szark93

Gryka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mecha    110

A jakby łąke potraktować glifosatem i gryke zasiać w to bezpośrednio siewnikiem talerzowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Jest szkoła, że gryka lubi świeżo oraną glebę .

Bodaj większość zachodniej Polski i Francuzi tak robią. Ale to bardziej zasłyszane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Czyli nie jesteś w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Ja u Kuli na yt widziałem porównanie rzepaku po orce i talerzówce, a rzepak niby orke woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ja uprawiałem grykę po orce i po talerzówce( na jesień i na wiosnę w nową dzierżawę) i jakoś nie zauważyłem różnicy.  Doszedłem tylko do trzech wniosków po kilku latach uprawy tej rośliny. Pierwszy: możliwie szybki siew aby (dwa) Max w połowie sierpnia ściąć na pokos( bo później zwierzyna niszczy) i trzecie, żeby więcej tego nie siać. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
Dnia 7.06.2020 o 21:55, Agrest napisał:

Jest szkoła, że gryka lubi świeżo oraną glebę .

Bodaj większość zachodniej Polski i Francuzi tak robią. Ale to bardziej zasłyszane.

Zawsze dziadek powtarzał żeby siać gryke w świeżo oraną ziemie i jak na niebie wychodzą bałwanki, oczywiście po 10 maja żeby obyła się bez przymrozków. Zrobiłem test!! 
Dwa takie same kawałki obok siebie, wcześniej wywieziony obornik. 

1 kawałek zasiany po orce w pulchną ziemie, obornik przyorany. Opryskane chwastoxem na 6 dzień, wyszło bardzo mało chwastów i samosiewów. 
 

2 kawałek zasiany po ściętym oborniku ciężką talerzówką, tutaj siałem bez zagarniaczy w siewniku rzeźby obornik się nie pchał. Pryskane również na 6 dzień chwastoxem. Wyszło bardzo dużo chwastów które już są spalone. 
 

Wniosek narazie jest taki ze po talerzówce mamy więcej chwastów które możemy zwalczyć odrazu, po orce chwast wychodzi później,  jak to się przełoży na plon dowiemy się po wykoszeniu 😊😊 
 

Wysiew to 100 kg na ha. 
Chwastox 1.5l na ha. 
 

A co do pryskania na dojrzewanie to radzę się mocno zastanowić. U nas się nigdy nie pryskało, trzeba trafić na dobra pogodę, oraz czyścić (wiać) najlepiej na drugi dzień. Niech sobie poleży na przyczepie przez noc i dopiero na drugi dzień odwiać lub wyczyścić na sortowniku. Ładnie się zgrzeje co zastąpi wam później suszenie na suszarni czy tam na podłodze w stodole :)  jak jest ktoś zainteresowany to pisać priv mam filmik jak ładnie idzie wyczyścić na sortowniku który można samemu skonstruować. Pozdrawiam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Ja po zebraniu siana chcę potraktować ląke glifosatem a gryję zasiać bezpośrednio. Jakie nawożenie stosujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Nie daj nawożenia . Urośnie i tak. Ewentualnie PK z myślą o roślinie następczej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
9 godzin temu, kysiekb napisał:

 

Wysiew to 100 kg na ha. 
 

Plonu z tego nie będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
11 minut temu, Taurus83 napisał:

Plonu z tego nie będzie...

Zawsze każdy tak siał, od lat ludzie sieją 100 kg. To według Ciebie ile się wysiewa? 80?

Edytowano przez kysiekb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Ludzie to i 280 kg pszenicy sieją, gryki w zależności od MTZ i zk 65-80 max


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
54 minuty temu, kysiekb napisał:

Zawsze każdy tak siał, od lat ludzie sieją 100 kg. To według Ciebie ile się wysiewa? 80?

60-70 kg, w rzędach co 25 cm. Gryka musi mieć miejsvevzeby puścić pędy boczne. Z nich jest plon. Jak jest za gęsta to rywalizują o słońce i pnie się w górę. A później się wykłada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Ja tam też gęściej sieję ~ 90kg/ha, każdy lejek i średnio z ostatnich czterech lat około 1,3-1,5t/ha, w najlepszym roku miałem 2t/ha przy 100kg poli6 i jednym zabiegu od jednoliściennych. Wg mnie gęstszy siew wcale nie jest taki zły, tym bardziej przy zwiększonej presji chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Może kwestia gleby. U mnie się to nie sprawdza. Testowałem kilka razy. Rekordowo potrafiła dac 1.8- 2 t. Na kilku kawałkach. I to w wysiewie poniżej 60 kg bo była robiona wsiewka rośliny następczej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
14 minut temu, Taurus83 napisał:

Może kwestia gleby. U mnie się to nie sprawdza. Testowałem kilka razy. Rekordowo potrafiła dac 1.8- 2 t. Na kilku kawałkach. I to w wysiewie poniżej 60 kg bo była robiona wsiewka rośliny następczej. 

W 2017 udała mi się gryka bo sypneła około 2.5t. Nie wiem od czego to zależy, ale plon był naprawdę super. A teraz dwa lata to słabo, zobaczymy co ten rok pokaże. 

0A9BF68E-011C-4898-83F9-31366EA1C806.jpeg

C0DB99FE-14C5-497A-AC20-5B0EF79B9400.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

A przy jakiej agrotechnice ten rekord? Ile wysiewu, może dużo padało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
3 minuty temu, Roxer napisał:

A przy jakiej agrotechnice ten rekord? Ile wysiewu, może dużo padało?

Standardwo 100 kg wysiew, polifoska 100 kg i wcześniej obornik. Wysiew każdym lejkiem. Porównać 18 i 19 rok to w 17 było dużo więcej deszczu. W tym roku deszcze nam nie brakuje wiec może być okej :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1275
1 godzinę temu, kysiekb napisał:

W 2017 udała mi się gryka bo sypneła około 2.5t. Nie wiem od czego to zależy, ale plon był naprawdę super. A teraz dwa lata to słabo, zobaczymy co ten rok pokaże. 

0A9BF68E-011C-4898-83F9-31366EA1C806.jpeg

C0DB99FE-14C5-497A-AC20-5B0EF79B9400.jpeg

Te słabe lata, to ile Ci średnio wyszło ? Kiedy to kosiłeś na zdjęciu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Zdjęcie z dzisiaj, siew co 25cm 72kg. 

Według mnie jest za gęsta. Wysiałem tyle bo w testach zk wyszła 66%. Polowa zk  okazała się wyższa. 

20200611_112314.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

W lutym 300kg superfosfat prosty z myślą o uzupełnieniu stanu w glebie i pod roślinę następczą, początek kwietnia 100kg soli potasowej, i pod koniec kwietnia 120kg saletry amonowej, bo tą miałem i akurat siewnik podpięty. 

Zdjęcie na 4a bez nawożenia, bo tu parę arów że zawsze wszystko fika. Dalej 4b, 5 i 6.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
2 godziny temu, dsbh napisał:

Te słabe lata, to ile Ci średnio wyszło ? Kiedy to kosiłeś na zdjęciu ?

Średnia wyszła niecałe 2.5t. 
koszone było 16 sierpnia 2017r. 
czyszczenie sortownikiem i poszła odrazu w piece na przerób. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1275

Chyba spróbuje z ciekawości posiać na własne potrzeby z pół hektara w przyszłym roku, sprawdzę te właściwości chwastobójcze , tylko jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi .

Dnia 8.06.2020 o 07:36, Taurus83 napisał:

Ja uprawiałem grykę po orce i po talerzówce( na jesień i na wiosnę w nową dzierżawę) i jakoś nie zauważyłem różnicy.  Doszedłem tylko do trzech wniosków po kilku latach uprawy tej rośliny. Pierwszy: możliwie szybki siew aby (dwa) Max w połowie sierpnia ściąć na pokos( bo później zwierzyna niszczy) i trzecie, żeby więcej tego nie siać. 

Rozwiniesz trzeci wniosek :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93
9 godzin temu, Agrest napisał:

Zdjęcie z dzisiaj, siew co 25cm 72kg. 

Według mnie jest za gęsta. Wysiałem tyle bo w testach zk wyszła 66%. Polowa zk  okazała się wyższa. 

20200611_112314.jpg

Wygląda naprawdę obiecująco :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj