Polecane posty

statek    140

jak sie dobrze zasuszy to nic nie potrzeba

 

problemy po porodzie to skutek błedów w okresie zasuszenia


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Tak ale jak poród jest trudny to krowa może się bardzo zmęczyć i może mieć różne bóle a zasuszenie na to nie ma wpływu. Przez to może mieć słabszy apetyt. Te pójło z sano to nie jest nowe tylko trochę skład zmienili ale ja bym go nie polecał bo np. trouw nutrition robi podobne a ma większe doświadczenie w produkcji tego preparatu. Zresztą wydaje mi się że sano jest przereklamowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W grene mieli wycielacz do krów jak się krowa cieliła wyszły nóżki to trzeba było przwiązać i wyciągnąć cielę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale @rmiecz na trudny porod w wiekszosci przypadkow ma wplyw wlasnie zle postepowanie w zasuszeniu krowa zatuczona zawsze bedzie sie trudniej cielila bo ja nie mowie o takich porodach jak rolnik krowe 550 kg zacieli jakims BBB czy charolesem ale w przypadku HF-ow porody ciezkie sa rzadkoscia jesli dobiera sie odpowiednio buhaje a 98% problemow jest związane z zlym zasuszeniem ,zlym postepowaniem w Zasuszeniu i tuz po wycieleniu w pierwszych 2 tyg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
birke    0

Krowa urwała się z łańcucha i najadła się świeżo wymłóconego żyta. Doszło do zatrucia. Dostała wapno i leki. Minęły dwa dni, zaczęła przeżuwać, nadal ma biegunkę. Lekarz zalecił dietę. Jak postępować z nią dalej jeśli chodzi o żywienie? Proszę o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

@komodo zauwazyles że niektóre buhaje hf mają trudne porody np. przez pewien czas krylem buhajem gabor z wws i było 8 porodów i żaden nie był łatwy natomiast po manifoldzie z semexu było też dużo porodów i jeden był trudniejszy u jalowki a wszystkie łatwe także możesz krowę zasuszac prawidłowo a poród i tak może być trudny nawet hf bo zależy to znacząco od genetyki. Takie pójła są robione po to aby wykorzystać je właśnie w takich sytuacjach lub też jak ktoś nie prawidłowo żywi w okresie zasuszenia aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem porażenia itp. Trzeba wziąć pod uwagę że nie każdy umie żywić i mnóstwo jest takich gospodarstw które nie mogą 7 tys. przekroczyć a genetyke mają dobrą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja wiem ze roznie bywa ale jednak te indeksy wycielen sie pokrywaja w miare z rzeczywistoscia u nas np po Canvasie krowy wszystkie same sie pocielily a jalowki tylko jedna bo szedl tylem miala problem a pozostale tez bez problemu a Paramount ma juz idneks nizszy podajrze 98 i juz bywalo roznie ale nie znaczy ze odrazu krowa sie zmeczyla bog wie jak czy zostala porozrywane ale poprostu sama by nie dala rady i po to jestesmy aby pomoc i odpukac ale u nas interwencji weterynarza przy porodzie jeszcze nie bylo nigdy ale jak sa ludzie ktorzy charolaise kryja jalowki to pozniej przyjezdza hycel po nie i ani cielaka ani jalowki a z zywieniem to wiadomo jak jest sasiad zawsze kryl sztucznie i to dobrymi bykami a mleka ma polowe mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

U mnie po canvas to byki duże były.

Żywienie należy dostosowywać do wydajności i najlepiej z zapasem. Jak postawię drugą oborę to stado podzielę na 3 lub 4 grupy i będzie łatwiej żywić a zarazem zarządzać. Nie mogę przecież krowie co dała 17000 i tej co dała 11000 dać te same żarcie. Na razie mam 2 grupy (<9500 i zasuszone oraz >9500)Mam nadzieję że będę w stanie szybko to zmienić.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

No u mnie niby po Canvasie byczki byly duze i jedna jaloszka tez ale nie wiem czy to zasluga budowy no wszystkie same sie cielily

 

Ale majac stado z taką wydajnoiscia nawet jedna grupa laktacyjna wystarczy jesli masz stacje paszowa bo jezeli krowa da 11 tys to raczej napewno jej nie zatuczysz jesli np tmr bedzie na 30l a reszta ze stacji paszowej bo jak ludzie maja srednia 7 tys a slabsze dadza 5 to nawet tmr na 25l zatucza te slabsze krowy bo nawet dr Lach mowil ze jesli krowa przed zasuszeniem daje 25-30 l to napewno jej nie zatuczymy no chyba ze wszystka tresciwa bylaby by TMR i dawaka np na 45l mleka no to wtedy tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ten podział mi pomoże nie tylko przy zywieniu ale i przy organizacji. Dla najlepszych planuje robić dawkę na 45- 50l a słabszym już jej nie podam. Nie myslcie że nie mam krów co dają po 8000 bo takich kilkanaście jest ale już poniżej tej granicy wypadają. Myślę że ten podział się sprawdzi. Jeśli nie to powrócę do teraźniejszości aczkolwiek wkurza mnie robienie dawki na 40l i nadrabianie potężnymi ilosciami mieszanki bo te krowy to niedługo ze stacji nawet na chwilę nie będą wychodzić przy takich ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a ile u ciebie kg mieszanki pobieraja najlepsze krowy ?jakiej dajesz firmy pasze czy sam robisz ?jesli to nie tajemnica oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Dawałem do paszowozu lactome ale teraz i do stacji i do wozu daję pasze provimi. Nie wiem czy do stacji nie przerzucę się na hendriix ale nie wiem czy warto.

Do tej pory w stacji 3 najlepsze dostawały po 8- 9kg ale jak podzielę na grupy to dostaną mniej a nadrobie w paszowozie. Narazie do wozu sypie 11 kg/szt. Mam nadzieję że moje rekordzistki jeszcze się rozdoją ale wtedy to by wyszło ponad 20/szt.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wow :) u mnie wszystko dostaja z reki no ale jesli z 8-9kg pelnoporcjowki 18% i 2kg rzepakowej najlepsze sztuki przekraczaja 50 l to sa bardzo dobre sztuki ja jakos wiecej poprostu boje sie dawac ale widze ze trzeba smialo zaryzykowac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

komodo jeżeli tak doją,a nie chcesz zwiększać kg. to zamień na 21-22 procent białka,będziesz miał w takiej paszy więcej białka jelitowego i nie ma bata ze drgną,chyba ze masz mocznik wysoki to wtedy też trzeba energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja rzepakowej nie daję. Po takiej ilości mieszanki te krowy przekraczają 70 a ta po Shottle 75 litrów. Pozostałe w stacji dostają do 5kg a kilkanascie daje po 50- 60. Te z drugiej grupy w stacji wogóle nie dostają a w paszowozie tylko 7kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie mocznik to jest w normie od 220-260 i moze dalbym i wiecej ale to ile razy musialbym zadawac juz by czlowiek z obory nie wyszedl a pozniej przy takiej ilosci mleka to trzeba juz zaczac 3 razy doic a na oborze sie zycie nie konczy przeciez :)

@Rmieczu a ile razy doisz te najwydajniejsze sztuki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

wszystkie doje 3 razy dziennie. Masz rację że więcej roboty ale u mnie robią to pracownicy. Odkąd postawiłem tą oborę dla pracy powiedziałem nie i teraz tylko nadzoruję. Niektóre prace sam wykonuję ale na udoju to tylko jak próbny jest to jestem a normalnie nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no wlasnie ale to tez musisz miec naprawde zaufanych ludzi do dojenia no i ja do 20 sztuk nie bede zatrudnial ludzi bo to troche bez sensu :) bo jak samemu robic 3 krotny doj to juz zero czasu jakiegos wolnego a nie wiem czy czytales jak Lach opowiadal jak byl we francji i gospodarz w niedziele nie doil wieczorem a on czy nie ma przez to zapalen a gospodarz powiedzial ze owszem sa ale w poniedzialek, wtorek ,srode.... ale w niedziele nie i mam wolne na wyjscie z zona i Lach powiedzial ze dla niego byla to lekcja pokory ze nie mozna gnac tylko za wydajnoscia ,ze warto znalez czas dla siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@rmiecz8 ilu robotnikow zatrudniasz i ile im płacisz?? ^^ jezeli to nie tajemnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

@Komodo ty masz dobre krowy a nie chcesz powiększać hodowli? Przy większej ilości mógłbyś mieć robota a nawet dojenie na hali zajmuje mniej czasu. Masz paszowoz czy wszystko ręcznie karmisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

recznie rozdaje bo na paszowoz jest troche za waski korytarz ale bedziemy to przerabiac zeby byl paszowoz bo jednak ulatwia troche prace moze nie skraca bo teraz akurat karmienie to tez nie jest jakis wysilek no i lepsze dla krow chociaz teraz tez dostaja wszystko razem ale jednak to troche komplikuje zadawanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Rozmiesza dobrze.

Niby żarcie z paszowozu jest lepsze ale u niektórych lepiej sprawdza się ręczne zadawanie wszystkiego oddzielnie lecz tu musi być to bardzo dokładne. W sumie to w taki sposób można dla każdej krowy podawać oddzielną dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj