szark93

Gryka

Polecane posty

Ciekawe czy ją wykończy czy przetrwa? Przydusiło ją,nie wiem czy prysnąć trochę mocznikiem żeby jej trochę pomóc? Zaczyna kwitnąć

Edytowano przez grzegorzw1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarbla    25

U mnie było bardzo dużo mszyc i zaatakowane rośliny wyglądały kiepsko (zwinięte liście, jakby klapnięte). Ale rośliny wyrosły na następny poziom i... prawie wszystkie wyglądają teraz normalnie. Tak jakby mszyce zostały na dolnych liściach albo zostały spacyfikowane przez biedronki. Nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Witam czy stosujecie środek boxer i w jakich dawkach bo na etykiecie jest 3 litry w fazach przez wschodowo do fazy 3lisci 

I czy do boxsera można dać chlomazon jak to będzie zabieg przedschwodowy 

Pytam bo ja chcę siać grykę po rzepaku i obawiam się samosiewów rzepaku ? 

Czy ktoś tok praktykował?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

koledzy, pytanie, czy gryka nadaje się na poplon po zbożach? czy ktoś wie gdzie można kupić nasiona gryki do siewy na terenie południowej wielkopolski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Wszystko na poplon się nadaje. Nawet rdest czy owies głuchy. Byle przyorać przed wydaniem nasion.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

A dlaczego?

Liczy się ilość zielonej masy.

Gryka też jest rdestowata.

Jest bardzo dobrym poplonem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
28 minut temu, martinezo napisał:

raczej marna wartość dla gleby takich roślin....

Zgadzam się z Agrestem. Wartość gryki taka jak i przyoranych chwastów (poza chwastami rozłogowymi typu perz) - daje zieloną mase i poprawia żyzność ziemi - byle by sie nie wysiały nasiona - wiadomo że to nie motylkowe, ale gorczyca czy gryka to jak rdesty czy gorczyca polna - wyciąga składniki z głębszych warstw i po przyoraniu i mineralizacji udostępnia je dla kolejnych zasiewów. Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184
9 godzin temu, Taurus83 napisał:

Lepiej zniszczyć mechanicznie przed siewem...później zagłuszy 

Jak zacznę to mechaniczne zwalczać to chyba zajmie mi to kilka lat a to trzeba wysiać dżem po skoszeniu rzepaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

To ma byc na poplon? W lipcu jak posiejesz to gryka szybciej wystartuje niż rzepak. Posiej 100 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184
1 godzinę temu, Taurus83 napisał:

To ma byc na poplon? W lipcu jak posiejesz to gryka szybciej wystartuje niż rzepak. Posiej 100 kg 

Jak się nie uda zebrać na plon to będzie na poplon 

Tylko że rzepak szybciej powschodzic nawet na 3 dzień  i te 100kg troszkę to nie ekonomiczne ja raczej myślałem o 30 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Ja w tym roku po jeczmieniu ozimym grykę sieje na poplon z cicha nadzieją że zdąży wydać nasiona przed przymrozkami


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Moze cos podpowiecie. Posialem ponad 3ha gryki ponad 3ha rzodkwi/gorczycy. Nic nie pryskane, bez nawozu. Chcialem ozbaczyc jak to wyjdzie na mich glebach. No i bez oprysku nic nie dalo rady skutecznie powalczyc z zielskiem. Jeszcze gorczyca na lzejszych kawalkach jako tako dala rade. Niestety na ciezszych kawalkach to gorczyca bardzo mala, a gryka to w ogole placki w ogole nic nie powschodzilo. Rzodkiew z kolei w jednych miejscach jest dosc duza, a w innych nie ma jej w ogole. Ale do brzegu. Po tych roslinach chcialem posiac pszenzyto. Ale chcialem tez wszystko zroundapowac. NO i jak to sobie rozplanowac - w lipcu przyorac na razowe, zarownac agregatem, poczekaz az powschodzi wszystko i w sierpniu glifosat i przed siwem znowu agregat? Czy taka kolejnosc, ale nie pryskac i tylko mechaniczne poniszczyc zielsko? Czy moze przed orka prysnac roundupem? Ale to chyba bez sensu jak to ma byc masa zielona na przyoranie. Jakbyscie to widzieli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Jak nie ma perzu to glifosat jest w ogóle nie potrzebny. 

Jak przyorzesz rzodkiew, gorczycę w dojrzałym strąku to będziesz miał problem z wtórnym zachwaszczeniem na wiosnę w oziminie, i to wówczas jak będziesz już po zabiegach herbicydowych.

Wypadało by przyorać najpóźniej do fazy mlecznej ziarniaka lub wymłócić. Ewentualnie rozdrabniacz i płytka uprawka żeby wzeszły nasiona 

Ogólnie ciężka sprawa z poradą.

Jeśli w polu nędza i nie planujesz zbierać to chyba już bym zlikwidował i siał kolejny poplon/ przedplon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

A no nedza. Rzodkiew jest placami, gorczyca raczej ok, tzn slaba, ale powschodzila wszedzie.No i rzodkiew z gorczyca od poczatku planowalem przyorac. Za to gryke chcialem zobaczyc jak wyjdzie, moze zebrac choc troszke dla siebie na nasiona, ale zielska jest od metra. Takze tez raczej wszystko do likwidacji. Moze jakbym posial w kazdy lejek, a sialem w co drugi. No nie wiem co z tym fantem teraz zrobic. Nie chcialbym juz siac nic innego, bo finansowo leze i kwicze w tym roku. A to jednak koleny zakup nasion, potem kolejne paliwo na uprawe przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Gryka powinna zacząć głuszyć chwasty. Chyba że rdesty to nie da rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

przejde sie po weekendzie i zobacze jak to wyglada, bo bylem w tamtym tygodniu, to slabo to wygladalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Ja bym nie oral w lipcu tylko jakos uprawka bym zniszczyl typu gruber lub najlepiej talerzowka. I puzniej dopiero jak sa chwasty wieloletnie to randap a jak nie to orka bez. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27

Jaka cena u was gryki? I w jakich rejonach mieszkacie. 
U mnie w okolicach Janowa Lubelskiego gryka po 1.50 netto. Szału nie ma.. 

Po codziennych deszczach, burzach i wiatrach na lepszych polach gryka nie daje rady wystać. Od poltorej miesiąca prawie codziennie deszcz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

U mnie gryka przebiła sie przez mszyce i narazie nienajgorzej to wygląda. Powoli zaczyna kwitnąć

IMG_20200621_193828.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
3 minuty temu, karbex napisał:

U mnie gryka przebiła sie przez mszyce i narazie nienajgorzej to wygląda. Powoli zaczyna kwitnąć

IMG_20200621_193828.jpg

Jaki wysiew robiłeś? Mi się wydaje ze nie ma bardzo znaczenia czy rzadko czy gęsto posiana i tak po mocnych deszczach się kładzie.

W moich stronach dużo ludzi przestawiło się z gryki na proso.. Pora zacząć o tym myśleć, dobrze trafiony zabieg na chwast przedwschodowo i mamy czysto do żniw. Nakład praktycznie minimalny a wydajność 3-3.5-4 t z ha. Burzy się nie boi bo po każdej wstaje. Cena zależy od roku, ale zbyt jest zawsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
6 minut temu, kysiekb napisał:

Jaki wysiew robiłeś? Mi się wydaje ze nie ma bardzo znaczenia czy rzadko czy gęsto posiana i tak po mocnych deszczach się kładzie.

W moich stronach dużo ludzi przestawiło się z gryki na proso.. Pora zacząć o tym myśleć, dobrze trafiony zabieg na chwast przedwschodowo i mamy czysto do żniw. Nakład praktycznie minimalny a wydajność 3-3.5-4 t z ha. Burzy się nie boi bo po każdej wstaje. Cena zależy od roku, ale zbyt jest zawsze. 

70 kg/ha. Co do wykładania sie to jest różnica - jak jest gęsto to konkuruje ze sobą i ciągnie w góre na cienkiej łodydze i leży. U mnie stoi bo tych deszczy to aż tak wiele nie przeszło i narazie wygląda ok - zobaczymy co bedzie. A proso - też sie zastanawiałem nad wprowadzeniem do płodozmianu żeby raz jednoliścienne na jakiś czas wrzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
1 minutę temu, kysiekb napisał:

Bede musiał spróbować za rok posiać z 70 kg i co drugi lejek. 

Ja mam rozstaw 19 cm. A Ty ile wysiałeś na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj