna nie spełniała jego wymagań a nasienia poniżej 150 zł porcja z wws nie bierze i dlatego chciałem wiedzieć czy sama genetyka wystarczy bez żywienia żeby mieć dobre wyniki w zbiorniku i rozrodzie. 

@lusjan tu właśnie dobrze zwróciłeś moją uwagę bo już sporo czasu temu mówił że pierwiastki które na koniec pierwszej swojej laktacji nie dają 10 tys to wyjezdzają bo nie ma ekonomicznego sensu aby je trzymac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
16 minut temu, Pawel29 napisał:

@damianzetor9540

@lusjan tu właśnie dobrze zwróciłeś moją uwagę bo już sporo czasu temu mówił że pierwiastki które na koniec pierwszej swojej laktacji nie dają 10 tys to wyjezdzają bo nie ma ekonomicznego sensu aby je trzymac.

No to już po tym zdaniu wiadomo że te mleko z powietrza się nie bierze. Skoro przy 10 tys nie ma sensu ekonomicznego trzymać tych sztuk to musi walić śrutę konkretnymi dawkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj