sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

yacenty    3910

u mnie kombajn bez sieczkarni. https://youtu.be/sP3Gm9s0DZM https://youtu.be/NuQoT54c7lI najpierw talerzowka plyciutko a później trzybelkowiec na 30. i tego samego dnia siew


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja nie jade talerzowka przed tylko od razu dlutowiec i siew talerzowka z siewnikiem talerzowym. W tym roku na probe maly kawalek 0.75 ha po ququ na ziarno gdzie młócił kombajn z sieczkarnią zasiałem przenicę bezposrednio w sciernisko. Nawet ładnie wzeszło o dziwo ale burdello na polu konkretne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3910

ja się bałem że za dużo towaru jest po kombajnie stąd pomysł na talerzowke


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Kwestia jaką mamy ozmianę, do tego dochodzi tez kwestia ile nam sypneła kukurydza bo przy ok 9 ton a 15 ton z ha to roznica w ilosci materii pozostawionej na polu jest naprawde bardzo duza. O ile przy plonie do 10 ton to jakos zawsze wyjdzie to przy ponad 13 tonach juz naprawde robi sie grubo i o.łot bez sieczkarni jest dla mnie nieporozumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

Jana wiosnę chyba wjadę plyciutko talerzowka, a potem bezorkowym, ale na 17 cm. 20 byłoby lepiej, ale za słabego gniadego mam. piszą,że nie jest dobrze robić zbyt głęboko, bo wyciąga się glebę beztlenowa. ale nie jestem exprertem. przed siewem soi wjadę talerzowka i siew. ciekawy jestem czy chwasty po qq będą mniej uciążliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

A po co najpierw talerzowka na wiosne? Od razu gruber na te 20 cm a przed samym siewem uprawa plytka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

tak planowałem, ale mam obawy co do tych liści po qq, czy to się schowa. na jesieni nie robiłem nic, zostawiłem to, nie dało się tego sensownie uprawić. z ciekawości dwa przejazdy są zrobione talerzowka, to na obecną chwilę brak różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74

pług dłutowy to ulepszony głębosz? pług dłutowy to zwykły pług który głębiej pracuje i trochę słabiej miesza - używasz go jak chcesz mieć zaorane ale bez podeszwy płużnej. ja bym powiedział że to 3-belkowiec którym można pracować głębiej

Edytowano przez ziomster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

no plug dlutowy to ma z nazwy tylko plug bo raz ze nie wyrzuca gleba od spodu a dwa miesza tylko tylko gorną warstwe a głębszą tylko spulchnia, na moje blizej mu do glebosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74

to jeszcze zobacz jak te słupice są wyprofilowane - w dłutowym sa pod kątem, w głęboszu pionowo 

te "ukośne"  słupice wyciągają ziemię i bardzo mieszają - wystarczy popatrzeć na filmy z pracy tych maszyn (i porównać z pracą głębosza).  

ostatnio mam takie przemyślenie że w Polsce uprawa bez orkowa oznacza bardziej "oranie"  bez użycia pługa - czyli co tu zrobić żeby pole było czarne ale nie robić tego pługiem. stad te 3-belkowce i zapierdzielanie po polu 10 km/h albo szybciej. tylko to nie ma nic wspólnego z uprawą bezorkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

to samo wspominałem w którymś wcześniejszym poście, że w uprawie bezorkowej próbujemy bez użycia pługa uprawić ziemię,by przypominała orana. kupiłem bezorkowcem, ale ja mieszam nim do 17 cm, nie chce wyciągać ziemi z głębszych warstw, a głębiej mój Zetor ma za ciężko :) a jaka maszyna spulchniają by ziemię na 20cm, ale nie wyciągała glebszych warstw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

duzo zalezy jak zbudowana jest slupica oraz jakiej szerokosci mamy dluta.  Ja od siebie moge dodac ze u mnie nie wyciaga ziemiz glebszych warstw  w jakis duzych ilosciach, bo minimalnie na pewno, ale robiąc na 40 cm na pewno bym mial sporo martwicy na wierzchu jezeli by zachodzilo takie zjawisko dosc mocno. Co do dlutowca jezeli ktos jedzie gleboko i jeszcze boczne skrzydelka ustawia na glebokosci ok 30cm to na bank ma przewalone jak po plugu ale do tego potrzeba konia wielkiego. Ja u siebie dlutowca 3m 7 lap ciagalem Valtra 185km a teraz ostatnio Deutzem o takiej samej mocy  i nie przekraczam nigdy 9kmh bo nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

mam w bezorkowcu delta flex. starym spulchniaczem jezdzilem na 17 cm, nowym tez, raczej wystarczy. Pługiem też nie przekraczaliśmy 20 cm. orze tylko pod rzepak i nie widze ubocznych skutkow tak plytkiej orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40

A nie próbowałeś chociaż hektar nigdy zrobić bezorkowo pod rzepak skoro masz do tego sprzęt. Ciekawe co by wyszło z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    582

Ja Crosem T Driwe   z  Uni  pod rzepaku jadę na 22-25 przeważnie, Fendt 240 km jedzie 11 spokojnie , ale komputer pokazuję 49  spalania, a przy 9 km  35 litrów, wiec jadę 9 km/h. Około 2 ha/h robie. 

W tym agregacie podoba mi się talerzówka z tyłu ona naprawdę robi robote. puszczam ją na 12 cm. Wał oponowy dogniecie. Mam 12 redlic na 3 metry  dość  ładnie miesza, martwicy nie widać. Po pługu dużo gorzej i płyciej  20-22 orze. 

Pola które biorę pierwszy rok to 9 km/h wymiekka, norma 6-8 km/h. w 3 roku jest poprawa i likwidacja zastoisk wodnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

pod pszenicę to sama talerzowka nie wystarczy? w tym roku moim super zetorem spokojnie na 12 cm robiłem:))) martwię się w drugą stronę,czy pod soję lub rzepak po pszenicy dam radę uprawić bez pługa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1306
tomek73 napisał:

Ja Crosem T Driwe   z  Uni  pod rzepaku jadę na 22-25 przeważnie, Fendt 240 km jedzie 11 spokojnie , ale komputer pokazuję 49  spalania, a przy 9 km  35 litrów, wiec jadę 9 km/h. Około 2 ha/h robie. 

W tym agregacie podoba mi się talerzówka z tyłu ona naprawdę robi robote. puszczam ją na 12 cm. Wał oponowy dogniecie. Mam 12 redlic na 3 metry  dość  ładnie miesza, martwicy nie widać. Po pługu dużo gorzej i płyciej  20-22 orze. 

Pola które biorę pierwszy rok to 9 km/h wymiekka, norma 6-8 km/h. w 3 roku jest poprawa i likwidacja zastoisk wodnych. 

jakiej szerokości redlice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74
4 godziny temu, notkiz napisał:

A nie próbowałeś chociaż hektar nigdy zrobić bezorkowo pod rzepak skoro masz do tego sprzęt. Ciekawe co by wyszło z tego.

Cały problem polega na tym że w prawdziwej uprawie bezorkowej najważniejszy jest siewnik a nie maszyny uprawowe - ich powinno być jak najmniej a jeśli już to takie które minimalnie ingerują w glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1306

spólchnić i tak musicie a 12 łap na 3metrach to tak dużo zrusza glebęm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    582
13 minut temu, ZELKOW napisał:

jakiej szerokości redlice?

https://allegro.pl/oferta/dziob-redlicy-zeba-cx-unia-cross-au-2065-warynski-11929918822

70 mm z węglikiem 

11 minut temu, ziomster napisał:

Cały problem polega na tym że w prawdziwej uprawie bezorkowej najważniejszy jest siewnik a nie maszyny uprawowe - ich powinno być jak najmniej a jeśli już to takie które minimalnie ingerują w glebę.

Siewnik można wynająć, u mnie 150 zł/ha za Tempo. Ja sialem Focusem  z Uni i też wycodziło fajnie, w tamtym roku Amazone Cyriius  i ok. 

Podstawa to żeby nie spiepszyć  uprawy w  bez orce, bo potem tylko pług wszystko  zakryje. I trochę wody potrzebne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    200
29 minut temu, Siedzacybyk napisał:

pod pszenicę to sama talerzowka nie wystarczy? w tym roku moim super zetorem spokojnie na 12 cm robiłem:))) martwię się w drugą stronę,czy pod soję lub rzepak po pszenicy dam radę uprawić bez pługa?

Soja  to przeciez wiosenna uprawa. Jak masz pola w dobrej kulturze to po zimie nawet nie widac, ze rosla pszenica. Sloma rozsypuje sie w proch po przejechaniu agregatem 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

a czy trzeba to spulchnic,czy wystarczy talerzowka? zawsze się zastanawiam,czy tam pod spodem będzie twardo, czy roślina da sobie radę? nie mam za dużo doświadczenia,dlatego takie myślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74

Zależy co było przedplonem. Po rzepaku, soi, grochu bym sobie spulchnianie odpuścił. Ja płytko talerzuje żeby pobudzisz samosiewy i potem wjazd z uprawowo siewnym na talerzowce (siewnik na stopkach bo nie mam jeszcze lepszego). Spluchnianie wskazane między zbożami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

mam siewnik talerzowy na kołach. najpierw talerzuje, a za nim drugi sieje. taki zestaw uprawowo-siewny;)))) to tak robię po soi i rzepaku. choć w tym roku spulchniaczem przejechałem, ale to był błąd, niepotrzebne przesuszanie ziemi. chciałbym zasiać rzepak i soje po pszenicy l. czy to trzeba spulchniac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2317
44 minuty temu, ziomster napisał:

Zależy co było przedplonem. Po rzepaku, soi, grochu bym sobie spulchnianie odpuścił. Ja płytko talerzuje żeby pobudzisz samosiewy i potem wjazd z uprawowo siewnym na talerzowce (siewnik na stopkach bo nie mam jeszcze lepszego). Spluchnianie wskazane między zbożami. 

Nie między zbożami tylko przy strączkach oleistych okopowych czy kukurydzy, zboże po zboże płytko poradzi od biedy, a po wyżej wspomnianych raczej płytko bo sam system korzeniowy tych roślin rozluźnia glebe. 

Sam robię część po dlutowym, część po ciężkiej talerzowce po rzepaku i różnic zbytnio nie widać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów,
      To mój pierwszy rok jak zasiałem pszenicę Wikejkę. Skusiłem się opisem producenta i parametrami.
      Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Dwa kawałki obok siebie. Wikejka i Euforia. Wilejka bezkonkurencyjnie, większą, zieleńsza i zdrowsza. Zimowanie na ogromny plus dla Wilejki.
      Oba kawałki nawożone i dożywiane identycznie.
      Zaczynają się kłócić. Wielkość ziarna i ilość w klasie porównywalna. 
      Jak wspomniałem, to mój pierwszy rok, jak mam tą odmianę.
      Jestem ciekawy, czy może któryś z kolegów ją miał? Jak z finalnym plonowaniem? Jak sypie?
    • Przez HempFarmer
      Witam. Szukam słomy w małych kostkach. Potrzebuje około 700 sztuk ale dokładna ilość po ustaleniu wymiarów pojedynczej kostki. Dobrze sprasowane.
      Lokalizacja nie ma dużego znaczenia bo kostki wyjeżdzają za granice, ale preferowana północno wschodnia część kraju. Transport przyślemy (prawdopodobnie tir plandeka), załadunek po stronie sprzedającego.
      Poproszę o konkretne oferty wraz z ceną i numerem tel na priv.
      Ogłoszenie grzecznościowe. przekaże kontakt kupującemu do kilku najbardziej konkretnych ofert.
      pozdrawiam
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj