Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
emattti    68
Napisano (edytowany)

Każdy pyta czego mu brakuje, a nie chce powiedzieć wszystkich danych, dla mnie oprócz parametrów mleka, mocznika to główną rzeczą jest ilość produkowanego mleka na dzień, średnio na 1 krowę.

 

@stolarz88 srednio na krowe wychodzi 20 l dziennie

 

@lamboEVO100 moja dawka wyglada tak:

rano: qq(witaniny, drozdze Sano), pozniej treściwa i na koniec sianokiszonka

po poludniu: qq, pozniej tresciw i na koniec sianokiszonka

wieczorem: tresciwa(dla najwydajniejszych tylko) i pozniej sianokiszonka

 

srednio na jedna krowe przypada 25-30 kg qq i 4-5 kg tresciwej 20% z Wipaszu a sianokiszonki praktycznie do woli(z 4-5 klasy ziemi)

Edytowano przez emattti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    517

Rób inaczej rano najpierw dawaj sianokiszonkę a dopiero później kukurydzę i treściwą, bo jak się najedzą kukurydzy to tą sianokiszonkę pewnie nie chętnie jedzą. Albo po porostu masz takie krowy i taki okres laktacji, że takie parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@ ematti

Na % tłuszczu w mleku wpływ ma też rozdrobnienie paszy, im bardziej rozdrobniona tym mniej tłuszczu, jak to wygląda u Ciebie?

Jakiej rasy masz te krowy?

@lamboEVO100

Czemu ma służyć zmiana kolejności zadawania kukurydzy i treściwych z sianokiszonką? Że niby więcej włókna pobiorą...?

Nie mamy wozu i również podajemy najpierw kiszonkę z QQ, na to traściwe i dodatki a następnie GPS lub sianokiszonka z traw/lucerny.


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Witam mam problem z bydlem mlecznym. Wczesniej gospodarzyli starsi i krowy byly mieszane 50% hf z czymś tam. Tresciwe wlasnej produkcji wydajnosc byla mala ale bydlo było zdrowe. Od jakiegoś czasu muszę zajmować się gospodarstwem sam w tej chwili krowy mają około 80% hf i mam z nimi dużo problemów głównie ketozy i zapalenia wymion problem tkwi w zywieniu wiec prosze o pomoc.

W tej chwili krowy dostają na 1 szt około:

25kg kiszonki z kukurydzy

20kg dobrej jakości sianokiszonki z traw (sucha prawie siano)

2kg mieszanki zbożowej głownie owies +30% pszenica +15% jeczmien

1,5-2kg 18%białko

+ gliceryna paszowa + kwaśny węglan dla krów w okresie okołoporodowym

Narazie zamierzam do tego tylko dodać energi i witamin chyba ze radzicie inaczej (latem zgłosze sie do jakiegoś żywieniowca)

Jaka najtańsza energia ziarno kuku? w jakich ilościach mam dodać? jakie witaminy?

wydajnosc okolo 20 l od sztuki mam kilka takich co po ocieleniu dają 30-35l i wtedy ketoza murowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68
Napisano (edytowany)

@cinek7 wszystko robie w belki, kazdy wie jaki byl wczesniejszy rok i mam troche przerosniety pierwszy pokos(nie mam siewnych traw) ale w belownicy nozow nie mam.. wiec sianokiszonka rozdrobniona nie jest. Krowy to mieszance z hf i kilka czystych hf

Edytowano przez emattti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    517

 

@lamboEVO100

Czemu ma służyć zmiana kolejności zadawania kukurydzy i treściwych z sianokiszonką? Że niby więcej włókna pobiorą...?

Nie mamy wozu i również podajemy najpierw kiszonkę z QQ, na to traściwe i dodatki a następnie GPS lub sianokiszonka z traw/lucerny.

Chodzi o to by były jak najbardziej najedzone jak dajesz treściwą bo ta pasza zmniejsza pobranie sm objętościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

DEMONxXx ketoza to brak energii pewnie masz słabo energetyczną qq i z tego ten problem wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

lamboEVO100 nie zgodzę się z tym gdyż u nas krowy z apetytem jedzą w takiej kolejności jak podałem , i nie są jakieś zagłodzone ale każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@lamboEVO100

Dobra, ale ile tej treściwej musiałyby zjeść... @emattti pisał że daje 4-5 kg a podziel to na kilka odpasów ciągu dnia, nie sądzę by przy takiej ilości nie miały już apetytu na sianokiszonkę, ponadto treściwe sypie na QQ.

 

@emattti Hmm, u nas też bele po prasie bez docinacza a nie ma problemów z tłuszczem. A jak białko wychodzi? Objawy ewidentnie wskazują na zbyt niski udział włókna... Od dawna masz problem z niskim tłuszczem czy raczej jednorazowe przypadki? Jakie konkretnie Ci wychodzi?

 

@DEMONxXx

Po dawce i dodatkach sądząc starasz się dbać o to by krowy pobierały paszę po porodzie. Ale w jakiej kondycji krowy wchodzą w laktację? Nie zapasają się zbytnio?


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

DEMONxXx a te krowy które wchodzą w szczyt laktacji to też dostają te 4 kg treściwych czy więcej bo jeśli dostają tylko 4 kg to moim zdaniem jest to za mało na produkcję 30-35 litrów mleka

 

co do zapaleń to nie jest łatwa sprawa się z nimi uporać ale jest to do opanowania. Ja w ciągu niecałego roku obniżyłem poziom komórek somatycznych z średniej 380 do poniżej 200 w ostatnich miesiącach. Zacząłem od profilaktyki zapaleń, poprawy higieny i dezynfekcji stanowisk w oborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

cinek7

 

Właśnie sie zapasają ale dlatego ze staly razem z innymi i zabierały paszę wiem ze to tez jest przyczyną ketozy teraz zacząłem przeczepiać oddzielnie i na zasuszeniu karmić sredniej jakosci sianokiszonką ale co z tresciwymi? ile i w jakiej postaci dodac energi? ile i jakich witamin najlepiej z nutreny? Czy na zapalenia pomógł by mi preparat zasklepiający strzyki? nie chce mi sie dezynfekowac legowisk, 2x dziennie mają swierzą ściółkę.

 

lukasz360i390

tak dostają tyle samo moze troche wiecej b18% ale myślę ze po prostu powinny zmniejszyc wydajność gdyby wystarczało im energi a nie od razu ketoza dodam ze jałówki tez mają ketozy chociaż nie są otłuszczone.

 

i jeszcze pytanie ile przed wycieleniem i w jakich ilościach mam zmieniać żywienie na te z laktacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68
Napisano (edytowany)

@cinek7 jeszcze w listopadzie bialko wynosilo 3,40 a tluszcz 4,15, a teraz bialko 3,54 a tluszcz 3,96, tak stopniowo co miesiac bialko po trochu rosnie a tluszcz po trochu spada

tylko jak moze byc za malo wlokna skoro mam przerosnieta sianokiszonke ale apetyt maja i jedza jej w miare duzo

Edytowano przez emattti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    517

@lamboEVO100

Dobra, ale ile tej treściwej musiałyby zjeść... @emattti pisał że daje 4-5 kg a podziel to na kilka odpasów ciągu dnia, nie sądzę by przy takiej ilości nie miały już apetytu na sianokiszonkę, ponadto treściwe sypie na QQ.

 

Mają apetyt ale mniejszy. Spróbuj przed albo w czasie obiadu zjeść pół tabliczki czekolady. Zjesz później tyle co zawsze ?

Zaraz ktoś znowu napiszę, że herezje pisze ale u mnie zmiana kolejności pasz trochę pomogła. A to w jakim czasie zjedzą kukurydzę krowy które nie dostają treściwych a tymi co dostają obserwuję codziennie. Te które nie dostają treściwych zjedzą tyle samo kukurydzy dużo szybciej z większym apetytem mimo niższej produkcji. Chyba, że moje krowy są '' inne''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Zgodzę się lamboEVO że kolejność zadawania paszy jest istotna. Podanie najpierw sianokiszonki działa też jak bufor. U nas krówki dostają najpierw sianokiszonkę, potem kuku tak z 10-17 kg zależy od wydajności i na to treściwa od 1,5 do około 4 kg na raz. W treściwej też jest bufor. A jak to zjedzą to sianokiszonka do woli. Wieczorem to samo i apetyt mają ogromny i kwasice są sporadyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

przecież krowa sama nie zmniejszy wydajności dopóki może produkować z rezerw tłuszczu a to prowadzi do wychudzenia krowy i ketozy

później taka krowa szybciej się zapasa i robi się błędne koło

moim zdaniem na produkcję 30 litrów mleka twoje krowy powinny dostawać około 6 kg pasz treściwych

a napisz jeszcze jaką masz sianokiszonkę w jakiej fazie zbierana i z jakich łąk bo jak późno zbierana to brakować będzie także białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@ lukasz360i390

Dobrze prawisz.

 

@emattti

Białko w normie tłuszcz niski... Trawa zbierana późno rzeczywiście zawiera dużo włókna, ale dawka swoją drogą a pobranie swoją. Może występuje sortowanie paszy? Może zbyt gwałtowne wprowadzenie treściwych do dawki? A droga od tego do kwasicy bardzo prosta i z tym prawdopodobnie masz do czynienia. Stosujesz z rana i na noc coś "na zakładkę" słomę/siano?

 

@lamboEVO100

Nie neguję że Twoje krowy pozytywnie reagują na taką kolejność pasz. Grunt to nie podawać jako pierwszych treściwych i najlepiej z rana jako pierwszą paszę zastosować niewielką ilość słomy/siana aby nie dopuścić do gwałtownego spadku pH w żwaczu.

Widzę po swoim stadzie, że czasem krowy chętniej jedzą samą kukurydzę niż posypaną.

Spokojnie, pamiętam o różnej wartości wypełnieniowej pasz i o ograniczającym wpływie pasz treściwych na pobranie objętościowych :)

@mikaro Nie sianokiszonka, tylko zwiększona produkcja śliny która jest buforem ;)


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Może nie jasno się wyraziłem, oczywiście że ślina jest buforem. Dłuższe cząstki z sianokiszonki lepiej pobudzają prace żwacza. Krowa lepiej odbija, więcej przeżuwa i produkuje więcej śliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13
Napisano (edytowany)

przecież krowa sama nie zmniejszy wydajności dopóki może produkować z rezerw tłuszczu a to prowadzi do wychudzenia krowy i ketozy

później taka krowa szybciej się zapasa i robi się błędne koło

moim zdaniem na produkcję 30 litrów mleka twoje krowy powinny dostawać około 6 kg pasz treściwych

a napisz jeszcze jaką masz sianokiszonkę w jakiej fazie zbierana i z jakich łąk bo jak późno zbierana to brakować będzie także białka

 

Otłuszczona krowa mało energi duza wydajność wiadomo ketoza pewna. Na 30l 6kg tresciwych w jakich proporcjach?

sianokiszonke myślę ze mam dosyć dobrą trawy 3-4 letnie siane, niestety 1 pokos się zestarzał i daję go bykom i jałówkom 2,3,4 pokos koszony dosyc wcześnie zebrany bez deszczu po 3 4 dniach jakościowo napewno jest dobry moze trochę za bardzo wysuszony ale chodzi mi głównie o ketozy więc białko narazie nie ważne poza tym po wycieleniu daje gliceryne i kwasny weglan wtedy problem z ketozą nie istnieje ale musze to robic długi czas i przy wiekszej ilosci wycielonych robi sie to uciazliwe i kosztowne dlatego pytam czym to zastąpić i czy w moim zywieniu nie brakuje energi

Edytowano przez DEMONxXx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luq88    0

Witam wszystkich serdecznie, miałbym prośbę do forumowiczów, w pracy dyplomowej chciałbym ująć czynniki, którymi kieruje się konsument- rolnik przy wyborze paszy gotowej bądź koncentratu. Podrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

1.Cena

2.-------

3.-------

4. Jakość (Dopiero tutaj dlatego, ze firmy raczej nie skupiają sie na jej fałszowaniu, i zwykle parametry się zgadzają

5. Współpraca z przedstawicielem

6. Opinie o firmie od innych rolników

7. Dostępność

8. Przyzwyczajenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Mam pytanie do osób do osób z okolic Wysokiego Mazowieckiego. Jakiego żywieniowca byście polecili? Czy żywieniowcy z federacji są ok? Na oko wyniki nie są najgorsze, ale chciałbym aby zerknął na to wszystko ktoś z doświadczeniem, bo zauważyłem, że niektóre firmy zatrudniają handlowców co mają gadane, a nie żywieniowców. Gdyby ktoś znał zaufanego żywieniowca na tym terenie to byłbym wdzięczny. Może być na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49
Napisano (edytowany)

Pełnoporcjówki używasz z jakiejś firmy? Jakby co mam kontakt do żywieniowca z Nutreny, Cargill z regionu Siedlec.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13
Napisano (edytowany)

W poprzednich postach wszystko napisałem ;)

Edytowano przez DEMONxXx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Mam pytanie do osób do osób z okolic Wysokiego Mazowieckiego. Jakiego żywieniowca byście polecili? Czy żywieniowcy z federacji są ok? Na oko wyniki nie są najgorsze, ale chciałbym aby zerknął na to wszystko ktoś z doświadczeniem, bo zauważyłem, że niektóre firmy zatrudniają handlowców co mają gadane, a nie żywieniowców. Gdyby ktoś znał zaufanego żywieniowca na tym terenie to byłbym wdzięczny. Może być na PW.

 

zobacz na stronie Federacji

http://www.pfhb.pl/?strona=doradztwo_zywieniowcy.htm cennik i kontakt do różnych żywieniowców http://www.pfhb.pl/?strona=doradztwo_doradcy_zywieniowi.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj