AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Maaxx

Czyli jednak w kwietniu trzeba siać a nie w maju tak jak ty twierdzisz.

Zodiax

Jak na 0.3l commandu to niema żadnych przebarwień a przy 0.2 już są ciekawa sprawa soja poza tym ładna, czyli siew kwietniowy daje efekty poza tym nic się nie zgadza takie dawki jak napisałeś to koszt, co najmniej 200-250 zł no chyba, że masz środki z przemytu to wszystko by się zgadzało albo to, co już pisałem, że nie potrafisz liczyć przelicz to jeszcze raz, bo to mało wiarygodne i żeby niebyło to ja tylko wyrażam swoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Oh tak ja wszystko robię źle nawet liczyć nie umie a mój comand soje już mi spalił 

Ale ci d*pę zazdrość rozsadza 

Ps ty też jesteś z przemytu ale za to środki masz legalne haha pewno nawet wpisane w książkę zabiegów 

 Słuchajcie ludzie Wszyscy robią źle ale pstaszek robi najlepiej bo soje sieje początkiem kwietnia a wschodzi mu po 4tygodniach 

Robisz z siebie kupę śmiechu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34

ja sprawdziłem ceny:

Plateen 5 kg 650 zł 

Boxer 5 litrów  200zł 

odpowiednik command 1l -100zł

czyli :

Plateen 1 kg - 130 zł

boxer 1l -40 zł

command 30 zł 

 razem 200 ale brutto netto - 8% = 184 ale to ceny aktualnez neta  i bez rabaty jesli ktoś kupił srodki z rabatem i wcześniej i po starej cenie to 150 zł jest możliwie 

soje się sieje jak ziemia się ociepli i prognozy pogody są obiecujące ale musi to być przynajmniej po 20 kwietnia bo wtedy ryzyko w zmianie pogody jest mniejsze

bo po co siać soje 2 razy jak pstaszek w tamtym roku a i w tym roku o mało nie przesiewał 

ja mam małe doświadczenie w uprawie soi ale trzeba mieć odrobinę obiektywizmu a nie kierować się emocjami

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
8 minut temu, Maaxx napisał:

 

bo po co siać soje 2 razy jak pstaszek w tamtym roku a i w tym roku o mało nie przesiewał 

ja mam małe doświadczenie w uprawie soi ale trzeba mieć odrobinę obiektywizmu a nie kierować się emocjami

 

No tak nie czytasz ze zrozumieniem kolega napisał, co stosował bez zamienników i podał taką cenę za te środki, które wymienił, więc nie wciskaj ciemnoty każdy sobie sprawdzi ile kosztują oryginały a ile zamienniki Ja siedzę w tym już lata, więc nie wciskaj mi ciemnoty 200zł trzeba wydać gdybyś miał takie upusty jak Ja a że nie masz to nawet 250zł trzeba położyć to tyle w tym temacie cenowym.

Widzę, że wypisujesz jakieś brednie o tym, że jakobym w tym roku cytat _ a i w tym roku o mało nie przesiewał, _ czyli jeśli ktoś tu kieruje się emocjami to tylko ty, bo nie miałeś racji i nadal nie masz tylko zmyślasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908

soja w zależności od odmiany,  fazy rozwojowej  i długości przymrozku  potrafi fiknąć  już od 0 C po kilku godzinach

jak przymrozek krótki i soja w fazie liścieni  ,  ziemia nagrzana to te - 2 przymrozek przeżyje

u tych co był przymrozek  a soja była w zaawansowanej fazie proponuje obejrzeć wierzchołek czy żywy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niema na to reguły, ale jak mówimy o krótko trwałych przymrozkach bez wiatru to soja jest w stanie wytrzymać te -2 czy nawet -3 stopnie w początkowej fazie, czyli faza wschodów faza liścieni ( myślę, że faza pierwszych liści, czyli dwóch liści nie trójlistków też się do tego może zaliczyć, bo raczej przy tych liściach nie wytworzą się pędy boczne a dopiero przy pierwszych trójlistkach można to sobie sprawdzić jak soja wytworzy te liście to urwać stożek wzrostu jak nie wypuści pędów bocznych to znaczy, że ta faza rozwojowa w razie uszkodzenia stożka wzrostu przez przymrozki też wyeliminuje nam soję) a to jest najbardziej newralgiczna faza, ponieważ w tej fazie soja już nie odbije, co innego jak mamy już pierwsze liście, czyli trójlistki wtedy nawet jak będzie uszkodzony stożek wzrostu to z miejsc gdzie wytworzył się liść, czyli z pochwy ilościowej wyrośnie nam nowy pęd i soja będzie dalej rosnąć, dlatego mówi się, że soja w takiej fazie jest wstanie wytrzymać krótkotrwałe przymrozki nawet do -6 stopni oczywiście bez wiatru. Ja mam 6 odmian i żadna nie została uszkodzona nawet na listkach czy też liścieniach niema ciemnych przebarwień, które wskazywałyby na uszkodzenia po przymrozku, ale to nie znaczy, że niema odmian, które mogą wypaść już przy przymrozku 0 stopni. Dlatego apeluje do hodowców, aby w opisach swoich odmian zaczęli wpisywać, jakie przymrozki poszczególne odmiany są wstanie wytrzymać w fazie wschodów i fazie liścieni pierwszych liści czy też fazie pierwszych trójlistków w końcu robicie kosztowne badania i na pewno wiecie jak jest z daną odmianą i ile jest wstanie wytrzymać rozumiem, że to nie jest dla was korzystne, bo odmiany o słabej wytrzymałości na przymrozki będą z automatu odrzucane przez rolników, (ale takie odmiany, które nie wytrzymują przymrozków nie powinny być moim zdaniem sprzedawane w naszym klimacie, bo narażają rolników na duże straty albo powinno pisać, że dana odmiana powinna być siana po 10 maja, bo jest wrażliwa na wiosenne przymrozki), ale jak będziecie mieli odmianę, która może wytrzymać spore przymrozki to będzie się sprzedawała jak świeże bułeczki.

Poza tym, aby stwierdzić ile faktycznie wytrzymała soja to trzeba by było mierzyć temperaturę przy gruncie, czyli na poziomie wschodzącej soi a nie patrzeć na ogólną temperaturę powietrza, ponieważ gdy temperatura gleby będzie w czasie tych samych przymrozków, czyli -2 czy też -3 stopnie miała +10 czy +15 stopni to na pewno soja wytrzyma mniej niż jak temperatura gleby przy tych samych przymrozkach będzie miała +20 czy więcej stopni, czyli to, że mamy taka temperaturę powietrza to nie znaczy, że przy gruncie też taka jest, ponieważ grunt działa jak kaloryfer i podnosi temperaturę przy gruncie tam gdzie znajduje się soja, więc ją chroni. Firmy nasienne hodowcy na pewno mają to przebadane, ale żadna się nie kwapi, aby o tym nas informować a to nie świadczy o tych firmach hodowcach najlepiej, przez co narażają nas na duże straty, dlatego pytam po raz kolejny, za co sobie tyle żądacie za materiał siewny skoro Rolnik musi sam sprawdzać, jaka jest dana odmiana.

To, że soja przetrwała tak wczesny siew pozwoli mi sprawdzić czy tak wczesny siew wpłynie znacząco na plon soi i czy soja zawiąże wyżej strąki, co pozwoli innym bez ryzyka dowiedzieć się czy warto ryzykować wczesny siew, aby spełnić wymagania soi odnośnie krótkiego dnia i dzięki temu osiągać znacząco wyższe plony, bo tylko znacząco większy plon ma sens tak wczesnego siewu, czyli co najmniej średnio z 30ha około 3 T z 1ha czy też ponosić mniejsze ryzyko i siać pod koniec kwietnia czy też unikając całkowicie ryzyka przymrozków i siać 10 maja to tak dla chejterów i trolli Ja to sprawdzam wy już nie musicie po zbiorach zobaczymy czy było warto tak wcześnie siać oczywiście do zbioru jeszcze daleko, więc wszystko się może jeszcze wydarzyć susza grad zbyt niskie temperatury czy nawet przymrozki, bo były czasy, gdy ziemniaki przemarzały i w czerwcu tak, że pozdrawiam chejterów i trolli wszystko przed nami jak będziecie mieć w magazynie to będziecie mogli powiedzieć, że w tym roku się wam udało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

U mnie soja ma pierwsze liście (poza liścieniami) i dość ładnie poradziła sobie z przymrozkami, które ścięły np posadzone obok ziemniaki  czy liście paproci. Zobaczymy, jak będzie z jej dalszym rozwojem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
Napisano (edytowany)

jak to się robi w Ameryce - Herbicydy (tylko nie pisać mi o glifosacie , że genetycznie modyfikowane,etc...  podaje tylko zbliżone substancje do tych znanych u nas, pomijam substancje niedopuszczone/wycofane w UE )

Doglebowo

  1. pendimetalina
  2. metrybuzyna
  3. S-metolachlor
  4. dimetenamid-P 
  5. Flumioxazin - tego to chyba nikt nie stosował?  (dopuszczony w AT, BE, BG, CZ, DE, EL, ES, FR, HR, HU, IE, LV, NL, RO, SK, UK)                 są środki np. UK, CZ
  6. Alachlor            - nigdy nie  certyfikowany EU
  7. Sulfentrazone - nigdy nie  certyfikowany EU
  8. Flumetsulam   - nigdy nie  certyfikowany EU
  9. Saflufenacil     - nigdy nie  certyfikowany EU

Nalistnie

  1. bentazon
  2. Flumiclorac-pentyl    - nigdy nie  certyfikowany EU
  3. Thifensulfuron-methyl
  4. Imazamox

 

korzystając z etykiet wymuszane są przeliczenia własne na g/l  tylko podawane są % zawartość substancji 

PL

  •  STOMP   AQUA   455   CS  455 g/l (39%)

dawka min 1,5-2,6 l (max 5 dni od siewu)  z etykiety

US

  • Prowl 3.3 EC pendimetalina 37,4 % (własne obliczenia 395g/l) (pominę bo pewnie to samo co poniżej z etykiety)
  • Prowl H2O  38,7% (własne obliczenia 455g/l) (zalecane do max 2 dni po siewie,)

dawki w zależności tekstury,rodzaj ziemi      (organic matter) Materii organicznej - próchnicy przyjmę < 3% , większość w kraju

lekka (Coarse )            obliczenia własne 1,75 l/ha (1,5 pts/A)

średnia (Medium)       obliczenia własne 2,33 l/ha (2 pts/A)

ciężka (Fine)                   obliczenia własne 2,33 l/ha  (2 pts/A)

wymagane opady deszczu żeby substancja się przemieściła bo może być ciężko z działaniem

  • Sencor Liquid 600 SC  52,5%  (600g/l)    max dawka 0,55 l/ha    ----- 330g/l

dawka max 0,55 l (max 3 dni posiewie)

  • Metribuzyn 75 DF metrybuzyna 75% ( obliczenia własne 395g/l)

Uszkodzenia mogą wystąpić gdy:

na glebach wapienny  lub  z PH > 7,5

odmiany wrażliwe (u nas mogli by hodowcy podawać które )

w połączeniu  z zastosowaniem doglebowo (organic phosfate pesticides) organicznych pestycydów z fosforem  ( chodzi bardziej o nawóz z fosforem)

dla ziemi z mniej niż 0,5 % materii organicznej

po dużym opadzie,  szczególnie w zastoiskach wodnych

gdy zasiana mniej niż <ok.  3,8 cm głębokości (< 1,5 inch)

Aktywacja środka następuje przy małej ilości wilgoci

Nie stosować na glebach lekkich solo

 

Dawki solo

Gleby średnie  ( medium )  od 0,56 kg/ha do  0,66 kg/ha ( 1/2 lb/A - 2/3 lb/A)  ---  220,64 g/l do 260 g/l 

ciężka (Fine)                        od   0,66 kg/ha  do  0,93 kg/ha   (2/3 lb/A -5/6  lb/A)   --- 260 g/l    do  366,42 g/l

wiele mieszanin dawka obniżana średnio  0,37 l/ha (1/3 lb/A)                          -----  145 g/l

 

 

 

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak naprawdę to nie wiem, o co chodzi to napiszę tylko, że Ja stosowałem i stosuje metrybuzynę w dawce 240 g na 1ha, czyli Sencor Liquid 600 S.C. w dawce 0,4l na 1ha + command 0,2 l na 1ha a w tym roku zastosowałem Arcade 880 EC w dawce 3l na 1ha, co daje 2400 g prosulfokarbu + 240 g metrybuzyny przepuścił mi rdest powojowaty a było sucho w czasie oprysku, więc miał prawo rdest występuje placowo, ale pojadę całość będę go zwalczał TIFF 040 OD w dawce 0,2l na 1ha w dwóch zabiegach po 0,1l na 1ha w odstępie 10 dni jak by nie dał rady to w przyszłym roku może dodam 1 litr Boxera 800 do tych 3l Arcade 880 ale to się jeszcze zobaczy. Koszt Arcade 880 3l na 1ha to około 150 zł na 1ha można kupić w 20sto litrowym pojemniku poniżej 1000zł w Internecie https://rolno-ogrodniczy.pl/p19234,arcade-880-ec-20l.html?gclid=EAIaIQobChMIjuDa64e56QIV0JIYCh0FkQi0EAQYBiABEgJw5fD_BwE a Ja miałem jeszcze taniej po prostu upusty się ma poprawka TIFF 040 to następne 40 zł na 1ha, więc około 200zł na 1ha w całości. Przy tej dawce metrybuzyny, czyli 240 g na 1ha nie mam problemów z fitotoksycznością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Staszek, to ile tego arcade mozna dac na 1ha ?  3l/ha to bezpieczna dawka ? Czeka mnie poprawka na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Arcade 880 to jest środek przedwschodowy Ja go stosowałem 3l na 1ha i przepuścił rdest, ale było sucho teraz będę poprawiał TIFF 040 OD w dawce dzielonej 2x po 0,1l na 1ha w odstępie 10 dni możliwe, że dodam w tych miejscach gdzie występuje rdest 2l Basagranu lub odpowiednika bentazon dobrze zwalcza rdest.

Arcade nie jest środkiem powschodowym tylko przedwschodowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Tak się domyśłałem, czyli powschodowo zostaje sencor w małej dawce, corum i tiff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sencor to nie wiem kiedyś próbowałem ręcznym to nawet 100g metrybuzyny przypaliło soję a czy mniejsza dawka coś da to nie wiem do tej listy możesz jeszcze dodać Basagran 480 czysty bentazon 480g w 1litrze to samo, co w Corum tylko bez imazamoks ma większe spektrum zwalczania chwastów tylko rzepaku nie bierze bentazon + tifensulfuron metylowy, czyli Basagran1,5 - 2l + Tiff 0,18 - 0,15l taka mieszanka powinna sporo chwastów załatwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34

a jak spalicie soje to reklamujcie do autora mieszanki haha 

ps a tak poważnie to lepiej się kierować wytycznymi etykiety lub zostaje własne ryzyko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Maaxx

Jak już sam pisałeś tu cytat - ja mam małe doświadczenie w uprawie soi – i to jest prawda reszta to tylko twoje domysły i emocjonalne wypowiedzi rozumiem, że mnie nie lubisz, ale powiem ci, że nie jestem tu po to, aby ktoś mnie lubił to chyba już każdy wie na tym forum i każdy wie, że większość środków w soi jest zarejestrowana, jako małoobszarowe a to znaczy dosłownie cytat z ulotki - STOSOWANIE ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN W UPRAWACH I ZASTOSOWANIACH MAŁOOBSZAROWYCH

Odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego w uprawach małoobszarowych ponosi wyłącznie jego użytkownik

Tak, że jesteś następnym heiterem i trollem, który niema pojęcia o uprawie soi i sam się do tego przyznaje a chce pouczać tych, którzy to robią od lat nikt tu nikogo do niczego nie zmusza każdy jest dorosły i odpowiada sam za siebie zgodnie z formułką, którą wstawiłem wyżej, czyli możesz dalej się ośmieszać.

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
Napisano (edytowany)

 przeniosę na nowy temat  opis herbicydów żeby było w jednym ciągu.

teraz coś o metrybuzynie powschodowo

 

etykieta Metribuzyn 75 DF metrybuzyna 75%  podaje że powschodowo dawka 1/3 lb/A do 2/3 lb/A   (131g/l -260 g/l)  można stosować zalecenia

  • soja ma 20 cm wysokości (8 inch) i przed chwast dwuliścinne nie większy niż 7,6 cm (3 inch) i chwasty jednoliścinne 2,5 cm (1 inch)

Specjalne środki ostrożności !!!

Nie stosować bezpośrednio na soją spowoduje to  bardzo poważne uszkodzenia . 

(Do not allow spray to contact more than the lower 1/4 to 1/3 of soybean plants.

Soybean leaves contacted by the spray will be killed) ----  jak właściwie to przetlumaczyć???

 tłumaczenie

Nie pozwolić aby oprysk dotknął więcej niż 1/4 to 1/3 rośliny ,roślina  po kontakcie z opryskiem zginie. 

Nie stosować dla odmian wrażliwych.

można dodać że zalecają oprysk w pasach(band) 15-20  cm (6-8 inch)  po każdej stronie rzędu (row)

95 - 380 litrów /ha (10-40 galons per acre )

moim zdaniem nie stosować metrybuzyny powschodowo !

 

 

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184
1 godzinę temu, pstaszek napisał:

Maaxx

Jak już sam pisałeś tu cytat - ja mam małe doświadczenie w uprawie soi – i to jest prawda reszta to tylko twoje domysły i emocjonalne wypowiedzi rozumiem, że mnie nie lubisz, ale powiem ci, że nie jestem tu po to, aby ktoś mnie lubił to chyba już każdy wie na tym forum i każdy wie, że większość środków w soi jest zarejestrowana, jako małoobszarowe a to znaczy dosłownie cytat z ulotki - STOSOWANIE ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN W UPRAWACH I ZASTOSOWANIACH MAŁOOBSZAROWYCH

Odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego w uprawach małoobszarowych ponosi wyłącznie jego użytkownik

Tak, że jesteś następnym heiterem i trollem, który niema pojęcia o uprawie soi i sam się do tego przyznaje a chce pouczać tych, którzy to robią od lat nikt tu nikogo do niczego nie zmusza każdy jest dorosły i odpowiada sam za siebie zgodnie z formułką, którą wstawiłem wyżej, czyli możesz dalej się ośmieszać.

 

Masz w jednym rację ja Ciebie nie lubię ją tak naprawdę Ciebie KOCHAM i chce się z tobą umówić ? 

Poza tym we wszystkim się myślisz 🤣

Boże ale ty sztywny jesteś 

To forum a nie ring 

Każdy może tu mieć swoje zdanie nie narzucaj swojego ego 

Trzymaj się zasad dobrego zachowania 

Ps jak będziesz troszkę miły i wyrozumiały sam się z tym lepiej poczujesz 

Ps mną się nie przejmuj ja rozumie takich ludzi jak ty ale to ludzie czytają wiec udaj chociaż miłego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zodiax

Przeczytaj to, co napisałeś i stosuj się do tego a będzie ok poza tym to nie do ciebie więc widzisz sam, kto tu jest sztywny i się spina zacznij się zachowywać tak jak chciałbyś, aby inni się zachowywali a będzie ok nie atakuj a nie będziesz atakowany śmieszku to było do ciebie.

1 godzinę temu, theta napisał:

 przeniosę na nowy temat  opis herbicydów żeby było w jednym ciągu.

teraz coś o metrybuzynie powschodowo

 

etykieta Metribuzyn 75 DF metrybuzyna 75%  podaje że powschodowo dawka 1/3 lb/A do 2/3 lb/A   (131g/l -260 g/l)  można stosować zalecenia

  • soja ma 20 cm wysokości (8 inch) i przed chwast dwuliścinne nie większy niż 7,6 cm (3 inch) i chwasty jednoliścinne 2,5 cm (1 inch)

Specjalne środki ostrożności !!!

Nie stosować bezpośrednio na soją spowoduje to  bardzo poważne uszkodzenia . 

(Do not allow spray to contact more than the lower 1/4 to 1/3 of soybean plants.

Soybean leaves contacted by the spray will be killed) ----  jak właściwie to przetlumaczyć???

 tłumaczenie

Nie pozwolić aby oprysk dotknął więcej niż 1/4 to 1/3 rośliny ,roślina  po kontakcie z opryskiem zginie. 

Nie stosować dla odmian wrażliwych.

można dodać że zalecają oprysk w pasach(band) 15-20  cm (6-8 inch)  po każdej stronie rzędu (row)

95 - 380 litrów /ha (10-40 galons per acre )

moim zdaniem nie stosować metrybuzyny powschodowo !

 

 

To, co wstawiłeś jednoznacznie sugeruje, że oprysk należy wykonać w międzyrzędziach tak, aby nie pokryć liści soi a te, które zostaną pokryte metrybuzyną zostaną spalone nie znam całego artykułu wiec tylko z tego, co wstawiłeś takie wnioski wyciągnąłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
Napisano (edytowany)

to z etykiety nic więcej tam nie jest napisane , zgadam się z tym co piszesz

testy które przeprowadziłeś sugerują że to uszkodzenie lub spalenie występuje nawet w małych dawkach środka

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety tak było w moim doświadczeniu a robiłem je, dlatego że jedna firma twierdziła że pryskają soje powschodowo metrybuzyną możliwe, że są odmiany, które to znoszą, ale akurat te, co Ja miałem uszkadzało, dlatego więcej już nie sprawdzałem. Poza tym, jeśli pryskać w międzyrzędach z osłonami tak, aby nie spalić soi to można stosować praktycznie każdy środek chwastobójcze nalistny tylko trzeba by skonstruować specjalny opryskiwacz z osłonami coś jak wielorak opielacz, ale w miejscach gdzie soja będzie rosnąć to chwasty też będą rosnąć, więc nie wiem czy to ma sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

Witajcie ja zastosowałem środek STALLION 363CS w dawce 2, 5 l\ha ale po trzech tygodniach po zbiegu jednoliiscienne po wschodziły, i zauważam że niektóre dwu liscienne też się pojawiają, chciałem zastosować SENCOR ale dostałem info ze moja odmiana bedzi później długo cierpiała po tym środku. Takie spostrzeżenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
Napisano (edytowany)

 

43 minuty temu, pstaszek napisał:

Niestety tak było w moim doświadczeniu a robiłem je, dlatego że jedna firma twierdziła że pryskają soje powschodowo metrybuzyną możliwe, że są odmiany, które to znoszą, ale akurat te, co Ja miałem uszkadzało, dlatego więcej już nie sprawdzałem. Poza tym, jeśli pryskać w międzyrzędach z osłonami tak, aby nie spalić soi to można stosować praktycznie każdy środek chwastobójcze nalistny tylko trzeba by skonstruować specjalny opryskiwacz z osłonami coś jak wielorak opielacz, ale w miejscach gdzie soja będzie rosnąć to chwasty też będą rosnąć, więc nie wiem czy to ma sens.

lepiej dać sobie spokój z metrybuzyną powschodowo

teraz co proponuje w US odnośnie siewu .etc. to co pisze to zalecenia dla północnych stanów US

trzeba przypomnieć , że US granica z Kanada to jest 49 równoleżnik u nas 50 Równoleżnik to Kraków warto mieć to na uwadze, 49 to  gdzieś w Bieszczadach granica Polski, 

temp gleby  min. 10 C, siew  głębokość ok 3,8 cm. (1 1/2 ich), zalecają żeby nie siać wcześniej niż na 5 dni przed przymrozkami ( killing frost) , wcześniejsze siew ryzyko 50%

zalecany pierwsza połowa maja, jednak jak są warunki wcześniejszego siewu to zalecane, każde opóźnianie siewu strata 0,3 (b/A) na dzień ok 20 kg/ha na dzień

średnio siew pierwszy tydzień maja lub wcześniej skok plonu 8%

u nas  PL ( 20 kwiecień - 3 maj ) -10 dni średnio 200 kg straty na ha

Zalecana dawka siewu nasion na 150,000 akr do 175 000 powierzchni wzrost plonu 6% w stosunku do

100,000 to 130,000 PLS/acre

PR = D*[100/(M1)]*[100/(100-M2)], where D is the desired plant density per acre 150,000,

M1 (germination percent = 95 percent) and

M2 (average percent stand loss on the farm = 10 percent).

PR = 150,000*[100/(95)]*[100/(100-10)] = 175,450 seeds per acre

175,450 seeds ÷ 3,000 seeds per pound = 58.5 pounds/acre (lb/a) of soybean seed needs to be planted.

Przykład :

MTZ = 117g

D= 375 000  ha (150 000 per Acre)

M1(zdolność kiełkowania)= 92%

M2 (strata,ptaki etc.) = 10%

PR = 375 000 * [100/(92)]*[100/(100-10)] = 450 000

450 000 / 8550 = 52,64 kg/ha

Stosowane u nas jednostki siewne np.: 4 na ha to spokojnie można 2 siać bez strat dla plonu

Co myślicie?

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Ja posiałem 140kg/ha, zakładając siłę kiełkowania 80% to jeszcze mógłbym mniej, ale warunki niesprzyjające w tym roku. Zobaczymy, jaki będzie plon, na tę chwilę wymaga poprawki bo doblebowy średnio podziałał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do gęstości siewu to ja od dawna jestem przekonany ze należy go obniżać, ale każdy niech sobie robi jak chce ja dalej będę siał w szerokich rzędach i coraz rzadziej aż zacznę siać punktowo jak będę miał odmianę u mnie przetestowaną, która będzie wschodzić w różnych warunkach w granicach 80-85 procent to zasieje punktowo w granicach 30-40 nasion na 1metr kwadratowy oczywiście muszą być do tego zaprawy grzybowe i na szkodniki w czasie wschodów wtedy ryzyko będzie niewielkie i będzie można siać punktowo. Z chwastami już sobie dobrze radzę, więc szerokich rzędów się nie obawiam, że mi soja zarośnie

Ja już na pewno nie będę sprawdzał chyba, że wyjdą jakieś konkretne publikacje ile i na jakie odmiany można stosować to wtedy może się skuszę wstawiam zdjęcie po oprysku Refine 50 SX 10g na 1ha było to w 2016 roku stosowałem go przez 3 lata, ale już mi się skończył, dlatego teraz cieszę się, że jest TIFF 040 OD Refine 50 SX przy dawce 10g środka wychodziło 5g tifensulfuron metylowy czystej substancji na 1ha później stosowałem większe dawki nawet 8g czystego tifensulfuron metylowy, dlatego teraz będę stosował TIFF w dawce 0,2l na 1ha, co daje nam 8g czystego tifensulfuron metylowy, ale dawkę podzielę na dwa zabiegi po 0,1l, czyli 4g czystego tifensulfuron metylowy na 1ha będę pryskał już jutro faza soi miedzy 11 a 12 czyli ma już 2 liście, ale jeszcze niema trójlistków dzięki tak wczesnej aplikacji chwasty nie są jeszcze duże, więc zahamuje ich wzrost jednocześnie nie zaszkodzę tak soi jak bym dał od razu pełną dawkę a po 10 dniach jak soja się trochę zbierze po pierwszym zabiegu poprawie drugą porcją, czyli 0,1 TIFF i mam nadzieje, że dobije chwasty a soja będzie dalej rosnąć. Stosowałem też mieszaninę bentazon 960g + tifensulfuron metylowy 6g na 1ha efekt chwastobójczy lepszy, ale trzeba pryskać w późniejszej fazie, co najmniej 1 trójlistek wykształcony całkowicie no i koszt takiego zabiegu dużo droższy, bo bentazon nie jest tani.

Zdjęcia po zastosowaniu Refine 50 SX w dawce 10g na 1ha

 

IMAG0659.JPG

IMAG0652.JPG

IMAG0647.JPG

IMAG0649.JPG

IMAG0651.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj