AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

tomaszek767    11
3 minuty temu, damian12345 napisał:

Ok, dzięki. A na "świeżych" stanowiskach dajesz jakiś azot? Jeżeli tak to kiedy i w jakiej formie?

Do tej pory stosowałem tylko azot zawarty w fosforanie amonu. Od tego roku w podsiewacz będzie szedł sam fosfor. Azotu nie będę podawać wcale. Pieniądze które miałbym wydać na azot przeznaczam na dodatkowe odszczepienie nasion. Do tej pory najlepiej mi wychodził Histick. Aczkolwiek nie wiem jak te nowe szczepionki Saatbau będę się sprawdzać. , ich plusem jest forma płynna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421
tomaszek767 napisał:

4 minuty temu, ROLNIKzLUBOWA napisał:

a jaka agrotechnika? pH? nasiona kwalifikat?

Ph 7,0-7,2 fosfor potas średnie magnez nisko. Nasiona kwalifikat (jednakże mimo iż była soja na soi kwalifikta odszczepiam HiStickiem na poletkach był kwalifikat + inna szczepionka tak jak w tabeli). Agrotechnika. Po soi w zeszłym rokut alerzowka na 5cm. W lutym wysiane Korn Kali 250kg/ha. Na tydzień przed siewem oprysk glifosatem + MCPA ze względu na miejscowo występujący skrzyp. W trakcie siewu 100kg/ha Fosforanu amonu. Siew 27 kwietnia w ilości około 60 szt/m2 na głębokość około 2-2,5cm. Po siewie sencor liquid+ boxer ( ale moim zdaniem słaba mieszkanka bo później jeszcze poprawiałem corum 0,6/ha). Do tej pory korzystałem z plattena ale nie mogłem w tym roku dostać. potem dwa zabiegi dolistne Yara Photrel Advance 1,5hg/ha+ CoMo 0,2l/ha+ yara Bortrac 1,0l/ha+ Optysill 0,7l/ha. Zbiór około 10 października. 

W jakiej dawce szedł sencor liquid +boxer? W tym roku taka mieszankę chce zastosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
44 minuty temu, Siedzacybyk napisał:

W jakiej dawce szedł sencor liquid +boxer? W tym roku taka mieszankę chce zastosować.

Boxer 2,0l/ha Senqor 0,44l/ha.

Moje spostrzeżenia:

Sencor liqiud bardziej hamuje soję w początkowej fazie niż metrpbuzyna która jest np w ekspercie czyli pewnie kwestia formulacji. Ja już nie będę stosował tej mieszaniny. Boxer trochę słabo trzyma w tej dawcę a znajomy który zastosował 3,0l/ha miał pożółknięte rośliny.

Może to kwestia odmian. Tak czy owak ja już tej mieszaniny nie użyje. W tym roku albo zastosoeuej platten albo proman i powschodowo corum ( bardziej skłaniam się ku drugiej opcji bo wydaje mi się że nie zahamuje to tak bardzo wzrostu w początkowej fazie rozwoju).

Inny kumpel robił właśnie promanem i potem forum i miał fajnie czysto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety, ale 2l Boxera to stanowczo za mało zalecana dawka 3-4l na 1ha, więc w mieszance minimum 3l trzeba dać Ja stosowałem Arcade 880EC gotowa mieszanka prosulfokarbu i metrybuzyny dałem 3l na 1ha, co odpowiadało 2400g prosulfokarb i 240g metrybuzyna, czyli odpowiednik mieszanki 3l Boxer i 0,4l sencor, ale wydaje mi się, że trzeba by było dodać do tego jeszcze 60g metrybuzyny albo dać, co najmniej 3,5l Arcade na 1ha. Przy 2l na 1ha Boxser ma bardzo słabe spektrum zwalczania chwastów, więc można to traktować jak wodę święconą.

Na zakładkach gdzie Arcade wyszło 6l na 1ha była czyścina, ale było widać, że soja była przyhamowana możliwe, że 4l Arcade było by odpowiednia dawką, ale to sprawdzę w nadchodzącym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Mocno ją przyhamowało? Na polach niedaleko mnie stosowali 3 li Boxera i 1,5 li Stomp Aqua, mieli czysto. Mam jednak dużo maruny, a z tych dwóch substancji metrybuzyna chyba będzie skuteczniejsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Bardzo mocno można powiedzieć, że ją nawet przerzedziło w końcu maksymalna dawka Arcade w ziemniakach to 5l a Boxera w soi 4l wiec te 6l to stanowczo za dużo, ale myślę, że większą szkodę soi wyrządziła metrybuzyna niż prosulfokarb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Dawka Sencora 0,55 li / ha to 330 g metrybuzyny, odpowiada to 4 li Arcade. A po tych 3 li mocno przepuściło chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niebyło tragedii, ale jednak przepuścił zależy też, na jakim kawałku miałem problem z rdestami i psianką czarną pisałem o tym psianki oczywiście nawet w większej dawce nie weźmie poza tym pojedyncze chwasty poprawiałem Tifem na dwuliścienne i Bentazonem na psiankę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    340

A co tu pisać jak jeszcze pełno śniegu na polach, a do siewu jeszcze daleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

W tym roku planuje zasiać trochę wcześniej, tak jak pisał Staszek. Dużo nie mam do siania, dlatego chcę spróbować namoczyć ziarna, by szybciej wschodziły :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Nie połupie ich w siewniku, albo nie będą się zawieszać?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Mam kupione wyrzutniki do grubonasiennych. Zamierzam uprawić talerzówką, a potem zasiać samym siewnikiem talerzowym z takimi wyrzutnikami. Podobno dla soi największym szokiem nie jest chłód podczas wschodów, tylko pobranie przez nasiono zimnej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Na razie nie kupiłem żadnej zaprawy, nie za bardzo wiem, co na dzień dzisiejszy można by było zastosować, a jest dostępne na rynku. Może ktoś podpowie? Oryginalnie zaprawione nasiona już przerabiałem, to tylko zabieg marketingowy, by doliczyć do ceny nasion. Wysiane nasiona z oryginalną zaprawą - 0 brodawek, obok wysiane z niedbale wsypaną zaprawą do siewnika - około 20 szt. na roślinie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W tym roku zima jest zupełnie inna niż w poprzednich latach, więc nie wiadomo czy ziemia będzie dostatecznie ogrzana na głębokości 10cm na początku kwietnia a to jest najważniejsze podczas kiełkowania soi, aby ziemia miała te 10 stopni na plus jak siałem w zeszłym roku to miała więcej niż 10 stopni na plusie przez około 5 dni a to wystarczyło, aby soja skiełkowała i dała sobie później radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Teraz śnieg i mróz, a za miesiąc może być ciepło. Bywało, że styczeń ciepły, a kwiecień zimny. Pogoda jest zmienna jak kobieta :). Chcę jednak wcześniej zasiać, by do końca czerwca ładnie się rozkrzewiła. W tym roku zasieje co 23 cm, w obsadzie 50 szt. /m2.. Część wypadnie, powinno oko 40 zostać, taka optymalna obsada. W tym roku było 60, trochę za gęsto. Dwa lata temu 35, ale mało wzeszło, trochę za rzadko. Ustawie wysiew na około 45 do 50. Siałem moraviansa, brunensis, mavke. W tym roku zasiej moraviansa. Chciałem Silesię, ale nie ma dostępnej, wyprzedana. Spróbuję mayrice, abeline. Macie jakieś pomysły na dosc wczesna i plenna odmiane. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na pogodę nie mamy wpływu, dlatego napisałem, że najważniejsza jest temperatura gleby, jeśli osiągnie, co najmniej +10 to można decydować się na siew to, że namoczysz nasiona nic ci nie da jak posiejesz do zimniej gleby dobrze kombinujesz, ale jak takie namoczone nasiona wprowadzisz do zimnej gleby to przypuszczam, że po 30 minutach będą miały taka samą temperaturę jak gleba, więc kiełkowanie będzie kiepskie chyba, że je podkiełkujesz to wtedy nie będzie tak ważna temperatura gleby tylko jak takie podkiełkowane nasiona wysiać, ale oczywiście warto to sprawdzić poza tym proponowałbym posadzić już skiełkowane nasiona do takiej samej zimnej gleby ze 100sztuk i sprawdzić ile z tych skiełkowanych wypadnie. Oczywiście to będzie tylko ciekawe doświadczenie, bo nie da się tego na razie wprowadzić na szeroką skale, ale sprawdzić na pewno warto.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
Dnia 1.02.2021 o 10:28, Aroo22 napisał:

Jaką zaprawę stosujecie i bakterie? 

Ja ci podpowiem co u siebie zaobserwowałem. U siebie nawet kwalifikatorów odszczepiam jeśli na polu nigdy nie było soi. I proponuje Turbosoy (SAATBAU) + Hi Stick (BASF). Próbowałem jeszcze szczepionki z biogenu ( u mnie było po niej bardzo słabe prodawkowanie). Trochę tańsze a w mieszance z HI Stickiem będą ok bakterie z Biofood Wałcz. Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Ja uważam że świeże pola odszczepiam podwójną dawka żeby namnożyć bakteria potem w kolejnym roku tez soja jeszcze doszczepiona.

W tym roku na polu gdzie soja była drugi rok po sobie i dodatkowo doszczepiłem podwoją dawka dala teki efekt:

IMG_2678.jpeg

Za to ja mam pytanie z innej beczki ale tez związane z soja jak i również z wszystkimi roślinami uprawnymi. Czy ktoś więc jak samemu wyhodować bakterie azotobakter? żeby zastąpić nałożeniem granulatem na rzecz oprysku i obniżyć koszty.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421

Z obserwacji i doświadczen w państwowym gospodarstwie znajdującym się niedaleko mnie, mogę Wam jedynie odradzić podwójne szczepienie turbosoy. Soja zaszczepiona pojedyncza dawka niebyła taka piękna, ale strąków miała dużo. Natomiast ta zaszczepiona podwójna dawka, pięknie wyglądała, zawiązała  jednak mało strąków. Potwierdziło to moje doświadczenie. Podałem zbyt duża azotu na start, soja też piękna ale słabo plonowala. Jeśli mamy zamiar wspomóż soje azotem, zróbmy to na początku kwitnienia. W 2019 roku rozsialem dość dużo azotu na początku kwitnienia, ratowałem dość mizerne się zapowiadająca się plantacje. Strąków miała bardzo dużo, wydajność również. W tym roku jeśli nie będzie brodawek, też tak zrobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
5 minut temu, Siedzacybyk napisał:

Z obserwacji i doświadczen w państwowym gospodarstwie znajdującym się niedaleko mnie, mogę Wam jedynie odradzić podwójne szczepienie turbosoy. Soja zaszczepiona pojedyncza dawka niebyła taka piękna, ale strąków miała dużo. Natomiast ta zaszczepiona podwójna dawka, pięknie wyglądała, zawiązała  jednak mało strąków. Potwierdziło to moje doświadczenie. Podałem zbyt duża azotu na start, soja też piękna ale słabo plonowala. Jeśli mamy zamiar wspomóż soje azotem, zróbmy to na początku kwitnienia. W 2019 roku rozsialem dość dużo azotu na początku kwitnienia, ratowałem dość mizerne się zapowiadająca się plantacje. Strąków miała bardzo dużo, wydajność również. W tym roku jeśli nie będzie brodawek, też tak zrobie.

U mnie jest odwrotnie. Sytuacja głównie dotyczyć pól "Świeżych" tj. tych na których nigdy soja nie była uprawiana. Pola na których siałem kwalifikat nie było brodawkę wcale albo dwie trzy co w efekcie dawało mizerny plon. Zastosowanie podwójnej dawki przyniosło efekty w postaci bardziej obfitego brodawkowania i przez co troszkę wyższego plonu. Jednakże najważniejsze jest to ze szczepie glebę bakteriami sojowymi co ma korzystny efekt w późniejszy latach uprawy soi. jedna z działek na których mialem soję. W połodozmianie soja trafiła tam 3 raz z przerwami oczywiście. zastałem swoje nasiona zaszczepiłem tylko histickiem. efekty bardzo dużo brodawek od samego początku rozwoju roślin no i oczywiście ku mojemu zaskoczeniu w żniwa plon 4+.

Ja wyznaj zasadę ze lepiej dać podwójną dawkę bakterii bo jest naturalne dla rośliny i pieniądze które miałby dać na azot przeznaczam na bakterie. azot zastosujesz i masz go chwilowo a bakterie już zostają w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    421
Napisano (edytowany)

Zgadzam się z opinią wyżej. Zastosowałem azot na kwitnienie z powodu braku brodawek. Nasiona miałem oryginalnie zaprawione, ale to chyba jedynie efekt marketingowy dla uzyskania lepszej ceny. Chciałbym w tym roku sam zaprawić histickiem, ale nie mam go gdzie kupić. O turbosoy wiem jedynie z tego doświadczenia. Może są to dwa różne preparaty, z różnymi szczepami bakterii, nie nakładają się, a uzupełniają, dając lepszy efekt. 

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj