pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Jakiś czas temu będąc na zajęciach terenowych prof. of chemii rolnej mówił że swego czasu badając ile azotu ulega wymyciu wyszło najwięcej z obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277

Z obornika - tu się zgodzę, największe straty azotu są, ale głównie w czasie składowania, transportu i po rozrzuceniu przed przeoraniem. Po przeoraniu straty z wymywania są podobne, co z nawozów. Ja słuchałem innego "profesora", który w przypadku obornika zwracał uwagę na minimalizację czasu między wywiezieniem obornika z obory a przykryciem go na polu glebą. Celowo pisze przykrycie, a nie tylko wymieszanie.

 

Wobec ostatnich durnych zaleceń UE i tak obornik będzie obowiązek leżakować minimum rok, więc tego azotu już praktycznie w nim nie będzie, poniżej tylko drobny wycinek durnych pomysłów:

 

http://nidzica.wm.pl/461834,Dla-rolnikow-nie-jest-to-dobra-zmiana.html

https://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/16744-nowe-prawo-wodne-obowiazki-i-kary-dla-rolnikow

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladymir    4

Witam, pod pszenicę ozimą chcę wysiać Polifoskę tytan - ok. 250 kg/ha i siarczan magnezu - 150 kg/ha. Po przeanalizowaniu tematu nawożenia zdecydowałem, że NPK pójdzie pod pług, a co z siarczanem? Ma ktoś jakieś doświadczenia? W tamtym roku wszystko poszło pod pług, bo jakoś się nad tym nie zastanawiałem, ale teraz chciałbym się kogoś poradzić żeby nie popełnić błędu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Tu nie ma błędów. Ja całe życie daję pod agregat/bronę, bo mam za duże spiętrzenie prac i zdarza się orka na tzw. razówkę, a czego nie wymieszasz to idzie zazwyczaj na dno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Nawożenie pod pług nawet na razówke jest moim zdaniem lepsze niż pod agregat. (Chyba że stosujesz system bezorkowy.) Bo cały nawóz jest wymieszany z glebą. A nawóz nigdy nie trafi na dno bruzdy tylko jest wymieszany prawie że w całym profilu ornym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

Największe straty są przez spływanie Azot daję na słomę tam gdzie poplony, pozostałe tyle co w NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Witam, pod pszenicę ozimą chcę wysiać Polifoskę tytan - ok. 250 kg/ha i siarczan magnezu - 150 kg/ha. Po przeanalizowaniu tematu nawożenia zdecydowałem, że NPK pójdzie pod pług, a co z siarczanem? Ma ktoś jakieś doświadczenia? W tamtym roku wszystko poszło pod pług, bo jakoś się nad tym nie zastanawiałem, ale teraz chciałbym się kogoś poradzić żeby nie popełnić błędu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Siarczan kolego, to ja bym rzucił na twoim miejscu jak najszybciej wczesną wiosną.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladymir    4

Siarczan kolego, to ja bym rzucił na twoim miejscu jak najszybciej wczesną wiosną.

 

 

Planowałem dać teraz przed siewem, a na wiosnę poprawić taką samą dawką. Teraz sam już nie wiem, może sypnąć większą dawkę na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

ktos stosowal moze siarczan magnezu Dalmag z cynkiem lub Kieserit ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Planowałem dać teraz przed siewem, a na wiosnę poprawić taką samą dawką. Teraz sam już nie wiem, może sypnąć większą dawkę na wiosnę?

 

Też będę dawał siarczan magnezu ale wczesną wiosną i tak większość robi ewentualnie dają krizeryt .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja rozsiewałem w tym roku po 200kg NPK 6-20-30 jak masz zawartości niskie i bardzo niskie to zalecałbym około 300-400 NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Ja planuję 300 kg Polifoska Krzem, daj chociaż 300 kg jakieś Polifoski 5,6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja w tym roku nie daje nic.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

kolego kula wyjaśnij mi prosze dlaczego tak mało NPK dajesz? a wiem ile dajesz z yt


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Na działkach gdzie będzie w tym roku pszenica mam bardzo wysokie zawartości PK w glebie, dodatkowo połowa będzie zasiana po rzepaku pod który poszło średni 350kg PK, część po jeczmienia jarym pod który wiosną dałem 250kg PK. Tylko jedna działka będzie po pszenicy oz, pod która w zeszłym roku było zastosowane 190kg PK. Dlatego postanowiłem pod zboża w tym roku nic nie dawać.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

250, 190 to jakies smieszne ilosci biorac pod uwage pobranie okolo 10p i 20k na 1 tone to starczy to na 3 tony. Nie wiem jakie masz zasobnosci ale przy plonach 8t sporo zubozysz glebe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

250, 190 to jakies smieszne ilosci biorac pod uwage pobranie okolo 10p i 20k na 1 tone to starczy to na 3 tony. Nie wiem jakie masz zasobnosci ale przy plonach 8t sporo wzubozysz glebe.

Czyli na 8t musiałbym zastosować 400-500kg PK?

 

Wystarczy czytać, nic nie zuboże.

Zawsze co roku (nie licząc poprzedniego) pod zboża stosowaliśmy min 250kg PK a pod rzepak/groch 300-350kg. Dodatkowo wiosna bardzo często szło 200-250kg Korn Kali. Dzięki temu mamy bardzo wysokie zawartości P,K,Mg,S w glebie. Dodatkowo rokrocznie na polu pozostają resztki pożniwne, które również są cennym źródłem makro i mikro składników. Nic się nie stanie jak w tym roku trochę przyoszczędze no i nie po to robiłem próby glebowe żeby co roku sypać nawóz bezopamiętania.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

zboża na jt ziarna pobieraja ok 10kg P, 20 K. wiadomo słoma zostaje więc przyjmuje sie że na pszenice o plonie 10t a w taki celujesz trzeba dać 90 P 100K. To przy zasobnościach srednich ty masz wysokie ale w 300 kg polifoski 6 dajesz  60 P 90K więc fosforu troche mało.

Ja mam niskie zasobnosci to celująć w plon 7t dawałem 300kg polifoski 6 teraz bedę celował w 8-9 to dam 350


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie celuje w 10t. 3 rok z rzedu nie złapałem 9t (zawsze średnia kręci się koło 8t/ha) więc nie widzę sensu pchania kasy w niepotrzebne koszta. Mój cel na ten sezon to takie przyzwoite średnie 8t/ha, a będę miał 60ha pszenicy, część po rzepaku a część po zbożach więc jakby cel się udało zrealizować przy niższych nakładach to będę zadowolony.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277

Pajej, dobrze piszesz - pobiera, tylko większość wraca do gleby, jeśli nie zbierasz słomy.

Wywozisz tylko ziarno, a to o czym piszesz, dotyczy całych roślin, w tym masy korzeniowej. Dlatego nie ma możliwości, aby 100% tego, co roślina pobierze z gleby, wywieźć z pola.  Dlatego efekty nie dawania PK widać dopiero w 3-4 roku dla zasobnej gleby, 2-3 dla średnio zasobnej. Tylko na ubogich efekt jest od razu, ale one zazwyczaj nie wydają plonu większego niż naturalna zasobność gleby, czyli 3t/ha. Na glebie ubogiej dając 250kg polifoski zaspokajasz tylko bieżące potrzeby roślin przy wysokim nawożeniu azotowym, ale nie podniesiesz znacząco zasobności w dłuższej perspektywie, bo nic nie zostaje nie wykorzystane. Takie gleby potrzebują 4-5 lat nawożenia po 400kg polifoski przy założeniu, że słoma zostaje na polu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

Nie celuje w 10t. 3 rok z rzedu nie złapałem 9t (zawsze średnia kręci się koło 8t/ha) więc nie widzę sensu pchania kasy w niepotrzebne koszta. Mój cel na ten sezon to takie przyzwoite średnie 8t/ha, a będę miał 60ha pszenicy, część po rzepaku a część po zbożach więc jakby cel się udało zrealizować przy niższych nakładach to będę zadowolony.

 

Życze powodzenia. Co nie zmienia faktu ze moim zdaniem nie dająć PK okradasz sam siebie, Jesli ziemia na której gospodarzysz jest twoja to nie sposób mi tego zrozumiec. Ja w wiekszośći mam dzierzawy, a nawozów nie załuje


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W jaki sposób okradam sam siebie? Czytałeś co Jahooo napisał?

Według zasobności gleb nawożenie jest zbędne. Po to robiłem badania, żeby zaoszczędzić. To tak jak z wapnowaniem przy pH na poziomie 7.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj