Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przezuwaczka    59

Dla mnie siano w tmr jest bez sensu. Jest za miękkie, żeby nadać strukturę, za suche i mniej strawne niż kiszonka. Ma właściwości dietetyczne i polecam dla młodzieży i zasuszonych. Przerobiłam różne opcje z sianem(z braku bel) i nie polecam. Dobra kiszonka i sianokiszonka to oszczędność na soi. Z sianem trzeba mnóstwo wody lać, a i tak sortują skubane:)

Adrian_K_90    59

Kwestia siana jest bardziej skomplikowana. Mianowicie dobrej jakości siana zwyczajnie brak. Wszystkie lepsze trawy idą na sianokiszonki. Na siano w większości idzie trawa z jakiś dzikich łąk. Jakieś kwaśne torfowiska, lub trzeci pokos kupkówki z suchej szóstej klasy. Siano z pierwszego pokosu, z dobrej jakości traw na pewno byłoby dobre. Jednak takie trawy lepiej przeznaczyć na sianokiszonkę.

ukaszProcho    22

Witam. Mam do Was pytanie ale nie wiem czy to zależy od żywienia a jeśli ktoś zna przyczynę niech napisze. W niedługim okresie jesienią i teraz padły mi dwie sztuki krow każda była dokładnie miesiąc po ocieleniu. Jesienią padła mi pierwiastka (ok 24 litry na dzień) teraz krowa po drugim ocieleniu (ok 20 litrów na dzień) dostają witaminy soje i rzepak. Czy przyczyną padniecia miesiąc po ocieleniu jest żywienie czy zwyczajnie serce???? Jeśli ktoś miał taki przypadek niech pomoże. Dodam że obydwie krowy leżały tak samo na boku i pierwsza zdechla przy mnie w ciągu kilku sekund.

Wiadomość z agroFakt.pl

emtec123    10

Jeśli były w pełni zdrowe i nagle padły to chyba serce. Też tak miałem z jedną. Dzienna wydajność po wycieleniu ok. 40/ na dzień i w ciągu 20 sekund przy mnie zaczęła się rzucać i padła.

Koledzy, ja z kolei mam takie pytanie odnośnie objętościówek. Rozpocząłem drugi pokos a akurat skończyły mi się zeszłoroczne zapasy i nie wiem czy lepiej zacząć już dawać sianokiszonki z pierwszego pokosu a drugi normalnie cały owinąć czy nie warto 10zł do belki na folię dokładać i z drugiego część ususzyć na przeżycie do kolejnego pokosu? 

Czy ta belka po zakiszeniu będzie miała większą wartość niż te dodatkowe 10zł  na folię?

Edytowano przez emtec123

kr9292    67

zdecydowanie lepiej dawać pierwszy pokos. I uważaj na kwasice, ja własnie przez to przechodze. Co prawda po 4-5 tygodniach nie powinno byc problemu ale dla pewności szczypte jakiegoś buforu dorzuć

Eliot    16

W trakcie tak wysokich temperatur warto właśnie stosować albo dobry  kwasny albo bufor dla pewności i oszczednosci:}A co do siana to  drugi pokos jest najlepszy na siano wbrew opinii większości.

Edytowano przez Eliot

ukaszProcho    22

Zawsze stosuje kwaśny węglan. Raz zabrakło mi przez tydzień jak juz pasze zrobiłem bez to była masakra, nie dało się ich ustabilizować. Pewnie dlatego ze dostają sporo treściwej.

janczar810    248

wiem ze pytam mało na temat ale nie znalazłem tematu odnośnie mojego pytania

otóż myśle o odejściu z siania zboż na rzecz koniczyna/lucerna i kukurydza które bedą szły w kiszonke do tego 30ha łak torfowych z których mogę zrobić 2słabe pokosy traw słabej jakości. Zamierzam owymi paszami objetościowymi wykarmić bydło opasowe i pytanie czy dam rade odchować bydło opasowe w 24msc do wagi 700kg czy muszę mieć zboże na śrut? wiadomo pasze bym kupił ale w znikomych ilościach.

danielhaker    825

2 posty nie na temat zostały usunięte. Wróćcie do tematu dyskusji

Która śruta rzepakowa jest lepsza:
z Komagry (Tychy)
beztytuupss4w.jpg
czy z Kruszwicy?
beztytuus6qwt.jpg

W lokalnych punktach paszowych zawsze dostępne są te obie. Kruszwicka jest zwykle ok. 50z-70ł/t tańsza. Czy jest jakaś różnica w ich jakości?

rolstudent    96

I Tu kolego jesteś w wielkim błędzie. Sruty ciemniejsze Ale ciemniejsze od temperatury są bardziej przyswajalne i to na jelito.
Niestety ale są też zbyt mocno spalone.
Sruty jaśniejsze są bardziej pożądane przez producentów trzody. Ja osobiście wolę sruty ciemniejsza.

PatrykGY    4

Witajcie.  Jaką paszę treściwą podać krowom przy pastwisku? Nie oczekuję kosmicznej wydajności, 20-25 litrów dziennie będzie wystarczające.  Czy białko z trawy im wystarczy? Dodam, że część krów jest na początku, a część w połowie laktacji.  

Policzyłem i mam takie wyniki:

Krowy o masie ok 550 kg  na 25 litrów. Białko ogólne 2540 Energia 116,35 MJ Zakładając że krowy zjedzą około 60 kg świeżej trawy o wartościach tabelarycznych, zjedzą 2526 g białka i pobiorą 88,2 MJ energii. Dodanie 3 kg śruty kukurydzianej wystarczy? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)  

Edytowano przez PatrykGY

Planuję jak będzie już kukurydza bo mi nie starczyło żeby przyjechał zootechnik i ułożył mi dawki żywieniowe mam do was pytanie jak będzie ekonomiczniej przyjedzie za darmo ktoś z firmy paszowej i brać od nich wydaje mi się dość drogą paszę "pełnoporcjową" czy zapłacić żywieniowcowi z oceny? 
Co się bardziej opłaca bazowanie na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych czy gotowym granulacie?

przezuwaczka    59

Na zielono czy nasiona jako dodatek do treściwych? Dobre żródło białka, 10-15 % można dodawać do treściwych. Trochę zastopić rzepak i soję.

karol2997    4

Planuję jak będzie już kukurydza bo mi nie starczyło żeby przyjechał zootechnik i ułożył mi dawki żywieniowe mam do was pytanie jak będzie ekonomiczniej przyjedzie za darmo ktoś z firmy paszowej i brać od nich wydaje mi się dość drogą paszę "pełnoporcjową" czy zapłacić żywieniowcowi z oceny?

Co się bardziej opłaca bazowanie na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych czy gotowym granulacie?

Wszystko zależy od człowieka. Jak człowiek chce pomóc to pomoże. Jednak lepiej z oceny. Będzie taniej i lepiej ułożone. Niby zapłacisz za niego ,ale on układa ci najlepsze dawki jak najmniejszym kosztem. Z firmy będzie bazowac na swoich produktach.

przezuwaczka    59

Ja miesięcznie oszczędzam więcej na samodzielnie mieszanych osypkach niż kosztuje roczny abonament na żywieniowca z federacji. Dzwonie, że zmiana pasz objętościowych to zmienia recepture. Dopasowuje dawki pod wydajność i jedziesz.

leszekb    34

Ja zmieniłem na żywieniowca z Federacji i to było dobre posunięcie z firm paszowych tylko mi dokładali , to za mało tego to za mało czegoś innego . Nie powiedzieli że czegoś za dużo a kasa z kieszeni leciała teraz mam za połowę ceny co było przedtem , bież żywieniowca w abonamencie na rok bo się opłaca i w każdej chwili możesz się skonsultować i jak przeżuwaczce zmienia dawki w zależności od objętościówek .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie