AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Ulman    5576
58 minut temu, Anetka1 napisał:

po co w polsce uprawiać soję dajmy zarobić biednym amerykanom by mogłi sie  dalej zbroić i objąc w okupację inne kraje

Produkujmy mało opłacalną soję na złość Amerykanom!!! My nic nie zarobimy ale oni tez nie!


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeszcze coś odnośnie siewu punktowego a mianowicie nowość w siewnikach zwykłych siewnikach do siewu zboża. Chodzi o system pojedynkowania nasion (singular system) wymyślony i stosowany w nowych siewnikach Horsch można w tym systemie siać zboża do 250 nasion na 1 metr kwadratowy powyżej tej normy efekt pojedynkowania nasion jest niewidoczny z powodu zbyt dużej ilości nasion są układane tak blisko siebie, że nie jest już widoczny efekt rozdzielania na pojedyncze ziarna.

Poza tym można w tym systemie wysiewać rzepak i strączkowe, czyli na przykład groch czy soję nie wiem czy można nim siać kukurydzę, ale myślę, że jak jest wstanie posiać rzepak czy zboża w takim systemie to kukurydzę też powinien dać radę, co to oznacza a no to, że już nie będzie potrzeby kupowania siewnika punktowego, bo będzie można to zrobić jednym siewnikiem dzięki systemowi pojedynkowania nasion firmy Horsch po prostu siewnik standardowy zostaje wyposażony w specjalną redlicę do siewu punktowego (TURBO DISC) z dozownikiem Funck i odpowiedni system sterowania wraz z oprogramowaniem siewniki, które mogą zostać wyposażone w taki System to Pronto AS/DC/KR następny to Expres KR i Focus TD firmy Horsch podobno firma na dzień dzisiejszy nie będzie doposażać starych siewników w ten system jedynie nowe maszyny na dzień dzisiejszy będą miały taki system.

https://www.horsch.com/pl/produkty/skladniki/saemaschinen/singularsystem/

 

Edytowano przez pstaszek
dodanie linku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Warto przeczytać ważne stwierdzenie ze plony nawet w ramach jednej odmiany są niestabilne, co potwierdza to, o czym pisałem, że nawet jak wybiorę odpowiednią odmianę to o ostatecznym plonie zadecyduje w danym roku przebieg pogody jest też kalkulacja opłacalności.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/jak-zarobic-na-uprawie-soi/?page=1#lead

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
Soja sprzedana do GPH Farmer Lipsko kolo Zamoscia. Wilgotnosc 12.8 % Ciut zabraklo białka. Cena na tablicy 1445 zl brutto a poszła po 1412 zl brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Koledzy, może wiecie ile P,K,Mg pozostaje w glebie po przyoraniu resztek pożniwnych ? O azocie piszą że nawet do 100 kg/ha a o reszcie składników brak informacji.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Piszą, nawet jeśli nie wprost to możesz wyliczyć ile idzie składników na słomę. A ile pójdzie na słomę, to tyle samo zostanie po przyoraniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, 01_Spider napisał:

Koledzy, może wiecie ile P,K,Mg pozostaje w glebie po przyoraniu resztek pożniwnych ? O azocie piszą że nawet do 100 kg/ha a o reszcie składników brak informacji.

 

 

Tyle pozostanie P, K i Mg  ile wzięła minus to co co skupu pojechało , podobnie jest z azotem  dzieki symbiozie produkuje  azot a on  jedzie z nasionami do skupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

A co tej słomy sojowej. Ja tydzień po żniwach sojowych robiłem orkę siewną bez podorywek i talerzówek i elegancko sie orało bez zapychania oczywiście kombajn z sieczkarnią. A teraz śladu nie ma że rosła soja szybko sie rozłożyly badyle pod ziemią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pozwolicie, że powyższe komentarze na ten temat pozostawię bez komentarza po prostu szkoda słów zero profesjonalizmu

W linku cały artykuł na temat zawartości składników w strączkowych miedzy innymi w soi poniżej linku skopiowana jego część jego część

https://www.agrofakt.pl/uprawa-roslin-straczkowych-oplacalnosc/

Uprawa roślin strączkowych może dać bardzo wiele. Ich biologiczna hojność zależy jednak:

  • od przebiegu pogody (rozkładu temperatur i opadów) w okresie wegetacji roślin;
  • szczepienia – lub jego braku – nasion (materiału siewnego) dedykowanymi szczepami bakterii dla danego gatunku strączkowego (lepiej szczepić – szczególnie, jeśli dawno na danym polu nie uprawiano bobowatych grubonasiennych);
  • kategorii agronomicznej (ciężkości) gleby – na luźnych / lekkich jest mniej resztek, na średnich – więcej, na średnio ciężkich – najwięcej (gleby bardzo ciężkie, zimne i wilgotne tylko sporadycznie nadają się do uprawy bobowatych);
  • stopnia rozdrobnienia resztek pozbiorowych przed ich wprowadzeniem do gleby (przyoraniem) – dobre rozdrobnienie przyczynia się szybszej mineralizacji (rozkładu) materii organicznej
  • dostępności poszczególnych składników dla rośliny następczej,
  • odczynu gleby i obecności jonów antagonistycznych (przeciwstawnych) – większość składników dla dobrego pobrania przez rośliny wymaga odczynu zbliżonego do obojętnego lub ewentualnie lekko (słabo) kwaśnego (pH w 1 M KCl = 5,6–6,5 – słabo kwaśny; 6,6–7,2 – obojętny).

Jaka może być masa mikro i makroskładników?

W zależności od wzajemnych relacji podanych powyżej czynników masa wprowadzonych składników (w kg) w resztkach pozbiorowych bobowatych grubonasiennych na 1 ha wynosi przeciętnie (wg różnych badań):

  • Łubin żółty: 40–100 azotu, 10–30 fosforu, 30–70 potasu;
  • Łubin wąskolistny: 60–90 azotu, 10–40 fosforu, 20–80 potasu;
  • Łubin biały: 50–120 azotu, 10–40 fosforu, 20–90 potasu;
  • Groch siewny: 40–70 azotu, 5–25 fosforu, 10–60 potasu;
  • Bobik: 20–60 azotu, 5–40 fosforu, 40–120 potasu;
  • Wyka siewna (jara): 15–40 azotu, 5–20 fosforu, 5–60 potasu;
  • Soja: 20–80 azotu, 10–40 fosforu, 10–90 potasu;

Fasola zwyczajna (karłowa): 20–50 azotu, 3–15 fosforu, 30–70 potasu

Poniżej jeszcze jeden artykuł i tabela:

Pobranie składników z plonem głównym i ubocznym

PDF]

Bilans składników pokarmowych i zasady jego liczenia - IUNG PIB

 

SOJA składniki w plonie głównym i ubocznym.jpg

 

Edytowano przez pstaszek
dodanie PDF
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Soja: 20–80 azotu, 10–40 fosforu, 10–90 potasu;

Gdzie ten profesjonalizm u ciebie ????????????  fosfor i potas zostawiła ale wcześniej go pobrała podobnie jest z azotem pod warunkiem że że były brodawki, bo jak nie było to z każdą tona pojechało do skupu 200 kg saletry

dobre wieści sa takie że pobiera stad gdzie zbożowe nie daja rady i  i pobiera takie którymi zbożowe nie sa zainteresowane a zostawia tam gdzie dają rade pobrać

😀😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Doglebówka czytaj ze zrozumieniem w pierwszej informacji jest podane ile składników wprowadzamy s powrotem wraz z resztkami pożniwnymi, czyli słoma, korzenie i jest podane, od czego jest to zależne ile tych składników wróci do gleby to, że soja je najpierw pobiera to jest jasna sprawa i to jest jasno i wyraźnie przedstawione w żółtej tabeli, czyli w drugiej informacji, ale ktoś tak inteligentny inaczej jak Ty nie jest tego wstanie zrozumieć, więc, po co ten twój śmieszny komentarz. A podaje się to po to żeby uwzględnić to przy nawożeniu pod następną roślinę gadanie, że wszystko poszło do skupu to nic innego jak opowiadanie bzdur no chyba, że Ty i słomę i korzenie też sprzedajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te tabelki są właśnie do takich ekspertów  jak ty , jakie ma  znaczenie w nawożeniu następnej rośliny ile zostało czego przyorane ???????? bo ile pobrała i potem zostawiła po sobie to ma znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czy ty jesteś taki tępy czy tylko udajesz takiego tępego, jeśli wiemy ile pobrała roślina a nie wiemy ile powróciło do gleby z resztkami pożniwnymi to jest jasne, że damy więcej niż potrzeba, bo będziemy się sugerować tym ile pobrała roślina a nie uwzględniając tego, co s powrotem wróciło do gleby ekspercie od siedmiu boleści a co za tym idzie wzrosną nam niepotrzebnie koszty nawożenia i straty składników, których rośliny nie pobiorą, bo będzie ich w nadmiarze, więc zostaną przemieszczone w głąb gleby poza system korzeniowy zatruwając środowisko wydaje mi się, że ty nie masz nic wspólnego z rolnictwem trolujesz ten temat żeby tylko trolować i nic poza tym jesteś ekspert od pukania się młotkiem po głowie no i mamy tego konsekwencje a mówiłem żebyś tego więcej nie robił.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Taka ciekawostka odnośnie najlepiej plonujących odmian soi Źródło: COBORU 2018.

Jak widać potwierdza to, co Ja pisałem odnośnie odmian, które siałem, że najlepiej u mnie plonował Obelix i Coraline. Obelix jest na drugim miejscu zaraz po Sirelia, (której Ja niemiałem) w swojej grupie średnio wczesne i średnio późne a Coraline na pierwszym miejscu w grupie bardzo późne w przyszłym roku na pewno będę chciał sprawdzić odmianę Sirelia. Cały artykuł w linku

Jeśli link nie działa to zamienić ,,agrofoto'' w linku na ,,agropolska''

https://www.agrofoto.pl/uprawa/straczkowe/plonowanie-odmian-soi-w-2018-roku,79.html

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
pstaszek skąd będziesz miał materiał siewny na przyszły sezon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Oczywiście będzie to kwalifikat Obelix rozprowadza w Polsce firma FarmSaat AG https://www.farmsaat.de/pl/soja/ tam należy dzwonić i pytać o materiał siewny. Coraline rozprowadza firma SaatenUnion tam należy dzwonić i pytać o tą odmianę https://www.saaten-union.pl/index.cfm/action/varieties/cul/482/v/3099.html . Następna odmiana to Abeilna rozprowadza ją w Polsce firma Saatbau w tej firmie pytać o tą odmianę https://www.saatbau.com/pl/saatgut/soja-3/soja-3/abelina-pl-pl?id=664 . RGT Sirelia można zapytać o nią w firmieTop Farms http://www.topfarms-nasiona.pl/produkty/soja/rgt-sirelia

Ja tam jeszcze nie dzwoniłem, więc nie wiem czy będą ją mieli w sprzedaży w przyszłym roku.

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Należy pamiętać, że Obelix i Abelina mają grube ziarno i szybko się osypują, więc aby uniknąć strat należy je wykosić zanim całkowicie wyschną, co wiąże się z dosuszaniem ziarna Coraline ma drobniejsze ziarno, ale jest późną odmianą, więc też należy się liczyć z dosuszaniem, choć w tym roku wykosiłem ją suchą. RGT Sirelia niestety nic nie mogę powiedzieć na jej temat, ponieważ jeszcze jej nie siałem w opisie tej odmiany jest podane, że należy do grupa wczesności, 000 czyli podobnie jak Obelix i Abelina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj