notkiz

Members
 • Ilość treści

  311
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

40 Excellent

O notkiz

 • Ranga
  Zaawansowany

Ostatnio na profilu byli

1211 wyświetleń profilu
 1. notkiz

  Cebula ozima

  Z dymki czy z nasion?
 2. Witam, od kilku lat chodzi mi po głowie wejście w uprawę buraków cukrowych. Pasowałby mi, jako kolejna roślina w płodozmianie bo uprawiam tylko pszenicę ozimą, kukurydzę oraz rzepak ozimy. Posiadam fajne kawałki z dobrą glebą. W dodatku w tym roku robiłem pełne badania makro i mikro więc w miarę będę wiedział co siedzi w ziemi. Na początek chciałbym zasiać kawałek 2 hektary, oczywiście chodzi mi o siew w sezonie 2025, ale być może, to już dobry moment, aby zacząć się do tego przygotowywać. Obecnie na tym polu jest uprawa pszenicy ozimej, Jesienią 2023 poszedł obornik bydlęcy w ilości 30 ton/ha. Po żniwach słoma zostanie ścięta, następnie planuję zastosować 4t/ha wapna morawica (ph w badaniach około 6). Po wapnie wleci zestaw siewny na bronie talerzowej i wsieje rzodkiew oleistą (muszę). Po 15 listopada pójdzie mulczer i tak osłonięta gleba zostanie na zimę. Po 15 lutego myślę wykonać płytką orkę (nie lubię, nie oram od kilku sezonów ale w burakach chyba konieczność. A może nie????). Następnie oczywiście nawożenie uprawa i siew. Z grubsza tak obmyśliłem strategię od strony technicznej. teraz mi podpowiedzcie, jak od strony kontraktacyjnej do tego podejść? Proszę o wytłumaczenie jak krowie na rowie. Z kim i kiedy się na pierwszym miejscu skontaktować żeby zakontraktować buraki (w okolicy bodajże odbiera cukrownia Glinojeck). Dodatkowo opiszcie mi jak to jest, czy nasiona i opryski kupuje sie na własna rękę czy to cukrownia ogarnia? czy te wielkie piękne kombajny co kopią to też cukrownia, czy prywatnie trzeba sobie szukać usługi? Bardzo proszę również o to by nie zniechęcać mnie do ich siewu. Chcę sam wytestować na swoim gospodarstwie. Jeśli ktoś zapyta jednak PO CO CI TO? Odpowiadam: W uprawach pszenicy, kukurydzy i rzepaku osiągnąłem już rekordy możliwe do uzyskania na moich ziemiach, ponadto posiadam już bardzo dużo wiedzy w uprawie tych roślin (oczywiście ciągle chętny jestem na nowości) a jestem chłonny wiedzy i doświadczeń w innych uprawach.
 3. notkiz

  amortyzacja kabiny

  Kiedyś śmiałbym się z ludzi, którzy na głupoty wydają do ciągników zamiast coś na prawdę przydatnego zainwestować. Dziś, z rozwalonym kręgosłupem, (bo nie dbałem nawet o amortyzację z fotelach) stawiam takie rzeczy na pierwszym miejscu. W ciągniku obowiązkowo fotel pneumatyczny i mile widziane wszelkie amortyzacje kabiny, osi itp. Dbajcie o to, zanim doprowadzicie się do takiego stanu jak ja, OSTRZEGAM!!!
 4. Bedę teraz sprzedawać pszenicę ryczałtowcowi. Ja na vacie. Muszę wystawić fakturę to VAt 5%?
 5. O czym mówicie że 5000L to jakieś UDT? Chyba lepiej jednak żyć w niewiedzy bo mam od dawna 5 tys L i o żadnym udt nie wiedziałem
 6. notkiz

  Pszenica Euforia

  Nie za wcześnie?
 7. notkiz

  Bogballe B500

  Aaaaaaa, niektóre. Czyli w mojej pewnie nie ma. Wystraszyłem się, że ja od 30 lat jeżdżę c330 i nie wiedziałem że ma zależny wom.
 8. notkiz

  Bogballe B500

  A gdzie Ty w c-330 masz wałek zależny?
 9. notkiz

  Warchlaki

  Czyli mimo wszelkich związanych z tym niedogodności, warto jednak trzymać swoje lochy.
 10. notkiz

  Warchlaki

  Zaraz, zaraz. Przepraszam bardzo. Czy te 450 zl netto to cena za jednego warchlaka??????? Dawno nie siedzę w temacie świń ale aż nie dowierzam.
 11. notkiz

  JD 3040

  Podobną, z tym że dłuższą historię mógłbym napisać o swoim jeleniu. Model 3350, rok 1987. Z tego co wiem, to to bardzo zbliżony model do tego na zdjęciu. Katalogowo 106 koni. Zakupiony w 2006 roku na 42 hektary jako główny (zastąpił c385). Koszt wtedy to 45 tys zł. Uprawa oczywiście orkowa (zboża, rzeka, kuku) Przez lata współpracował z pługiem Staltech 4x45, następnie chwilę w pługami International obrotowym 4 skiby oraz Lemken również obrót 4 skiby. 8 lat temu pojawil się Unia Ibis XXLS 4x50 resor i on pozostaje do dnia dzisiejszego. Poza orką ciągnik wykonywał cały ciężki transport w gosp, uprawę, zrywanie ścierniska oraz talerzowanie. Ciągnik ten pracuje jako główny do dnia dzisiejszego ( 60ha). W 2023 roku zaczął swoją pracę w bezorkowcu 2,6m co również uważam za sukces. Awarie: najważniiejsza to uszkodzone łozysko na wałku ataku, co skutkowało całkowitym rozebraniem ciagnika. Poza tym pompa wtryskowa LUCAS była robiona oraz wałek podstawy podnośnika dwa razy. W lutym minie 18 lat jak jest u nas.
 12. No kusi i mnie taka maszyna, ciekawe ile teraz wołają za 4,5m na daszku.
 13. notkiz

  Rozsiewacz nawozu Grass-Rol

  Nie chciałbym Cie martwic ale.....a nic.
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj