Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dragonmt852    106
46 minut temu, basserman89 napisał:

leje i strasznie szybko dojrzewa,

a mi sie wydawało że lisc traci kolor, robi sie żółty, ale nie dojrzewa bo liście nie są takie odchylone i pofałdowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Kolor jako taki liście mają dość ładny seledynowy ale jeśli się go w porę nie pozbiera poleci po jakości.tej wody jak na ten rok jest wystarczająco.mamy takie stanowisko po martinie co się zesrała w sucho w poprzednim roku i tam topaz mocno się buja momentami i kruchawy jest widocznie zostało składników po poprzednim roku i teraz dosypalo polewa z góry...i tak wkoło 

Ciężko jest porównywać poszczególne lata co do pogody opadów ale chyba u mnie najbardziej stabilnie wypadała by Martina i Ruby,ale posadzony zdala od ziemniaków i innej pseudo ekologii.

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1290

Obcinanie kwiatu w berleju powoduje większą treściwość a wierzchołki nie są zielone tylko żółte . Tylko te odrosty , jak przed obcięciem jest  jedna wiecha kwiatowa to po wczesnym ścięciu wyrasta ich 6 . Tytoń ogławiany powinien być w fazie 2 pąka i zalany , Fazor , Stomp wtedy jest efekt , wagowo 30 % więcej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

W Virginii może wagowo i byłoby coś tam więcej ale pomarańcz łapie po ścięciu mocno i klasa leci. Także chyba bez sensu takie ścinanie bo koszt ludzi do ścięcia czy tam środka ochrony który musimy użyć nawet się nie zwróci. Od paru lat już nie ścinam kwiatu bo nie widzę w tym sensu. W zeszłym roku to mało kto z sąsiadów ściął, gdzie wcześniejsze lata ścinali .

Tak poza tym to od kogo polecacie nową suszarnię? Od Polańskiego czy Śliwińskiego?

Edytowano przez Miran

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toma188199    11
17 godzin temu, Miran napisał:

W Virginii może wagowo i byłoby coś tam więcej ale pomarańcz łapie po ścięciu mocno i klasa leci. Także chyba bez sensu takie ścinanie bo koszt ludzi do ścięcia czy tam środka ochrony który musimy użyć nawet się nie zwróci. Od paru lat już nie ścinam kwiatu bo nie widzę w tym sensu. W zeszłym roku to mało kto z sąsiadów ściął, gdzie wcześniejsze lata ścinali .

Tak poza tym to od kogo polecacie nową suszarnię? Od Polańskiego czy Śliwińskiego?

Zdecydowanie G. Śliwińskiego.

-Mniej opału peletu jak u konkurencji 

-łatwy dostęp do wymiennika 

-dobrze dobrane obroty do turbiny 

Co wiąże się z wysychaniem dobrze tytoniu 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
54 minuty temu, toma188199 napisał:

Zdecydowanie G. Śliwińskiego.

-Mniej opału peletu jak u konkurencji 

-łatwy dostęp do wymiennika 

-dobrze dobrane obroty do turbiny 

Co wiąże się z wysychaniem dobrze tytoniu 

 

W sumie to myślę nad ekogroszkiem trochę. Ciekaw jestem ile taka suszarnia 120 szpil na środkowym liściu weźmie pelletu. Pytałem znajomego to mu Muller 120 szpil blisko tony szło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toma188199    11
42 minuty temu, Miran napisał:

W sumie to myślę nad ekogroszkiem trochę. Ciekaw jestem ile taka suszarnia 120 szpil na środkowym liściu weźmie pelletu. Pytałem znajomego to mu Muller 120 szpil blisko tony szło 

Zalerzy jaki rok, liść wielkość, kolor moja jeszcze tony peletu  nie zjadła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Ktoś kiedyś nam oferował na Olchowcu dwusezonowa za 40 tyś. Praktycznie nic nie widziała.mullery w których suszymy mają praktycznie po 20 lat i z czasów kiedy nikt nie patrzył na zużycie elektryczności i opału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    337

Ja mam od Polańskiego suszarkę, i mullerkę na ekogroszek. W tym roku mieszam z peletem. Sam pelet też pójdzie. A sam ekogroszek to około 800kg idzie, zależy jeszcze jaki tytoń. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13
8 godzin temu, Miran napisał:

W sumie to myślę nad ekogroszkiem trochę. Ciekaw jestem ile taka suszarnia 120 szpil na środkowym liściu weźmie pelletu. Pytałem znajomego to mu Muller 120 szpil blisko tony szło 

Nie ma szans. Chyba że nabija igłę rękami a nie przeciwwagą.... Muller 96 łyka między 900 a 1300 w zależności od ilości tytoniu i temperatury na zewnątrz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
1 godzinę temu, grapen23 napisał:

Nie ma szans. Chyba że nabija igłę rękami a nie przeciwwagą.... Muller 96 łyka między 900 a 1300 w zależności od ilości tytoniu i temperatury na zewnątrz....

Im mocniej naprane to doba suszenia dłużej i więcej wszystkiego się spali peletu ekogroszku czy nawet drewna.jeszcze dochodzi kwestia ile wody bd w liściach grubość nerwu itd,nawet to jeśli zbyt szybko przejdziesz z więdnięcia liści do suszenia już blaszki i w jakim tempie przeskakujesz z etapu suszenia do kolejnego kroku.

Noce ogólnie są w tym roku ciepłe i u siebie palimy drewnem z samowyrobu z lasu i mieszamy to kupionymi metrowkami pocietymi,piece pomimo tego że pali się dosłownie byle czym dobrze podnoszą i utrzymują temperaturę.na zolcenie byle patyk wrzucisz i jest. Ceny groszku i peletu chyba są niższe w tym roku?

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

Pellet kupiony za podobną cenę jak w tamtym roku. Miałem kiedyś piece na drzewo to powiem jedno. Nigdy bym do tego nie wrócił. Już wolałbym nie sadzić. Podziw tylko dla tych co palą na drzewo. Mam zasyp 350kg pelletu i nie myślę 24/7 że trzeba podłożyć. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol3214    0
Dnia 29.07.2023 o 17:32, Miran napisał:

W Virginii może wagowo i byłoby coś tam więcej ale pomarańcz łapie po ścięciu mocno i klasa leci. Także chyba bez sensu takie ścinanie bo koszt ludzi do ścięcia czy tam środka ochrony który musimy użyć nawet się nie zwróci. Od paru lat już nie ścinam kwiatu bo nie widzę w tym sensu. W zeszłym roku to mało kto z sąsiadów ściął, gdzie wcześniejsze lata ścinali .

Tak poza tym to od kogo polecacie nową suszarnię? Od Polańskiego czy Śliwińskiego?

Ja mam od Polańskiego i jestem zadowolony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Ma ktoś Ruby może w tym roku i wrzuciłby zdjęcie jak wygląda na polu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Tak u mnie wyglądał 10 lipca:p aktualnego nie mam ale szybko dojrzewa za szybko.mamy jakieś 3 ha rybiego do urwania na już a do soboty max 2,5 załadujemy. 

Mam jeszcze tego puszkę i chyba więcej tego nie bd sadzic.ladnie bardzo wychodzi ale nie wiem czy się trochę nie popsuje jakość przez lekko opóźniony zryw.dopiero spody są na nim oberwane dość wysoko teraz bd zbierać nadspodaki.topazu drugiego zrywu zostało 0.5 ha.aligancko wychodzi i się nie psuje.jesli bd się sądzić to ta puche topazu rubiego i reszta Martina w przyszłym roku.u siebie widzę że różne stanowiska i różne odmiany jeśli dobrze się dopasuje to aż

"somsiada oczy bolo ";)35 dobrze że w tym roku nie sadzilismy bo strasznie słabo wygląda i rosło a jeszcze pvy ja na wiosce zjada do drugiego pasa od zabudowy.watpie żeby ludzie pozbierali w miarę wszystkie liście po środkowych 

A co do samego rubiego wracając myślałem że ma tylko takie odrosty na dole a wczoraj w polu zauważyłem że od kwiatostanu w dół w kącikach liści dalej wypuszcza po 4-5 "wilkòw".na pierwszej focie dostał 9 N z bontaru i ok 12 z saletry wapniowej 

IMG_20230711_093144_6.jpg

IMG_20230711_094202_8.jpg

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

ja mam wszystko topaza w tym roku i jade juz 3 zryw i powiem ze wg mnie najlepsza odmiana jaka mialem ladnie szybko mi dojrzewa liscie waskie dlugie nawet na "drobnym tytoniu" ,mozna wiecej nabic i wysycha bez problemu

Edytowano przez LipinyTabaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
1 godzinę temu, LipinyTabaca napisał:

ja mam wszystko topaza w tym roku i jade juz 3 zryw i powiem ze wg mnie najlepsza odmiana jaka mialem ladnie szybko mi dojrzewa liscie waskie dlugie nawet na "drobnym tytoniu" ,mozna wiecej nabic i wysycha bez problemu

U mnie po magnezie i innych specyfikach dość szerokie ale właśnie Ruby ma węższe, pokrój rośliny w rubym taki kolumnowy wszędzie dochodzi do liści ☀️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

Czym dezynfekcja suszarni? Dezakcid nie działa. Mam część tytoniu Luna zrobione i jest ok ale mam też część nie pryskane i w jednej kiszce lekko gnije a w drugiej (pierwszy sezon u mnie) czysty bez zagniwania więc coś siedzi w suszarni. Parametry jak i czujniki jak w jednej tak w drugiej suszarni identyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

U mnie kiedyś zastosowaliśmy huwasan czy teraz to się nazywa bisept nie pamiętam w jakiej dawce ale pomogło delikatnie.pryskalismy tym też delikatnie korzenie po włożeniu tytoniu do suszarni ale jak kiedyś pisałeś zamykało to strukturę i aparaty szparkowe w lisciach i po wysuszeniu liść był jak blacha.wg mnie możesz mieć pod podłogą jakieś liście i pradki grzyba.w poprzednim sezonie zdejmowałem wszystkie podłogi w suszarniach czyściłem a potem pryskalem suszarnię i zlewalem wszystko podlewaczka z biseptem rozrobionym z wodą.lune w polu też stosowaliśmy...

 

Kiedyś jeszcze sprzedawali w Lubaczowie w największym sklepie z SOR środek antygrzybowy w formie granuli rozrabialo się tego łyżeczkę na 5 l wody i pryskalo w czasie załadunku po nerwach żeby spływało do miejsca gdzie są wbite igły.niestety został już wycofany 

 

Edit: środek nazywa się jednak bisteran a nie bisept

 

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
37 minut temu, Tobacco321 napisał:

Kupuje już ktoś tytoń może ?

Czarny rynek. słynne chłopaki,łt ruszają w połowie sierpnia pm prawdopodobnie pod koniec sierpnia ruszy z wykupem i pewnie agrotab w najbliższym czasie podejmie decyzję o ruszeniu z wykupem. Narazie pm zapowiada że zmian cen nie będzie u nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

Nie ma co sprzedawać tytoniu szybko. Nie będzie towaru to będzie cena i branie tak jak powinni a nie wymyślanie o jakichś kropkach czy kreskach na liściach. Kto nabrał kredytów to pewnie już w sierpniu będzie leciał ze sprzedażą. A z drugiej strony jak komuś brakuje kasy niecałe pół roku po skończonym skupie to coś robi nie tak i trzeba by się zastanowić nad sensem produkcji.

Edytowano przez grapen23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

I tak już jakość poleci przez te ostatnie zlewy.jeszcze do momentu jak tak intensywnie nie lało widać było że ten tytoń dojrzewa teraz już od nadmiaru wody poprostu blednie.ostatniio po deszczu ladowalismy Mullera 120 i jest masakra pozbyć się tej wody z lisci.punktowo liście nie przewiedly tylko zrobiły się gumowate i nie chcą oddać wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj