Polecane posty

luki0489    10

@irenka30 Tak pi razy oko to powinno wyglądać mniej więcej tak:

20-25kg kiszonki z kukurydzy (najlepiej koło południa dać)

10-20kg sianokiszonki (rano i wieczorem) z reguły to ile wstanie jest zjeść

jak ze chcą jeść to po kłapciu słomy owsianej

1-2 kg śruty zbożowej (lepiej aby było 3/4 owsa i 1/4 żyta bo z żytem trzeba uważać)

pełnoporcjowej to 1kg na 5l mleka dobowego udoju i też tą dawkę podzielić na 2 a najlepiej 3 razy

mieszanka witaminowa to nie wiem jaka ale posypać po garstce na qq

A kukurydza była siana wcześnie czy dopiero po ulewach w połowie czerwca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Kukurydza była siana pod koniec maja i zbierana dopiero pod koniec października więc nie jest zbyt mokra choć ziarno ne było w pełni dojrzałe

 

 

 

 

Przepraszam bardzo może jestem nowa na forum ale gdzie tu jest cytowanie poprzedniego posta? Według mnie jest to odpowiedź na zadane pytanie, a że pełnym zdaniem to chyba dobrze i po polsku?

Edytowano przez irenka30
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Czyli skrobi ma mało i co za tym idzie energii... Najlepiej było by dołożyć albo wysłodki albo śrutę kukurydzianą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Jeśli dawka nie jest zbilansowana to może być ciężko z większą wydajnością...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Ale 12l na dzień średnio to ciężko mówić o zyskach z hodowli... chociaż tak 17 powinno być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Racja 12l to przy dzisiejszych cenach paszy energii itp. to więcej jest wkładu niż zysku.


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Dlatego właśnie próbujemy jakoś to poskłada żeby było lepiej. Niby składniki są, krowy raczej nie głodne ale mleka nie ma. Średni tłuszcz to wychodzi nam 4%, nie wiem jak białko bo nasza mleczarnia nie robi badań.

Może ten żywieniowec coś pomoże. Dziękuję za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugsik    0

irenka skad jestes?

z jakiej firmy paszowej bierzesz te pasze i witaminy? jakie konkretnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Jestem z mazowieckiego. Przez ostatnie dwa miesiące dawaliśmy lactomę, teraz zmieniliśmy na milk z Wipaszu(granulat). Po lactomie owszem było więcej mleka ale nie na tyle więcej żeby zapłacić za paszę i jeszcze coś zarobić. Chcieliśmy brać z Liry ale facet, który miał przyjechać chyba jest mało poważny bo się nie odzywa.

 

Witaminy też były z sano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Ja pamiętam ze mam do Pani przyjechać, Postaram się jutro przyjechać po próbki dlatego że w czwartek będę w laboratorium i oddam je do zbadania i coś napewno nam uda się zaradzić na poprawę.

 

Z góry przepraszam za brak kontaktu z mojej strony.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

W takim razie czekamy na Pana. Z poprawy wydajności bylibyśmy bardzo zadowoleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Skoro u Pani Irenki pasza jest w porządku,to może z krowami jest coś nie tak,czyli;nigdzie nie jest powiedziane,że każda krowa musi być wysokowydajna i jeśli te krowy mają mały dolew HF,to cudów z nich nie wyciągnie,ale mam nadzieję,że doradca coś poradzi.Tylko wg.mnie,to najlepszy doradca nie mógłby być związany z żadną firmą paszową,bo wiadomo,że każdy swój towar będzie chwalił.Ale może jestem w błędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Zgadzam się, że nie wszystkie krowy są wysokowydajne. Mamy bardzo różne krowy ponieważ dopiero budujemy stado, niemniej jednak 11 z 21 teraz dojonych sztuk to HF 90 - 100%. Może ktoś mi powie ile powinna dawać mleka krowa ok. 3 miesiące od wycielenia przy dobrym żywieniu z założeniem , że jest to w 90 - 100% HF. Bo te nasze to dają od 10 - 20 litrów na dzień. Chyba trochę mało ? Szczególnie te 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

To rzeczywiście mało.Minimalnie,to krowa po wycieleniu powinna dawać tak od 12 litrów na udój (to jest absolutne minimum,przy założeniu,że krowa jest zdrowa).Jeśli są w 3 laktacji,to powinny dawać więcej.I jeszcze jedno;krowa,to jest stworzenie monodietetyczne,czyli musi dostawać codziennie to samo i nie lubi zbyt radykalnych zmian w żywieniu.Owszem,można zmieniać składniki żywienia,tylko stopniowo.U mnie np. jak zmieniłem pełnoporcjówkę(parametry niby były takie same,tylko był drobniejszy granulat),to momentalnie obcięły mleko i trzeba było szybko zmieniać z powrotem paszę,a powrót do poprzedniej wydajności jest zawsze dużo dłuższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Krowy raczej zdrowe. Większych kłopotów z zacieleniami, zapaleniami itp nie ma. Ale coś jest nie tak, może je źle karmimy albo za mało, ale jak dać więcej to pozostawiają. Pewnie dobrym rozwiązaniem byłby paszowóz ale niestety finanse.

Paszy im nie zmieniamy, tylko teraz z tą pełnoporcjówką eksperymentujemy. Może coś to da na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Jedyne co mi przychodzi do głowy,że może dostają za mało pełnoporcjówki,a jeśli dostaną więcej i zostawiają,to może trzeba je stopniowo przyzwyczajać.A w złe żywienie,to z taką paszą,to ja nie wierzę.Swoim daję paszę bez żadnego ważenia,czy mierzenia i jest o.k.Wydajność od kilku lat mam na poziomie 7,5 tys. od sztuki,a zaczynałem od 5300/szt.(też nie mam paszowozu),rekordów nie biję,ale wyżyć sie da.Niestety,to taka branża,że cierpliwość to podstawa ;) Pozdrawiam i życzę powodzenia.I da Pani znać,co powie doradca żywieniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam tak problem wycieliły mi się jałówki simentale teraz zaczołem odstawiać mleko i wyszło że jest tłuszcz 3,3 a to jest troche mało ,dostają kiszonkę z kukurydzy,protamilk complete plus śruta,i siano,czym podgonić ten tłuszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

ten tłuszcz to badany przez ocenę użytkowości czy z mleczarni? Niski tłuszcz to za dużo pasz treściwych, a za mało włókna. Ile razy dziennie zadajesz pasze treściwe? A tak w ogóle to 3,3 to bardzo mało, a nie trochę mało. powinnom być powyżej 4%

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Wyniki dziś: tłuszcz 4,99 białko 3,14. Za dużo włókna za mało treściwych?

Edytowano przez karolu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten tłuszcz to badany przez ocenę użytkowości czy z mleczarni? Niski tłuszcz to za dużo pasz treściwych, a za mało włókna. Ile razy dziennie zadajesz pasze treściwe? A tak w ogóle to 3,3 to bardzo mało, a nie trochę mało. powinnom być powyżej 4%

w mleczarni badali ,treściwe daje dwa razy dziennie wymieszanez kiszonką z kukurydzy 2razy po 5 kg treściwej ,przeplatane sianem, to jak myślisz zmniejszyć treściiwe,a co można by zwiększyć no bo tak nie może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

5 kg treściwej *2 to bardzo dużo, to gdzieś tak na ponad 30 litrów mleka. Jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 3 kg. Kał krów nie jest bardzo rzadki? Jaką wydajność mają jałówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kał rzadki wydajność średnio 22-25 litrów ,kupiłem dzisiaj kwaśny węglan ,witaminy dolfos i koncentrat rzepakowy,z protamilku rezygnuje wymieszam to ze śrutą i zobaczymy , według ciebie jakie dawki stosować może ziemniaków im troche kapnąć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Jedyne co mi przychodzi do głowy,że może dostają za mało pełnoporcjówki,a jeśli dostaną więcej i zostawiają,to może trzeba je stopniowo przyzwyczajać.A w złe żywienie,to z taką paszą,to ja nie wierzę.Swoim daję paszę bez żadnego ważenia,czy mierzenia i jest o.k.Wydajność od kilku lat mam na poziomie 7,5 tys. od sztuki,a zaczynałem od 5300/szt.(też nie mam paszowozu),rekordów nie biję,ale wyżyć sie da.Niestety,to taka branża,że cierpliwość to podstawa ;) Pozdrawiam i życzę powodzenia.I da Pani znać,co powie doradca żywieniowy.

Pełnoporcjówki to one nie zostawiają, bardziej chodziło mi tu o kiszonki. My w zeszłym roku mieliśmy 21 szt dojnych. Bez dawania pełoporcjówki oddaliśmy przez cały rok ok. 50000litrów. Więc wydajność jest tragiczna. W tym mieliśmy już 7szt. hf 90-100%. 5szt starsze takie bezrasowe. I reszta to wszystko mieszańce z hf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

kał rzadki wydajność średnio 22-25 litrów ,kupiłem dzisiaj kwaśny węglan ,witaminy dolfos i koncentrat rzepakowy,z protamilku rezygnuje wymieszam to ze śrutą i zobaczymy , według ciebie jakie dawki stosować może ziemniaków im troche kapnąć .

optymalnie było by zaprosić żywieniowca dla ustalenia dawki:) Ale tak na pierwszy rzut to zmniejsz paszę treściwa do 7-8 kg podziel to na 3 dawki. Z koncentratów to mogę Ci polecić LNB, ma dużą zawartość soi, a dodatkowo zawiera premiks, podobnie jak protamilk, w przeciwieństwie do którego nie jest gonione białko mocznikiem, a cena jest niższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj