bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dysydent    3142
Dnia 20.10.2018 o 11:56, asus921 napisał:

Panowie pytanie. Dopiero dzisiaj u mnie popadalo i opryskalem Stomp Aqua 0.7 litra na 10ar w 100 litrach wody. Wyszlo 2-3 opryski pod rzad. Tylko po oprysku zauwazylem, ze 1/3 czosnku sadzonego najwcześniej juz wyszla. Taka dawka stompu moze mu zaszkodzic? Zostawilem 0.3 litra na poprawke za tydzień, ale nie wiem czy moge pryskac jak czosnek juz wyszedl? Chwast tez juz skielkowal i jest go duzo, dlatego chce go konkretnie zniszczyc, bo pole bylo 2 letnim ugorem, wiec presja chwastów bedzie duza. Doradzcie cos

Opryskałem w maju częściowo wzeszłą fasolę Pendiganem (to samo co Stomp) ok 3l/ha i nic jej było a może tylko nieco przyparzyło te części liści które miały bezpośredni kontakt. Później rosła równo a był plac gdzie rządki było znać jak pryskałem i tam też żadnej różnicy. Nawet jeśli by co czosnkowi przyparzyło to tylko te wierzchołki chociaż ten oprysk groźniejszy gdy ciepło i teraz...
Jest środek Boxer tylko nie wiem czy do czosnku zalecany, chwasty z rodziny astrowatych Stomp słabo lub wcale nie zwalcza i tutaj był Afalon a teraz jest jakaś namiastka na metabromuronie o podobnym spektrum jak Afalon a może i lepsze (dawny Patoran) ale czy w czosnku można? a i drogie toto.
Kiedyś (nie wiem czy obecnie) o dziwo zalecali do czosnku Racer ale bał bym się tego w ogóle a szczególnie zbyt późno po sadzeniu bo jadowite ale spektakularnie załatwia chwasty na biało .... nie mogę znaleźć w swych przepastnych archiwach cyfrowych tego meta... metobromuronu (chemicznie podobny do Afalonu) a oprysk obecnie na nim dopuszczony do ziemniaków to jakiś Proman i tutaj wskazane eksperymenty na co bardziej zachwaszczonych plantacjach bo nie wiem czy nie wpłynie na plon nawet jeśli nie uszkodzi czosnku całkowicie. 
Piszę z pamięci nie czytawszy oficjalnych zaleceń stąd nie odpowiadam za zgodność z obecnymi zaleceniami a tylko rozważam potencjalne testy pod ew zgłoszenia do rejestracji na plantacje małoobszarowe bo istnieje taka możliwość rejestracji na wniosek nawet plantatora -ów.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ludzi uprawiających czosnek 😉 przeczytałem całe te forum i muszę przyznać że parę osób ma pojęcie o uprawie czosnku 😉 chciałbym dołączyć do różnych tematów odnośnie czosnku.Sam uprawiam czosnek od paru lat A swoją przygodę zaczelem od paru główek z których posadzilem kilkanaście ząbków jesienią i tak ,,rozmnozylem" swoją plantacje 😁 Pierwsze z pytań jakie chciałbym zadać to pytanie dotyczące zaprawianie ząbków czosnku przed sadzeniem bo nigdy tego nie robię i nic nigdy nie działo się z moim czosnkiem odmiany Harnaś A wy piszecie tu bardzo wiele ciekawych informacji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misi3k    0

Z racji że swoją przygodę chcę zacząć w przyszłym sezonie, już teraz mam kilka pytań.

Na początku przedstawię trochę swoje plany. Na przyszłą jesień planuję posadzić na niewielkim kawałku 0,15ha (gleba gliniasta, pole mocno pochylone) czosnek harnaś. Na pole został wywieziony na jesieni obornik i są zrobione próby gleby (wyników jeszcze nie mam). Wiosną tam zostanie zasiany groch na przyoranie (chyba że zaproponujecie coś lepszego). W tym roku mam posadzone koło domu parę metrów w jednym rządku do testów.

Pyt 1) Jaki powinien być rozstaw międzyrzędzi w czosnku (min-max). Sądzę że to jest zapewne uzależnione od maszyn, którymi chcemy uprawiać pole, aby rządki mieściły się między koła. u mnie ten problem w dużej mierze zniknie, gdyż prawie wszystko będę robił ręcznie (za wyjątkiem nawozu i oprysku - "scieżki technologiczne"). Przy czym jak będą rządki w dużej rozstawie to pewnie będzie trzeba dużo pryskać, bo chwasty zajmą puste pole. Przy zbyt małych odstępach w przypadku suchego roku może być problem z brakiem wody dla dużej obsady.

Pyt 2) Czy w wypadku gleby gliniastej trzeba będzie ziemię spulchnić na wiosnę w międzyrzędziach? Jeśli tak to na jaką głębokość? Czy jednocześnie będzie w tym wypadku podać azot i wymieszać go z ziemią? ewentualnie podać go czymś w rodzaju podsiewacza?

Pyt 3) Jaki rodzaj nawadniania jest lepszy, kropelkowe czy beczka asenizacyjna z dobrą rozlewką?

Pyt 4) Czy warto zakupić sadzonki z firmy Polan bądź inne kwalifikowane? Kolega, który kupił dwa lata temu takie sadzonki nie był zbytnio z nich zadowolony, rosły bardzo małe główki. W tym roku sam zakupiłem 0,5 kg harnasia i 0,25 kg ornaka z polana i posadzilem na testy.

Pyt 5) Czy jest sens sadzenia czosnku w taki sposób jak ziemniaki - teoretycznie jak rośnie główka łatwiej będzie jej się rozrosnąć gdy będzie miała mniej ziemi do "przepchnięcia"

Pierwszy rok uprawy będzie rokiem testowym, w którym ten "obszar" będzie pewnie podzielony na różne "poletka testowe" -  to będzie zapewne najlepszy sposób na naukę, ale liczę że jeszcze coś się dowiem tu na forum. Jak po tym testowym roku wszystko będzie szło dobrze to areał będzie się z roku na rok zmieniał do max 2-3 ha, ale powierzchnia będzie się pewnie zwiększała wraz z parkiem maszynowym. pierwszym zakupem to chyba musi być sadzarka i później kombajn do zbioru.


Sklep z filtrami do maszyn rolniczych --> kingrabat.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

chłopie długa droga przed Tobą nie zawsze będzie kolorowo u nas w tym roku kilka wiosek dalej pole czosnku całkiem padło z tej suszy nie miał gościu czy podlewać i 80ar poszło rozumiem że rynek zbytu masz ? Bo już 15ar to jest trochę czosnku bynajmniej w moim rozstawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7
ja też dopiero zacząłem uprawę dokładnie w tym roku sądziłam trzeci raz zaczynałem od pół ara 😀 ten rok mam 20ar 😁 i z wiosny będzie trzeba szukać kogoś do pomocy bo i też inne warzywa uprawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
micgal w tamtym roku miałem 10ar zasądzone we wrześniu i powschodzil mi to go przykryłem włóknina , efekt duzo większe główki w stosunku do uprawy tradycyjnej. w tym roku przykrywam 0,5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499
1 minutę temu, zetorlublin7341 napisał:

micgal w tamtym roku miałem 10ar zasądzone we wrześniu i powschodzil mi to go przykryłem włóknina , efekt duzo większe główki w stosunku do uprawy tradycyjnej. w tym roku przykrywam 0,5ha

jak będzie taka pogoda jak mówią to nie wiem czy będzie ktoś komu czosnek nie wyjdzie, podobno po niedzieli znowu 20 stopni, wiadomo że jek teraz wyjdzie i uda mu się przetrwać zimę to na wiosnę ma lepszy start 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Jakie grubosci tej agrowlokniny stosujecie? 17g/m2 sie nada czy za cienka? Wychodzi kilka razy taniej od 50g/m2

Kiedy to sciagacie? Wczesna wiosna czy troche pozniej?

Jakie konkretnie efekty? Lepsze przezimowanie czy glowki tez wieksze jak pisal zetor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1
7 godzin temu, Misi3k napisał:

@Patitek285  kiedy czosnek sadzony?

Bodajże 27 września ale tylko kawałek, całą resztę posadziłem 2 tyg temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3142
11 godzin temu, Misi3k napisał:

Na przyszłą jesień planuję posadzić na niewielkim kawałku 0,15ha (gleba gliniasta, pole mocno pochylone) czosnek harnaś. Na pole został wywieziony na jesieni obornik i są zrobione próby gleby (wyników jeszcze nie mam). Wiosną tam zostanie zasiany groch na przyoranie (chyba że zaproponujecie coś lepszego). W tym roku mam posadzone koło domu parę metrów w jednym rządku do testów.

Dlaczego groch na przyoranie? W tym roku za bezcen idzie fasola jaś karłowy to owczym pędem mogą porzucać te plantacje i za rok może być droższa albo szparagówkę bo tylko 15ar i ręcznie nieco zbierze o ile zbyt blisko możliwy na jakiej giełdzie/rynku a resztę można przyorać. Groch na przyoranie albo trzeba wcześnie orać aby chwasty się nie wysiały albo opryskać po siewie tym samym czym można fasolę. Wprawdzie groch się korzeni głębiej niż fasola ale czosnek fasoli do połowy korzenia nie dorasta.... sam mam kupę szparagówki nasion żółto- i zielono-strąkowej odpadowych a kiełkują i nawet jak by gęściej posiał a za dużo powschodziło to i tak "na przyoranie" a na oborniku .. ho ho.

Ja tu bardziej z tym wspomnianym "owczym pędem". U mnie w okolicy pojawiły się towarowe plantacje czosnku których nigdy wcześniej nie było i wprawdzie piszę jeszcze w tym temacie ale na drugi rok zrobię plantatorom tej przyprawy przysługę i dam sobie spokój z czosnkiem bo ilekroć Polska staje się w czymś potęgą zaraz cena tego czegoś w tejże Polsce na pysk leci (patrz jabłka, fasola, maliny, niebawem buraki cukr, pieczarki i parę innych by się znalazło) no może jeszcze czosnkową potęgą nie jesteśmy i rok następny jakoś tam pójdzie ale znam przypadek że plantator nie sprzedał po interesującej go cenie tegorocznego czosnku i zamierza czosnek wysadzić na polu na ile mu tego wystarczy (może już wysadził? nie wiem)
Zasada ograniczonego zaufania do opłacalności konieczna i zbytnio nie przeinwestować bo czasami plantacja jakaś nie chce kosztów zwrócić mimo urodzaju.
Piszecie - 15 arów to sporo (?) myśmy gdzieś tyle posadzili na próbę ale rewelacji nie ma (właśnie gliniasta gleba i suchy rok a nawadnianie tylko jak kto akurat sobie przypomniał) ale właśnie obawa przed nadprodukcją a nie niskie plony zadecydowały że na razie na tej próbie się zakończy i wprawdzie mam pole orać jutro lub gdyby za zimno to po niedzieli ale jeszcze nie wiem co tam będzie bo nie czosnek a mogło być pół lub cały hektar ale to już nie hobby taka plantacja i ... nie chce mi się ryzykować.
Gdyby była nadprodukcja, co z tym zrobić? kiedyś jakiś bioczos robili jako insekty- i fungicyd ekologiczny  i przynajmniej to. tylko czy to działa?... znaczy czy kto to jeszcze robi i masowo kupić by zaryzykował w razie "klęski urodzaju".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7
ja też na ogórki to ziemia sypie lecz czosnek to ciężki będzie bo włóknina szerokość 4.8m i będę robił nakładki tam gdzie mam ślad koła zostają mi tylko worki bo te kołki to ciężka sprawa 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj